ایرانیان جهان

آخرين مطالب

پس لرزه‌های اعلام استعفای محمدرضا عارف اخبار ایران

پس لرزه‌های اعلام استعفای محمدرضا عارف
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - پس لرزه‌های اعلام استعفای محمدرضا عارف
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6501715
k ٦.٢
٠
شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
انتشار خبر استعفای محمدرضا عارف از شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان همه را بر آن داشت تا بفهمند که آیا واقعا عارف استعفا داده است و اگر استعفا داده، تاریخ آن چه زمانی بوده است؟ اما در این بین گویا دست‌ِکم اعضای این شورا از استعفای رئیس‌ شورا بی‌اطلاع‌اند و تعدادی از آنها می‌گویند ما هم از طریق رسانه‌ها متوجه استعفای عارف شده‌ایم. گفته می‌شود استعفای عارف در اسفندماه بوده و این در حالی است که استعفای نایب‌رئیس شورای عالی یعنی عبدالواحد موسوی‌لاری در اردیبهشت خطاب به عارف منتشر شد؛ چنان که موسوی‌لاری در خط نخست استعفای خود نوشته بود: «برادر ارجمند و معزز جناب آقای دکتر محمدرضا عارف، رئیس محترم شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان دامت برکاته». همین یک خط نشان می‌دهد اگر استعفای عارف در اسفندماه بوده است یا حتی نایب‌رئیس شورا و یکی از نزدیک‌ترین اعضای این شورا به عارف یعنی موسوی‌لاری هم از کناره‌گیری او خبر نداشته که استعفای خود را خطاب به عارف نوشته است یا آنکه اگر مطلع بوده، عارف از استعفای خود پشیمان شده بود که در اردیبشهت‌ماه موسوی‌لاری همچنان او را رئیس‌ شورای عالی سیاست‌گذاری خطاب می‌کند. از سوی دیگر اگر عارف استعفا داده بود، معلوم نیست که چرا علیرضا خامسیان، از نزدیکان عارف و مدیر روابط عمومی بنیاد امید ایرانیان، در اردیبهشت سال جاری گفته بود: «خبر استعفای عارف از شورای عالی سیاست‌گذاری صحت ندارد؛ این موضوع شایعه است و استعفایی در کار نیست. استعفای موسوی‌لاری نیز هنوز در هیئت‌رئیسه شورا بررسی نشده است. طرح بحث استعفا در این شرایط عجیب است؛ چراکه استعفا زمانی مطرح می‌شود که شکستی به مجموعه وارد شده باشد؛‌
این در حالی است که شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از سال 94 تا 98 پی‌درپی پیروزی به دست آورده بود و در موضوع اخیر هم علت شکست مشخص است که خارج از اراده شورا بود؛ پس لزوم استعفا در این بحث هم نمی‌گنجد».
‌‌‌خامسیان: استعفای عارف در اسفند 98 صحت دارد
این سخنان خامسیان و تکذیب او در اردیبهشت یعنی بعد از استعفای عارف در اسفند 98 در حالی است که روز گذشته او در گفت‌وگو با خبرگزاری «برنا» استعفای عارف در سال 98 را تأیید کرد و گفت: «در اسفندماه سال گذشته، عارف نامه‌ای را خطاب به داود محمدی، دبیر کل انجمن اسلامی معلمان، نوشت و از سمَت خود در شورای عالی سیاست‌گذاری کناره‌گیری کرد. این موضوع به اسفندماه بازمی‌گردد».
او در پاسخ به این سؤال که چرا استعفای عارف با تأخیر، رسانه‌ای شده است هم گفت:‌ «محمدی قرار بود در اولین جلسه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، این موضوع را مطرح کند، چون اساس تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات بود... در واقع شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، پیشنهاد داد شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تشکیل شود و اکثریت احزاب تشکیل‌دهنده آن نیز عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاح‌طلبان بودند؛ به‌همین‌دلیل قرار بر این بود که محمدی، دبیر کل انجمن اسلامی معلمان، این موضوع را در اولین جلسه شورای هماهنگی جبهه اصلاح‌طلبان مطرح کند که گویا این موضوع را به‌صورت شفاف و روشن مطرح نکرد... البته برگزاری این جلسات تحت‌الشعاع وضعیت کرونا قرار گرفت و جلسه‌ای هم به آن معنا تشکیل نشد نه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و نه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات. هرچند دو، سه هفته پیش، شورای هماهنگی اصلاحات، جلسه‌ای تشکیل داد که ظاهرا قضیه استعفا به آن معنا مطرح نشد». خامسیان در پاسخ به این پرسش که چرا عارف نامه استعفا را خطاب به محمدی نوشته است، اشاره کرد: «محمدی، به نمایندگی از شورای عالی اصلاح‌طلبان، از وزارت کشور، مجوز فعالیت شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان را دریافت کرد و به‌همین‌دلیل در آن مقطع نیز چون هیئت‌رئیسه شورای عالی جلسه تشکیل نداده بود، بهترین فرد هم محمدی بود که از یک سو به‌عنوان دبیر کل انجمن اسلامی معلمان و هم فردی که به نمایندگی از شورای عالی اصلاح‌طلبان، مجوز فعالیت را از وزارت کشور دریافت کرد و بدین ترتیب شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به شورای عالی جبهه اصلاح‌طلبان تغییر نام پیدا کرد، از‌این‌رو عارف، نامه استعفا را به محمدی نوشت».
‌‌‌منصوری: از علت و زمان استعفای آقای عارف بی‌اطلاعم
آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره خبر استعفای محمدرضا عارف، رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، گفته است: «از علت و زمان استعفای آقای عارف بی‌اطلاعم، اما حرکت‌های جمعی اصلاح‌طلبان مبتنی بر اراده آزاد و آگاهانه افراد و گروه‌های اصلاح‌طلب است؛ بنابراین تصمیم ریاست شورای عالی محترم است؛ طبعا اصلاح‌طلبان در آینده درخصوص نحوه ادامه کار و ساختار و اهداف و راهبردهای شورای عالی تصمیم خواهند گرفت». منصوری در حالی از استعفای رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری بی‌اطلاع است که علاوه بر عضویت در این شورا مسئولیت دبیری این شورا را هم بر عهده دارد.
‌‌‌صادقی: من هم مثل شما از رسانه‌ها باخبر شدم
محمود صادقی، رئیس کارگروه پایش شورای عالی سیاست‌گذاری هم به خبرنگار خبرگزاری «ایلنا» گفته است: «من هم مثل شما از رسانه‌ها باخبر شدم و هیچ اطلاعی ندارم. تاجایی‌که من اطلاع دارم، موضوع استعفای آقای عارف در شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مطرح نشده است».
‌‌‌صوفی: استعفای عارف طبیعی به ‌نظر نمی‌آید
در این بین علی صوفی، از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، نسبت به ضدونقیض‌هایی که درباره استعفای عارف گفته می‌شود، انتقاد کرد و به سایت‌ خبری-تحلیلی «فردا» گفت: «در جریان استعفای آقای موسوی‌لاری هم ما از طریق فضای مجازی و رسانه‌ها مطلع شدیم. اکنون هم بحث استعفای آقای عارف در شورای عالی مطرح نشده است و صرفا رسانه‌ها آن را منتشر کردند. نکته دیگر اینکه گفته می‌شود آقای عارف استعفایش را به آقای داود محمدی که او هم تنها یکی از اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری است، داده که این اقدام کاری غیرمتعارف است و معلوم نیست که چرا آقای محمدی در جریان استعفای دکتر عارف بوده اما دیگر اعضا خبر نداشته‌‌اند. همه این‌ مسائل موضوع استعفای دکتر عارف را مشکوک می‌کند و طبیعی به نظر نمی‌آید و به‌ نظر می‌رسد به‌نوعی دوستان می‌خواهند بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای ابتکار عمل را در دست بگیرند... آن‌چیزی که رخ داده در هیچ‌جا شنیده نشده بود و اگر اسفندماه استعفا داده، یعنی قبل از آقای موسوی‌لاری استعفا داده که این کاملا عجیب و به دور از منطق است. آقای محمدی هم دو هفته پیش گفت‌وگویی انجام داد و گفت شورای عالی سیاست‌گذاری منحل شده و تعطیل است که سخن او کاملا کذب بود و در جلسه شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان هم بسیاری از شخصیت‌های اصلاح‌طلب از او انتقاد کردند که این چه گفت‌وگویی است که انجام داده‌ای؟ درعین‌حال وقتی او چنین ادعایی را مطرح می‌کند که شورای عالی منحل شده، اگر استعفای عارف به او داده شده بود، تردید نکنید که خبر استعفای عارف را اعلام می‌کرد، زیرا او که از انحلال شورا سخن می‌گوید، اگر خبر استعفای آقای عارف را در اختیار داشت، حتما می‌گفت که نگفت؛ یعنی اگر استعفایی در کار باشد، حتما به همین روزهای اخیر مربوط است نه چهار ماه پیش. در کنار همه اینها اصلا مسئولیت آقای محمدی چیست که استعفا به او داده شود؟». او درباره اینکه استعفای عارف دلیل بر انحلال شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان نیست، افزود: «استعفای آقای عارف دلیل بر انحلال شورای عالی سیاست‌گذاری نیست، زیرا هیئت‌رئیسه را اعضای شورا تعیین می‌کنند و استعفای نایب‌رئیس و حتی رئیس شورا نمی‌تواند حکم به انحلال شورا باشد. شورای عالی کاملا قانونی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و تمام مجوزهای لازم را از وزارت کشور دارد. یک ایراد کوچک به کمیسیون ماده احزاب وجود داشت که آن هم حل شد». صوفی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا از اسفندماه تاکنون شورای عالی هیچ جلسه‌ای تشکیل نداده است، گفت: «شرایط کرونایی باعث تعطیلی جلسات شد. البته این امکان وجود داشت که مثل شورای هماهنگی با تعداد کمتر از 50 نفر که معمولا هم نفرات حاضر در شورای عالی 40 نفر هستند، جلسات برگزار شود، اما وقتی آقای موسوی‌لاری استعفا داد، آقای عارف دچار نوعی بی‌عملی شد و انتظاری هم وجود نداشت که آقای عارف اقدام به برگزاری جلسه کند».
‌‌‌حکیمی‌پور: محمدی در جلسه شورای هماهنگی حضور داشت اما حرفی از استعفای عارف نزد
احمد حکیمی‌پور، یکی دیگر از اعضای شورای عالی و رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هم درباره این استعفا به خبرگزاری «مهر» گفت: «مدت زیادی است که دیگر به جلسات شورای عالی سیاست‌گذاری نمی‌روم و امروز از استعفای عارف باخبر شدم». او در ادامه این گفت‌وگو به‌نوعی همان سخنی را می‌گوید که صوفی گفت: «[داود] محمدی، نماینده انجمن اسلامی معلمان، در جلسه پیشین شورای هماهنگی اصلاحات حضور داشت، اما مطلبی درباره استعفای محمدرضا عارف مطرح نکرد و ما تا امروز اطلاع نداشتیم».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جایگاه نخست فارس در ارسال طرح های متقاضیان تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا به بانک های عامل

وضعیت قرنطینه سوالات آزمونهای سراسری

شهرداری در اعلام محدودیت تهران به تعهدات قانونی عمل کرده است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان: توسعه و تشکیل تعاونی های دانش بنیان و توسعه و عمران سبب افزایش سهم تعاونی ها می شود

اختلاف نظرها ناشی از فقدان گفتگو و تعامل است

تصمیم گیران نیاز به گفتگو و تعامل را حس نمی کنند

سرمایه اجتماعی در ایران بسیار بالاست

باید میزان تاب آوری شهرها را افزایش داد

مشارکت شهرداری تهران با UNDP* در پروژه های شهری

برگزیدگان مرحله اول جشنواره رسانه‌های شهری معرفی شدند

منتخبان مرحله اول جشنواره رسانه‌های شهری معرفی شدند

ایران همواره به دنبال گفتگوی سازنده بوده است

حدود 70 درصد جمعیت روستایی و عشایری ایلام تحت پوشش بیمه روستاییان هستند

بی خطر سازی زباله های عفونی در 15 بیمارستان اردبیل

برگزاری جشنواره مجازی «پلاستیک کَمتَرُک» در یزد

جایگاه مُد دوست‌دار محیط زیست در فرهنگ ایرانی- اسلامی

همکاری دوجانبه استان های قزوین و زنجان برای افزایش ضریب حفاظتی حیات وحش در مناطق

هشدارِ موج دوم کرونا در آلمان

فرانسه: مداخله ترکیه در لیبی غیرقابل قبول است

تشکل ها در اجرای پروژه های توانمندسازی محیط زیستی مشارکت می کنند

استقبال سازمان بهداشت جهانی از واکسن روسی کرونا

کنترل کرونا نیازمند سرمایه گذاری اجتماعی است

حمله مشاور عفو شده ترامپ به دستگاه قضایی آمریکا

در مراسم تجلیل از تلاشگران حوزه ورزش کارگری آذربایجان شرقی عنوان شد: سلامتی و شادابی در نیروی کار در بهره وری کار و تولید نقش مهمی دارد

پایش فلامینگو ها در بختگان همچنان ادامه دارد

آتش سوزی های خائیز از طریق شورای تامین پیگیری شوند

مهم ترین راه حفظ محیط زیست اجتماعی کردن آن است

بولتون: دریای چین‌جنوبی به پکن تعلق ندارد!

ترامپ: آمریکا از افغانستان هم ناامن‌تر است!

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد منصوب شد

آغاز مرحله ارزیابی تخصصی طرح «انتخاب و پرورش 100 کارشناس متخصص روابط عمومی»

ضدعفونی تمامی اتوبوس‌ها پیش از مسافرگیری

شرمندگی بایدن به خاطر ترامپ!

تهران از این طرف/موسیقی پیاده رو

چرا هفته بدون پلاستیک؟

استمرار فعالیت خطوط شبانه اتوبوسرانی تهران

628 شغل در بخش مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری ایجاد شد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی البرز: ثبت نام بیش از 26 هزار نفر البرزی در سامانه بیمه بیکاری کرونا

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی سمنان:آموزش فراگیر کارگران و کارفرمایان در زمینه ارتقای فرهنگ ایمنی و بهداشت محیط کار ضروریست

کرونا، موزه ها را در تهران دوباره تعطیل کرد

برجام سفره مردم را چگونه کوچک کرد؟

فرزندآوری باید تبدیل به مُد شود

حجاب و فلسفه حقوق

مصدق امتحان خود را خوب پس داد؛ برنده بهارستان سرخ

اصولگرایان به دنبال برجام جدید در 1400

کوچ رائفی‌پور و همفکران اصولگرایش به سوی امر به معروف جنجال‌ساز شد

کرونا در آمریکا؛ 60 هزار مبتلا در یک‌ روز

ترامپ به رئیس‌جمهور منتخب لهستان تبریک گفت

پرداخت یک هفته ای تسهیلات توسط معاون بانک به طمع صندلی مدیرعاملی!

پرداخت وام 4 میلیونی به 500 هزار بازنشسته تامین اجتماعی