پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

7 هزار سال تاریخ قرچک زیر نخاله دفن شد اخبار ایران

7 هزار سال تاریخ قرچک زیر نخاله دفن شد
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - تپه هفت هزار ساله «پردیس» در شهرستان قَرچَک استان تهران که آن را هم‌دوره تپه‌های سیلک کاشان می‌دانند سال‌هاست حال و روز خوشی ندارد و در سایه بی‌توجهی رو به ویرانی گذاشته به‌طوری که بخش‌های عمده آن زیر مقادیر زیادی نخاله ساختمانی مدفون و تخریب شده است.
ایرنا: در 2 کیلومتری شمال شهر قرچک، در حاشیه محور مواصلاتی پاکدشت، تپه‌ای باستانی در کنار کوره‌های متروک آجرپزی روستای فردیس واقع شده که از آن به عنوان نمادی از تمدن زندگی بشری یاد می‌کنند؛ منطقه‌ای باستانی که امروز جز خرابه و ویرانی چیز دیگری از آن باقی نمانده است.
سال 1383 خورشیدی گروه باستان‌شناس ایرانی با همکاری گروهی از کشور انگلیس نخستین کاوش‌های خود را در تپه پردیس آغاز کردند که در آن آثاری از هزاره‌ هفتم قبل از میلاد کشف شد.
کشف کوره های متعدد تولید سفال و نیز پیدا شدن چرخ سفالگری در تپه پردیس که متعلق به دوره سیلک 2، هزاره پنجم پیش از میلادی بود، جنبه های مختلفی از زندگی آن دوران را نمایان ساخت.
تپه باستانی پردیس از 2 قسمت تپه مرکزی و گورستان عصر مفرغ تشکیل شده است که این گورستان به هزاره قبل از میلاد تعلق دارد.
پس از این اکتشاف مهم گروه کاوش اقدام به نصب سازه های متعدد شامل سایه‌بان و ویترین‌های شیشه ای برای حفاظت از آثار کرد و با استقرار یگان حفاظت، می‌رفت تا این منطقه به یکی از نقاط مهم گردشگری استان تهران و کشور تبدیل شود ولی مرور زمان و بی‌توجهی مسئولان وقت باعث شد تا این اثر مهم تاریخی روز به روز بیشتر رو به ویرانی بگذارد.
امروز پس از گذشت 15 سال از اجرای عملیات اکتشاف، تنها چیزی که در این تپه مشاهده می‌شود، ویرانی، نخاله و علف هرزهای روئیده بر بدنه آن است.
در حال حاضر تمامی بخش های کشف شده در تپه پردیس قرچک تخریب شده‌اند؛ کانکس و سایه‌بان‌ها به سرقت رفته‌اند، مقادیر زیادی نخاله ساختمانی در اطراف آن پراکنده و تعداد زیادی درخت و نیزاز نیز در حاشیه آن روئیده است.
در قسمت‌های مختلف از جمله تاج و بدنه این تپه باستانی که به شماره 9491 در فهرست آثار ملی ثبت شده است، آثاری از حفاری های غیرمجاز نیز مشاهده می‌شود.
با گردش در اطراف این تپه باستانی می‌توان تکه‌هایی از سفال های قدیمی را مشاهده کرد که در تمامی مناطق پراکنده شده و زیر پای رهگذران و خودروها، از بین می‌روند.
منحصربه فردترین منطقه تاریخی کشور
رئیس گروه کاوش تپه پردیس قرچک در سال 83 درباره وضعیت این تپه باستانی به خبرنگار ایرنا گفت: این تپه منحصر به فردترین منطقه تاریخی کشور است که پس از اکتشافات و اتمام کار قرار بود به سایت موزه‌ای بی‌نظیر تبدیل شود ولی در سایه بی‌توجهی مسئولان وقت، نابود شد.
دکتر حسن فاضلی افزود: در زمان آغاز اجرای عملیات اکتشاف، عبور جاده از حاشیه این منطقه باستانی، وجود کارگاه‌های آجرپزی که اقدام به برداشت خاک از لایه‌های باستانی و تبدیل آن به آجر می‌کردند و نیز تخلیه نخاله‌های ساختمانی از سوی مردم این محوطه باستانی را در معرض خطر جدی قرار داده بود.وی اظهارداشت: به منظور احیای این تپه باستانی طرحی پنج ساله با همکاری دانشگاه دورام انگلیس تدوین شد تا توازن فرهنگی بین شمال و مرکز شهر تهران و مناطق حاشیه‌ای پایتخت به وجود آید و این منطقه به جامعه‎ای برخوردار تبدیل شود.
فاضلی تصریح کرد: این محوطه باستانی از 2 بخش تشکیل می‌شود که یک بخش هفت تا هفت هزار و 200 سال پیش از میلاد و بخش دیگر مربوط به سه هزار و 700 سال قبل و عصر مفرغ است.
5دلیل ناکامی ایران در گردشگری
وی افزود: در بخش دیگری از این محوطه باستانی گورستانی بزرگ مربوط به نیمه اول هزاره دوم قبل از میلاد وجود دارد که یکی از غنی‌ترین قبرستان‌های ایران است که در آن نمونه‌هایی از تدفین اسب و گاو را نیز می‌توان مشاهده کرد.
فاضلی تصریح کرد: یکی از قدیمی‌ترین کارگاه‌های سفالگری خاورمیانه در این منطقه کشف که برای نخستین بار در آن مناطق مسکونی از مناطق صنعتی و کارگاهی همانند دنیای متمدن امروز جدا شده است و این نشان از جوامع شهری پیشرفته آن زمان دارد.
این استاد باستان شناس افزود: سفال‌های معروف تولید شده در این منطقه به واقع زیباترین، معروف‌ترین و بی‌نظیرترین سفال های تولید شده در دنیاست.
وی گفت: در کاوش‌های به عمل آمده از این منطقه 30 قبر، اشیای مفرغی، گوشواره طلا، ظروف سفالی و چرخ سفالگری هفت هزار ساله که هم اکنون در انبار موزه ملی نگهداری می‌شود کشف به دست آمد و این در حالی بود که خاک ارزشمند این گورستان به آجر تبدیل می‌شد.وی افزود: در کاوش‌های علمی صورت گرفته، استخوان حیواناتی نظیر خرس و حیوانات وحشی و نشانه‎هایی از گیاهان ساقه بلند کشف و به واقع، این منطقه که امروز به تپه پردیس معروف است، همان پارادایس یا بهشت بوده که امروز به یکی از مناطق محروم استان تهران تبدیل شده است.
فاضلی تصریح کرد: قرار بود با اتمام کار کاوش، این منطقه به سایت موزه نمونه‌ای تبدیل و با خرید اراضی اطراف و کاشت درختانی نظیر زیتون، بلوط و گیاهانی که در این زیست بوم رشد می‌کردند، پارکی طبیعی احداث شود تا گردشگران پس از دیدن آثار موزه ملی در این منطقه حضور یابند و از نزدیک، شواهد تاریخی را نظاره‎گر باشند.
مسئول گروه کاوش تپه باستانی پردیس قرچک اظهارداشت: با راه اندازی این سایت موزه، مردم ورامین دیگر نیازی نداشتند برای تفریح و دیدن آثار تاریخی به شمال و مرکز تهران عزیمت کنند و قطعا پس از مدتی، از فاصله اجتماعی کاسته و از بروز بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی پیشگیری می‌شد.
وی اظهارداشت: برای تحقق این هدف اقداماتی نظیر مسقف کردن محدوده تاریخی، استقرار کانکس نیروهای حفاظتی، ساخت ویترین شیشه‌ای، تهیه لوازم آسایش محافظان و بروشورهای اطلاع رسانی نیز تهیه شد ولی مسئولان وقت میراث فرهنگی استان تهران بودجه این پروژه را تأمین نکردند و این محوطه باستانی با سرقت وسایل و نابود شدن امکانات، رو به نابودی گذاشت.
این باستان شناس با تاکید بر اینکه لایه‌های مختلف این محوطه باستانی اکنون حفظ شده و قابلیت احیا دارد اظهارداشت: میراث فرهنگی باید در اختیار توده جامعه باشد تا مردم از اثرات و برکات این آثار تاریخی بهره‌مند شوند.
احیای تپه پردیس در دستور کار میراث قرچک قرار دارد
در عین حال رئیس دفتر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان قرچک گفت: احیای این تپه باستانی در دستور کار شهرستان قرار دارد و برای تحقق این مهم، طرحی نیز تهیه شده است.
مریم خدابنده افزود: جاده قرچک – پردیس به دلیل قرارگرفتن در مسیری تاریخی و برخورداری از آثاری نظیر تپه باستانی پردیس، وجود کارگاه‌های متعدد آجرپزی و بافت تاریخی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به منظور احیای این آثار، طرح جاده فرهنگی قرچک تدوین شده است.
وی گفت: به منظور تحقق این مهم شهرک سفال شهرستان قرچک نیز قرار است با مشارکت بخش خصوصی در این محور احداث شود.
خدابنده افزود: به منظور احیای تپه باستانی پردیس طرحی تهیه شده و به‌زودی به میراث فرهنگی استان تهران ارسال می‌شود تا با همکاری دستگاه‌های مختلف، این محوطه باستانی از وضعیت فعلی خارج و به محلی مناسب برای بازدید علاقه‌مندان تبدیل شود.
شهرستان قرچک با 270 هزار نفر جمعیت در 30 کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
کهگیلویه و بویراحمد مقصد تورهای ایرانگردی می شود


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گشایش اعتبار اسنادی ریالی تا سقف پنج هزار میلیارد ریال در کیش به شرکت‌های معرفی شده از سوی سازمان منطقه آزاد کیش

دریافت هرگونه وجه نقد برای کمک به حیات وحش خائیز کذب محض است

اعلام آمادگی سازمان نظام دامپزشکی برای نجات حیات وحش

پیام سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی

پیام وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت سالروز رحلت جانگداز و ملکوتی امام خمینی (ره) و گرامیداشت سالروز قیام 15 خرداد

​وام ضروری 44 هزار بازنشسته کشوری پرداخت شد

اعلام ساعت کاری بانک ها و موسسات اعتباری مستقر در کیش

برگزاری دوره‌های آموزش زبان‌های انگلیسی و عربی ویژه پرسنل شرکت کیش‌ایر

برگزاری مانور اطفاء حریق در منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان

انتقاد پامپئو از چین بابت اقداماتش در مرز با هند

یونان ورود برخی گردشگران را ممنوع کرد

اعتراض به خشونت نژادپرستانه پلیس از آمریکا به فرانسه رسید

واکنش انصارالله به کنفرانس حامیان مالی یمن در ریاض

جورج بوش: باید به شکوه‌های شهروندان آمریکایی-آفریقایی گوش داد

قیمت نفت 40 دلاری شد

سیاسی‌ کاری عربستان در سهمیه حج کشورها؛ کناره‌گیری اندونزی چه آثاری دارد؟

رژیم صهیونیستی موشک‌ بالستیک آزمایش کرد

تصمیم مصطفی الکاظمی برای کاهش حقوق رؤسای سه گانه عراق

ماجرای خرید و فروش کارت سوخت

فاصله‌گذاری اجتماعی در پروازها برای ایرلاینها صرفه ندارد

بازگشت فلامینگوها به سواحل دریاچه ارومیه

ترم جدید کلاس‌های فرانسه در پاریس (با رعایت بالای نکات بهداشتی)

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

دیپلماسی گرگ جنگجو؛ سیاست خارجی جدید چین

آمریکا انبار باروت

​پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری برای بیمه شدگان آسیب دیده از کرونا + فیلم

مولفه های سازمانها و شرکتهای تک‌آور، آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند تک‌آور باشد؟ | مسعود بابایی

آغاز واریز بیمه بیکاری کرونا از هفته آینده+ فیلم

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان: حفظ حقوق شهروندی مستلزم ارائه خدمات در کوتاهترین زمان است

اختصاص 547 میلیارد تومان اعتبار تسهیلات کرونا به واحدهای آسیب دیده گلستان

آشوب‌ها در آمریکا بالا گرفت؛ ترامپ دستور سرکوب می‌دهد

زمان شارژ خودروهای الکتریکی به زودی کاهش می‌یابد

خرید و فروش انواع بنز کارکرده در ایران توسط خودرو 45

انتشار نخستین ویدئوهای تبلیغاتی خانواده ویوو X50

امیر ناظمی: امکان خرید اقساطی تلفن همراه ایرانی با پرداخت روی قبض فراهم می‌شود

کاهش 20 درصدی فروش گوشی‌ها در فصل اول 2020 به‌دلیل کووید 19

محبوبیت ناگهانی اپلیکیشن Remove China Apps در پلی استور هند

علامت سوال بزرگ دانشمندان در مقابل اعتبار مقاله‌ی بررسی اثر هیدروکسی کلروکین بر کووید 19

اسکرین‌شات‌هایی از اندروید 11 فاش شد

خوزستان جایگاه مهمی در توسعه اقتصادی و پیشبرد اهداف سال جهش تولید دارد

پانزدهمین مرحله از طرح " یارانه دستمزد" در خراسان جنوبی پرداخت شد

ثبت نام بیش از 6 هزار نفر مشمول بیمه بیکاری در ایلام

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی تاکید کرد: رفع مشکلات کارگری و تعاونی ها روزنه ای به سوی جهش تولید

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: با همراهی شرکای اجتماعی اقدامات لازم برای تثبیت اشتغال انجام می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان کرد: ارتباطی ارزان، فوری و فراگیر رویکرد روابط عمومی های نسل نوین است

راه اندازی سیستم آموزش مجازی در حوزه روابط کار و تشکلات در استان البرز

بیش از 3 هزار شرکت تعاونی فعال در استان یزد وجود دارد

آبگیری اصلی ترین کانون گرد و غبار در سیستان

افتتاح نخستین باشگاه پرنده نگری شرق کشور در مشهد /ثبت ملی منطقه طبیعی هفت حوض