پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله ایران/ تجلیل تولید ثروت اخبار ایران

سرمقاله ایران/ تجلیل تولید ثروت
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - ایران / « تجلیل تولید ثروت » عنوان ستون "اول دفتر" روزنامه ایران به قلم است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
سالیان سال است که درباره کارکرد ثروت و کاربست ثروتمندان در جامعه ایرانی نیازمند، دروغی بزرگ گفته شده است.از آغاز انقلاب اسلامی، بعد از ملی شدن برخی از کارخانجات صنعتی؛یک انگاره ذهنی از سوی گروه‌های سیاسی معاند، دائماً در جامعه پمپاژ شد و تا به امروز به اشکال مختلف بیان شده است، با این محور که ایران، مکانی برای تولید ثروت و رشد ثروتمندان نیست و حاکمیت با رشد کمیت و کیفیت ثروتمندان سر تضاد دارد. این گزاره با گذشت زمان قوام و دوام پیدا کرده و به ایستارهای فکری در جامعه بویژه در میان طبقه اول یا افراد پردرآمد جامعه مبدل شده است، به‌طوری که این نگاه، خودش باعث جلوگیری از تشکیل سرمایه و سرمایه‌گذاری در بخش مولد و شفاف اقتصادی شده و نقش سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران در اقتصاد مشاهده نشده و بخشی از فرآیند خروج سرمایه‌ها از کشور به دلیل وجود همین انگاره‌های منفی نسبت به سرمایه‌گذاری در کشور صورت گرفت.مشاهده می‌شود که بخش قابل توجهی از تمایل ایرانیان به خرید ملک و دارایی‌های غیرمولد نظیر ارز، سکه و طلا و عدم سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد ناشی از همین نگاه منفی به سرمایه‌گذاری شفاف است. عیان شدن ثروت‌ها و معرفی ثروتمندان محرمانه تلقی می‌شود، چرا که آشکار شدن آن ریسک دارد.
متأسفانه تمایل به اختفای ثروت باعث شده است با وجود اینکه بادکنک نقدینگی هر روز 1300 میلیارد تومان باد می‌شود اما در خدمت توسعه اقتصادی کشور نباشد، اما چرا این گونه شده است؟ آیا جامعه اسلامی و جامعه ایرانی با ثروتمندی و ثروت‌آفرینی سرعناد دارد؟ به هیچ وجه این‌گونه نیست. مشکل و چالش نظام با انباشت ثروت‌های بادآورده است که محصول رانت، فساد و مناسبات نابرابر نزدیک به قدرت می باشد. سخنان مقام معظم رهبری در جمع فعالان اقتصادی، از نگاه کسانی که تحولات جامعه ایران را در سطحی ژرف و با افق بلندمدت دنبال می‌کنند، بسیار پراهمیت بوده است و به مثابه تبیین واقعی الگو یا پارادایم حقیقی ثروت‌آفرینی در نظام اسلامی بویژه در کشاکش جنگ اقتصادی است. منویات معظم‌له از چند منظر قابل توجه تمام کسانی است که علاقه‌مند به اقتصاد و توسعه امروز و فردا هستند.افزون بر رهنمودهای ایشان درخصوص چشم‌انداز بلندمدت مدیریت تحریم، مقام معظم رهبری درخصوص ثروت‌آفرینی و فعالیت بخش خصوصی پیام‌های مهمی را برای بخش خصوصی داشتند. نخست آنکه ایشان، نسبت جامعه اسلامی با نقش ثروتمندان و بخش خصوصی واقعی در ایجاد رونق تولید و رشد اقتصادی را تبیین فرمودند. دوم، رهبر انقلاب، تعریف نظام اسلامی از ثروت در مقایسه با دو رویکرد اقتصاد کمونیستی و اقتصاد سرمایه‌داری را بار دیگر تبیین کردند.سوم اینکه مؤکداً به نهادهای عمومی غیردولتی تأکید کردند که در کارهای اقتصادی مطلقاً رقیب بخشِ خصوصی نشوند.
در مورد سوم اشاره داشتند نهادهای عمومی غیردولتی در جاهایی که بخش خصوصی، یا توان لازم و امکانات را ندارد، یا رغبتی ندارد، وارد بشوند؛ چنان که اگر بعد از مدّتی بخش خصوصی وارد آنجا شد، اینها از آنجا هم به یک نقطه دوردست‌تر و سخت‌تری مهاجرت کنند و بروند آنجا کار کنند، سرمایه‌گذاری کنند و جداً از رقابت با بخش خصوصی پرهیز کنند.
امروز ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند خط کشی میان ثروتمندان واقعی جامعه که زمینه اشتغال صدها هزار جوان ایرانی و امنیت اقتصادی کشور را فراهم کرده‌اند، با ماهیت ویژه‌خواران هستیم. ثروتمند واقعی کسی است که برای اقتصاد ارزش افزوده دارد، مالیات می‌پردازد و یاور نظام بیمه‌ای کشوراست.آنها از دل تمام محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی کشور فرصت می‌سازند.آنان پیشقراولان جنگ واقعی اقتصادی هستند. به میزانی که ثروت و ثروت‌آفرینی با بهبود فضای کسب‌وکار در جامعه ترویج پیدا می‌کند، از شمار حدود 60 میلیون نفر جامعه ایرانی که مشمول وجه کمک معیشتی می‌شوند، خارج شده و بار مالی این طرح بر دوش دولت کاهش می‌یابد.به میزانی که ثروت مورد تکریم قرار می‌گیرد و بخش واقعی در اقتصاد بسط پیدا می‌کند، درآمد حاصل از مالیات دولت افزایش یافته و برنامه بودجه بدون نفت به واقعیت نزدیک می‌شود. مهمترین فراز سخنان رهبری برای تمام بخش های قوای مجریه، مقننه و قضائیه ایجاد یا گسترش بسترهایی است که در جامعه ایرانی ثروتمندان مورد تکریم قرار گیرند.تحریم، جنگ اقتصادی است نه صرفاً جنگ نظامی.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پی گیری وزیر گردشگری برای پس‌گرفتن چمخاله

نگرانی از ناکارآمدی رمز پویا

مخالفانFATF کاسبان تحریم هستند!

تازیانه سرما در چادرهای منفی صفر

دروغ مذاکره که کنتور نمی‌اندازد هرچه بزرگ‌تر، بهتر!

اینجا ایران است؛طبیعت پاییزی «رودبار» تا «سیاهکل»/تصاویر

افراطی‌ها با استعفای روحانی چه خوابی برای کشور دیده‌اند؟

درانتخابات دخالت نکنید

اسقاط دولت به روش استیضاح

برای 6 صندلی خالی

واکنش نوبرانه!

خروج از حاکمیت شما عود کرده بود، خوب شد؟!

گفت‌وگو با الیاس حضرتی؛ از گرانی بنزین تا کنایه به وزارت کشور

رشد 1000 درصدی درآمد فروش اموال دولتی در بودجه 99

چشم‌بادامی‌ها در کمین طلای سرخ ایران

وزیر نفت: واردات قطعات خودرو‌های گازسوز ممنوع است

همتی: تورم کاهش یافت

آغاز به کار چهارمین نمایشگاه حمل و نقل با حضور وزیر راه و شهرسازی

همتی: مدیریت ریال و ارز تعادل و آرامش در بازار ایجاد کرد

آمار عجیب از خانه های خالی در کشور

طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در دستور کار امروز مجلس

صرفه جویی 10 میلیون لیتری در مصرف بنزین با توسعه ناوگان گازسوز کشور

وضعیت بازار مسکن در هسته تاریخی تهران

جزییات تجارت ایران و اروپا در سال 2019

بسته بندی مناسب حلقه گمشده در صادرات ایران

سهم 94 درصدی حمل‌ونقل دریایی در تجارت کشور

تسهیلات بانکی کمکی برای نخریدن خانه!

تبدیل یک میلیون و 400 هزار خودرو عمومی به دوگانه سوز

سرمقاله ایران/ فرق اینجا و آنجا

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ترافیک و ارز 4200 تومانی

سرمقاله جوان/ مجلسی که باید عصاره فضائل ملت باشد

سرمقاله آرمان ملّی/ ایران و آمریکا در جست‌وجوی منافع همپوش

حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شد

گندمکاران همچنان چشم انتظار اصلاح قیمت خرید تضمینی

برداشت 3.4 میلیارد دلاری از ذخایر ارزی برای سال 1399

پرونده شبنم نعمت زاده در مرحله صدور حکم

نرخ تورهای گردشگری کشور در تاریخ موردنظر شما!

سرمقاله کیهان/ مناطق آزاد؛ جایی برای فرار از مالیات

سرمقاله رسالت/ مجلس جوان!

هاشمی رفت، یزدی و مصباح آمدند

پیش‌بینی دولت از کسری بودجه عملیاتی 98

افتتاحیه سالن همایش هدایت و گردهمایی راهنمایان شرکت مسافرتی ققنوس

اصلاحات زنده است

استیضاح رییس‌جمهور وعده‌ انتخاباتی اصولگرایان

شکوری‌راد: آمده‌ایم بمانیم

تکذیب و تأیید قرص‌های مشکوک

شفافیتی که شامل پیگیری نیست

نه واقعی، نه منطقی ، نه مفید

حالا FATF مطالبه مردم شده است

هاشمی‌ها نیستند؛ یزدی‌ها می‌آیند؟