ایرانیان جهان

آخرين مطالب

هشدار نا‌شناس؛ گزارشی از کتاب در آستانه انتشار درباره ترامپ ایرانیان آمریکا

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سنت افشاگری مقام‌های کاخ سفید و اعضای سابق کابینه علیه ترامپ ادامه دارد و این بار قرار است یکی از مقام‌های ارشد دولت ترامپ که هویتش افشا نشده، در کتابی از افزایش تنش در دولت ترامپ پرده بردارد. این کتاب قرار است با عنوان «یک هشدار» روز 19 نوامبر (28 آبان) منتشر شود. در آستانه انتشار این کتاب که انتظار می‌رود با واکنش تند کاخ سفید روبه‌رو شود، بخش‌هایی از آن در رسانه‌های آمریکا از‌جمله روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شده است.
این مقام ارشد ناشناس در کتاب خود برای نخستین بار خبر داد که مقام‌های ارشد دولت ترامپ قصد داشتند برای هشدار به افکار عمومی ایالات متحده و اعتراض به رویکرد غلط و تنش‌زای ترامپ و نزدیکانش، به طور دسته‌جمعی از سمت خود استعفا دهند؛ اما در نهایت با این استدلال که «این اقدام می‌تواند بی‌ثباتی و ناکارآمدی در دولت ترامپ را افزایش دهد»، از تصمیم خود که آن را «خودکشی در نیمه‌شب» نامیده بودند، منصرف شدند.
این مقام ارشد کاخ سفید در کتاب «یک هشدار» همان تصویری را از دونالد ترامپ ارائه داده که پیش‌از‌این باب وودوارد، خبرنگار سرشناس آمریکایی، در کتاب «وحشت: ترامپ در کاخ سفید» به آن اشاره کرده بود. در این کتاب هم نویسنده با انتقاد از سیاست‌های بحران‌زای ترامپ، او را فردی نالایق، بی‌رحم و خطرناک برای مردم آمریکا و منافع ایالات متحده خواند.این مقام ارشد، بحران را جزئی جدایی‌ناپذیر از ریاست‌جمهوری ترامپ می‌داند و رئیس‌جمهور فعلی ایالات متحده را به یک «کودک 12‌ساله‌» تشبیه کرده که «در برج مراقبت پرواز نشسته و بدون اینکه اطلاعاتی از این شغل پرخطر داشته باشد، برای بازی و سرگرمی دست روی صفحه‌کلید‌های روبه‌روی خود می‌گذارد و فرودگاه را به هرج‌ومرج می‌کشد».
به نوشته واشنگتن‌پست، نویسنده این کتاب نخستین بار در سال 2018 بخشی از درک و دریافت خود از شخصیت و منش رئیس‌جمهوری آمریکا را در مقاله‌ای با عنوان «من بخشی از مقاومت در داخل دولت ترامپ هستم» در نیویورک‌تایمز منتشر کرده بود. کتاب «یک هشدار» هم ادامه همان مقاله است.این مقام ارشد کاخ سفید که در کتابش به ابعاد شخصیتی ترامپ پرداخته، ادعا می‌کند که دیگر مقام‌های کاخ سفید هم با او درباره رئیس‌جمهوری آمریکا هم‌عقیده هستند. پس از انتشار گزارش واشنگتن‌پست، همان‌طور که انتظار می‌رفت، کاخ سفید به تکذیب آنها پرداخت و آن را «داستان‌پردازی» خواند. استفانی گریشام، دبیر رسانه‌ای کاخ سفید، در نشست خبری خود، نویسنده این کتاب را فردی «ترسو و بزدل» توصیف کرده و گفت: «این فرد بدون افشای نام و هویت خود مشتی دروغ در این کتاب مطرح کرده است. نویسنده واقعی به سوژه خود دسترسی پیدا می‌کند تا راستی‌آزمایی کند؛ اما این فرد خود را پنهان کرده و این کار باعث می‌شود ادعاهای او باورپذیر نباشد».
وزارت دادگستری آمریکا در آستانه انتشار این کتاب به وکلا و مشاوران این نویسنده هشدار داد که این فرد ناشناس ممکن است «قوانین مربوط به حفظ اسرار دولتی» را نقض کرده باشد. با‌این‌حال وکلای نویسنده هشدار داده‌اند که فشارهای وزارت دادگستری آمریکا با هدف افشای هویت نویسنده صورت می‌گیرد.
این کتاب در حالی منتشر می‌شود که با علنی‌شدن تحقیقات برای استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، رئیس‌جمهور ایالات متحده به‌شدت تحت فشار قرار گرفته است؛ به‌همین‌دلیل برخی رسانه‌ها خواستار آن بودند که نویسنده این کتاب هم با افشای هویت خود به روند استیضاح ترامپ کمک کند. با‌این‌حال در دفاع از تصمیم قبلی برای افشا‌نکردن هویت خود نوشت: «همچنان بر این عقیده هستم که نباید هویتم را افشا کنم؛ چرا‌که هشدار‌ها و نگرانی‌های مطرح‌شده موضوع شخص من نیست و مسئله‌ای اساسی برای ما به‌عنوان تمام مردم ایالات متحده است؛ چرا‌که این موضوع برای تک‌تک ما اهمیت دارد که رئیس‌جمهوری داشته باشیم که واقعیت آمریکا را در جهان منعکس کند».
بر‌اساس دریافت‌ها و مشاهدات نویسنده، ترامپ شخصیت ضد‌زن است و بارها مشاهده شده که نوع آرایش و نحوه لباس‌‌پوشیدن کارکنان زن کاخ سفید را مسخره کرده است.
نویسنده به این نتیجه رسیده که «ترامپ توانایی مدیریت بحران‌های جهانی را ندارد و رهبران کشورهای دیگر با آگاهی از این ناتوانی به‌راحتی می‌توانند فریبش دهند».
نویسنده، بدبینی و توهم توطئه را هم از دیگر ویژگی‌های ترامپ می‌داند و می‌نویسد: «ترامپ به‌شدت به زیردستان خود بدبین است و همواره این فکر را تکرار می‌کند که توطئه و دسیسه‌ای علیه او در کاخ سفید در جریان است. این طرز فکر باعث شده از تعدادی از کارمندان کاخ سفید بخواهد تا علیه دیگر همکاران خود جاسوسی کنند».
طرح پنس
یکی از جنجالی‌ترین بخش‌های کتاب «یک هشدار» به رابطه مایک پنس، معاون ترامپ و شخص رئیس‌جمهور ایالات متحده مربوط می‌شود. آن‌گونه که نویسنده ادعا کرده، مایک پنس «به احتمال بسیار زیاد» از اقدام برای برکناری ترامپ با استفاده از بند 4 متمم 25 قانون اساسی حمایت کرده بود. بر‌اساس این متمم که پس از ماجرای برکناری جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا، در رسانه‌ها مطرح شد، در صورت مرگ، بیماری، کناره‌گیری یا برکناری رئیس‌جمهوری، معاون او به‌عنوان کفیل این سمت را در اختیار خواهد گرفت. در تاریخ ایالات متحده استفاده از چنین متممی تاکنون سابقه نداشته و اجرای آن نیازمند تأیید معاون رئیس‌جمهور و اکثریت اعضای کابینه است و در مرحله بعد کنگره باید این تصمیم را تأیید کند.
این مقام ناشناس در کتاب خود به این نکته اشاره می‌کند که به طور غیرمستقیم متوجه حمایت پنس از این اقدام شده و حتی معاون ترامپ طرحی در دست داشت که بر بند 4 متمم 25 قانون اساسی آمریکا متکی بود؛ اما پنس در گفت‌وگویی که ماه‌ها قبل انجام داده بود، وجود هرگونه طرحی برای برکناری رئیس‌جمهور را تکذیب کرده و گفته بود که نه‌فقط من؛ بلکه هیچ‌کدام از اعضای تیم معاون رئیس‌جمهور هم چنین فکری نکرده‌اند.
پنس روز گذشته و در اولین واکنش به انتشار این بخش از کتاب در گزارش واشنگتن‌پست، آن را «سراسر دروغ و زننده» خواند و ادعا کرد که از زمانی که معاون ترامپ شده درباره متمم 25 قانون اساسی هیچ چیزی نشنیده و هیچ اطلاعی از بندهای این متمم ندارد.
اشاره به متمم بیست‌وپنجم قانون اساسی در رسانه‌ها پس از اخراج «جیمز کومی»، رئیس اداره پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) از سوی دونالد ترامپ آغاز شد. کومی هدایت تحقیقات درباره ارتباط‌های احتمالی میان تیم انتخاباتی ترامپ و روسیه را بر‌عهده داشت. این مقام ارشد ناشناس سال گذشته در مقاله جنجالی خود در نیویورک‌تایمز هم نوشته بود که «زمزمه‌هایی درباره استناد به بیست‌و‌پنجمین متمم قانون اساسی در میان اعضای کابینه ترامپ در جریان است».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آلمان لوکزامبورگ را به عنوان منطقه خطر کرونایی اعلام کرد

آلمانی ها چین را قدرت اول جهان در آینده می دانند

جانسون: به روابط سازنده با چین ادامه می‌دهیم

اتمام مناسب سازی 110بوستان

10 قانون استفاده از ماسک

کار مشترک شهرداری تهران وسازمان ثبت اسناد برای جلوگیری از زمین‌خواری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان:ثبت‌نام متقاضیان تسهیلات ویژه کرونا ادامه دارد

مجلس متحول می‌شود

آنتی‌تز تحریم!

سبقت ارزش بازار سهام ایران خودرو از رنو!

تحریم‌های متقابل چین و آمریکا

مافیای ترالرهای دریای عمان برچیده می‌شود؟

ابوالغیط: رفتار ترکیه را نمی‌پذیریم

افزایش نگران کننده کرونا در برخی کشورهای جنوب شرق آسیا

درب دستگاه قضایی به روی بانک‌ های متخلف بسته شد

عطر ممنوع!

بانک مرکزی انگلستان‌ به دنبال پوند دیجیتال رفت

درخواست جامعه کارگری از دولت درباره فعال شدن "حق مسکن"

آغاز داوری آثار ارسالی طراحی بوستان بانوان ریحانه

افتتاح نخستین «سیرک ماشین» ایران؛ 26 تیر

مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: فرهنگ کار به حفظ و دوام شغل ارتباط دارد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی درگذشت "ابوالقاسم سرحدی زاده" را تسلیت گفت

خیرین کرمانشاهی بیش از 100 میلیارد تومان به آسیب دیدگان کرونا کمک کردند

چین: ما کشوری متخاصم نیستیم

مجسمه معترض سیاه‌پوست جایگزین مجسمه تاجر برده در انگلیس شد

اذان از گلدسته‌های "ایاصوفیه"

تروریست ها در شمال ادلب به جان هم افتادند

دانشمندان روس: پادتن ویروس کرونا را کشف کردیم

راهبرد جدید ترامپ برای پیروزی در انتخابات

آخرین اطلاعات درباره ناو آمریکایی گرفتار در حریق

تأکید پوتین و بن زاید بر حل دیپلماتیک بحران لیبی

دو نخست وزیر پیشین الجزایر به 10 سال حبس محکوم شدند

آشوب در خیابان های تل آویو

جمهوری‌خواهان برجسته علیه ترامپ!

4 دلیل سکوت کشورهای عربی در برابر طرح اشغال اراضی کرانه باختری

ثبت رکورد قربانیان روزانه کرونا در ایالت فلوریدای آمریکا

تولید گوشت قرمز به 30 هزار تن رسید

عرضه 10 هزار تن مرغ منجمد در بازار

چرا عرضه اولیه «غزر» لغو شد؟

برق کم مصرف‌ترین‌ها رایگان می‌شود

کاهش 12 درصدی واردات نفت کره جنوبی

کشف میدان جدید نفتی در پاکستان

خبرهای خیلی خوب شریعتمداری برای بازنشستگان تامین اجتماعی

فرافکنی های ترامپ و بحران های روزافزون

تیراندازی به یک پایگاه نظامی صهیونیستی در شمال کرانه باختری

برادرزاده ترامپ خواستار استعفای او شد

انتقال تجهیزات نظامی از مصر برای نیروهای حفتر

تصویب طرح مالیات از خانه‌های خالی در مجلس + جزئیات

بانک ها شریک تولید یا مقابل آن!

استفاده از نظرات صادرکنندگان در خصوص بازگشت ارز