ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله ایران/ تجلیل تولید ثروت اخبار ایران

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - ایران / « تجلیل تولید ثروت » عنوان ستون "اول دفتر" روزنامه ایران به قلم است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
سالیان سال است که درباره کارکرد ثروت و کاربست ثروتمندان در جامعه ایرانی نیازمند، دروغی بزرگ گفته شده است.از آغاز انقلاب اسلامی، بعد از ملی شدن برخی از کارخانجات صنعتی؛یک انگاره ذهنی از سوی گروه‌های سیاسی معاند، دائماً در جامعه پمپاژ شد و تا به امروز به اشکال مختلف بیان شده است، با این محور که ایران، مکانی برای تولید ثروت و رشد ثروتمندان نیست و حاکمیت با رشد کمیت و کیفیت ثروتمندان سر تضاد دارد. این گزاره با گذشت زمان قوام و دوام پیدا کرده و به ایستارهای فکری در جامعه بویژه در میان طبقه اول یا افراد پردرآمد جامعه مبدل شده است، به‌طوری که این نگاه، خودش باعث جلوگیری از تشکیل سرمایه و سرمایه‌گذاری در بخش مولد و شفاف اقتصادی شده و نقش سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران در اقتصاد مشاهده نشده و بخشی از فرآیند خروج سرمایه‌ها از کشور به دلیل وجود همین انگاره‌های منفی نسبت به سرمایه‌گذاری در کشور صورت گرفت.مشاهده می‌شود که بخش قابل توجهی از تمایل ایرانیان به خرید ملک و دارایی‌های غیرمولد نظیر ارز، سکه و طلا و عدم سرمایه‌گذاری در بازارهای مولد ناشی از همین نگاه منفی به سرمایه‌گذاری شفاف است. عیان شدن ثروت‌ها و معرفی ثروتمندان محرمانه تلقی می‌شود، چرا که آشکار شدن آن ریسک دارد.
متأسفانه تمایل به اختفای ثروت باعث شده است با وجود اینکه بادکنک نقدینگی هر روز 1300 میلیارد تومان باد می‌شود اما در خدمت توسعه اقتصادی کشور نباشد، اما چرا این گونه شده است؟ آیا جامعه اسلامی و جامعه ایرانی با ثروتمندی و ثروت‌آفرینی سرعناد دارد؟ به هیچ وجه این‌گونه نیست. مشکل و چالش نظام با انباشت ثروت‌های بادآورده است که محصول رانت، فساد و مناسبات نابرابر نزدیک به قدرت می باشد. سخنان مقام معظم رهبری در جمع فعالان اقتصادی، از نگاه کسانی که تحولات جامعه ایران را در سطحی ژرف و با افق بلندمدت دنبال می‌کنند، بسیار پراهمیت بوده است و به مثابه تبیین واقعی الگو یا پارادایم حقیقی ثروت‌آفرینی در نظام اسلامی بویژه در کشاکش جنگ اقتصادی است. منویات معظم‌له از چند منظر قابل توجه تمام کسانی است که علاقه‌مند به اقتصاد و توسعه امروز و فردا هستند.افزون بر رهنمودهای ایشان درخصوص چشم‌انداز بلندمدت مدیریت تحریم، مقام معظم رهبری درخصوص ثروت‌آفرینی و فعالیت بخش خصوصی پیام‌های مهمی را برای بخش خصوصی داشتند. نخست آنکه ایشان، نسبت جامعه اسلامی با نقش ثروتمندان و بخش خصوصی واقعی در ایجاد رونق تولید و رشد اقتصادی را تبیین فرمودند. دوم، رهبر انقلاب، تعریف نظام اسلامی از ثروت در مقایسه با دو رویکرد اقتصاد کمونیستی و اقتصاد سرمایه‌داری را بار دیگر تبیین کردند.سوم اینکه مؤکداً به نهادهای عمومی غیردولتی تأکید کردند که در کارهای اقتصادی مطلقاً رقیب بخشِ خصوصی نشوند.
در مورد سوم اشاره داشتند نهادهای عمومی غیردولتی در جاهایی که بخش خصوصی، یا توان لازم و امکانات را ندارد، یا رغبتی ندارد، وارد بشوند؛ چنان که اگر بعد از مدّتی بخش خصوصی وارد آنجا شد، اینها از آنجا هم به یک نقطه دوردست‌تر و سخت‌تری مهاجرت کنند و بروند آنجا کار کنند، سرمایه‌گذاری کنند و جداً از رقابت با بخش خصوصی پرهیز کنند.
امروز ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند خط کشی میان ثروتمندان واقعی جامعه که زمینه اشتغال صدها هزار جوان ایرانی و امنیت اقتصادی کشور را فراهم کرده‌اند، با ماهیت ویژه‌خواران هستیم. ثروتمند واقعی کسی است که برای اقتصاد ارزش افزوده دارد، مالیات می‌پردازد و یاور نظام بیمه‌ای کشوراست.آنها از دل تمام محدودیت‌ها و فشارهای اقتصادی کشور فرصت می‌سازند.آنان پیشقراولان جنگ واقعی اقتصادی هستند. به میزانی که ثروت و ثروت‌آفرینی با بهبود فضای کسب‌وکار در جامعه ترویج پیدا می‌کند، از شمار حدود 60 میلیون نفر جامعه ایرانی که مشمول وجه کمک معیشتی می‌شوند، خارج شده و بار مالی این طرح بر دوش دولت کاهش می‌یابد.به میزانی که ثروت مورد تکریم قرار می‌گیرد و بخش واقعی در اقتصاد بسط پیدا می‌کند، درآمد حاصل از مالیات دولت افزایش یافته و برنامه بودجه بدون نفت به واقعیت نزدیک می‌شود. مهمترین فراز سخنان رهبری برای تمام بخش های قوای مجریه، مقننه و قضائیه ایجاد یا گسترش بسترهایی است که در جامعه ایرانی ثروتمندان مورد تکریم قرار گیرند.تحریم، جنگ اقتصادی است نه صرفاً جنگ نظامی.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آلمان لوکزامبورگ را به عنوان منطقه خطر کرونایی اعلام کرد

آلمانی ها چین را قدرت اول جهان در آینده می دانند

جانسون: به روابط سازنده با چین ادامه می‌دهیم

اتمام مناسب سازی 110بوستان

10 قانون استفاده از ماسک

کار مشترک شهرداری تهران وسازمان ثبت اسناد برای جلوگیری از زمین‌خواری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان:ثبت‌نام متقاضیان تسهیلات ویژه کرونا ادامه دارد

مجلس متحول می‌شود

آنتی‌تز تحریم!

سبقت ارزش بازار سهام ایران خودرو از رنو!

تحریم‌های متقابل چین و آمریکا

مافیای ترالرهای دریای عمان برچیده می‌شود؟

ابوالغیط: رفتار ترکیه را نمی‌پذیریم

افزایش نگران کننده کرونا در برخی کشورهای جنوب شرق آسیا

درب دستگاه قضایی به روی بانک‌ های متخلف بسته شد

عطر ممنوع!

بانک مرکزی انگلستان‌ به دنبال پوند دیجیتال رفت

درخواست جامعه کارگری از دولت درباره فعال شدن "حق مسکن"

آغاز داوری آثار ارسالی طراحی بوستان بانوان ریحانه

افتتاح نخستین «سیرک ماشین» ایران؛ 26 تیر

مدیرکل دفتر امور فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: فرهنگ کار به حفظ و دوام شغل ارتباط دارد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پیامی درگذشت "ابوالقاسم سرحدی زاده" را تسلیت گفت

خیرین کرمانشاهی بیش از 100 میلیارد تومان به آسیب دیدگان کرونا کمک کردند

چین: ما کشوری متخاصم نیستیم

مجسمه معترض سیاه‌پوست جایگزین مجسمه تاجر برده در انگلیس شد

اذان از گلدسته‌های "ایاصوفیه"

تروریست ها در شمال ادلب به جان هم افتادند

دانشمندان روس: پادتن ویروس کرونا را کشف کردیم

راهبرد جدید ترامپ برای پیروزی در انتخابات

آخرین اطلاعات درباره ناو آمریکایی گرفتار در حریق

تأکید پوتین و بن زاید بر حل دیپلماتیک بحران لیبی

دو نخست وزیر پیشین الجزایر به 10 سال حبس محکوم شدند

آشوب در خیابان های تل آویو

جمهوری‌خواهان برجسته علیه ترامپ!

4 دلیل سکوت کشورهای عربی در برابر طرح اشغال اراضی کرانه باختری

ثبت رکورد قربانیان روزانه کرونا در ایالت فلوریدای آمریکا

تولید گوشت قرمز به 30 هزار تن رسید

عرضه 10 هزار تن مرغ منجمد در بازار

چرا عرضه اولیه «غزر» لغو شد؟

برق کم مصرف‌ترین‌ها رایگان می‌شود

کاهش 12 درصدی واردات نفت کره جنوبی

کشف میدان جدید نفتی در پاکستان

خبرهای خیلی خوب شریعتمداری برای بازنشستگان تامین اجتماعی

فرافکنی های ترامپ و بحران های روزافزون

تیراندازی به یک پایگاه نظامی صهیونیستی در شمال کرانه باختری

برادرزاده ترامپ خواستار استعفای او شد

انتقال تجهیزات نظامی از مصر برای نیروهای حفتر

تصویب طرح مالیات از خانه‌های خالی در مجلس + جزئیات

بانک ها شریک تولید یا مقابل آن!

استفاده از نظرات صادرکنندگان در خصوص بازگشت ارز