ایرانیان جهان

آخرين مطالب

لامینور؛ داریوش مهرجویی همه را غافلگیر می‎کند؟ اخبار ایران

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
فیلمبرداری "لامینور" اثر تازه داریوش مهرجویی کارگردان بزرگ سینما به تازگی پایان یافته است. فیلمی که کلکسیونی از بهترین بازیگران و عوامل سینما در آن حضور دارند. قصه "لامینور" ظاهرا در مدار همان قصه "سنتوری" قرار دارد. این بار به جای یک نوازنده مرد داستان حول یک نوازنده زن شکل گرفته است.
«لامینور» بیست و هفتمین فیلم بلند سینمایی داریوش مهرجویی است که بیست و پنج شهریور جلوی دوربین رفته بود، فیلمبرداری این اثر سینمایی سه روز پیش به پایان رسید. قرار است اثر تازه مهرجویی به جشنواره فیلم فجر برسد. شاید در جشنواره مهرجویی که دهه هشتاد زندگی خود را می گذارند باری چندمین بار همه را غافلگیر کند.
داریوش مهرجویی شش سال پیش با فیلم "اشباح" در جشنواره فیلم فجر حضور داشت. فیلمی که علی رغم تبلیغات فراوان همه را ناامید کرد و مهرجویی هم ترجیح داد در نشست خبری پس از اکران فیلم در سینمای اهالی رسانه شرکت نکند.
داریوش مهرجویی، فیلمنامه «لامینور» را با همراهی همسرش وحیده محمدی‌فر نوشته است. جدای از کارگردانی این اثر سینمایی که بر عهده مهرجویی است، تهیه کننده آن نیز از کارگردانان جوان، اما مشهور و پر حاشیه سینماست. رضا درمیشیان تهیه کنندگی لامینور را بر عهده دارد. رضا درمیشیان کارگردان فیلم بحث برانگیز "لانتوری" و "عصبانی نیستم"بوده است.
او حالا با یکی از باسابقه‌ترین کارگردانان سینما همکاری می‌کند. در کنار درمیشیان دیگر همکاران فنی این پروژه عبارتند از: طراحی گریم عبدالله اسکندری، مدیریت فیلمبرداری بهرام بدخشانی، طراحی لباس گلناز گلشن، طراحی صحنه امیر حسین حداد، برنامه‌ریزی و دستیار اول کارگردان حمید غفارزاده، صدابرداری امیرحاتمی و دستیاری کارگردان امیر سیدی با مدیریت تولید فواد بوربور.
کلکسیون بازیگران
اما از مهمترین نکات در فیلم تازه داریوش مهرجویی حضور ستاره‌های قدیمی سینما است. مهرجویی در "لامینور" بعد از چهل سال دوباره با علی نصیریان همکاری کرده است.
آخرین‌بار نصیریان در سال 1359 در فیلم «مدرسه‌ای که می‌رفتیم» ساخته مهرجویی بازی کرده بود و پس از آن فرصت همکاری با این کارگردان برای او پیش نیامده بود. «گاو»، «پستچی»، «آقای هالو» و «دایره مینا» چهار همکاری دیگر این دو هنرمند باسابقه هستند.
مرگ داوود رشیدی، عزت‌الله انتظامی و جمشید مشایخی که سه تن از حلقه پنج نفره بازیگران پیشرو سینمای ایران در سال‌های آغازین این صنعت بودند، اهمیت این همکاری را دوچندان می‌کند. نصیریان و محمدعلی کشاورز تنها بازیگران باقی‌مانده از آن حلقه هستند. علی نصیریان که پیش از این با بازی در سرالی «شهرزاد» محبوبیت بیشتری پیدا کرده بود، سال گذشته در جشنواره فیلم فجر سیمرغ بازیگر مکمل مرد را برای بازی در فیلم «مسخره‌باز» دریافت کرد و در عین قبول این جایزه به طعنه آن را «سیمرغ درجه دو» خواند. نصیریان 84 سال سن دارد و مهرجویی نیز هشتادمین سال زندگی‌اش را می‌گذراند.
اما در کنار نصیریان، مهرجویی پس از 50 سال باز هم با عزت‌الله رمضانی فر بازیگر قدیمی سینما در "لامینور" کار کرده است. این سومین همکاری این دو چهره قدیمی سینما پس از فیلم‌های «گاو» و «پستچی» است.
فریماه فرجامی نیز که سال هاست مقابل دوربین سینما نرفته به عنوان بازیگر مهمان در «لامینور» به کارگردانی داریوش مهرجویی دارد. فرجامی سی و سه سال پیش مقابل دوربین داریوش مهرجویی در فیلم «اجاره نشین ها» رفته بود و «لامینور» دومین همکاری اش با مهرجویی است.
دیگر بازیگران این پروژه عبارتند از: پردیس احمدیه، سیامک انصاری، بیتافرهی، علی مصفا، مهرداد صدیقیان، بهناز جعفری، کاوه آفاق، امرالله صابری، رضا داودنژاد، دیبا زاهدی، سیامک ادیب، محمد رضا شهبانی نوری، شراره رنجبر، محمد جواد جعفرپور، مهرنوش ذوالفقاری، محمد هادی عطایی، مهدی مرتضایی، یاسمن کوزه گر، هومن بهزادی، هانا وارسته، سبحان خسروی، احمد یاوری، فرهاد ریش سفیدی، علی بلوردی.
قصه محرمانه "لامینور"
در خبر‌های جزییات زیادی از قصه اثر تازه مهرجویی منتشر نشده است، با این حال برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که "لامینور" ادامه "سنتوری" است.
مدت هاست که مهرجویی به دنبال ساخت ادامه اثر پربیننده و جنجالی 13 سال پیش خود یعنی "سنتوری" است. چند سال پیش او تلاش‌هایی در این راه انجام داد که به دلیل اختلافات فراوانی با محسن چاووشی خواننده موسیقی پاپ به نتیجه نرسید.
حالا ظاهرا با ایجاد تغییراتی در ایده این فرصت ایجاد شده است. "لامینور" درباره یک نوازنده زن است. نوازنده‌ای که براساس تصاویر منتشر شده ظاهرا "پردیس احمدیه" نقش آن را بازی می‌کند.
در این اثر کاوه آفاق خواننده راک نیز بازی می‌کند. ظاهرا کریستف رضاعی آهنگساز و نوازننده پیانو نیز آهنگسازی آن را برعهده دارد. البته در این باره خبری به صورت رسمی منتشر نشده است.
عوامل "لامینور" از لو دادن جزییات و حتی خلاصه قصه فیلم منع شده اند. کاوه آفاق در این باره گفته است: "درباره جزئیات لامینور نمی‌توانم چیزی بگویم."
او افزود: «خیلی برایم عجیب بود که آدم‌های بزرگی مانند استاد مهرجویی در سن و سال و تجربه‌ای که هستند نیم‌نگاهی هم به بنده داشتند. برایم باعث افتخار است و همیشه ممنون لطفشان هستم. رضا درمیشیان هم گفته درباره کار صحبتی کنی تو را می‌کشم!»
"لامینور" و حواشی مالی آن
" «لامینور» کاملا بدون حمایت دولتی، بنیاد سینمایی فارابی و سازمان سینمایی تولید می‌شود" این عبارتی است که مورد تاکید سازندگان این اثر سینمایی است. این موضوع به حواشی چند ماه اخیر ساخت آن و دعوای رضا درمیشیان با بنیاد سینمایی فارابی باز می‌گردد.
ماجرا از آنجا آغاز شد که خبری از سوی خبرگزاری فارس منتشر شد که بنیاد سینمایی فارابی وام 400 میلیونی برای ساخت "لامینور" در نظر گرفته، اما تهیه کننده این فیلم این کمک را رد کرده است. اما این خبر از سوی سازندگان لامینور تکذیب شد.
روابط عمومی "لامینور" در این باره جوابیه‌ای برای خبرگزاری فارس منتشر کرد و کمک بنیاد فارابی را "خیالی" خواند.
در این اطلاعیه به نامه از رضا درمیشیان به رییس بنیاد فارابی درباره کمک به این پروژه اشاره شده است. ظاهرا این نامه مربوط به مرداد ماه است. در این نامه خطاب به مدیریت فارابی آمده است: «من برای فیلم خودم نه از شما درخواستی داشته‌ام و نه انتظاری دارم، اما فکر می‌کردم حمایت از بزرگانی، چون داریوش مهرجوی وظیفه بنیاد سینمایی فارابی است. عدم حمایت حضرتعالی و بنیاد فارابی را از یاد نخواهم برد و بی‌صبرانه منتظر تماشای تولیدات فاخرتان هستم.»
روابط عمومی "لامینور" تاکید کرده که فارابی پاسخی به این نامه نداده که نشان دهد برای "مهرجویی" احترامی قائل است. در ادامه همچین از این انتقاد شده که در حمایت مالی از "لامینور" تعلل صورت گرفته است. ظاهرا صندوق اعتباری هنر برای بررسی حمایت از "لامینور"، خواستار زمان برای بررسی سوابق داریوش مهرجویی شده بود.
روابط عمومی لامینور این رفتار صندوق اعتباری هنر را "بی احترامی" دانسته است.
به هر ترتیب پس از این حواشی رضا درمیشیان تهیه کننده "لامینور" با انتشار یادداشتی از دریافت نامه وام "فارابی" به این پروژه خبر داد. اما او گفت: "تاریخ نامه متعلق به سه ماه پیش است."
درمیشیان خطاب به علیرضا تابش مدیر فارابی نوشت: «آقای تابش فارابی! تعارف را کنار بگذارید، حضرت‌عالی علاقه‌ای به حمایت از فیلم آقای مهرجویی نداشته و ندارید، حالا چرا با فرستادن نامه‌ای به تاریخ سه ماه قبل به تکاپو افتاده‌اید که مدعی شوید می‌خواستید حمایت کنید؟»
او در ادامه تاکید کرد: "مشکل از من است که فکر می‌کردم وظیفه فارابی حمایت از بزرگان سینماست که دیدم نیست. فیلم آقای مهرجویی بدون حمایت شما در حال ساخت است و ما نیازی به وام بهره‌دار شما نداریم."
او در پایان تاکید کرد "«لامینور» فیلمی است که کاملا بدون حمایت دولتی، بنیاد سینمایی فارابی و سازمان سینمایی تولید می‌شود و عدم حمایت نشان دهنده عدم وابستگی و استقلال سازندگان آن است."


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آلمان لوکزامبورگ را به عنوان منطقه خطر کرونایی اعلام کرد

آلمانی ها چین را قدرت اول جهان در آینده می دانند

جانسون: به روابط سازنده با چین ادامه می‌دهیم

اتمام مناسب سازی 110بوستان

10 قانون استفاده از ماسک

کار مشترک شهرداری تهران وسازمان ثبت اسناد برای جلوگیری از زمین‌خواری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان:ثبت‌نام متقاضیان تسهیلات ویژه کرونا ادامه دارد

مجلس متحول می‌شود

آنتی‌تز تحریم!

سبقت ارزش بازار سهام ایران خودرو از رنو!

تحریم‌های متقابل چین و آمریکا

مافیای ترالرهای دریای عمان برچیده می‌شود؟

ابوالغیط: رفتار ترکیه را نمی‌پذیریم

افزایش نگران کننده کرونا در برخی کشورهای جنوب شرق آسیا

درب دستگاه قضایی به روی بانک‌ های متخلف بسته شد

عطر ممنوع!

بانک مرکزی انگلستان‌ به دنبال پوند دیجیتال رفت

درخواست جامعه کارگری از دولت درباره فعال شدن "حق مسکن"

آغاز داوری آثار ارسالی طراحی بوستان بانوان ریحانه

افتتاح نخستین «سیرک ماشین» ایران؛ 26 تیر

مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: فرهنگ کار به حفظ و دوام شغل ارتباط دارد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی درگذشت "ابوالقاسم سرحدی زاده" را تسلیت گفت

خیرین کرمانشاهی بیش از 100 میلیارد تومان به آسیب دیدگان کرونا کمک کردند

چین: ما کشوری متخاصم نیستیم

مجسمه معترض سیاه‌پوست جایگزین مجسمه تاجر برده در انگلیس شد

اذان از گلدسته‌های "ایاصوفیه"

تروریست ها در شمال ادلب به جان هم افتادند

دانشمندان روس: پادتن ویروس کرونا را کشف کردیم

راهبرد جدید ترامپ برای پیروزی در انتخابات

آخرین اطلاعات درباره ناو آمریکایی گرفتار در حریق

تأکید پوتین و بن زاید بر حل دیپلماتیک بحران لیبی

دو نخست وزیر پیشین الجزایر به 10 سال حبس محکوم شدند

آشوب در خیابان های تل آویو

جمهوری‌خواهان برجسته علیه ترامپ!

4 دلیل سکوت کشورهای عربی در برابر طرح اشغال اراضی کرانه باختری

ثبت رکورد قربانیان روزانه کرونا در ایالت فلوریدای آمریکا

تولید گوشت قرمز به 30 هزار تن رسید

عرضه 10 هزار تن مرغ منجمد در بازار

چرا عرضه اولیه «غزر» لغو شد؟

برق کم مصرف‌ترین‌ها رایگان می‌شود

کاهش 12 درصدی واردات نفت کره جنوبی

کشف میدان جدید نفتی در پاکستان

خبرهای خیلی خوب شریعتمداری برای بازنشستگان تامین اجتماعی

فرافکنی های ترامپ و بحران های روزافزون

تیراندازی به یک پایگاه نظامی صهیونیستی در شمال کرانه باختری

برادرزاده ترامپ خواستار استعفای او شد

انتقال تجهیزات نظامی از مصر برای نیروهای حفتر

تصویب طرح مالیات از خانه‌های خالی در مجلس + جزئیات

بانک ها شریک تولید یا مقابل آن!

استفاده از نظرات صادرکنندگان در خصوص بازگشت ارز