پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله حمایت/ نقطه عطف مهم در تحولات منطقه اخبار ایران

سرمقاله حمایت/ نقطه عطف مهم  در تحولات منطقه
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - سرمقاله حمایت/ نقطه عطف مهم در تحولات منطقه
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6064042
١١
٠
حمایت / « نقطه عطف مهم در تحولات منطقه » عنوان سرمقاله روزنامه حمایت نوشته حسن هانی زاده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
بیش از پنج سال از حملات وحشیانه و دامنه‌دار ائتلاف سعودی به یمن می‌گذرد و امارات یکی از کشورهایی است که در طول سال‌های گذشته در کنار نیروهای عربستانی وارد این عملیات شد.
متحد سعودی‌ها با این تلقی که پس از شکست انصار الله و ارتش یمن خواهد توانست بخشی از جنوب این کشور شامل عدن، مکلا و باب المندب را جدا کند، وارد این نبرد شد. گذشت زمان اما نشان داد که اختلافاتی در دیدگاه ولیعهد ابوظبی و «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان بروز کرده چراکه گروه‌های جدایی‌طلب یمن جنوبی تابع امارات در طول ماه‌های گذشته با شکست مواجه شده و عملاً پس از قریب به 6 سال، ائتلاف عربستان دچار شکست شد. مقامات اماراتی در آغاز این جنگ مدعی بودند که برای تقابل با ایران و گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه دست به حمله زده‌اند اما نه‌تنها چنین نشد بلکه بر قدرت انصار الله نیز افزوده شد.
حملات موفق انصار الله به تأسیسات نفتی آرامکو، نقطه عطف مهمی بود که امارات را به اتخاذ تصمیم خروج از یمن، اعزام یک هیئت امنیتی به ایران به‌منظور ترمیم روابط تهران - ابوظبی و بازگشایی سفارت در سوریه که پیام کاهش خصومت با کشورهای جبهه مقاومت را در برداشت وادار کرد.
بیشترین واهمه آن‌ها و شاید مهم‌ترین دلیل امارات برای پا پس کشیدن از این جنگ خانمان‌سوز، قدرت‌نمایی انصار الله برای انجام حملات پهپادی و موشکی در عمق خاک عربستان بود. افزون بر این، بانک اهداف نظامی و غیرنظامی ائتلاف سعودی – اماراتی در این کشور به پایان رسید و آن‌ها با توحشی بی‌مانند، تقریباً همه زیرساخت‌های یمن را نابود کردند.
این در حالی است که انصار الله بیش از 400 هدف را در تیررس موشک‌های هدایت‌شونده و بالستیک خود دارند و پهپادهای دورپرواز این جنبش قادرند به راحتی به هر هدفی برسند.
ریاض افزون بر 300 میلیارد دلار، برای این جنگ خانمان‌سوز هزینه کرده اما نه‌تنها دستاوردی نداشته بلکه با شکست‌های متعددی ازجمله حمله انصار الله به شرکت نفتی آرامکو و انهدام بیش از 17 تیپ مکانیزه و پیاده در اطراف صنعا مواجه شده است. این تحولات نشان می‌دهند که متجاوزین و نیروهای موسوم به ائتلاف قادر به تغییر موازنه
قدرت نیستند.
از سوی دیگر، توانمندی‌های دفاع زمینی و هوایی ائتلاف عربی که ده‌ها میلیارد دلار صرف آن کرده بودند، به شکل چشمگیری فروپاشید. ثابت شد که موشک‌های 6 میلیون دلاری پاتریوت برای رهگیری موشک‌های انصار الله که قیمت آن‌ها کمتر از 1500 دلار است، فشل و غیرعملیاتی هستند و این موشک‌های ارزان اما دقیق، اگر نگوییم همه فرودگاه‌ها و اهداف حیاتی عربستان و امارات را تهدید می‌کنند، به‌طور حتم خطری جدی برای آن‌ها به شمار می‌آیند.
علاوه بر این، ملاحظات اقتصادی در اتخاذ این تصمیم، سهم عمده‌ای داشت. رهبران امارات به این جمع‌بندی رسیدند که ائتلاف اماراتی – سعودی، برنده جنگ نخواهد بود و این معرکه به یک جنگ فرسایشی و چاه ویلی برای منابع مالی و انسانی این کشور تبدیل‌شده است. از نظر اماراتی‌ها، هدف قرار گرفتن جیزان، نجران، ابها، بقیق، ریاض و ... به این مفهوم است که ارتش یمن و انصار الله قادرند به‌آسانی ابوظبی و دبی را موشک‌باران کنند و اقتصاد امارات را با مشکلات بزرگی مواجه نمایند، به‌ویژه اینکه نمایشگاه بین‌المللی اکسپو بناست طی چند ماه آینده (اکتبر)‌ در دبی برپا شود. این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول به‌تازگی گزارشی از روند رو به افول اقتصادهای نفتی 6 کشور حاشیه خلیج‌فارس شامل امارات و عربستان منتشر کرد و به آن‌ها هشدار داد که چنانچه اقتصاد نفتی خود را با درآمدهای دیگر جایگزین نکنند، پس از 15 سال ورشکسته خواهند شد. این گزارش در حقیقت هشداری به امارات بود تا به‌جای صرف دلارهای نفتی برای کشورگشایی، به فکر آینده اقتصاد خود باشد.
از طرفی، دیگر مناطق امارات نسبت به این مداخله نظامی اشتیاقی نداشتند و حتی منتقد آن نیز بودند. دبی، شارجه و رأس الخیمه تلاش کردند که عدم تمایل خود را به جنگ یمن نشان دهند ولی مقارن با پنجمین سال حمله ائتلاف سعودی که دستاورد مشخصی نیز به همراه نداشت، نارضایتی حاکمان این مناطق آشکار شد و به‌صورت علنی به مقامات ابوظبی برای ادامه این نبرد بی‌حاصل اعتراض کردند.
کاهش سطح هماهنگی بین امارات و عربستان در میادین نبرد که به درگیری میان نیروهای وابسته به این دو کشور و کشته شدن ده‌ها نفر انجامید، دلیل مهم دیگری برای خروج امارات از یمن بود. امارات برخلاف عربستان، فاقد مرز زمینی با یمن است و تنها وجه اشتراک این دو برای ورود به باتلاق یمن، تلاش برای جلوگیری از قوت یافتن یک جریان سیاسی متفاوت و به دست گرفتن قیمومیت این کشور بود. از این منظر، امارات به خبط بزرگ خود برای تبدیل انصار الله به یک قدرت مهم مقاومت در همسایگی خود پی برد، ضمن اینکه بسیاری از فرماندهان نظامی امارات از آمادگی اندک ارتش سعودی در میادین جنگ گله داشتند تا جایی که یکی از نظامیان بلندپایه ابوظبی در جلسه‌ای خصوصی به همتایان خود در منطقه گفته بود ما دریافته‌ایم که ارتش عربستان با آن خصوصیاتی که گفته می‌شود، وجود ندارد. همین امر، به کاهش هماهنگی‌ها و افزایش شکاف میان ریاض و ابوظبی انجامید و کار را به‌جایی رساند که امارات از مهلکه یمن گریخت.
نکته پایانی اینکه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن باید امارات و مزدورانشان را تحت تعقیب بین‌المللی قرار دهند، چراکه موارد متعددی از نسل‌کشی، پاک‌سازی قومی و جنایت جنگی را مرتکب شده‌اند و یمن را از منظر توسعه زیرساخت‌ها، پیشرفت و آبادانی پنج سال عقب نگه داشتند. فرار امارات از زاویه‌ای دیگر، به موفقیت‌های ارتش و کمیته‌های مردمی و روحیه بخشی مضاعف به آن‌ها در مقابله با عربستان، سرعت خواهد بخشید و موجب می‌شود تا در ادامه، ریاض احساس تنهایی کند و فشارهای داخلی و بین‌المللی علیه سعودی‌ها برای خروج از یمن و پایان دادن به این جنگ پنج‌ساله افزایش یابد. در نتیجه، خروج امارات از یمن به مفهوم فروپاشی عملیات «طوفان قاطعیت» و شکست آن پیش از ورود جنگ به ششمین سال آن است؛ رویدادی که نقطه عطف مهمی در سراسر منطقه محسوب شده و به‌طور حتم، پیامدهای راهبردی منطقه‌ای در پی خواهد داشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله وطن امروز/ سالم‌سازی برای ایجاد مجلس قوی

سرمقاله شرق/ کرونا و اقناع اجتماعی

سرمقاله فرهیختگان/ نگاهی به مواجهه مدیریتی با کرونا

سرمقاله اعتماد/ FATF و حل مشکل بانکی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ شیوع ویروس‌ها؛ چالش جدید شهرها

سرمقاله ایران/ نگرانی خیر، حساسیت بله

سرمقاله ابتکار/ کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

سرمقاله آفرینش/ یک گپ دوستانه با شهروندان گرامی!

سرمقاله مردم سالاری/ مدیریت اعتمادسوز

سرمقاله خراسان/ میان 2 کرونا!

سرمقاله کیهان/ دوم اسفند «مجلس مقاومت»

آغاز عملیات بانک مرکزی در بازار ارز

یک کارشناس: رشد بورس حبابی نیست

التهاب مجدد قیمت گوشت در بازار

تازه ترین قیمت آپارتمان در روزهای بی رونق آخر سال

مصوبات جدید کمیسیون تلفیق مجلس در بررسی مجدد لایحه بودجه 99

رئیس بانک مرکزی: نرخ ارز به تدریج به تعادل ساختاری خود باز می‌گردد

شهرت این شهر به خاطر کله مخروطی هایش است!/تصاویر

دموکراسی به ‌سبک کرونا

خطر «کرونا زدگی» در کمین مدیریت و اقتصاد کشور

ماندن در موقعیت قم

رشد بورس ایران پس از سقوط بازار سهام آمریکا

بار مالی 4 هزار میلیارد تومانی افزایش حداقل حقوق کارمندان

تمدید اعتبار کارت‌های بازرگانی تا پایان فروردین

نماینده مجلس: رد کلیات لایحه بودجه 99 پیام بسیار بدی برای فعالان اقتصادی دارد

اصلاحات دستورالعمل نحوه انجام معاملات عمده در فرابورس اعلام شد

آغاز پیش فروش ایران خودرو با موعد تحویل 1400

حذف متقاضیان مسکن مهر هشتگرد با مصوبه شورای تامین مسکن البرز

اونس جهانی باز هم گران شد

بهای رسمی 18 ارز افت کرد

تهیه بلیط اتوبوس در هر زمان…

سرمقاله ایران/ مدیریت بحران با اطلاع رسانی دقیق

سرمقاله سیاست روز/ مکتب سلیمانی و مزدوران لیبرال‌سرمایه‌داری

سرمقاله دنیای اقتصاد/ درس‌های کرونا برای آینده

سرمقاله حمایت/ عزم ملی برای رفع چالش‌های کشور

تامین کسری بودجه 99 از جیب فقرا یا ثروتمندان؟

تعرفه واردات ماسک به ٥ درصد کاهش یافت

قیمت نفت اندکی افزایش یافت

توقف فعالیت کارگزاران بورسی تکذیب شد

سرمقاله خراسان/ بودجه 99 را به دست مجلس بعدی بسپارید

سرمقاله وطن امروز/ مطالبات مردم از منتخبان چیست؟

سرمقاله کیهان/ تلخ و شیرین کرونا و یک جمله با آقای حریرچی!

سرمقاله اعتماد/ حال جامعه را خوب کنیم

سرمقاله رسالت/ ویروسی که با همه گرم‌ می‌گیرد

سرمقاله شرق/ در دفاع از حق داشتن وکیل

ذخیره کالاهای اساسی 2 برابر نیاز کشور است

پیامدهای لیست سیاه FATF برای ایران

رشد 6 دهم درصدی بورس پس از قرار گرفتن در لیست سیاه FATF

شیوع کرونا؛ با اضطراب‌مان چه کنیم؟

ژنرال‌های مجلس؛ از کریمی قدوسی تا زاکانی