پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

آیا ابتلای عمدی داوطلبان سالم برای آزمایش واکسن کرونا جنون‌‌آمیز است؟ اطلاعات ضروری

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - مطالعات «چالش انسانی» پیشنهاد می‌‌کند که با اخذ رویکردی افراطی و البته جنجالی، سرعت روند تولید واکسن کرونا را تا چند برابر افزایش دهیم.

درحالی‌‌که امروزه میلیون‌‌ها و بلکه میلیاردها نفر از ساکنین زمین تلاش می‌‌کنند با محدودکردن میزان تماس‌‌های اجتماعی خود ریسک سرایت بیماری ناشی از ویروس کرونا را به‌‌حداقل برسانند؛ پژوهشگران از پیشنهاد پیاده‌‌سازی یک روش پژوهشی دراماتیک سخن می‌‌گویند که ممکن است نقطه پایانی برای شیوع این بیماری تلقی شود؛ مبتلاکردن تعدادی از داوطلبان سالم به ویروس باهدف آزمایش سریع‌‌تر یک واکسن. بسیاری از دانشمندان، واکسن را به‌‌عنوان تنها راه‌‌حل پیش‌‌رو برای دنیاگیری فعلی تلقی می‌‌کنند. این ماه، اولین آزمایش‌‌های بالینی واکسن جدید روی یک داوطلب آغاز شد و به‌‌زودی مراکزی در دیگر نقاط جهان نیز به این حرکت خواهند پیوست. اما یکی از بزرگ‌‌ترین موانع پیش‌‌رو، اثبات مؤثربودن یک واکسن‌‌ است. روال رایج در چنین مواردی، انجام مطالعات فاز 3 خواهد بود؛ مطالعاتی که طی آن، واکسن موردنظر درکنار یک شبه‌‌دارو برای هزاران یا ده‌‌ها هزار داوطلب تجویز می‌‌شود و درادامه، پژوهشگران بررسی می‌‌کنند که کدام گروه از داوطلبان طی زندگی روزمره‌‌ی خود دچار بیمار می‌‌شوند. مقاله‌های مرتبط:
کرونا از دیدگاه پزشکی که 14 سال پیش وقوع یک دنیاگیری مرگبار را پیش‌بینی کرد واکسن کرونا؛ هرآنچه باید درباره تلاش جهانی برای مقابله با کووید 19 بدانید
یک روش سریع‌‌تر برای این فرایند، انجام « مطالعات چالش انسانی» خواهد بود که دانشمندان آن را طی هفته‌‌ی گذشته و در یک مقاله‌‌ی جنجالی مطرح کردند؛ روشی عجیب که در آن، 100 داوطلب جوان سالم درمعرض ابتلابه ویروس قرار می‌‌گیرند تا پژوهشگران ببینند که آیا گروه دریافت‌‌کننده‌‌ی واکسن واقعا از گزند ابتلا به بیماری در امان خواهند بود یا خیر. نیر ایال ، مدیر مرکز اخلاق زیستی جمعیتی دانشگاه روتگرز در ایالت نیوجرسی آمریکا و نویسنده‌‌ی اصلی مقاله‌‌ی یادشده در مصاحبه با ژورنال نیچر از چگونگی انجام این آزمایش به‌‌شیوه‌‌ای اخلاقی و ایمن سخن می‌‌گوید. از دیدگاه او، داوطلبان در این آزمایش از مزیت برتری برخوردار خواهند بود. در ادامه، متن مصاحبه‌ی اخیر او را بریتان نقل خواهیم کرد.

ایرانیان جهان

اولین دلیل این است که چنین مطالعاتی می‌‌تواند سرعت روند اخذ تاییدیه برای واکسن را تسریع کند. زمان‌برترین مرحله‌‌ در روند ساخت یک واکسن، انجام آزمایش‌‌های اثربخشی در مطالعات فاز 3 خواهد بود. این مرحله از آزمایش‌ها روی تعداد بسیار زیادی از افراد انجام می‌‌شود. برخی از این افراد خود واکسن را دریافت می‌‌کنند و برای بقیه یک دارونما یا نمونه‌‌ای از یک واکسن جایگزین دیگر تجویز می‌‌شود. پس از آن، پژوهشگران شروع‌‌به بررسی نرخ ابتلا به بیماری در میان این گروه‌‌ها می‌‌کنند. مشکل اینجا است که در شرایط همه‌‌گیری کنونی، بسیاری از افراد اقدامات محافظه‌‌کارانه‌‌ی زیادی (نظیر خودقرنطینگی) را پیش می‌‌گیرند و از این‌‌رو، دست‌‌یافتن به نتایج قابل‌‌تفسیر بسیار زمان‌‌بر خواهد بود. اما اگر درعوض، تمامی افراد شرکت‌‌کننده را درمعرض تماس با عامل بیماری‌‌زا قرار دهیم، نه‌‌تنها نیاز به تعداد کمتری داوطلب نیاز خواهیم داشت؛ بلکه زمان حصول نتایج نیز بسیار کوتاه‌‌تر خواهد بود. آیا قبلا سابقه‌‌ی آزمایش ابتلای عمدی افراد به یک عامل بیماری‌‌زا وجود داشته است؟ ما مطالعات چالش انسانی را پیش‌‌تر درمورد بیماری‌‌های کم‌‌خطرتر به‌‌وفور انجام داده‌‌ایم؛ مثلا برای بیماری‌‌هایی نظیر آنفلوانزا، تیفوس، وبا و مالاریا. نمونه‌‌هایی در تاریخ به‌‌چشم می‌‌خورند که افراد درمعرض ابتلابه ویروس‌‌هایی بسیار مرگبار قرار گرفته‌‌اند. نقطه تمایز ما نسبت‌‌به سایر این مثال‌‌های تاریخی آن است که اکنون می‌‌توانیم این آزمایش‌‌ها را به‌‌روشی بسیار ایمن‌‌تر پیاده‌‌سازی کنیم. چگونه چنین مطالعه‌‌ای را انجام می‌‌دهید؟ ابتدا باید آزمایش‌‌های مقدماتی را برای کسب اطمینان از ایمنی داوطلبان انجام دهیم. سپس گروهی از افراد درمعرض ریسک پایین از انواع ابتلا (نظیر افراد جوان و نسبتا سالم) را انتخاب کرده و مطمئن می‌‌شویم که قبلا به بیماری مبتلا نشده‌‌اند. در مرحله‌‌ی بعد، برای آن‌‌ها یکی از دو گزینه‌‌ی واکسن یا دارونما تجویز می‌‌شود و به‌‌اندازه‌‌ی کافی صبر می‌‌کنیم تا سیستم ایمنی بدن آن‌‌ها پاسخ دهد. درنهایت، آن‌‌ها را درمعرض ابتلابه ویروس قرار می‌‌دهیم. سپس تمامی شرکت‌‌کنندگان باهدف رصد هرگونه از نشانه‌‌های ابتلا کاملا زیرنظر گرفته می‌‌شوند. هدف ما این است که دریابیم آیا گروهی که واکسن واقعی دریافت کرده‌‌اند، در مقابل گروه دریافت‌‌کننده‌‌ی دارونما عملکرد بهتری از خود نشان می‌‌دهند یا خیر. این بررسی دربرگیرنده‌‌ی مراحل کارکرد ویروس شامل زمان ظهور علائم یا میزان موفقیت در پیشگیری از عفونت خواهد بود. چه ریسک‌‌هایی متوجه داوطلبان چنین آزمایشی خواهد بود؟ با انتخاب افرادی از گروه سنی نسبتا جوان (سن بین 20 تا 45 سال) یا افراد سالم، ریسک هرگونه آسیبی به‌‌شکل قابل‌‌توجهی کاهش خواهد یافت. ما همچنین افرادی را انتخاب می‌‌کنیم که از قبل نیز درمعرض ریسک بالایی از ابتلا به کووید 19 (چه درخلال آزمایش و چه پس از آن) باشند. متاسفانه از آنجاکه ما در مناطقی پرتردد زندگی می‌‌کنیم، تعداد بسیاری از ما مشمول چنین شرایطی هستند. در روش پیشنهادی، هر دو گروه دریافت‌کننده‌ی واکسن واقعی و شبه‌دارو در معرض ابتلای مستقیم به ویروس کرونا قرار خواهند گرفت
همچنین ما با معاینه‌‌ی روزانه‌‌ی داوطلبان و نیز اعمال درمان‌‌های پیشرفته بلافاصله پس از کشف نشانه‌‌های ابتلا می‌‌توانیم از آن‌‌ها محافظت کنیم. این روش از اهمیت کمی برخوردار نیست. من به پزشکان بخش مراقبت‌‌های ویژه توصیه کرده‌‌ام برای موج شدید ابتلا به ویروس کرونا آماده باشند. بنابر تجربه‌‌ی اخیر در ایتالیا و نقاط دیگر، ما به‌‌طور جدی انتظار داریم با کمبود شدید تجهیزات مراقبت‌‌های ویژه مواجه شویم. در مقطع فعلی، واکسن‌‌هایی آزمایش شده‌‌اند و ممکن است درمان‌‌هایی وجود داشته باشند که تأثیرگذار باشند. از این‌‌رو، باید مطمئن شویم که داوطلبان شجاعی که به‌‌خدمت گماشته می‌‌شوند، دسترسی آسانی به این روش‌‌های درمانی خواهند داشت. این ابتلای عمدی داوطلبان به ویروس آن‌‌قدرها هم که به‌‌نظر می‌‌رسد، پرریسک نخواهد بود. شاید ازنظر برخی از افراد، شرکت‌‌جستن در چنین مطالعه‌‌ای ایمن‌‌تر از آن باشد که منتظر عفونت قریب‌‌الوقوع در آینده و اتکا به درمان در سیستم درمانی عمومی باشند.

ایرانیان جهان

آیا شما نگران نیستید که کشورهایی با حکومت مستبد چنین مطالعاتی را روی گروه‌‌های آسیب‌‌پذیری نظیر زندانیان یا گروه‌‌های اقلیت انجام دهد؟ ما توصیه می‌‌کنیم این مطالعات تنها به‌‌شکلی اخلاقی و با رضایت کامل افراد انجام شود. تولیدکنندگان واکسن می‌‌خواهند محصولاتشان را به کشورهای دیگر بفروشند. آن‌‌ها می‌‌خواهند مقالات علمی خود را در ژورنال‌‌های معتبر به‌‌چاپ برسانند و درصورت عدم تطابق روش‌‌های آزمایشی خود با استانداردهای پذیرفته‌‌شده، با موانع بسیاری مواجه خواهند شد. چند سال پیش، سرمایه‌‌گذاران دولت آمریکا پیشنهاد یک چالش برای ساخت واکسن ویروس زیکا را درنظر گرفتند؛ اما تصمیم گرفتند آن را انجام ندهند. آیا فکر می‌‌کنید این افراد درمورد ویروس کرونا تصمیمی متفاوت اتخاذ خواهند کرد؟ من فکر می‌‌کنم این مورد کاملا با جریان واکسن زیکا متفاوت است. در مطالعات چالش ساخت واکسن برای ویروس زیکا، بخشی از دلایل عدم‌‌تصمیم‌‌گیری ریشه در ریسک‌‌هایی داشت که متوجه افراد غیرداوطلب بود؛ به‌‌ویژه برای شرکای جنسی شرکت‌‌کنندگان و نیز جنین‌‌هایی که احتمالا مادران باردار در شکم داشتند. با قرنطینه‌‌کردن شرکت‌‌کنندگان در این آزمایش برای مدتی محدود، ما خواهیم توانست هرگونه ریسکی را برای افراد غیرداوطلب کاملا از بین ببریم. اما آیا کشورها به این حرکت خواهند پیوست؟ باتوجه به پاسخ‌‌هایی که از زمان انتشار این مقاله ازسوی سهام‌داران گوناگون دریافت کرده‌‌ایم، من معتقد هستم که بسیاری به این حرکت خواهند پیوست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر: روابط عمومی ها با پوست اندازی به فضای مجازی ورود جدی کنند

حمله پلیس آمریکا با سگ به مسلمان آمریکایی سیاه‌پوست

12 مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی در استان کرمانشاه فعالیت می کنند

ایده های برتر رویداد تعاون ایونت در هرمزگان معرفی شدند

3 هزار خانوار لرستانی از صندوق بیمه اجتماعی روستائیان مستمری می‌گیرند

60 درصد گردوغبار با منشاء ‌داخلی مهار شده است

ترامپ: برای توافق بزرگ منتظر انتخابات نشوید/ ظریف: شما قمار کردید

پلیس کنیا ناقضان مقررات مقابله با کرونا را کشت

تکذیب شایعه فوت نوری المالکی بر اثر کرونا

"روز برابری" از منظر ترامپ!

جذب بیش از 92 درصد اعتبارات مشاغل خانگی سهمیه سال 98 در خراسان جنوبی

500 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه مسیرهای گردشگری اردبیل هزینه می‌شود

ناگفته‌های چهاردهم خردادماه؛ 31 سال پس از واقعه

لزوم ورود دادستان به پرونده ‌ویلموتس

وجوه 5 حساب معروف دستگاه قضا چگونه هزینه شده است؟

دادکان معلم یا متوهم؟

واقعیت این روزهای آمریکا

پذیرایی از زن باردار با گلوله‌های اشک آور!

طالبان 38 زندانی دولت افغانستان را آزاد کرد

خواهر «اون» «این» را تهدید کرد

بالاخره جاستین ترودو برای جورج فلوید زانو زد

افزایش قیمت لبنیات گرانفروشی است

متوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد

نرخ رسمی دلار ثابت ماند

حذف بیش از 384 هزار نفر در فرآیند پیش ثبت‌نام ایران‌خودرو

جزئیات سهمیه قرعه کشی فروش فوری محصولات ایران خودرو اعلام شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: پرداخت 300 میلیارد تومانی تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در اردبیل

پرداخت تسهیلات حمایتی دولت برای واحدهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا در گیلان

اولین کاریابی الکترونیکی استان همدان تاسیس شد

آماده باش دستگاه های اردبیل برای پیشگیری از آتش ‌سوزی جنگل‌ها

بازدید فرمانده یگان محیط زیست از پاسگاه های محیط زیست گیلان

انتخاب مدیر اجرایی و رئیس جدید تسهیلات جهانی محیط زیست

تیر شکارچی این بار بر بدن رییس اداره محیط زیست سروستان

سومین جشنواره آبگرم خلیل‌آباد برگزار می‌شود

سقوط رنگین کمان به دامان طبیعت ایران/جادوی طبیعت در جاده/تصاویر

جنگل سیاه آلمان/ مخوف و شگفت انگیز/تصاویر

بلیت قطار گران شد/ جدول قیمت جدید

سفر به مرکز جهان؛طبیعتی عجیب و رمزآلود/تصاویر

گردشگری ورزشی در طارم توسعه می‌یابد

رییس جمهوری: دستورالعمل‌های بهداشتی برای فعالیت حوزه گردشگری و صنایع دستی تهیه شود

کشف قدیمی‌ترین و بزرگترین اثر تاریخی تمدن «مایا»

“سوو” تمثیلی از بهشت در جاده های کردستان

کاخ موزه سبز تعطیل شد

گزارش المیادین از روابط سوریه و آمریکا، از گذشته تا امروز

تحلیل آینده دلار؛ پرش قیمتی در راه نیست

ترامپ در برزخ

و ناگهان آقای وزیر، «جهادی» شد...

ماراتن تهران و واشنگتن در «آمریکای لاتین»

حسین الله کرم: لاریجانی یارقرضی اصلاح‌طلبان در 1400 می‌شود

آیا تلاش بانک مرکزی برای مهار تورم امکان پذیر است؟