پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

رشد 6 دهم درصدی بورس پس از قرار گرفتن در لیست سیاه FATF اخبار ایران

رشد 6 دهم درصدی بورس پس از قرار گرفتن در لیست سیاه FATF
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - رشد 6 دهم درصدی بورس پس از قرار گرفتن در لیست سیاه FATF 2
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6100381
١٧٣
٠
باشگاه خبرنگاران / رشد شاخص بورس این روزها این سوال را برای مردم تداعی می کند که آیا بورس همواره دارای رشد است؟
با راه اندازی تابلوی شیشه ای سازمان بورس و اوراق بهادار، مدت هاست که این نهاد به جمع اقتصادهای شفاف یا تقریبا شفاف دنیا متصل شده است.
بازاری که هفته فعلی؛ رکورد معاملات خود در چندین سال اخیر را شکسته است به طوری که شاخص آن روی پله معاملات بالای 500 هزاری ایستاده است. البته این رشد فضایی انتقاداتی را نیز به همراه داشت.
خیلی ها معتقد بودند با قرار گرفتن ایران در لیست سیاه لایحه Fatf بورس با شدت سقوط خواهد کرد اما اینچنین نبود و تنها چند ساعت ابتدایی روز بورس سرگردان جذب نقدینگی مورد نیاز بود. این معضل نیز توان کاهش استقبال عموم از بورس را به دنبال نداشته و موضوع بحث ما نیز همین است.
افزایش سرمایه های خرد در بازار سرمایه منجر شد تا بورس در روزهای بعد جهش متفاوت 500 هزار یا نیم میلیونی را بدون مانع انجام دهد.
چطور با بازار سرمایه رفتار کنیم؟
طحانی کارشناس اقتصادی درخصوص وضعیت بازار بورس پس از ماجرا FATF اظهار کرد: درحال حاضر بازار بورس افت نکرده است بلکه سه هزار و صدویازده واحد روند رو به رشد را طی کرده و درحال حاضر شاخص بورس حدود 6 دهم درصد مثبت بوده است.
او در ادامه یبان کرد: از دلایل برگشت بازار هم می‌توانیم به نقدینگی موجود، چشم انداز افزایش دلار که سبب سودآوری شرکت‌ها می‌شود و چشم‌انداز تورم اشاره کرد.
طحانی تاکید کرد: چشم انداز تورم سبب آن می‌شود تا افراد به جای سپرده گذاری در بانک‌های کشور سرمایه‌ی خود را در بازار بورس سرمایه گذاری کنند تا با توجه به وضیعت دلار سرمایه‌ی آن‌ها به نسبت میزان تورم، رشد قابل چشمگیری داشته باشد.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: تاثیر قرارگیری در لیست سیاه را بانک مرکزی باید دربلند مدت مشاهده کند.
او افزود: بانک مرکزی باید به این نکته توجه داشته باشد که آیا شرکت‌ها مانند قبل بازدهی موفقی در خرید و فروش داشته اند یاخیر؛ اگر شرکت‌ها روند رو به رشد خود را ماننده سابق ادامه بدهند یعنی قرار گیری در لیست سیاه برای آن‌ها تاثیر گذار نبوده است، ولی اگر بر عکس این موضوع اتفاق افتاد باید شاهد کاهش سود آوری بازار‌های سرمایه باشیم.
در این گفت و گو به نقش تورم در سوق گرفتن سرمایه های مردمی به بورس اشاره شد اما سوال اینجاست که آیا مردم یکباره به سمت بورس بروند؟!
آموزش گیری و انتخاب سهام مناسب شرط موفقیت در بازار سرمایه
شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو باخبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،درباره افزایش حجم معاملات در بورس و ورود برخی از مبتدی‎ها به این بازار اظهار کرد: حجم عظیمی از نقدینگی‌ها به بازار سرمایه سرریز شده است که جای بسی خوشحالی و تا حدودی هم نگرانی دارد.
محمدی گفت: نوسانات بازار سرمایه طبیعی است اما می‌دانیم بورس در بلند مدت امن‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاری است به شرطی که مردم در انتخاب سهام به سودآوری شرکت‌ها توجه داشته باشند. نقدینگی در بازارهای موازی به هر صورتی خود را نشان می‌دهد که خوشبختانه در بورس این روند مثبت گزارش شده است.
او در پاسخ به این سؤال که بهترین نوع سرمایه‌گذاری برای مردم در بورس چگونه است؟ تصریح کرد: بهترین روش این است که مردم از یک سهم خرید نکنند و تنوع به خرید خود در بازار سرمایه بدهند. خرید سهم‌های مختلف از شرکت‌های مختلف در بورس میزان سود آن‌ها را افزایش می‌دهد. آموزش دیدن و پرهیز از شایعات نیز از جمله مواردی است که آن‌ها را در بازار سرمایه موفق می‌کند.
محمدی در ادامه به عدم پیش‌بینی بازارها در سال آینده اشاره‌ای کرد و گفت: نهادهای ناظر امکان ارزیابی و تخمین سال‌های آتی را ندارند اما بر‌اساس تجارب سال‌های گذشته اقدام به سیاست‌گذاری‌ها می‌کنند. ما نیز در بازار سرمایه قصد عمق بخشیدن به بورس را خواهیم داشت.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: خیلی از مردم از ما می‌پرسند عرضه اولیه چیست؟ منظور از عرضه اولیه این است که شرکت‌هایی نظیر مواد غذایی یا بهداشتی و یا سایر صنوف برای اولین بار سهام خود را وارد بورس کرده و به فروش می‌گذارد. به این امر عرضه اولیه گفته می‌شود.
او تأکید کرد:‌ شخصا به دنبال این هستیم که مردم از عرضه‌های اولیه خاطره خوبی از سود بالا را تجربه کنند اما باید دریافت که شرکت‌های عرضه‌کننده نیز به سود خود نیازمند هستند اما این نوید را می‌دهیم که سودهایمان از سود سپرده بانکی بیشتر است.
معرفی چند نوع سرمایه گذاری در بازار سرمایه
امیری، نایب رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو باخبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به تنوع های موجود در تامین مالی بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: تامین مالی در حوزه سرمایه و انتشار اوراق (بدهی یا صکوک) محقق می شود.
او افزود: در حوزه تامین مالی به روش سرمایه ای، ورود سرمایه های جدید و عرضه های اولیه از متداول ترین روش های تامین مالی یا جذب پول های خرد عموم به بورس است.
امیری گفت: در حوزه بازار بدهی ابزارهای بسیار متنول کلاسیک و اسلامی وجود دارد که می تواند نیاز هر دو قشر خریدار و فروشنده را برطرف کند.
نایب رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در ابزارهای اسلامی دامنه وسیعی از جمله اوراق اجاره، مرابهه، منفعت و.. برای تامین مالی وجود دارند.
او تصریح کرد: همه این روش ها تنوع ابزارها را برای ما فراهم می کند. این ابزارها از ابتدای سال به مبلغ 144 هزار میلیارد تومان برای ما تامین مالی به ارمغان آورده است. از این میزان 75 هزار میلیارد تومان در بخش انتشار اوراق بوده است.
امیری با اشاره سهم بالای دولت در انتشار اوراق در بورس، تشریح کرد: بخش خصوصی نیز سهمی در انتشار اوراق در بورس دارد اما هنوز رغبت آن ها کمتر است و دلیل آن عدم آشنایی وجود ابزارهای تامین مالی( منابع مالی مورد نیاز برای انجام پروژه عمرانی یا جاری) است.
امیری گفت: بازار سرمایه امکان تامین مالی بلند برای 3 تا 5 ساله را داراست که نسبت به تامین مالی بانکی بسیار به صرفه تر است. چرا که در بانک ها بعد از موعدی دوران بازپرداخت مبلغ آغاز می شود اما در بورس چنین نیست.
این مقام مسئول تاکید کرد: بازار سرمایه در زمان مقرر تنها سودها را از منتشر کننده اوراق دریافت می کند و باز پرداخت مبلغ انتهای دوره معین صورت گیرد.
نایب رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشار به برخط بودن (online) بودن فرآیندهای شرکت های بورسی، گفت: بورس الزاماتی برای انتشار اطلاعات به سهامدار دارد و آن ها موظفند سازوکار فعالیت خود را به بورس و مخاطب نشان دهد. در صورتی که بازار پولی چنین اتفاقی نمی افتد.
وی با اشاره صحیح ترین روش مشارکت مردمی در بورس بیان کرد: هم اکنون یکی از مهم ترین دغدغه بورس، تامین مالی سرمایه در گردش است. اوراق "مرابهه" به سرمایه در گردش شرکت ها کمک می کند.
وی گفت: به طور مثال یک تولید کننده در پی تامین مواد اولیه خود است اما نقدینگی لازم ندارد. به نهاد واسط رجوع می کند تا خرید او را انجام دهد. این نهاد واسط به نمایندگی از سهام داران اقدام تهیه مواد می کند.
امیری با اشاره به سود حاصل از اوراق "مرابهه" گفت: پس از خرید قطعات، نماینده شرکتی این قطعات را بسته به نیاز تولیدکننده در اختیار وی قرار می دهد.
در این گزارش ابتدا به شرایط محیطی بورس در روزهای گذشته نگاهی انداختیم واز طرفی تلنگری به حجم نقدینگی سیل آسای وارد شده به بورس زدیم، چرا که بسیاری از فعالان این حوزه این روزها رشد بیش از حد بورس را خوشبینانه تحلیل نمی کنند و این حجم از سربالایی را با سر پایینی برابری، پیش بینی می کنند هر چند بورس ایران به قدری جذابیت و ابزارهای خود را گسترش داده که توانسته جزو بورس های برتر قرار بگیرد اما بهتر از جوانب احتیاط در افزایش سرمایه و رشد شاخص را نیز در نظر بگیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با موافقت شریعتمداری انجام شد ؛ تمدید اعتبار فعالیت تشکل های کارگری و کارفرمایی منقضی شده

شاکرمی شیوه نامه اجرایی دستورالعمل اداری مشترک برقراری بیمه بیکاری را تشریح کرد

ممانعت از تجمع شهروندان در بوستان ها

اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بحران کرونا؛ گزارش به مردم / محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن 12 فروردین روز جمهوری اسلامی

کمک کشورهای مختلف به آمریکا برای مقابله با کرونا

قرنطینه سراسری ایتالیا تا عید پاک تمدید شد

عقب‌گرد طلا در برابر صعود دلار

قمار آمریکا ممکن است به بحران جهانی عمیق‌تری منجر شود

انفجار خط لوله گاز؛ صادرات ایران به ترکیه متوقف شد

شهردار تهران: تحریم شرایط ایران برای مقابله با کرونا را سخت تر کرد/شهردار رم: تراژدی کرونا از شهر برشا شروع شد

٧٥ درصد مردم هشدارها را جدی گرفتند/ دفاع مقدس تاب آوری ما را بالا برد

3 هزار میلیارد تومان در 2 ماه: ضربه کووید 19 به هتل های ایران

پرسش های بی پاسخ درباره ویروس کووید-19

آمریکایی‌ها برای دفع کرونا دست به دعا شدند

تصمیم جدید ترامپ برای مقابله با کرونا

بایدن خطاب به ترامپ: بجنب تا دیر نشده

ادعای ترامپ درباره درخواست پوتین تکذیب شد

مذاکرات ویدئو کنفرانسی انصارالله با نماینده ویژه سازمان ملل

نخستین سرباز آمریکایی بر اثر کرونا جان باخت

قیمت نفت پس از ثبت رکورد سقوط در 18 سال گذشته ترمیم شد

برآورد معاون روحانی از میزان اشتغال‌های آسیب دیده از کرونا

راه‌اندازی سامانه مشاوره تلفنی و احراز شفاهی برای بازگشت کیشوندان

مفهوم کرونایی آینده را تحت‌الشعاع قرار خواهد‌ داد

احتمال ابتلای رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به کرونا

گزینه جدید برای تصدی پست نخست وزیری عراق

ترامپ به پلوسی فحش داد!

کره شمالی: امیدی به مذاکره با آمریکا نیست

سناتورهای آمریکایی عربستان را تهدیدکردند

آخرین آمار کرونا در جهان

سهام آمریکا تغییر مسیر داد

چرخ بزرگترین اقتصاد جهان از حرکت باز ایستاد

انتصاب علی مقدس‌زاده به‌عنوان معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش

عراق، میدان تشدید رقابت ایران و آمریکا

انصارالله بیانیه داد

درخواست ضدتحریمیِ سوریه برای مقابله با کرونا

کمپین کروناییِ اردوغان: اهدای 7 ماه حقوق برای حمایت از نیازمندان

رئیس اتحادیه املاک: مسکن در اسفند زیاد گران نشد

جزئیات تصمیمات دولت برای کنترل تبعات اقتصادی کرونا

جولان دلالان دلار با تعطیلی صرافی‌ها

ثبت یک رکورد عجیب در تعطیلات عید 99

خبر خوش دولت به بازنشستگان

سناریوهای واشنگتن برای بغداد

استفان والت: جهان پساکرونا به سمت چین متمایل خواهد شد

بازداشت 5272 تن در بغداد به دلیل نقض منع آمد و شد

آمریکا در پایگاه «عین الاسد» پاتریوت مستقر کرد

«این» به خانوارهای کره‌ای816 دلار یارانه کرونایی می‌دهد

اتحادیه اروپا نگران ادامه درگیری‌ها در یمن شد

توافق ترامپ و پوتین برای شکست کرونا

واشنگتن قرنطینه شد