پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

واکنش محمود صادقی به تایید رای حبس توسط دادگاه بدوی اطلاعات ضروری

واکنش محمود صادقی به تایید رای حبس توسط دادگاه بدوی
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - واکنش محمود صادقی به تایید رای حبس توسط دادگاه بدوی
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6372197
٩٥٨
٠
اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
محمودصادقی از صدور حکم 10 میلیونی جزای نقدی و 21 ماه حبس در دادگاه تجدیدنظر برای پرونده‌اش خبر داد. ساعات ابتدایی دوم اردیبهشت‌ماه بود که خبرگزاری فارس خبر داد که دادگاه برای محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس «چند ماه حبس و جزای نقدی» در نظر گرفته است. خبری که انتشار آن تعجب خود صادقی را هم به همراه داشت. چنان‌که این نماینده مجلس، ساعاتی پس از انتشار خبر خبرگزاری فارس، با ابراز تعجب از چگونگی درز این خبر به خبرگزاری اصولگرا گفت که به ‌دلیل شرایط بحرانی کشور و به ‌خاطر شیوع کرونا، قصد نداشته موضوع دادگاه را رسانه‌ای کند. او همچنین توضیح داد که این حکم اواخر بهمن‌ماه صادر شده و پرونده همچنان در حال بررسی در دادگاه تجدیدنظر است. درنهایت اما محمود صادقی دیروز از صدور حکم دادگاه تجدید نظر خبر داد. این نماینده اصلاح‌طلب مجلس که در دادگاه بدوی به «2 فقره جزای نقدی 50 میلیون ریالی در مورد پرونده بورسیه‌ها و شکایت نماینده اصولگرای کاشان، 14 ماه حبس به‌دلیل تمرد و امتناع از همکاری با ماموران نیروی انتظامی که برای جلب شبانه او اقدام کرده ‌بودند و همچنین 7 ماه حبس به ‌دلیل توهین به رییس قوه قضاییه محکوم شده بود»، حالا از تایید این احکام دادگاه بدوی در دادگاه تجدیدنظر خبر داده و بنابر مستنداتی که از جانب این نماینده مجلس در اختیار «اعتماد» قرار گرفته، در حکم صادره از دادگاه تجدیدنظر آمده که با توجه استجازه صورت گرفته از مقام معظم رهبری توسط رییس قوه قضاییه، دادگاه تجدیدنظر بدون حضور متهم یا وکیل برگزار شده و رای نهایی با اعلام ختم رسیدگی، صادر شده است؛ دادگاه همچنین با استناد به اینکه «دادنامه مذکور از حیث رسیدگی، رعایت تشریفات دادرسی و تطبیق موضوع با مقررات وفق موازین قانونی صادر شده است» و نیز اینکه «تجدیدنظرخواهی واصله با هیچ‌ یک از شقوق ماده 434 قانون آیین دادرسی کیفری انطباق ندارد و ایراد و اعتراض موجه و مستدلی نیز که موجبات فسخ آن را فراهم نماید، ارایه نشده است»، تقاضای تجدیدنظر خواهی را رد کرده و دادنامه بدوی را تایید و اعلام کرده است که حکم صادره قطعی است.
محمود صادقی اما این رای صادره از سوی دادگاه تجدیدنظر را «شتاب‌زده» خوانده و به «اعتماد» می‌گوید: «ما تقاضای تجدیدنظرخواهی را مطرح کرده بودیم و در نتیجه پرونده به شعبه 36 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد. در حالی که معمولا این مرحله چندین‌ماه به طول می‌انجامد و حتی قاضی پرونده، روز 28 تیرماه را به عنوان تعیین وقت احتیاطی اعلام کرده بود، روز یکشنبه به‌ طور ناگهانی رای اعلام و دقیقا رای دادگاه بدوی در دادگاه تجدیدنظر تایید شد. حال آنکه تعیین وقت احتیاطی در روز 28 تیرماه به این معناست که قاعدتا باید در آن تاریخ از ما برای ارایه دفاعیات دعوت می‌شد.»
این نماینده مردم تهران در مجلس همچنین در انتقاد به نحوه صدور رای گفته است: «نکته دیگر این است ‌که رایی مختصر، بدون آنکه توضیحی دست‌کم در واکنش به دفاعیات مطرح شده، ارایه شود، صادر شده است.» او معتقد است رای دادگاه بدوی بدون تعیین وقت دفاع و با نوعی «شتابزدگی و با عجله» صادر شده که به ‌گفته صادقی اتفاقی است «کم‌سابقه». او همچنین با اشاره به استناد رای دادگاه تجدیدنظر به استجازه از رهبری، این روند را دارای ابهام خوانده و معتقد است: «استناد به استجازه رهبری نشان می‌دهد که دادگاه بند «ث» ماده 450 قانون آیین دادرسی کیفری را رعایت نکرده است. آن هم در حالی که به ‌موجب این بند از ماده 450 قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه تجدیدنظر در مواردی که در قانون ذکر شده، مکلف به تعیین وقت دفاع است و باید از متهمان دعوت شود تا در جلسه حضوری به اتهامات‌شان رسیدگی شود.» صادقی به «اعتماد» می‌گوید: «استجازه رهبری بیشتر ناظر به پرونده‌های مفاسد اقتصادی بوده که بحث فوریت مهم در آن مطرح است اما این استناد در چنین پرونده‌ای که مربوط به اظهارات یک نماینده مجلس است و فارغ از بحث «مصونیت پارلمانی»، موضوع باید با دقت‌نظر بیشتر بررسی می‌شد و طبیعتا نیاز به این میزان عجله و شتابزدگی هم نبوده، محل ابهام است.»
16 اتهام
محمود صادقی پیش از این در گفت‌وگویی با «اعتماد»، از طرح بیش از 16 شکایت در طول 4 سال نمایندگی خود خبر داده و با اشاره به ماجرای طرح سوال از وزیر اقتصاد در ارتباط با «حساب‌های زیرنظر رییس قوه قضاییه»، به شکایت دادستانی در این رابطه به عنوان نخستین مورد از این شکایات متعدد اشاره کرده بود که از همان سال 95، یعنی نخستین سال نمایندگی‌اش آغاز شده است. صادقی از «تعدادی پرونده با شکایت سازمان زندان‌ها به خاطر دفاع از حقوق زندانیان»، «شکایاتی به دلیل صحبت‌های انتقادی در مورد حوادث دی‌ماه 96»، «سخنرانی در دانشگاه شیراز و شکایت دادستانی شیراز»، «حساب‌های قوه قضاییه»، «شکایت قوه قضاییه مبتنی بر اتهام افترا به رییس قوه قضاییه»، «شکایت درباره تمرد از درخواست ماموران قانون به دلیل عدم اعتنا به حکم جلب»، «استفاده از تعبیر «بازپرس نابخرد» در صحبت انتقادی در مجلس»، «شکایت دادستان وقت تهران به ‌دلیل چند جمله از سخنرانی در دانشگاه امیرکبیر با عنوان اتهامی تبلیغ علیه نظام» و «شکایت با عنوان نشر اکاذیب به دلیل اعلام تخلف 280 میلیاردی بودجه‌ای دستگاه قضا» به عنوان برخی شکایات مطرح شده علیه خود نام برده بود که به باور او، بعضا به این دلیل بوده که «می‌خواستند با شکایت‌ها و پرونده‌هایی مفتوح علیه او و به‌خاطر ترس از این پرونده‌ها» این نماینده مجلس را «به‌نوعی وادار به سکوت» کنند.»
دوباره دادگاه
با این وجود پرونده شکایات علیه محمود صادقی هنوز به‌ نحوی مفتوح است. او همین چند وقت پیش، در 16 اردیبهشت‌ماه، بار دیگر از احضار مجددش به دادگاه انقلاب خبر داده بود. به گفته محمود صادقی دادستان وقت تهران با گزینش چند جمله از سخنرانی‌ او در دانشگاه امیرکبیر با عنوان اتهامی تبلیغ علیه نظام علیه او شکایت کرده بود. شکایتی که ظاهرا قرار بوده در دادگاه کارکنان دولت رسیدگی شود و به نظر می‌رسید بر اساس رای صادره ازسوی دادگاه کارکنان دولت منجر به تبرئه این نماینده مجلس شده است اما در احضار مجدد او به دادگاه انقلاب مشخص شده که قرار است 6 ماه پس از این ماجرا - در 13 مردادماه 99 - بار دیگر در دادگاه مورد رسیدگی قرار گیرد. با این حساب، حال باید منتظر ماند و دید که دادگاه انقلاب این بار چه رایی برای این نماینده مجلس صادر خواهد کرد و روند رسیدگی به این پرونده که یک بار دیگر هم در دادگاه کارکنان دولت به آن رسیدگی و برای آن رای صادر شده است، به چه شکل خواهد بود. آن هم درحالی که قاعدتا آن زمان، صادقی دیگر نماینده مجلس هم نیست.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مولفه های سازمانها و شرکتهای تک‌آور، آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند تک‌آور باشد؟ | مسعود بابایی

آغاز واریز بیمه بیکاری کرونا از هفته آینده+ فیلم

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان: حفظ حقوق شهروندی مستلزم ارائه خدمات در کوتاهترین زمان است

اختصاص 547 میلیارد تومان اعتبار تسهیلات کرونا به واحدهای آسیب دیده گلستان

آشوب‌ها در آمریکا بالا گرفت؛ ترامپ دستور سرکوب می‌دهد

زمان شارژ خودروهای الکتریکی به زودی کاهش می‌یابد

خرید و فروش انواع بنز کارکرده در ایران توسط خودرو 45

انتشار نخستین ویدئوهای تبلیغاتی خانواده ویوو X50

امیر ناظمی: امکان خرید اقساطی تلفن همراه ایرانی با پرداخت روی قبض فراهم می‌شود

کاهش 20 درصدی فروش گوشی‌ها در فصل اول 2020 به‌دلیل کووید 19

محبوبیت ناگهانی اپلیکیشن Remove China Apps در پلی استور هند

علامت سوال بزرگ دانشمندان در مقابل اعتبار مقاله‌ی بررسی اثر هیدروکسی کلروکین بر کووید 19

اسکرین‌شات‌هایی از اندروید 11 فاش شد

خوزستان جایگاه مهمی در توسعه اقتصادی و پیشبرد اهداف سال جهش تولید دارد

پانزدهمین مرحله از طرح " یارانه دستمزد" در خراسان جنوبی پرداخت شد

ثبت نام بیش از 6 هزار نفر مشمول بیمه بیکاری در ایلام

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی تاکید کرد: رفع مشکلات کارگری و تعاونی ها روزنه ای به سوی جهش تولید

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: با همراهی شرکای اجتماعی اقدامات لازم برای تثبیت اشتغال انجام می شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان کرد: ارتباطی ارزان، فوری و فراگیر رویکرد روابط عمومی های نسل نوین است

راه اندازی سیستم آموزش مجازی در حوزه روابط کار و تشکلات در استان البرز

بیش از 3 هزار شرکت تعاونی فعال در استان یزد وجود دارد

آبگیری اصلی ترین کانون گرد و غبار در سیستان

افتتاح نخستین باشگاه پرنده نگری شرق کشور در مشهد /ثبت ملی منطقه طبیعی هفت حوض

40 حمله هوایی ائتلاف عربی به 3 استان یمنی

موضع نخست ‌وزیر کانادا درباره بازگشت روسیه به گروه 7

چند فریم از برخوردهای خشن پلیس آمریکا با شهروندان

مقام سازمان ملل: شلیک به سمت جوان فلسطینی فاجعه ‌ای بود که می توانست رخ ندهد

پکن آمریکا را به «حمله متقابل» تهدید کرد

دولت لبنان توافق بر سر اجرایی کردن قانون قیصر علیه سوریه را ردکرد

نظر پزشکی قانونی درباره مرگ «جورج فلوید» اعلام شد

نمایش عجیب و خشونت بار رسانه‌ای ترامپ در مقابل کاخ سفید

ادعای فارین پالسی برای مرگ رهبر طالبان بر اثر کرونا

غارت فروشگاه آدیداس در شیکاگوی آمریکا

استفاده از ایجاد باد شدید توسط بالگرد برای متفرق کردن معترضین

پلوسی: خشونت ترامپ از سر بزدلی و ضعف است

زانو زدن افسران پلیس دس‌موینس ایالت آیووا

ضرب و شتم خبرنگار استرالیایی در اطراف کاخ سفید

استفاده از گاز اشک آور در اطراف کاخ سفید

شمار قربانیان کرونا در آمریکا از 105 هزار نفر گذشت

حمله جنون آمیز تریلی به سمت جمعیت معترض در آمریکا

در آمریکا زیر گرفتن با خودرو امری طبیعی شد

انفجار خودروی بمب‌ گذاری شده در حلب

ارتش آمریکا برای ترساندن معترضان دست به دامن هلیکوپتر شد!

فرماندار ایلینوی: ترامپ بدون اجازه من نمی‌تواند ارتش را اعزام کند

حکم اعدام بیش از سه هزار داعشی در عراق هنوز اجرا نشده است

احتمال اجرایی شدن قانون شورش در آمریکا

شلیک گلوله به 4 افسر پلیس آمریکا در سنت لوئیس

الزام شرکتهای عرضه کننده لوازم خانگی به ثبت قیمت در سامانه 124

طرح مالیات برعایدی سرمایه در مجلس جدید مجددا مطرح خواهد شد