ایرانیان جهان

آخرين مطالب

نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا چقدر اعتبار دارند؟ ایرانیان آمریکا

  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - نظرسنجی‌های انتخابات آمریکا چقدر اعتبار دارند؟
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6390767
٥٥٤
٠
فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 ده‌ها موسسه مطالعاتی در آمریکا به طور پیوسته نظرسنجی‌های مختلفی درباره مسائل گوناگون از جمله انتخابات ریاست جمهوری انجام می‌دهند. نتایج این نظرسنجی‌ها اگر چه مهم هستند، اما در حال حاضر به دلایل گوناگون نمی‌توانند نتایج انتخابات سوم نوامبر را پیش‌بینی کنند.
این روز‌ها بازار نظرسنجی‌ها در آمریکا داغ شده است. هر هفته نتایج چندین نظرسنجی درباره انتخابات آمریکا منتشر می‌شوند که از تغییر جایگاه انتخاباتی کاندیدا‌های دمکرات و جمهوریخواه حکایت دارند. شرایط بحرانی آمریکا در سایه بیماری کرونا، توجه به این نظرسنجی‌ها را بیشتر کرده است. مهمترین امتیاز انتخاباتی دونالد ترامپ، یعنی رونق اقتصادی، بر اثر شیوع بیماری کرونا در آمریکا از بین رفته و ناظران مایل‌اند تاثیرات این بیماری را بر موقعیت انتخاباتی ترامپ بفهمند. نظرسنجی‌ها بهترین راه برای دستیابی به چنین فهمی هستند. اما نظرسنجی‌ها هم معایبی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.
اغلب نظرسنجی‌های محلی و ملی اخیر از افزایش محبوبیت جو بایدن، معاون باراک اوباما و رقیب ترامپ، حاکی هستند. در مقابل، محبوبیت ترامپ کاهش یافته است. چنین وضعیتی با توجه به بحران کرونا در آمریکا، طبیعی به نظر می‌رسد. این بیماری، اقتصاد آمریکا را به شدت تحت الشعاع قرار داده و میلیون‌ها شهروند را بیکار کرده است. رویکرد مناقشه برانگیز ترامپ در مدیریت این بحران نیز اوضاع را پیچیده‌تر کرده است. ترامپ اقداماتی انجام داده که انتقادات تندی را متوجه وی کرده است. نظرسنجی‌ها در واقع بازتاب این وضعیت است.
نقاط ضعف نظرسنجی‌ها
اما آیا کاهش محبوبیت ترامپ و پیشتازی فعلی بایدن در نظرسنجی‌ها می‌تواند نتایج انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا را پیش بینی کند؟ پاسخ بسیاری از کارشناسان به این سوال منفی است. به دلایل زیر در مواجهه با نظرسنجی‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باید جانب احتیاط را رعایت کرد:
اولین نکته‌ای که در رابطه با نظرسنجی‌ها باید به آن توجه کرد، محدود بودن آن است. نظرسنجی‌ها معمولا دیدگاه تعداد محدودی از افراد جامعه را منعکس می‌کنند و نمی‌توانند دیدگاه همه افراد جامعه را بیان کنند. چه بسا کسانی که در نظرسنجی‌ها شرکت نمی‌کنند، دیدگاه متفاوتی نسبت به آن‌هایی که شرکت می‌کنند، داشته باشند.
گذشته از این، دیدگاه آن‌هایی که در نظرسنجی‌ها شرکت می‌کنند به مرور زمان ممکن است تغییر کند. به طور کلی، نظرسنجی‌ها بیانگر احساس و تفکر فرد در یک لحظه خاص هستند. این تفکر در معرض تغییر است. مثلا برخی از کسانی که در حال حاضر از ترامپ حمایت می‌کنند، ممکن است در ماه‌های آینده در دیدگاه‌شان تجدیدنظر کنند. از همین رو، نمی‌توان بر اساس نظرسنجی‌ها آینده را پیش بینی کرد. اساسا یکی از کارکرد‌های نظرسنجی‌ها رصد کردن تغییر وضعیت است نه پیش بینی تغییر آن.
نظرسنجی‌ها بیانگر دیدگاه پاسخ دهندگان هستند نه رفتار آن‌ها. یک فرد ممکن است، دیدگاهی بیان کند، ولی رفتاری برخلاف آن انجام دهد. به عنوان نمونه، در سال 2012، 95 درصد پاسخ دهندگان به یک نظرسنجی گالوپ گفتند آن‌ها به کاندیدای اصلحی که زن باشد، رأی می‌دهند. در همین نظرسنجی، 58 درصد گفته اند به کاندیدای مسلمان و 68 درصد به کاندیدای همجنسگرا رأی می‌دهند. اما در عمل به هیچکدام از این کاندیدا‌ها رأی ندادند. پاسخ دهندگان فکر می‌کنند رأی دادن به زنان یا کاندیدا‌های همجنسگرا یا مسلمان، نافی تعصب است به همین خاطر اظهار می‌کنند که به چنین کاندیدا‌هایی رأی می‌دهند. اما در عمل، طبق هنجار‌های نهادینه شده جامعه رأی می‌دهند.
موردِ خاصِ ترامپ
اما آیا معیار‌های فوق بر ترامپ و بایدن هم انطباق دارند؟ به عبارت دیگر، آیا نقاط ضعف مزبور بر نظرسنجی‌هایی که درباره ترامپ و بایدن انجام می‌شوند هم منطبق هستند؟ قاعدتا این نقاط ضعف بر نظرسنجی‌های فعلی نیز منطبق هستند. خصوصا که شرایط سیاسی آمریکا بر اثر شیوع کرونا به شدت پرنوسان شده است.
روی کار آمدن ترامپ در سال 2016، یک اتفاق غیرعادی بود. بسیاری از نظرسنجی‌ها، پیروزی هیلاری کلینتون را پیش بینی کرده بودند. اما در نهایت ترامپ پیروز شد. حالا، این نظرسنجی‌ها بار دیگر، پیروزی نامزد دمکرات (جو بایدن) را پیش بینی می‌کنند. اما واقعا نمی‌توان گفت که چه کسی پیروز خواهد شد. به اعتقاد برخی کارشناسان، نظرسنجی‌هایی که قبل از سپتامبر و اکتبر انجام می‌شوند، نمی‌توانند نتیجه انتخابات سوم نوامبر را پیش بینی کنند. چرا که شرایط مدام در حال تغییر است. نظرسنجی‌های بعد از سپتامبر و اکتبر از نظر قرابت با نتایج انتخابات، می‌توانند قابل توجه باشند. البته حتی این نظرسنجی‌ها نیز نقاط ضعفی دارند.
با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا، اوضاع سیاسی این کشور غیرعادی شد، حالا کرونا این اوضاع را غیرعادی‌تر کرده است. ترامپ در آستانه انتخابات با بحران بی سابقه کرونا مواجه شده و به دردسر افتاده است. تا حالا روسای جمهور کمی در آمریکا مانند ترامپ در آستانه انتخابات، ناگهان با یک بحران همه جانبه و غیرمنتظره داخلی مواجه شده اند. از این نظر، شرایط ترامپ خاص است.
به عقیده کارشناسان، بحران کرونا سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را مشخص خواهد کرد. آیا آمریکا شاهد موج دوم کرونا خواهد بود؟ آیا آمریکا از بدترین مرحله کرونا عبور کرده است؟ در ماه‌های قبل از انتخابات، اقتصاد آمریکا چه سمت و سویی خواهد داشت؟ این سوالات سرنوشت انتخابات آمریکا را تعیین خواهند کرد. در صورتی که بحران کرونا تا روز انتخابات تداوم داشته باشد، ترامپ احتمالا دردسر‌های زیادی خواهد داشت. اما اگر بیماری کاهش یابد یا واکسنی برای آن ساخته شود و اقتصاد آمریکا بار دیگر مثل روز‌های قبل از کرونا رونق بگیرد، جایگاه ترامپ ممکن است بهبود پیدا کند. به هر حال باید منتظر ماند و دید که در انتخابات بعدی آمریکا چه کسی پیروز می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سال‌هاست که پلیس آمریکا برای کشتن و آزار سیاهان مصونیت دارد

اردوغان به قطر می‌رود

فرانسه از امکان اعمال تحریم‌های جدید علیه ترکیه خبر داد

عبدالله دوم: موضع اردن درباره فلسطین هرگز تغییر نخواهد کرد

الحوثی: آیا خلبان‌های آمریکایی به ریاض اعزام شده‌اند؟

آغاز عملیات امنیتی گسترده در شمال بغداد به دستور "الکاظمی"

مقام آمریکایی: یکم جولای هیچوقت برای ما تاریخ اجرای الحاق نبود

طرح مجلس نمایندگان آمریکا برای محدودکردن قدرت و اختیارات ترامپ

قاچاق نفت سوریه به عراق توسط آمریکا

سنای آمریکا لایحه پایان جنگ بیست ساله در افغانستان را از دستور کار خارج کرد

آمریکا بار دیگر روسیه را تهدید کرد

واکنش کرملین به پیشنهاد سناتور آمریکایی برای تحریم پوتین

ائتلاف سعودی از آغاز عملیات جدید برای تجاوز به یمن خبر داد

پامپئو: ترامپ درباره شرکت روسیه در اجلاس گروه 7 تصمیم می‌گیرد

کنگره، اختیار ترامپ در خروج نیروهای آمریکایی از اروپا را محدود کرد

سرمقاله خراسان/ ترامپ و سوپرپک ها

سرمقاله کیهان/ ... و ما ادراک ما البورسیه!

سرمقاله وطن امروز/ چرا باید کتاب خاطرات مسؤولان آمریکایی را مطالعه کرد؟

سرمقاله شرق/ زیارت در هنگامه کرونا

سرمقاله حمایت/ صهیونیست ها در بن بست

سرمقاله اعتماد/ شب دردناک تهران

سرمقاله ایران/ آزمون اروپا در اجرای قطعنامه 2231

سرمقاله جام جم/ امام رضای من

سرمقاله دنیای اقتصاد/ فواید آزادی اقتصادی شهروندان

سرمقاله سیاست روز/ به یاد لاله‌های پر پر شده پرواز 655

مبتلایان به کرونا در‌ آمریکا از 2.6 میلیون نفر عبور کرد

پلوسی: فورا باید تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال کنیم

صنعاء به شدت بمباران شد

اعتراضات اتیوپی 80 کشته بر جای گذاشت

ترامپ: استفاده از ماسک را اجباری نخواهم کرد

نه راه پس نه راه پیش

واتیکان سفرای آمریکا و رژیم صهیونیستی را احضار کرد

ورود کاروان نظامی آمریکا به شمال سوریه

افزایش بی‌خانمانی در انگلیس به دلیل بحران پرداخت اجاره بها

متقاضی هست، کارگزاری نیست!

حساب و کتاب ساخت مسکن

قیمت‌ انواع خودرو در بازار بی‌مشتری

پیش‌بینی دلار 11 هزار تومانی تا پایان امسال

خبری از فروش مرغ با قیمت مصوب نیست!

برخی جزئیات وام ودیعه اجاره مسکن

ثبت بدترین عملکرد تاریخ اقتصاد کانادا

نقدینگی امسال هم استارت رشد را زد

ارزش سبد سهام عدالت 40 روزه 2 برابر شد

تازه ترین قیمت آپارتمان در تهران

پاسخ تولیت آستان قدس رضوی به شایعه عدم پرداخت مالیات توسط آستان

آخرین نرخ طلا و سکه و علت رشد آن

رکورد معامله گران بورس ایران شکسته شد

بیم و امیدرکوردشکنی بورس

اعطای امتیازات بی‌سابقه انگلیس به اهالی هنگ‌کنگ

پروژه ترمینال جدید فرودگاه کیش باید الگویی از کیفیت و سرعت انجام کار باشد