پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

چشم انداز ارزی به روایت همتی اخبار ایران

چشم انداز ارزی به روایت همتی
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - چشم انداز ارزی به روایت همتی
٠
٠
خراسان / سکاندار بانک مرکزی با توپ پر به جمع پارلمان بخش خصوصی آمد تا علاوه بر مخالفت با درخواست برخی فعالان صادراتی برای افزایش نرخ ارز و تشریح پشت پرده درخواست واردات بدون انتقال ارز، نرخ موجود در سامانه نیما (10800 تومان) را نیز به طور تلویحی گران اعلام کند و بگوید که 800 میلیون دلار ارز در سامانه نیما، خریدار ندارد و صادرکنندگان باید نرخ ارزشان را تعدیل کنند. انتقادهای تند و بی سابقه همتی از خودروسازان و اشاره به درخواست ارزی عجیب این گروه نیز بخش دیگری از صحبت های صریح رئیس کل بانک مرکزی در جلسه اتاق بازرگانی بود.به گزارش خراسان، رئیس کل بانک مرکزی در جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این که نمی تواند منافع یک فرد یا گروه را در سیاست های پولی در نظر بگیرد، گفت: من رئیس کل بانک مرکزی برای 83 میلیون نفر ایرانی هستم نه برای یک فرد یا گروه. هنوز عده ای خواهان افزایش قیمت ارز در جهت توسعه صادرات هستند در حالی که باید وضعیت طبقات ضعیفی را نیز که زیر فشار تورم دارند له می شوند در نظر داشت.
صادرکنندگان نرخ ارز را در سامانه نیما تعدیل کنند
وی با بیان این که سامانه نیما فقط یک سامانه است و البته هدف ما این است که ارز به چرخه اقتصادی برگردد، افزود: اکنون میزان تقاضای ارز در سامانه نیما حدود یک میلیارد دلار کمتر از عرضه آن است زیرا نرخی که صادرکنندگان برای ارز قرار داده‌اند، واردکنندگان حاضر به خرید نیستند و صادرکنندگان باید در نرخ خود تعدیل کنند.وی تصریح کرد: این که بازار ارز به آرامش رسیده، دلیل نمی شود تحریم از بین رفته باشد؛ بلکه تحریم به اوج رسیده ولی بانک مرکزی در چنین شرایطی مدیریت می کند و از طریق شبکه های غیرقابل تحریم، کار را پیش می برد. البته در هفت ماه گذشته از سال 98، بیش از 20 میلیارد دلار تامین ارز برای کالاهای وارداتی داشته ایم که اگر این روند ادامه یابد، به موفقیتی بزرگ دست خواهیم یافت.
با ارز 4200 تومانی موافق نیستم ولی دلایل دولت هم مهم است
همتی با تاکید بر این که من هم با ارز ٤٢٠٠ تومانی موافق نیستم، ولی این سیاست دولت است، اظهار کرد: دلایل دولت هم مهم است و آن ها قشر ضعیف را می بینند البته من هم نظراتم را ارائه می دهم و با اختیاراتم حرفم را پیش می برم اما به هر حال من کل دولت یا رئیس جمهور و کل نظام نیستم.
چرا باید از خودروسازان فشل حمایت کرد؟!
همتی گفت: خودروسازان پارسال 10 بار گفتند که شش ماه دیگر وضعیت بازار خودرو درست می شود اما این طور نشد؛ این در شرایطی است که سال گذشته نیز من با اختصاص ارز به خودروسازان و منابع ریالی موافق نبودم اما می‌خواستم حسن نیتم را ثابت کنم به خصوص این که خودروسازی که قیمت را مدام بالا می برد، چرا باید مورد حمایت قرار گیرد.وی افزود: چهل سال است که ما را مجبور می کنند از خودروسازی فشل حمایت کنیم اما این صنعت درست نمی‌شود. هر زمان هم که به آن ها انتقاد می‌شود، می‌گویند ما کارگران بسیاری داریم و تعطیلی ما برای دولت هزینه‌زاست، در حالی که صنعت ما فقط خودروسازی نیست.
روایت همتی از درخواست ارزی عجیب خودروسازان
همتی گفت: خودروسازان در طول سال های گذشته بارها نقدینگی جدید دریافت کردند اما نه تنها بهبودی در عملکردشان به وجود نیامده بلکه حتی در انجام تعهدات شان نیز ناتوان بودند. این در حالی است که سال قبل، 4 هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی و 844 میلیون یورو نقدینگی ارزی در اختیار خودروسازان قرار داده شد که البته بخشی از آن پرداخت شده است و قرار بر این بود که آن ها پس از یک سال تعهد بدهند که این مبلغ را پس می‌دهند اما در پاسخ به ما گفتند چرا ما باید ریسک یک ‌سال آینده را بپذیریم؟ شاید طی این مدت ارز گران‌تر شود. من به آن ها گفتم به عنوان یک تولیدکننده که هر روز قیمت خودرو را بالا می‌برید، نمی‌خواهید ریسک ارز را بپذیرید؟ و حتی ریسک ارز شما را باید بانک مرکزی بپذیرد؟ سوال این جاست که روند کاری این خودروسازی فشل تا چه زمانی باید به همین شکل ادامه یابد؟
پشت پرده درخواست برای واردات بدون انتقال ارز
همتی در خصوص واردات بدون انتقال ارز نیز گفت: باید با مردم، خودمان و بانک مرکزی درباره واردات بدون انتقال ارز روراست باشیم؛ اگر کسی ارز را خارج از صرافی ایران تامین کند و به ما و صرافی های ما فشار نیاورد، واردات بدون انتقال ارز انجام دهد. وی ادامه داد: من بارها گفتم که با این موضوع مخالفم زیرا افرادی که این درخواست را مطرح می‌کنند نقشه راه دقیق شان را به ما اطلاع نمی‌دهند. ما می‌گوییم اگر در خارج از کشور ارزی دارید همان را به داخل بیاورید تا ما از شما با قیمت 5 درصد بالاتر از سامانه نیما بخریم در غیر این صورت، حداقل منشأ این ارز را به بانک مرکزی اطلاع دهید اما هیچ یک از متقاضیان این موضوع تاکنون نه ارز خود را به ما فروخته اند و نه منشأ این ارز را اعلام می‌کنند.
تقاضا را برای کنترل نرخ ارز سرکوب نکردیم
همتی در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر این که تقاضا به منظور کنترل نرخ ارز سرکوب شده است، گفت: بانک مرکزی چنین کاری نکرده و این سیاست را ندارد، این در حالی است که امسال 32 میلیارد دلار ثبت سفارش صورت گرفته که تامین ارز بیش از 20 میلیارد دلار آن تاکنون انجام شده است. وی ادامه داد: این روال نیز ادامه خواهد یافت اما این توقع که بانک مرکزی برای منافع گروهی افراد، منافع 83 میلیون ایرانی را نادیده می‌گیرد قطعا اتفاق نخواهد افتاد.
دژپسند درباره ارز صادراتی چقدر صحیح آمار داده بود؟
همتی با اشاره به اختلاف نظر دژپسند درخصوص برخی آمارهای صادراتی با بیان این که نظر دژپسند نیز از منظری درست است، به کاهش 20 درصدی نرخ قیمت های پایه صادراتی اشاره کرد و افزود: طبق آمارهای رسمی از 21 فروردین سال 97 تا 31 اردیبهشت سال 98، 25 میلیارد یورو ارز صادرکنندگان به کشور بازگشته است که بر این اساس اگر کاهش پایه صادراتی گمرک را لحاظ کنیم، این عدد به 35 میلیارد یورو می‌رسد یعنی 71 درصد ارز صادراتی به چرخه اقتصاد بازگشته است. وی اظهار کرد: این عملکرد در شرایط فعلی، عملکرد مثبتی به شمار می‌رود و البته دلیل کاهش نرخ ارز در بازار همین بازگشت ارزهاست وگرنه بانک مرکزی بارها اعلام کرده که به هیچ عنوان نرخ ارز در بازار را تعیین نمی‌کند.
طرح جدید برای تامین مالی واحدهای تولیدی
رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که در طول 60 سال گذشته میانگین رشد نقدینگی در ایران حدود 25 درصد بوده است، افزود: بانک مرکزی از یک سو باید نقدینگی واحدهای تولیدی را تامین و از سوی دیگر نقدینگی را کنترل کند و همین مسئله یک معادله پیچیده را به وجود آورده است. همتی گفت: طرح جدید که به زودی در شورای پول و اعتبار نهایی خواهد شد، به نام گام فعال می‌شود تا براساس آن بانک ها به مشتریان شناخته شده خود اعتبار شش ماهه به صورت ال‌سی داخلی بدهند و این اعتبار قابل عرضه و فروش در بازار بورس است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن آغاز شد

ماجرای پیشنهاد افزایش مالیات سیگار به جای گرانی بنزین

رشد چهار درصدی شاخص بورس در هفته دوم آذر ماه

رئیسی: استقلال اقتصادی بدون خودکفایی کشاورزی امکان پذیر نیست

بانک تجارت میزان وام قرض الحسنه پرداختی را اعلام کرد

قیمت انواع سبزیجات برگی و غیر برگی در غرفه های تره بار

رئیس اتحادیه املاک: قیمت مسکن تا پایان سال تغییر نمی کند

دارو،‌ صدرنشین افزایش تولید شد

آخرین تغییرات بودجه 99 اعلام شد

مشهد کانون دیپلماسی اقتصادی

گام مهم برای سهامداران پدیده

سرمقاله رسالت/ خواب و بیداری

سرمقاله شرق/ مجلس و صدای مردم

سرمقاله ایران/ راه پیروزی بر تحریم

سرمقاله اعتماد/ ترمیم اعتماد شهروندان

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و قواعد بوروکراسی

سرمقاله جوان/ آزمون‏‌های فرصت ساز

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

ماجرای تغییر رمز اول برخی کارت‌های بانکی

سرگردانی سرمایه 5 هزار میلیارد تومانی صنعت ارز رمز

بی‌شرمی بنزینی!

حذف طرح ملی مسکن تهران تکذیب شد

طلا، سکه و دلار در مسیر گرانی

رکوردشکنی شاخص بورس تهران

حذف محدودیت فروش ارز در صرافی ها

وارثان نمایندگان فراری پس از 4 سال یاد «رأس امور» افتادند!

روایت عضو حزب اعتماد ملی از رفتار مافیایی حزب اتحاد ملت

معترضان را اراذل و اوباش و اغتشاشگر نمی‌دانیم

آمادگی بازار سرمایه برای آزادسازی سهام عدالت

معادله چند مجهولی بودجه 99

اطلاعیه مهم ایران خودرو درباره ثبت‌ نام خودرو

طلای جهانی اندکی گران شد

پیش بینی سقوط شدید قیمت نفت

سرمقاله خراسان/ مالیات سود، فقط ازسپرده های کلان

سرمقاله کیهان/ انتخابات مجلس و ضرورت تغییر

سرمقاله رسالت/ امنیت در گرو سرمایه اجتماعی

سرمقاله وطن امروز/ با این دولت چه کنیم؟

سرمقاله شرق/ اهمیت حفظ سلامت بازداشتی‌های اخیر

سرمقاله اعتماد/ میانجی خوب

سرمقاله ایران/ ویترین فرهنگ ایران

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ریشه پنهان اعتراضات

سرمقاله سیاست روز/ آدرس غلط نباید داد

سرمقاله آرمان ملّی/ اهمیت «زمان» برای دیپلماسی ایران

یارانه 98 هزار میلیارد تومانی دولت به ارز در سال 97

سرمای زودهنگام و گرانی بنزین عامل نوسان قیمت سیب زمینی

مالیات سود، فقط از سپرده های کلان

سهم 5 درصدی تجدیدپذیرها روی قبض برق شما

حساب‌های اجاره‌ای ابزاری برای فرار مالیاتی

تصمیم مهم گازی برای خودروهای عمومی

دارو به درد افزایش قیمت مبتلا شد