پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

کرملین؛ پیروز رقابت با کاخ سفید در صحنه ونزوئلا ایرانیان آسیا

کرملین؛ پیروز رقابت با کاخ سفید در صحنه ونزوئلا
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - کرملین؛ پیروز رقابت با کاخ سفید در صحنه ونزوئلا
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6053481
٠
٠
ایرنا / نیویورک تایمز پست در مطلبی نوشت: روسیه به عنوان سردمدار سایر کشورها در دور زدن تحریم‌های همه جانبه آمریکا علیه ونزوئلا و سیاست خارجی مفتضحانه دولت ترامپ از عوامل شکست معادلات واشنگتن برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو بود.
در گزارشی که در این روزنامه آمریکایی با مضمون «چگونه پوتین ترامپ را از ونزوئلا بیرون کرد» درج شده، آمده است:
در ماه های نخست پس از کارزار انتخاباتی ایالات متحده، واشنگتن سیاست خارجی مفتضحانه ای را در پیش گرفت که توسط دشمنانی همچون روسیه و کوبا و هم پیمانانی مانند ترکیه و هند خنثی شد؛ اینها همان کشورهایی بودند که به طریقی به ونزوئلا کمک کردند تا تحریم های آمریکا را دور بزند.
دونالد ترامپ با اطمینان خاطر از سقوط دولت نیکلاس مادورو (رییس جمهوری ونزوئلا) داد سخن می داد، حال آنکه فکرش را هم نمی کرد روسیه سردمدار سایر کشورها برای کمک به ونزوئلا در دور زدن تحریم های آمریکا شود. همزمان دولت واشنگتن تمایلی به تحریم شرکتهای روسی نشان نمی داد؛ شرکت هایی که در حال اکتشاف، استخراخ و خرید «نفت و طلای» این کشور آمریکای لاتین بودند.
از طرف دیگر، مقامات کنونی و پیشین دولت آمریکا می گویند روسیه اکنون بیش از دو سوم نفت خام ونزوئلا را در اختیار دارد و نقش مهمی در صادرات پنهانی نفت خام این کشور ایفا می کند. در مقابل هم مسکو علاوه بر نجات دولت مادورو، به او کمک کرده تا سرعت سقوط آزاد اقتصاد را کم کند، قدرت خود را تحکیم و مخالفان را تضعیف کند.
براساس تحلیل وال استریت ژورنال، نزدیک به نیمی از 1.5 میلیارد دلار نفت خام ونزوئلا در طی 9 ماه پس از تحریم های ایالات متحده توسط یک شرکت سرمایه گذاری مشترک میان هند و «رزنفت»، غول نفتی روسیه خریداری شده است.
براساس سوابق تجاری ونزوئلا، امارات متحده عربی از زمان تحریم خرید طلای ونزوئلا در اواخر سال 2018 حدود یک میلیارد دلار طلا از ونزوئلا وارد کرده است. مقامات اطلاعاتی آمریکا می گویند مبلغ واقعی به مراتب بیشتر از این است چراکه ونزوئلا طلای خود را به شیوه ای مخفیانه و از طریق کشورهایی مانند کلمبیا، اوگاندا و جاهای دیگر صادر می کند و مقصد صادرات هم کشورهایی همچون ترکیه و امارات و سایر قطب های تجارت طلا است.
اما سفارت ترکیه در واشنگتن هرگونه تجارت نفت یا طلا با ونزوئلا که نقض تحریم های ایالات متحده است را تکذیب می کند.
این در حالی است که مقامات آمریکا از ناامیدی ترامپ خبر می دهند و می گویند کاخ سفید نومیدانه برای برکناری مادورو به فشار خود ادامه می دهد. ترامپ به تازگی در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال با اشاره به برتری اقتصادی و نظامی آمریکا اظهار داشت که کشورش منابع و گزینه های بسیاری برای برخورد با مادورو در اختیار دارد.
یک مقام دولت واشنگتن اما اذعان کرد: با وجود انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، موضوع استیضاح ترامپ و تمرکز بر خاورمیانه، ونزوئلا از مرکز توجه کاخ سفید خارج شده است.
این وضعیت به مادورو اجازه داده تا فرصت را غنیمت شمرد و تقریبا هر روز سخنرانی می کند تا نشان دهد با خیال راحت به مسئولیتش ادامه می دهد.
حال سوال این است که آیا ایالات متحده باید دست از برکناری مادورو بردارد یا بیشتر تلاش کند؟
مادورو در یکی از سخنرانی ها اخیر خود گفت: آنها [مقامات کاخ سفید] در تلاش برای نجات پست و مقام خود هستند، زیرا ترامپ از دروغهایی که آنها در مورد ونزوئلا به خورد وی داده بودند، عصبانی است. آنها شکست خوردند، و ونزوئلا پیروز شد.
اما ریاست جمهوری مادورو برای ونزوئلایی که زمانی از پر رونق ترین کشورهای آمریکای لاتین بوده، هزینه بسیاری داشته است. حالا تورم افسار گسیخته، میزان بالای مرگ و میر نوزادان و کمبود تجهیزات پزشکی چیزی است که در ونزوئلا به بحران انسانی دامن می زند.
کمبود مواد غذایی، برق و آب موجب مهاجرت 4.5 میلیون نفر از این کشور شده است.
«الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت آمریکا در ونزوئلا این ماه اذعان کرد که تلاش سالانه ایالات متحده برای حذف مادورو متوقف شده است. وی افزود: ما اهمیت پشتیبانی کوبا و روسیه از رژیم مادورور را دست کم گرفتیم. نقش روسیه در اقتصاد این کشور به ویژه اقتصاد نفتی آن خیلی خیلی زیاد است.
گوایدو هم در مصاحبه ای موضعی مشابه در پیش گرفت و گفت: فکر می کنم ما روند موجود را دست کم گرفتیم. وی ضمن آنکه از کشورها خواست برای جلوگیری از صادرات طلا از ونزوئلا کمک کنند، تاکید کرد: شما باید تلاش کنید به کسانی که از رژیم حمایت می کنند، فشار بیاورید. تحریم ها امروز تنها ابزار واقعی ما هستند.
براساس داده های نظرسنجی توسط «دیتا انالیسس» میزان محبوبیت گوایدو به 38 درصد کاهش یافته است. هرچند در این میان اتهاماتی همچون قبول رشوه از سوی حلقه مادورو در از میان بردن این اعتماد عمومی به گوایدو بی تاثیر نبوده است.
در این میان حامیان گوایدو روسیه را اصلی ترین مانع خود می بینند و می خواهند ایالات متحده، اروپا و سایر متحدان بتوانند خط مشی سخت تری برای حلقه های تحریم در پیش گیرند.
ایالات متحده به مقامات روسیه، ترکیه، امارات متحده عربی و هند در خصوص هرگونه داد و ستد با ونزوئلا هشدار داده است. هند موافقت کرد که واردات نفت خام را از ایران در راستای سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران متوقف کند، اما همچنان واردات نفت ونزوئلا ادامه می دهد.
از سوی دیگر، مقامات آمریکا تردید ندارند که کوبا خدمات اطلاعاتی و امنیتی به مادورو ارائه می دهد و همین امر در تحکیم قدرت وی تاثیر بسزایی داشته است.
وقتی یک سال پیش گوایدو خود را به عنوان رییس جمهوری موقت ونزوئلا اعلام کرد ، ایالات متحده به سرعت وی را به عنوان رهبر مشروع ونزوئلا به رسمیت شناخت. کانادا، برزیل، آرژانتین، کلمبیا، شیلی، پرو و ​​دیگر کشورهای آمریکای جنوبی هم دنباله روی کردند. دو روز پس از سوگند گوایدو، آبرامز به عنوان فرستاده ویژه دولت ایالات متحده به ونزوئلا فرستاده شد. ماموریت وی حذف مادورور عنوان شد.
در ماه مارس، آبرامز با معاون وزیر امور خارجه روسیه در رم دیدار کرد. پس از آنکه روسیه از حمایت از گوایدو خودداری کرد، فرستاده آمریکا قول تحریم های بیشتر و اقدام نظامی احتمالی را داد.
اما در نهایت فرستاده دولت ترامپ در ماه آوریل (یک ماه پس از دیدار با وزیر امور خارجه روسیه) درک کرد که تغییر رژیم آسان نخواهد بود. مخالفان تصمیم داشتند تا دادگاه عالی ونزوئلا، مجمع ملی به ریاست گوایدو را به عنوان نماینده قانونی مردم ونزوئلا به رسمیت بشناسد. این امر باعث می شد نیروهای مسلح این کشور زمینه های قانونی برای عدم تبعیت از مادورو را فراهم کنند.
هواداران گوایدو انتظار داشتند مقامات عالی رتبه مادورو، همبستگی خود با گوایدو را اعلام کنند. اما چنین چیزی رخ نداد و کاخ سفید نومیدتر شد.
در ماه مه (اردیبهشت)، مذاکرات محرمانه توسط نروژ در باربادوس بین مادورو و مخالفان آغاز شد؛ مخالفانی که خواهان برگزاری انتخابات عادلانه بودند. اما مادورو در ماه اوت (مرداد)، مذاکرات را ترک کرد.
مقامات کنونی و پیشین ایالات متحده و مخالفان دولت ونزوئلا بر این باور هستند که انتظارات غیرواقعی ایالات متحده مسبب وضعیت کنونی است.
«فرناندو کاتز» یک مقام پیشین شورای امنیت ملی کاخ سفید که در دوره دولت ترامپ و اوباما درگیر سیاست آمریکا در ونزوئلا بود، می گوید: تمامی تلاش های واشنگتن بر این اصل استوار بود تا گوایدو را به رسمیت بشناسند و مادورو را کنار بزنند. اما دولت ونزوئلا توانست با کمک های روسیه تولید نفت خود را از کمتر 650 هزار تا 700 هزار بشکه به بیش از یک میلیون بشکه در روز برساند. براساس گزارش «راپیدان انرژی گروپ»، یک شرکت مشاوره ای خطرات ژئوپلیتیک، رزنفت روسیه در حال کمک به شرکت نفتی دولتی پترولیس ونزوئلا برای استخدام متخصصان خارجی است.
براساس تحلیل وال استریت ژورنال، روسیه در طول 18 ماه گذشته بیش از 300 میلیون دلار به ونزوئلا ارائه داده است.
اما آبرامز هنوز هم معتقد است که تحریم ها مؤثر خواهند بود. وی گفت: اوضاع ونزوئلا بدون ثبات و غیرقابل کنترل است و بسیاری از مسئولان و مقامات این کشور به وضوح آن را می دانند و مقامات ونزوئلا اگر فکر می کردند که وضعیت باثبات است، پول و خانواده هایشان را به خارج از کشور خود نمی فرستادند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرواز پهپاد مزاحم نزدیک هواپیمای حامل وزیر دفاع روسیه

حمایت معاون اول اشرف غنی از عبدالله عبدالله

بازی روسیه با ترکیه در زمین سوریه

اعتراض عضو ارشد کمیسیون انتخابات به نتایج نهایی ریاست جمهوری افغانستان

چین: آمریکا امپراتور هکر‌ها در دنیاست

تصاویری از مسابقه میان نیروهای فدرال روسیه

وقوع انفجار در منطقه باغ‌داود کابل

نوسازی زرادخانه هسته‌ای چین

بی‌محلی روسیه به تحریم های آمریکا علیه خود

روسیه: آمریکا 300 کامیون سلاح را از عراق به سوریه منتقل کرد

روسیه خواستار برگزاری نشست فوری سازمان ملل با حضور گوترش شد

کره شمالی: مقاومت از تحریم قویتر است

«اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان ماند؛ «عبدالله» نپذیرفت

عبدالله عبدالله: نتایج انتخابات را نمی‌پذیریم

روسیه: نیرو‌های سوری بر 90 درصد کشور مسلط شده‌اند

نخستین سخنرانی‌ "اشرف غنی" پس از پیروزی در انتخابات افغانستان

وقتی پوتین نمی‌تواند جلوی خنده‌اش را در یک جلسه رسمی بگیرد

فعال چینی منتقد رئیس جمهوری بازداشت شد

سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان زمان توافقنامه آمریکا و طالبان را اعلام کرد

واکنش اشرف غنیب به خروج نظامی آمریکا از افغانستان

اقتصاددانان چینی به دولت: از آمریکا خرید نکنید

انتقاد مسکو از برنامه تسلیحات فضایی آمریکا

روسیه از آغاز مجدد گشت‌زنی با ترکیه در شمال سوریه خبر داد

افغانستان در چند قدمی صلح با آمریکا

حادثه مشکوک در کراچی 76 کشته و زخمی برجای گذاشت

محدودیت‌ها در چین تشدید شد

وزیر امورخارجه چین: اتهامات آمریکا علیه ما دروغ است

اولین حضور اون در انظار عمومی پس از شیوع کرونا

اشرف غنی: نیازی به آمریکا نداریم

اخراج دو سیاستمدار از حزب کمونیست چین

وانگ یی: اظهارات پامپئو و اسپر دروغ است

روسیه، کشتی اوکراینی را در دریای آزوف توقیف کرد

سازمان بازرسی پاکستان اموال موجود در دفاتر خانواده شریف را ضبط کرد

8 غیرنظامی در حمله هوایی ناتو در افغانستان کشته شدند

اسپر: چالش امنیتی ما چین است نه روسیه

وزیر خارجه چین به آمریکا هشدار داد

اذعان رییس جمهور چین به کوتاهی در مهار کرونا

برف بازی اعضای طالبان حین لشکرکشی

روسیه موشک‌های پیشرفته ضد مافوق صوت تولید کرد

چین:صدای فلسطین در معامله قرن شنیده نشد

سرمقاله شرق/ فارسی دری «اشرف غنی»

کرملین؛ پیروز رقابت با کاخ سفید در صحنه ونزوئلا

عامل حمله مرگبار تایلند کشته شد

حمله سرباز ارتش افغانستان به نیروهای آمریکایی 7 کشته برجا گذاشت

میزان ذخایر ارزی کشور چین

درگیری در قزاقستان با 48 کشته و مجروح

افزایش شمار شهدا در کرانه باختری به 5 نفر

ماموریت «غیرممکن» ساخت بیمارستان "ووهان" چگونه «ممکن» شد

سقوط جنگنده پاکستانی در پنجاب

نماینده پارلمان روسیه کشته شد