پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله مردم سالاری/ گفتگوی ملی اخبار ایران

سرمقاله مردم سالاری/ گفتگوی ملی
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - مردم سالاری / « گفتگوی ملی » عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاری به قلم علی شهرویی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
دولت‌ها و حکومت‌ها به مرور زمان تصمیماتی اتخاذ می‌کنند که بعضاً بخش‌هایی از جامعه این تصمیم‌ها را در تقابل با مصالح، منافع یا ارزش‌های مورد نظر خویش می‌پندارند و به همین جهت یا به هر دلیل دیگری ممکن است اتخاذ این تصمیم‌ها موجب ایجاد نارضایتی در جامعه گردد. از این جهت یک تصمیم ممکن است عدم رضایت مخاطبان را بدنبال داشته باشد و به مرور زمان و با اتخاذ تصمیم‌های بیشتر که جامعه آن را همراستا با منافع خود نمی‌داند، این نارضایتی افزوده و انباشته گردد و یک نظام سیاسی را با بحران‌های مختلف روبه رو کند. به همین جهت سیستم زمامداری یک کشور باید همزمان با اتخاذ تصمیم‌ها بتواند در کنار آنها بازخورد واقعی جامعه یا بخش قابل توجهی از آن را که نشان از عدم رضایت دارد، برای اصلاح رویه‌ها یا تصمیم‌های اتخاذ شده به شیوه صحیح اقدام و مجدداً رضایتمندی جامعه را سنجش و تصمیم خود را بر خواست واقعی مردم منطبق کند. در همین راستا رضایت یا عدم رضایت مردم می‌تواند به اشکال مختلف به سیستم وارد شود و با اعمال نظر در فرآیند‌های سیاسی و تصمیم گیری، موجب اصلاح تصمیم‌ها و افزایش رضایتمندی اقشار مختلف جامعه شود. در چنین سیستمی نمایندگان منتخب مردم، سندیکاها، احزاب و تشکل‌ها، رسانه‌ها و حتی اعتراض‌ها و اعتصاب‌های صنفی و سیاسی از ملزومات اداره یک کشور و بخش مهمی از مسیر ورود اطلاعات و بازخورد واقعی تصمیم‌های دولت‌هاست که از این مجاری به سیستم سیاسی کشور در جهت اصلاح آن وارد می‌شود. در این سیستم است که اعتراض‌ها و ابراز نظرات مغتنم شمرده می‌شود و تلاش می‌شود رضایتمندی افکار عمومی فراهم گردد.
این مسیرها و اتخاذ چنین شیوه‌هایی علاوه بر آنکه بر قدرت نرم افزایش و زایش درونی یک کشور می‌افزاید، مسیر قابل اطمینان و اعتمادی برای بیان نظرات اقشار مختلف مردم و جلوگیری از به خشونت کشیده شدن فضای سیاسی و اجتماعی کشور نیز هست. اما چنانچه این مسیرها مسدود و محدود گردد و خواسته‌ها، نظرات و رضایتمندی یا نارضایتی واقعی جامعه از مجاری پیش‌بینی شده و مردم‌سالارانه بیان نشود و فاصله خواسته‌های واقعی جامعه با تصمیم‌های سیاسی روز به روز با اتخاذ هر تصمیم افزایش پیدا کند و برای اصلاح مسالمت آمیز آن نیز چاره‌ای اندیشیده‌ نشود، شکاف بین حکومت و جامعه افزایش یافته و خشونت جایگزین گفتگو می‌شود. در این صورت بخش‌هایی از جامعه تصمیم‌های خیرخواهانه سیستم سیاسی را نیز نخواهند پذیرفت و از مشروعیت و مقبولیت این تصمیم‌ها نیز کاسته می‌شود و اجرای آن برای کشور بعضا ممکن است هزینه‌های زیادی داشته باشد. هزینه‌هایی که پیش از اتخاذ آن تصمیم به دلیل عدم آگاهی از فاصله ایجاد شده میان دولت و ملت، برای سیستم قابل پیش‌بینی نبوده است. حرکت در چنین مسیری قطعا یک خطای راهبردی برای کشور است.
به همین جهت است که محدود کردن حضور نمایندگان سلایق مختلف در ساختار تصمیم گیری کشور یا ایجاد نهادهای تحدید کننده اختیارات آنان و از همه مهمتر اصلاح و عقب نشینی از تصمیم‌هایی که رضایتمندی جامعه را در پی نداشته است، قطعا به سود یک نظام سیاسی نیست.
لذا باید نظام سیاسی یک کشور فارغ از هرگونه گرایش قومی یا سیاسی یا مذهبی، ساختارها، تصمیم‌ها، قوانین و راهکارها و فرآیندهای اداره کشور را در جهت ورود نظرات و خواسته‌های واقعی جامعه به سیستم سیاسی کشور و اتخاذ تصمیم‌های راهبردی مطابق با این خواسته‌ها اصلاح کند. در این صورت بر خلاف آنچه که برخی تصور می‌کنند، نه تنها کارکرد سیستم بهبود یافته بلکه اجرای تصمیم‌های نظام سیاسی در جامعه با رضایتمندی بیشتر و چالش کمتر انجام خواهد شد.
در تفسیر آنچه در سال‌های اخیر در بروز برخی اعتراض‌ها و حتی به خشونت کشیده شدن آنها می‌توان عنوان کرد، وجود نواقص در دریافت خواسته‌ها و اخذ بازخورد‌های جامعه در برابر تصمیم‌های سیستم سیاسی کشور و مسدود بودن این مسیر گفت‌وگو و تفاهم مردم‌سالارانه میان جامعه و حکومت است. به همین جهت راه حل کاهش این تنش‌ها و کاهش بحران‌های داخلی و افزایش قدرت خارجی و نرم‌افزاری کشور نیز در اصلاح و بهبود این چرخه ورود خواسته‌ها و تاثیر آن در تصمیم گیری‌های کلان و اتخاذ راهکارهای اداری کشور در این مسیر است. به همین جهت شاید تعبیر صحیح از گفت‌وگوی ملی بهبود این فضای تعامل میان مردم و سیستم سیاسی است که کشور را در مسیر رشد و توسعه قرار خواهد داد و نه آنچه برخی نخبگان گفتگو میان دو جناح سیاسی خوانده‌اند. مجموعه سران کشور، مدیران ارشد و نخبگان راه را برای چنین گفت وگویی باز کنند تا کشور از ثمرات آن بهره‌مند گردد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پی گیری وزیر گردشگری برای پس‌گرفتن چمخاله

نگرانی از ناکارآمدی رمز پویا

مخالفانFATF کاسبان تحریم هستند!

تازیانه سرما در چادرهای منفی صفر

دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!

اینجا ایران است؛طبیعت پاییزی «رودبار» تا «سیاهکل»/تصاویر

افراطی‌ها با استعفای روحانی چه خوابی برای کشور دیده‌اند؟

درانتخابات دخالت نکنید

اسقاط دولت به روش استیضاح

برای 6 صندلی خالی

واکنش نوبرانه!

خروج از حاکمیت شما عود کرده بود، خوب شد؟!

گفت‌وگو با الیاس حضرتی؛ از گرانی بنزین تا کنایه به وزارت کشور

رشد 1000 درصدی درآمد فروش اموال دولتی در بودجه 99

چشم‌بادامی‌ها در کمین طلای سرخ ایران

وزیر نفت: واردات قطعات خودرو‌های گازسوز ممنوع است

همتی: تورم کاهش یافت

آغاز به کار چهارمین نمایشگاه حمل و نقل با حضور وزیر راه و شهرسازی

همتی: مدیریت ریال و ارز تعادل و آرامش در بازار ایجاد کرد

آمار عجیب از خانه های خالی در کشور

طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در دستور کار امروز مجلس

صرفه جویی 10 میلیون لیتری در مصرف بنزین با توسعه ناوگان گازسوز کشور

وضعیت بازار مسکن در هسته تاریخی تهران

جزییات تجارت ایران و اروپا در سال 2019

بسته بندی مناسب حلقه گمشده در صادرات ایران

سهم 94 درصدی حمل‌ونقل دریایی در تجارت کشور

تسهیلات بانکی کمکی برای نخریدن خانه!

تبدیل یک میلیون و 400 هزار خودرو عمومی به دوگانه سوز

سرمقاله ایران/ فرق اینجا و آنجا

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ترافیک و ارز 4200 تومانی

سرمقاله جوان/ مجلسی که باید عصاره فضائل ملت باشد

سرمقاله آرمان ملّی/ ایران و آمریکا در جست‌وجوی منافع همپوش

حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شد

گندمکاران همچنان چشم انتظار اصلاح قیمت خرید تضمینی

برداشت 3.4 میلیارد دلاری از ذخایر ارزی برای سال 1399

پرونده شبنم نعمت زاده در مرحله صدور حکم

نرخ تورهای گردشگری کشور در تاریخ موردنظر شما!

سرمقاله کیهان/ مناطق آزاد؛ جایی برای فرار از مالیات

سرمقاله رسالت/ مجلس جوان!

هاشمی رفت، یزدی و مصباح آمدند

پیش‌بینی دولت از کسری بودجه عملیاتی 98

افتتاحیه سالن همایش هدایت و گردهمایی راهنمایان شرکت مسافرتی ققنوس

اصلاحات زنده است

استیضاح رییس‌جمهور وعده‌ انتخاباتی اصولگرایان

شکوری‌راد: آمده‌ایم بمانیم

تکذیب و تأیید قرص‌های مشکوک

شفافیتی که شامل پیگیری نیست

نه واقعی، نه منطقی ، نه مفید

حالا FATF مطالبه مردم شده است

هاشمی‌ها نیستند؛ یزدی‌ها می‌آیند؟