ایرانیان جهان

آخرين مطالب

فناوری تشخیص چهره‌؛ تهاجمی‌ترین فناوری پلیس تا به امروز ایرانیان انگلیس

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - دفتر کمیساریای اطلاعات انگلیس مجوز استفاده‌ی نیروهای پلیس از فناوری تشخیص چهره‌ی آنی در فضای عمومی بدون کسب رضایت از افراد را به چالش کشیده است.

دفتر کمیساریای اطلاعات انگلیس موافقت حکم دیوان عالی مبنی‌بر مجوز استفاده از فناوری تشخیص چهره‌ی آنی در فضای عمومی را به چالش کشیده است. به‌گفته‌ی دفتر کمیساریای اطلاعات انگلیس (ICO)، اگر نیروهای پلیس خواهان استفاده از فناوری تشخیص چهره‌ی آنی (Live Facial Recognition) در فضای عمومی جامعه هستند، باید براساس قانونی خاص عمل کنند. الیزابت دنهم ، کمیسر دفتر کمیساریای اطلاعات انگلیس، به‌تازگی در پاسخ به حکم اخیر دادگاه عالی که پلیس ولز جنوبی با به‌کارگیری فناوری تشخیص چهره در فضای عمومی حقوق بشر یا قانون انگلیس را نقض نکرده است، دیدگاه خود را درباره‌ی استفاده پلیس از فناوری تشخیص چهره‌ی آنی در فضای عمومی منتشر کرده است. مقاله‌های مرتبط:
برنی سندرز خواستار ممنوعیت استفاده از فناوری تشخیص چهره توسط پلیس آمریکا شد سن فرانسیسکو، اولین شهری که استفاده از فناوری تشخیص چهره در آن قانونمند می‌شود
کمیسر دنهم معتقد است استفاده از فناوری تشخیص چهره باید به موقعیت‌های هدفمند خاصی محدود شود که با محدودیت زمانی به آن‌ها داده می‌شود، نه اینکه استفاده از فناوری‌ اینچنینی برای همیشه و نامحدود دردسترس همه‌ی اعضا باشد. او با اشاره به تصمیم دیوان عالی گفت: مجوز استفاده و دردسترس قراردادن این سیستم [فناوری تشخیص چهره‌ی آنی] نباید به‌آسانی و سهولت مجوز پتو برای نیروهای پلیس در هر شرایطی باشد. این پرونده درباره‌ی استفاده‌ی پلیس از فیدهای دوربین مداربسته آنی (Live CCTV) برای استخراج اطلاعات بیومتریک تشخیص چهره‌ی افراد و مطابقت آن با فهرست تحت‌تعقیب افراد مدنظر خود است. محاکمات گسترده‌ای درزمینه‌ی استفاده‌ی پلیس ولز جنوبی و سرویس پلیس متروپولیتن (Met) از فناوری تشخیص چهره به‌دلیل به‌مخاطره‌انداختن امنیت عمومی و تحت‌الشعاع قراردادن مردمی صورت گرفته است که از آینده‌ی جهانی دیستوپیایی (Dystopian) یا ویران‌شهری ایجادشده به‌واسطه‌ی نظارت جمعی شناسایی خودکار می‌ترسند.
دفتر کمیساریای اطلاعات انگلیس در ماه اوت تحقیقاتی درباره‌ی استفاده از دوربین‌های نظارت بر ردیابی مسافران و رهگذران در لندن آغاز کرده است. براین‌اساس، کمیسر دنهم، نگرانی‌هایی درباره‌ی شناسایی افراد در سطح عمومی بدون کسب رضایت فردی آن‌ها مطرح کرده است. دوربین‌های مداربسته باعث ناراحتی برخی افراد می‌شوند؛ اما تکنولوژی‌ای‌ که به‌طور خودکار افراد را شناسایی می‌کند، سؤالات جدیدی برای حفظ حریم خصوصی در فضاهای عمومی ایجاد خواهد کرد. در کریسمس گذشته، سرویس پلیس متروپولیتن در لندن آزمایش فناوری تشخیص چهره‌ی آنی خریداران را آغاز کرده است. دنهم بیان کرد فناوری تشخیص چهره‌ی آنی تغییر درخورتوجهی در تکنیک‌های پلیس بوده که نگرانی‌های جدی‌ای به‌وجود خواهد آورد. او افزود: پیش‌ازاین، هرگز با فناوری‌هایی با چنین ظرفیت تهاجمی گسترده‌ای مواجه نشده بودیم. نتایج حاصل از این تحقیقات نگرانی‌های جدی‌ای درباره‌ی استفاده از فناوری‌هایی ایجاد خواهد کرد که به حجم عظیمی از اطلاعات شخصی حساس متکی است. دنهم معتقد است بریتانیا به‌دلیل ناکامی در قوانین فعلی برای مدیریت خطرهای ناشی از چنین فناوری‌ای، به «آیین‌نامه عملی و الزام‌آور» برای استقرار فناوری تشخیص چهره‌ی آنی نیاز دارد. بنابراین، نهاد نظارتی حریم خصوصی ایده‌های آیین‌نامه‌ی عملی را با سازمان‌های نظارت بریتانیا ازجمله سازمان‌های پلیس و دفترخانه و کمیساریای قدرت‌های تحقیقاتی (Investigatory Powers Commissioner) در پیش خواهد گرفت. دنهم چنین استدلال کرد باید برای استفاده‌ی پلیس از فناوری تشخیص چهره‌ی آنی، آستانه‌ی «ضرورت جدی» تعیین کرد و مناسب‌بودن استفاده از فناوری‌ اینچنینی را نیز در آن شرایط در نظر گرفت. او معتقد است تحقق استفاده از این فناوری در عملیات‌های کوچک بسیار محتمل‌تر خواهد بود؛ مانند زمانی‌که پلیس اطلاعات خاصی مبنی‌بر حضور احتمالی مظنونان در زمان و مکان خاصی دارند یا در فرودگاه‌ها که فناوری تشخیص چهره‌ی آنی از «اقدامات امنیتی متناسب» پشتیبانی می‌کند. به‌راستی آیا باید فناوری تشخیص چهره را پذیرفت یا از آن واهمه داشت؟ شما درباره‌ی این موضوع چه فکر می‌کنید؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رابطه قیمت موز و دلار در بازار

تبدیل مجتمع‌های تجاری به کلاس های درس

تحریم‌ها و آینده صادرات نفت

یادداشت همتی درباره مسایل بانکی، پولی و ارزی

دلار در مرز 28 هزار تومان

استارت بورس برای پایان اصلاح

حمله رضایی و جلیلی به سیاست هسته‌ای

درآمد میلیاردی از جریمه افغان‌ها

قتل‌های خانوادگی، پرونده‌ای که قطورتر می شود

د‌و روایت متفاوت ازمرگ قاضی منصوری

خیر و شر گرانی دلار

نگرانی اسرائیل از تصاویر تازه انتقام موشکی ایران

کرملین چگونه از پوتین در برابر کرونا محافظت می کند

هراس ترامپ از کتاب افشاگرانه بولتون

خط ارزی تهران-بغداد

خط شورش 30 خرداد

غلیان ناسیونالیسم هندو در خیابان‌های دهلی

سندرمِ مسدود‌سازی

در ژوئن 2020 راه اکتبر 2003 را نروید!

مین‌گذاری مسیر پیش روی تهران

جنبه‌های حقوقی دسترسی آژانس

با آژانس چه کنیم؟

خشم بی‌سابقه روس‌ها از پوتین

دنبال تسلط بر مراکز نظامی ایران هستند

پاسخ ایران چه باید باشد؟

پارادوکس آمازون در دوران کرونا

داغی که سی‌ ساله شد

فارن پالیسی: چین، هند را به آغوش آمریکا سوق می‌دهد

چرا دلارهای ایران را پس نمی‌دهند؟

افزایش ابتلای کودکان به کرونا

از NPT به‌طور تدریجی خارج شویم

دیپلمات سابق: خروج ایران از «NPT» تهدیدی بزرگ برای منافع ملی است

چه شد کرونا باز هم برگشت

پایان متهم ردیف نهم در اروپا

قتل های ناموسی؛ 3 جنایت و برجسته شدن یک اصطلاح قدیمی

اروپا با برجام چه می‌کند؟

تبعات ادامه‌دار یادگار مهندسی دوران احمدی‌نژاد

واشنگتن پست: به ترامپ رای دهید یا او از شما شکایت می‌کند

بیرون می‌آیید ماسک بزنید

مدیریت سهام عدالت؛ روش غیرمستقیم سود بیشتری دارد

اکنون و آینده بازار ارز

فارین پالیسی: جهان در حال تماشای افول آمریکاست

جاسوسی جت‌های FBI از معترضان

سرمقاله خراسان/ روزنامه خراسان؛ دیروز پرشکوه آینده طلایی

سرمقاله کیهان/ بدرقه با قطعنامه در خط پایان!

سرمقاله وطن امروز/ دموکرات‌ها نسخه «جین شارپ» را در آمریکا اجرا می‌کنند

سرمقاله فرهیختگان/ قتل‌های ناموسی؛ نتیجه‌ بازنمایی اشتباه غیرت

سرمقاله شرق/ امنیت در گرو معیشت

سرمقاله اعتماد/ اول فرهنگ ‌سازی کنیم

سرمقاله ایران/ سه پیشنهاد برای کنار آمدن با کرونا