ایرانیان جهان

آخرين مطالب

فیلسوف فرانسوی: ترامپ حاصل"فاشیسم دموکراتیک" است ایرانیان فرانسه

فیلسوف فرانسوی: ترامپ حاصل"فاشیسم دموکراتیک" است
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان-

به گزارش روز پنجشنبه روزنامه فرانسوی زبان شرق امروز، نشر دانشگاهی فرانسه در سال 2020 کتابی را با عنوان "ترامپ" از آلن بادیو به چاپ رساند. آثار این فیلسوف برجسته همواره در حوزه سیاسی فرانسه و اروپا جریان ساز بوده است. در سال 2007 انتشار کتابی در نقد سارکوزی به قلم این متفکر چپگرای فرانسوی موجب بحث و جدل های بسیاری در رسانه های فرانسوی زبان شد.
طبق گزارش این روزنامه لبنانی ، کتاب 104 صفحه ای بادیو در نقد آمریکای عصر ترامپ نیز جریان فکری موثری را در زمینه بازنگری در کارایی اندیشه سیاسی لیبرالیستی ایجاد کرده است.

آلن بادیو، فیلسوف و روشنفکر فرانسوی متولد سال 1937 در مراکش تحت الحمایه فرانسه است. وی نیز همچون بسیاری از متفکران مستقل و منتقدین نظام سرمایه داری در فرانسه، بارها  از سوی لابی های صهیونیستی متهم به یهود ستیزی شده است. به خصوص در سال 2005 و پس از انتشار کتابی با عنوان "استفاده های کلمه یهود" که در خلال آن بادیو به انتقاد از رژیم صهیونیستی پرداخته بود، این متفکر فرانسوی به شدت مورد هجمه رسانه های صهیونیستی- غربی قرار گرفت.

بادیو در کتاب جدیدش، ترامپ را "یک نشانه بیماری نفرت انگیز شرایط جهانی، نه فقط برای آمریکا بلکه برای سراسر جهان" می داند. این کتاب که اساسا برگرفته از دو سخنرانی بادیو در دانشگاه کالیفرنیا  (UCLA)بعد از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات 2016 آمریکا است، به قدرت رسیدن ترامپ را نشانه ای بیمارگونه از بحران ژرف رژیم های به اصطلاح دموکراتیک غربی در جهان تحت تسلط تفکر سرمایه داری می داند.

وی بر این باور است که برای فهم "پدیده ترامپ" و درک دلایل پیروزی گفتمان پوپولیستی وی باید ساختار جهانی را که در آن زندگی می کنیم، بشناسیم، جهانی که به نظر این فیلسوف فرانسوی دچار بی عدالتی ها و تبعیض های حاصل از کاپیتالیسم شده است. از نگاه این استاد فلسفه دانشگاه های فرانسه، نظام سرمایه داری نه به دنبال ایجاد آزادی بلکه به دنبال ایجاد بی عدالتی سیستماتیک در جهان است.

بادیو در این کتاب تصریح می کند: امروزه ثروت 264 نفر در جهان رقمی افزون تر از کل دارایی 7 میلیارد نفر ساکنان کره زمین را نشان می دهد. این شاید بیشترین اختلاف طبقاتی است که بشریت در طول حیات خود تجربه کرده است.

آلن بادیو که در کنار نویسندگانی چون میشل فوکو و ژیل دولوز از موسسان دانشکده فلسفه در دانشگاه پاریس 8 است، تاکید دارد که در دنیای کنونی، نظام سرمایه داری ساکنان سیاره زمین را به چهار دسته ذیل تقسیم کرده است:

1. صاحبان سرمایه

2. حقوق بگیران و مصرف کنندگان

3. فقیران کشورهای توسعه نیافته

4.  افرادی که در تفکر کاپیتالیستی هیچ چیز نیستند

بادیو چند میلیارد نفر مردم محروم کشورهای جنوب را عضو همین گروه چهارم قلمداد می کند که از نظر نظام سرمایه داری هیچ ارزش و آینده ای ندارند و اصلا نباید به وجود می آمدند چرا که نمی توانند نفعی به ساختار جهانی لیبرالیستی برسانند.

استاد سابق مدرسه عالی فرانسه (ENS)، گردش سرمایه را قانون نخست دنیای کنونی قلمداد می کند و تاکید دارد که سیاستمداران غربی که ظاهرا از احزاب مختلف هستند درحقیقت در قالب گرایشات سیاسی با تفاوت های حداقلی و از یک تفکر واحد برخاسته اند. بادیو یاد آور می شود که پیش از ظهور ترامپ، همواره در انتخابات سیاسی رژیم های غربی افرادی با نقطه نظرات تقریبا همسو از صندوق آرا بیرون می آمدند.

از نگاه فیلسوف منتقد نظام کاپیتالیستی، این مسئله به از هم گسستگی الیگارشی سیاسی سنتی انجامید که نتیجه آن ظهور جریانی است که بادیو آن را "فاشیسم دموکراتیک" می نامد. به بیان این فیلسوف فرانسوی، نداشتن انتخاب سیاسی واقعی در جامعه به انشقاق اجتماعی می انجامد و ترس نسبت به آینده و احساس عمومی از هم پاشیدگی در بین طبقه متوسط و محرومین ایجاد می کند. بدین ترتیب بادیو به انتقاد از شیوه انتخاباتی و نظام دموکراتیک با تعریف فعلی آن می پردازد که محصول آن ظهور افرادی مانند ترامپ در آمریکا و بولسونارو در برزیل است.                                                                                                 

بادیو از لحاظ ایدئولوژیکی، باور دارد که نظام سرمایه داری خود را به عنوان تنها روش سیاسی ممکن برای اداره جامعه تحمیل کرده است. از نظر این روشنفکر فرانسوی، پروپاگاندای رسانه های غربی نیز در ایجاد و شیوع این باور غلط در جوامع بشری دامن میزند. آلن بادیو به همین دلیل به شدت نسبت به ادامه روند موجود در حیات بشری هشدار می دهد.

بادیو البته به طور غیر مستقیم به بروز یکجانبه گرایی آمریکایی پس از سقوط بلوک شرق اشاره می کند و تصریح دارد که در طول 30 سال گذشته بشریت به این نتیجه رسید که دیگر راهی به جز کاپیتالیسم برای ادامه زندگی وجود ندارد و ظهور جریان سیاسی ترامپ حاصل همین سرخوردگی ناشی از تحمیل تفکر یکجانبه سرمایه داری بوده است که مجال بروز اندیشه های جدید سیاسی را نمی داد.

به طور خلاصه، این فیلسوف فرانسوی در اثر جدیدش سقوط ساختار سیاسی سنتی در غرب، از هم گسستگی درونی جوامع غربی و نبود آلترناتیو سیاسی را دلایل اصلی ظهور پدیده ترامپ می داند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جایگاه نخست فارس در ارسال طرح های متقاضیان تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا به بانک های عامل

وضعیت قرنطینه سوالات آزمونهای سراسری

شهرداری در اعلام محدودیت تهران به تعهدات قانونی عمل کرده است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان: توسعه و تشکیل تعاونی های دانش بنیان و توسعه و عمران سبب افزایش سهم تعاونی ها می شود

اختلاف نظرها ناشی از فقدان گفتگو و تعامل است

تصمیم گیران نیاز به گفتگو و تعامل را حس نمی کنند

سرمایه اجتماعی در ایران بسیار بالاست

باید میزان تاب آوری شهرها را افزایش داد

مشارکت شهرداری تهران با UNDP* در پروژه های شهری

برگزیدگان مرحله اول جشنواره رسانه‌های شهری معرفی شدند

منتخبان مرحله اول جشنواره رسانه‌های شهری معرفی شدند

ایران همواره به دنبال گفتگوی سازنده بوده است

حدود 70 درصد جمعیت روستایی و عشایری ایلام تحت پوشش بیمه روستاییان هستند

بی خطر سازی زباله های عفونی در 15 بیمارستان اردبیل

برگزاری جشنواره مجازی «پلاستیک کَمتَرُک» در یزد

جایگاه مُد دوست‌دار محیط زیست در فرهنگ ایرانی- اسلامی

همکاری دوجانبه استان های قزوین و زنجان برای افزایش ضریب حفاظتی حیات وحش در مناطق

هشدارِ موج دوم کرونا در آلمان

فرانسه: مداخله ترکیه در لیبی غیرقابل قبول است

تشکل ها در اجرای پروژه های توانمندسازی محیط زیستی مشارکت می کنند

استقبال سازمان بهداشت جهانی از واکسن روسی کرونا

کنترل کرونا نیازمند سرمایه گذاری اجتماعی است

حمله مشاور عفو شده ترامپ به دستگاه قضایی آمریکا

در مراسم تجلیل از تلاشگران حوزه ورزش کارگری آذربایجان شرقی عنوان شد: سلامتی و شادابی در نیروی کار در بهره وری کار و تولید نقش مهمی دارد

پایش فلامینگو ها در بختگان همچنان ادامه دارد

آتش سوزی های خائیز از طریق شورای تامین پیگیری شوند

مهم ترین راه حفظ محیط زیست اجتماعی کردن آن است

بولتون: دریای چین‌جنوبی به پکن تعلق ندارد!

ترامپ: آمریکا از افغانستان هم ناامن‌تر است!

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد منصوب شد

آغاز مرحله ارزیابی تخصصی طرح «انتخاب و پرورش 100 کارشناس متخصص روابط عمومی»

ضدعفونی تمامی اتوبوس‌ها پیش از مسافرگیری

شرمندگی بایدن به خاطر ترامپ!

تهران از این طرف/موسیقی پیاده رو

چرا هفته بدون پلاستیک؟

استمرار فعالیت خطوط شبانه اتوبوسرانی تهران

628 شغل در بخش مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری ایجاد شد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی البرز: ثبت نام بیش از 26 هزار نفر البرزی در سامانه بیمه بیکاری کرونا

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی سمنان:آموزش فراگیر کارگران و کارفرمایان در زمینه ارتقای فرهنگ ایمنی و بهداشت محیط کار ضروریست

کرونا، موزه ها را در تهران دوباره تعطیل کرد

برجام سفره مردم را چگونه کوچک کرد؟

فرزندآوری باید تبدیل به مُد شود

حجاب و فلسفه حقوق

مصدق امتحان خود را خوب پس داد؛ برنده بهارستان سرخ

اصولگرایان به دنبال برجام جدید در 1400

کوچ رائفی‌پور و همفکران اصولگرایش به سوی امر به معروف جنجال‌ساز شد

کرونا در آمریکا؛ 60 هزار مبتلا در یک‌ روز

ترامپ به رئیس‌جمهور منتخب لهستان تبریک گفت

پرداخت یک هفته ای تسهیلات توسط معاون بانک به طمع صندلی مدیرعاملی!

پرداخت وام 4 میلیونی به 500 هزار بازنشسته تامین اجتماعی