ایرانیان جهان

آخرين مطالب

جولان نقدینگی در بازار بورس اطلاعات ضروری

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - جولان نقدینگی در بازار بورس
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6061483
٤٠١
٠
ایرنا / روند روبه‌رشد شاخص بورس، عده‌ زیادی را به فکر سرمایه‌گذاری در این بازار انداخته و همزمان این نگرانی را به‌وجود آورده که این صعودهای پی‌درپی با یک سقوط سنگین پایان یابد.
بورس تهران در ادامه روند افزایشی خود، روز یکشنبه نیز با 1776 واحد افزایش در شاخص، به 454 هزار و 618 واحد رسید. ارزش 1653 تریلیون تومانی بورس اوراق بهادار تهران و شاخصی که هر روز از رکورد روز قبل خود عبور می‌کند، نگرانی‌هایی را درباره یک ریزش سنگین، ایجاد کرده است. احتمالی که به گفته یک کارشناس بازار سرمایه اگر مفروضات فعلی تغییر نکنند، چندان بالا نیست.
بهرنگ اسدی، کارشناس بازار سرمایه گفت: در رابطه با رشد بازار سرمایه در مقطع فعلی، باید چند پارامتر را در نظر بگیریم که یکی از آنها، امکان داد و ستد و ظرفیت‌های مرتبط با آن در بازارهای موازی است. عملیات داد و ستد در بازارهای موازی به آسانی سابق نیست و با توجه به مسائل خاصی که در این بازارها به‌وجود آمده و همچنین سیاست‌گذاری‌های انجام شده، طبیعی است بازار سرمایه با اقبال مواجه شود. بخش عمده‌ای از ورود جریان نقدینگی ناشی از همین مسئله است.
بازار سرمایه از تغییرات اقتصاد کلان جلوتر است
وی با اشاره به روند گذشته رشد بورس گفت: بازار سرمایه در ادوار گذشته، با تأخیر یا وقفه نسبت به سایر بازارها در تعدیل خود اقدام می‌کرد و جریان نقدینگی به آن وارد می‌شد. اتفاقی که الان افتاده این است که با توجه به مسائل بازارهای موازی، این وقفه خیلی کوتاه‌تر شده و حتی در مواردی، بازار سرمایه نسبت به تغییرات اقتصاد کلان، جلوتر است.
اسدی افزود: ریزش سنگین در بازار سرمایه، به‌طور عمومی و در سطح کلیه نمادها احتمال بالایی ندارد؛ چرا که امسال کسری ضمنی بودجه، از طریق پولی کردن یا استقراض مستقیم از بانک مرکزی انجام نشده و برای جبران آن از اوراق استفاده شده است. علاوه بر این، تورم عمومی فعلی، وقفه‌ای برای رشد اسمی قیمت‌ها ایجاد می‌کند. این موضوع در سال آینده رؤیت خواهد شد و بازار هم این را می‌داند.
بیشترین احتمال ریزش مربوط به کدام سهام است؟
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: شرکت‌های صنایع پتروشیمی و فلزات و سایر شرکت‌هایی که با قیمت‌های جهانی مرتبط هستند، از ریسک کاهش قیمت‌های جهانی به‌واسطه افزایش نرخ برابری دلار به ریال، تقریباً مصون خواهند ماند. یعنی اگر قیمت‌های جهانی برخی از اینها افت داشته باشد، به دلیل اینکه نرخ برابری دلار به ریال در سال آینده افزایش می‌یابد، سودها نیز به لحاظ اسمی افزایشی خواهد بود.
اسدی بزرگ‌ترین خطر بازار سرمایه را مربوط به سهام بدون جریان نقدینگی دانست و توضیح داد: بیشترین بخشی که در بازار سرمایه با خطر ریزش مواجه است، سهم‌هایی هستند که به اسم سفته‌بازی شناخته می‌شوند و معامله آنها با قیمتی بیش از ارزش ذاتی‌شان انجام می‌شود.
تنظیم‌گری بدون مداخله انجام شود
وی درباره تأثیر فروش تعهدی سازمان بورس در اسفندماه و تأثیر آن بر بازار سرمایه گفت: این اگر چه در ابتدا به چند نماد محدود است، اما لازم است دیر یا زود فراگیرتر شود. ما باید نقش تنظیم‌گری را نسبت به ارزش‌گذاری بازار در عین حال که مداخله نمی‌کنیم، حفظ کنیم و به سمتی برویم که همه ابزارهای مورد نیاز برای کشف قیمت ایجاد شوند. همچنین دیگر حوزه‌هایی که می‌توانند بر نهاد تنظیم‌گری فشار بیاورند، برچیده شوند، زیرا سیاسی کردن تصمیمات تخصصی کارشناسی، به بازار لطمه وارد می‌کند.
ادامه جولان نقدینگی در بازار بورس
وی بار دیگر به ریسک برخی نمادها اشاره کرد و گفت: ریزش عمومی سنگین و معناداری برای شاخص کل پیش‌بینی نمی‌شود، ولی این احتمال برای نمادهای کوچکی که بالاتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند، وجود دارد. اصلاح شاخص کل تا زمانی که مناسبات بازارهای دارایی ما به شکل فعلی است، جزئی خواهد بود و نقدینگی در بازار جولان می‌دهد.
این کارشناس بازار سرمایه درباره پیش‌بینی اصلاح جزئی در بازار سرمایه توضیح داد: این احتمال در صورت ثبات مفروضاتی مانند حفظ مناسبت بین بازارها، مناسبات گردش وجوه بین بازارها، مسائل پرداخت‌های بانکی و نیز متغیر برون‌زایی مانند بحران‌های جهانی مطرح می‌شود. سازمان بورس به‌عنوان مقام ناظر باید همواره بازار را رصد کند. اطلاع‌رسانی‌ها درباره سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و تقویت صندوق‌ها نیز از دیگر اقدامات مفید سازمان هستند.
دامنه نوسان نسبت به پارامترهای اقتصاد ایران کوچک است
اسدی درباره تأثیر مداخله در بازار سرمایه و حمایت معامله‌گران حقوقی بر رشدهای اخیر شاخص گفت: مداخله، مصادیق مختلفی دارد. در بلندمدت مداخلات جدی در بازار سرمایه ایران صورت گرفته است. به‌عنوان مثال، دامنه نوسانی تعیین‌ شده که به نسبت پارامترهای اقتصاد ایران، کوچک است. درصد سهام شناور و ترکیب مالکیت شرکت‌های حقوقی نیز از جنس مداخله هستند. با این حال، این قبیل مداخلات و بازار سرمایه ایران در هم تنیده شده‌اند و نمی‌توان اقدامات حقوقی‌ها را به مثابه مداخله جدی دانست.
وی افزود: مداخلات وجود دارد و باید در لحظه خاصی که تصمیم مدیریتی گرفته می‌شود، مداخله‌ای که بیشترین فایده و کمترین هزینه را دارد، انتخاب کرد. مداخله‌ها تا زمانی که در چارچوب هزینه-فایده باشند، معقولند و صرف اینکه اقدامی در طبقه‌بندی مداخله قرار ‌گیرد، نمی‌تواند محل اشکال باشد.
بازار سرمایه دیر یا زود وارد ترازنامه خانوار ایرانی می‌شد
اسدی در ادامه گفت: بازار سرمایه دیر یا زود وارد ترازنامه خانوار ایرانی می‌شد. با اینکه این حجم از اقبال در مدت کوتاهی به بازار سرمایه تا حدودی تعجب‌برانگیز است، اما مایه امیدواری است. بهتر بود از مدت‌ها پیش سرمایه‌گذاری غیرمستقیم معرفی و تقویت می‌شد. با این حال، اکنون هم می‌توانیم دامنه انتخاب خانوار برای نهادها و ابزارهای کارآمد را گسترش دهیم. این کار در حال انجام است، اما می‌تواند سرعت بیشتری داشته باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درجلسه مجمع عمومی صورت گرفت : تقدیرشریعتمداری از بانک رفاه کارگران

مشاور و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گیلان: آماده شناسایی نیازمندی ها و ارائه اقلام ضروری برای سیل‌زدگان هستیم

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی سمنان: 26 درصد تعهد اشتغال سال 99 تا کنون اجرایی شده است

ثبت نام 9 هزار و 244 کارگر هرمزگانی در طرح ملی مسکن

پرداخت بیش از 280 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در مازندران

بسیج کلیه امکانات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت خدمت رسانی به مردم سیل زده گیلان

اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان در جشنواره شهید رجایی سمنان مقام برتر را کسب کرد

غار قلعه کرد استان قزوین سومین زایشگاه دو گونه خفاش بال خمیده کمرنگ و خفاش گوش موشی در ایران

عیسی کلانتری: جنوب شرق تهران بهترین گزینه برای انتقال آرادکوه است/ هنوز مدیران کشور به محیط زیست باور جدی ندارند

آموزش نزدیک به 5 هزار نفر برای مقابله با کرونا در کیش

قدردانی دو مقام مسئول از شرکت هواپیمایی کیش

گرامیداشت هفته دفاع مقدس در منطقه 5

همایش روز جهانی بدون خودرو با رعایت پروتکل های بهداشتی در منطقه 16

طرح ساماندهی میادین شهری در کمیسیون ماده پنج

80درصد بودجه شهرسازی محقق شد

افتتاح مرکز تحقیقات تکثیر گورخر ایرانی در پارک ملی کویر گرمسار

اعزام کارشناسان میراث‌فرهنگی کرمانشاه به روستاهای اورامانات

دستگیری حفاران غیرمجاز در بخش وردشت شهرستان سمیرم

آغاز گمانه‌زنی تپه چشمه‌باغ بروجرد

راهیابی اثر هنرمند ایرانی به فینال مسابقه صنایع‌دستی فرانسه

سرمقاله خراسان/ بی اعتمادی به آمریکا؛ کلید گم‌شده مذاکرات بین‌الافغانی

سرمقاله کیهان/ مردم ایران را نمی‌شناسید

سرمقاله وطن امروز/ تقلب قانون‌مدارانه!

سرمقاله فرهیختگان/ منافقین و اسرای جنگی ایران

سرمقاله شرق/ دولت‌های خرج

سرمقاله اعتماد/ مصر، بازنده بزرگ

سرمقاله ایران/ سال تحصیلی جدید و سخنی با مردم

سرمقاله دنیای اقتصاد/ فرجام عقب‌نشینی در خصوصی‌سازی

سرمقاله آفرینش/ تهران؛ ضرب‌وجرح خانوادگی و افزایش قیمت سکه!

سرمقاله اطلاعات/ گران شدن حق کمیسیون املاک در پوشش ارزانی!

تحریف عقلانیت برای توجیه حماقت قطعنامه 598 چه ربطی به مذاکره دارد؟!

مشکل اصلاح‌طلبان، کارنامه آنهاست نه ترامپ یا بایدن

آهسته به ‌سوی معرفی‌کاندیدا

ایران، برگ انتخاباتی ترامپ

تشییع‌جنازه صوری منافقین برای کشمیری

از مستعان 110 چه خبر؟

میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است!

غیر از برداشت از صندوق توسعه ملی، دولت تدبیر دیگری بلد نیست؟!

جو بایدن یا دونالد ترامپ؛  کدام برای ایران بهتر است؟

نماینده قزوین: ماشین شاسی‌بلند می‌خواهم

محرمانه‌های مدعیان شفافیت

رزما غفوری کیست و در شیراز چه کار می‌کند؟

فرانسه خطاب به سیاستمداران لبنان: بین نجات کشور و فروپاشی آن انتخاب کنید

گفتگوی تلفنی ماکرون و اردوغان

آمریکا به رژیم صهیونیستی درباره فروش جنگنده های اف 35 اطمینان خاطر داد

مادورو: آمریکا به سیا اجازه انجام اقدامات تروریستی در ونزوئلا را داده است

فرود اضطراری هواپیمای معاون ترامپ

کرونا ارتش رژیم صهیونیستی را زمین می‌زند

رییس جمهوری کره جنوبی خواستار اعلام پایان جنگ دو کره شد

چین و هند توافق کردند