ایرانیان جهان

آخرين مطالب

چشم انداز ارزی به روایت همتی اخبار ایران

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - چشم انداز ارزی به روایت همتی
٠
٠
خراسان / سکاندار بانک مرکزی با توپ پر به جمع پارلمان بخش خصوصی آمد تا علاوه بر مخالفت با درخواست برخی فعالان صادراتی برای افزایش نرخ ارز و تشریح پشت پرده درخواست واردات بدون انتقال ارز، نرخ موجود در سامانه نیما (10800 تومان) را نیز به طور تلویحی گران اعلام کند و بگوید که 800 میلیون دلار ارز در سامانه نیما، خریدار ندارد و صادرکنندگان باید نرخ ارزشان را تعدیل کنند. انتقادهای تند و بی سابقه همتی از خودروسازان و اشاره به درخواست ارزی عجیب این گروه نیز بخش دیگری از صحبت های صریح رئیس کل بانک مرکزی در جلسه اتاق بازرگانی بود.به گزارش خراسان، رئیس کل بانک مرکزی در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این که نمی تواند منافع یک فرد یا گروه را در سیاست های پولی در نظر بگیرد، گفت: من رئیس کل بانک مرکزی برای 83 میلیون نفر ایرانی هستم نه برای یک فرد یا گروه. هنوز عده ای خواهان افزایش قیمت ارز در جهت توسعه صادرات هستند در حالی که باید وضعیت طبقات ضعیفی را نیز که زیر فشار تورم دارند له می شوند در نظر داشت.
صادرکنندگان نرخ ارز را در سامانه نیما تعدیل کنند
وی با بیان این که سامانه نیما فقط یک سامانه است و البته هدف ما این است که ارز به چرخه اقتصادی برگردد، افزود: اکنون میزان تقاضای ارز در سامانه نیما حدود یک میلیارد دلار کمتر از عرضه آن است زیرا نرخی که صادرکنندگان برای ارز قرار داده‌اند، واردکنندگان حاضر به خرید نیستند و صادرکنندگان باید در نرخ خود تعدیل کنند.وی تصریح کرد: این که بازار ارز به آرامش رسیده، دلیل نمی شود تحریم از بین رفته باشد؛ بلکه تحریم به اوج رسیده ولی بانک مرکزی در چنین شرایطی مدیریت می کند و از طریق شبکه های غیرقابل تحریم، کار را پیش می برد. البته در هفت ماه گذشته از سال 98، بیش از 20 میلیارد دلار تامین ارز برای کالاهای وارداتی داشته ایم که اگر این روند ادامه یابد، به موفقیتی بزرگ دست خواهیم یافت.
با ارز 4200 تومانی موافق نیستم ولی دلایل دولت هم مهم است
همتی با تاکید بر این که من هم با ارز ٤٢٠٠ تومانی موافق نیستم، ولی این سیاست دولت است، اظهار کرد: دلایل دولت هم مهم است و آن ها قشر ضعیف را می بینند البته من هم نظراتم را ارائه می دهم و با اختیاراتم حرفم را پیش می برم اما به هر حال من کل دولت یا رئیس جمهور و کل نظام نیستم.
چرا باید از خودروسازان فشل حمایت کرد؟!
همتی گفت: خودروسازان پارسال 10 بار گفتند که شش ماه دیگر وضعیت بازار خودرو درست می شود اما این طور نشد؛ این در شرایطی است که سال گذشته نیز من با اختصاص ارز به خودروسازان و منابع ریالی موافق نبودم اما می‌خواستم حسن نیتم را ثابت کنم به خصوص این که خودروسازی که قیمت را مدام بالا می برد، چرا باید مورد حمایت قرار گیرد.وی افزود: چهل سال است که ما را مجبور می کنند از خودروسازی فشل حمایت کنیم اما این صنعت درست نمی‌شود. هر زمان هم که به آن ها انتقاد می‌شود، می‌گویند ما کارگران بسیاری داریم و تعطیلی ما برای دولت هزینه‌زاست، در حالی که صنعت ما فقط خودروسازی نیست.
روایت همتی از درخواست ارزی عجیب خودروسازان
همتی گفت: خودروسازان در طول سال های گذشته بارها نقدینگی جدید دریافت کردند اما نه تنها بهبودی در عملکردشان به وجود نیامده بلکه حتی در انجام تعهدات شان نیز ناتوان بودند. این در حالی است که سال قبل، 4 هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی و 844 میلیون یورو نقدینگی ارزی در اختیار خودروسازان قرار داده شد که البته بخشی از آن پرداخت شده است و قرار بر این بود که آن ها پس از یک سال تعهد بدهند که این مبلغ را پس می‌دهند اما در پاسخ به ما گفتند چرا ما باید ریسک یک ‌سال آینده را بپذیریم؟ شاید طی این مدت ارز گران‌تر شود. من به آن ها گفتم به عنوان یک تولیدکننده که هر روز قیمت خودرو را بالا می‌برید، نمی‌خواهید ریسک ارز را بپذیرید؟ و حتی ریسک ارز شما را باید بانک مرکزی بپذیرد؟ سوال این جاست که روند کاری این خودروسازی فشل تا چه زمانی باید به همین شکل ادامه یابد؟
پشت پرده درخواست برای واردات بدون انتقال ارز
همتی در خصوص واردات بدون انتقال ارز نیز گفت: باید با مردم، خودمان و بانک مرکزی درباره واردات بدون انتقال ارز روراست باشیم؛ اگر کسی ارز را خارج از صرافی ایران تامین کند و به ما و صرافی های ما فشار نیاورد، واردات بدون انتقال ارز انجام دهد. وی ادامه داد: من بارها گفتم که با این موضوع مخالفم زیرا افرادی که این درخواست را مطرح می‌کنند نقشه راه دقیق شان را به ما اطلاع نمی‌دهند. ما می‌گوییم اگر در خارج از کشور ارزی دارید همان را به داخل بیاورید تا ما از شما با قیمت 5 درصد بالاتر از سامانه نیما بخریم در غیر این صورت، حداقل منشأ این ارز را به بانک مرکزی اطلاع دهید اما هیچ یک از متقاضیان این موضوع تاکنون نه ارز خود را به ما فروخته اند و نه منشأ این ارز را اعلام می‌کنند.
تقاضا را برای کنترل نرخ ارز سرکوب نکردیم
همتی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر این که تقاضا به منظور کنترل نرخ ارز سرکوب شده است، گفت: بانک مرکزی چنین کاری نکرده و این سیاست را ندارد، این در حالی است که امسال 32 میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفته که تامین ارز بیش از 20 میلیارد دلار آن تاکنون انجام شده است. وی ادامه داد: این روال نیز ادامه خواهد یافت اما این توقع که بانک مرکزی برای منافع گروهی افراد، منافع 83 میلیون ایرانی را نادیده می‌گیرد قطعا اتفاق نخواهد افتاد.
دژپسند درباره ارز صادراتی چقدر صحیح آمار داده بود؟
همتی با اشاره به اختلاف نظر دژپسند درخصوص برخی آمارهای صادراتی با بیان این که نظر دژپسند نیز از منظری درست است، به کاهش 20 درصدی نرخ قیمت های پایه صادراتی اشاره کرد و افزود: طبق آمارهای رسمی از 21 فروردین سال 97 تا 31 اردیبهشت سال 98، 25 میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به کشور بازگشته است که بر این اساس اگر کاهش پایه صادراتی گمرک را لحاظ کنیم، این عدد به 35 میلیارد یورو می‌رسد یعنی 71 درصد ارز صادراتی به چرخه اقتصاد بازگشته است. وی اظهار کرد: این عملکرد در شرایط فعلی، عملکرد مثبتی به شمار می‌رود و البته دلیل کاهش نرخ ارز در بازار همین بازگشت ارزهاست وگرنه بانک مرکزی بارها اعلام کرده که به هیچ عنوان نرخ ارز در بازار را تعیین نمی‌کند.
طرح جدید برای تامین مالی واحدهای تولیدی
رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که در طول 60 سال گذشته میانگین رشد نقدینگی در ایران حدود 25 درصد بوده است، افزود: بانک مرکزی از یک سو باید نقدینگی واحدهای تولیدی را تامین و از سوی دیگر نقدینگی را کنترل کند و همین مسئله یک معادله پیچیده را به وجود آورده است. همتی گفت: طرح جدید که به زودی در شورای پول و اعتبار نهایی خواهد شد، به نام گام فعال می‌شود تا براساس آن بانک ها به مشتریان شناخته شده خود اعتبار شش ماهه به صورت ال‌سی داخلی بدهند و این اعتبار قابل عرضه و فروش در بازار بورس است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

آمادگی شهرداری برای اختصاص مجموعه های ورزشی برای برگزاری عزاداری‌های محرم

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

ترافیک مرکز شهر نتیجه لغو طرح ترافیک است

اتمام عملیات روکش آسفالت 2 هزار نقطه از معابر منطقه 19 تا پایان شهریور

لغو طرح ترافیک و دورکاری کارکنان دستگاه‌های اجرایی استان تهران تا پایان مرداد

گرانترین و ارزانترین قیمت آپارتمان در ٢٢ منطقه تهران

اولین مدعی افراد سودجو خود شوراها باید باشند

اصلاح هندسی بزرگراه آیت اله «سعیدی»

محدودیت‌های کرونایی تا پایان مرداد تمدید می‌شود

پهنه بحرانی بازار املاک

ماجرای بازپس‌گیری ملک 20 هزار متری شهرداری تهران از آموزش و پرورش

​پیام شریعتمداری به مناسبت روز جهانی جوان؛ مشارکت جوانان در عرصه سیاست گذاری و مدیریت، کارآمدی و شفافیت را افزایش داده است

اخذ ممیزی استاندارد محیط زیست ایزو 14001 در منطقه 12

هوای تهران در مرز آلودگی

مشارکت اجتماعی رُکن اساسی توسعه پایدار است

سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش برگزار می شود

الگوی مصرف حمل و نقل عمومی پایین تر از استاندارد است

برپایی ایستگاه صلواتی و حرکت دسته‌های عزاداری ممنوع است

آبرسانی به آبشخورهای حیات وحش در منطقه شکار ممنوع کوه سیاه

انعقاد تفاهم نامه محیط زیستی همکاری احداث آزادراه بیستون – کرمانشاه – حمیل

اهمیت به حفاظت از محیط زیست خواسته مشترک سمن های خراسان جنوبی

نجات پرنده مهاجر گرفتار شده در فاضلاب شهرستان بویراحمد توسط تیم آتش نشانی

کسب رتبه نخست نوسازی تجمیعی؛ منطقه 15

سومین حق آبه از چاه نیمه ها به تالاب بین المللی هامون نزدیک شد

50 میلیون یورو برای تکمیل شبکه پساب اهواز دریافت شد

معرفی13نفر از عاملین سوزاندن بقایای کشاورزی به دادگاه  در قزوین

کودکان ونوجوان سفیران محیط زیست در خانواده‌ها

استخوان‌های بزرگترین دایناسور جهان را در کدام موزه ببینیم؟

جشنواره بالون های بریستول

حمایت امارات از عراق برای مقابله با تجاوزات ترکیه

رایزنی وزرای خارجه روسیه و سعودی درباره لبنان و لیبی

ادامه اختلافات غنی و عبدالله برای تکمیل کابینه دولت افغانستان

هلاکت شماری از سران القاعده در یمن

آنکارا به اعتراض بغداد درباره حمله پهپادی اخیر پاسخ داد

بایدن: ترامپ با زنان قوی مشکل دارد

تصاویری پهپادی از خانه‌های ویران شده در انفجار بیروت

اخباری از تهدید شدن سایت رآکتور هسته‌ای کره‌شمالی در سیل اخیر

فشار اسد افتاد!

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره واریز مبلغ حاصل از فروش سهام عدالت

طرح جدید مجلس برای تغییر سهمیه‌بندی بنزین

کاهش جزئی قیمت نفت

تصویب نصفه و نیمه حق مسکن کارگران

قیمت نفت برنت اعلام شد

افزایش دوباره قیمت طلا به بالای 1900 دلار

کرمانشاه و ایلام در انتظار افتتاح طرح های ملی

پاسخ شرکت پالایش نفت تهران به برنامه تجدید ارزیابی