ایرانیان جهان

آخرين مطالب

مداخله دولت لازم است اخبار ایران

مداخله دولت لازم است
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - مداخله دولت لازم است
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6500623
k ٤.٢
٤
اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
هر سال از شروع خرداد به بعد، شکایت‌های همیشگی مستاجران از پایان قرارداد و جابه‌جایی و نرخ رهن و اجاره‌خانه‌ها هم شروع می‌شود. امسال اما این شکایت‌‌ها جایش را به استیصال و خشم داده است. درست در روزهایی که تمام جهان با شرایط به‌هم‌ریخته اقتصادی ناشی از تعطیلی کسب ‌و کارها و تعدیل پس از شیوع کرونا درگیر شده، قیمت مسکن و به تبع آن شرایط اجاره‌بها در ایران به جایی رسیده است که دیگر با همان حساب‌وکتاب‌های غیرمنطقی هر ساله هم نمی‌خواند. هر مستاجری (به خصوص در پایتخت)، بسته به بخت و اقبالش و انصاف مالک باید با عدد و رقم‌های تازه‌ای روبه‌رو شود که گاه در باورش نمی‌گنجد. در این شرایط است که مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه گزارش‌هایش از حوزه‌های مختلف تحت تاثیر کرونا، گزارش «اثرات شیوع ویروس کرونا بر سیاست‌های حمایتی از مستاجران» را منتشر کرد.
«آیا کسی هست توی شاهین‌شهر با 40 میلیون تومن ودیعه و 200 هزار تومن اجاره به من خونه‌ای اجاره بده ودیعه‌ها دو برابر و اجاره‌ها سرسام‌آور شده فقط یه خونه می‌خوام من اونجا کلی تلاش کردم و کار خوبی پیدا کردم فقط یه خونه می‌خوام.»، «آگهی‌های اجاره پشت‌بام هم کم‌کم رونمایی می‌شوند. 8 متر اتاقک در خیابان جیحون با اجاره ماهیانه 700 هزار تومان.»، «با دوستم اومدیم دنبال خونه و وحشتناکه قیمت‌ها. آخه این چه وضعیه؟ بیغوله نشون‌مون میدن صد میلیون پیش، سه تومن اجاره. این رفیقم کلا سه تومن حقوق می‌گیره.» اینها فقط چند نمونه از میان صدها توییتی است که این روزها در مورد وضعیت اجاره‌بها منتشر شده‌اند. کاربران گاهی از توییتر هم به عنوان تیر امیدی برای پیدا کردن خانه تازه استفاده می‌کنند تا شاید جز سر و کله زدن با مشاوران املاک و دیدن آگهی‌های عجیب و غریب سایت دیوار، راهی پیش پای‌شان گذاشته شود.
«در برخی کشورها قراردادهای تجاری معمولا حاوی یک بند با عنوان «وضعیت اضطراری» هستند که هدف از آن معذور کردن یکی از طرفین از انجام تعهدات قرارداد اجاره در شرایطی است که وضعیت به ‌طور معقول و منطقی خارج از کنترل طرف دیگر باشد. اتفاقاتی که معمولا به عنوان وضعیت اضطراری شناخته می‌شوند عبارتند از: اعتصابات، جنگ، بمباران، قیام، حمله، بلایای طبیعی، شرایط جوی فاجعه‌بار، قوانین و مقررات اضطراری مراجع دولتی یا ایالتی و هر گونه شرایطی که خارج از حوزه اختیارات و کنترل یکی از طرفین باشد که در حال حاضر می‌توان این شرایط را یک عفونت یا بیماری همه‌گیر نیز تفسیر کرد که برای قراردادهای اجاره مسکونی نیز قابل تعریف است.» نویسندگان گزارش مرکز پژوهش‌ها، با ذکر این نکته در مقدمه، اشاره کرده‌اند که با شیوع ویروس کووید 19 بسیاری از مستاجران مسکونی با چنین وضعیتی مواجه شده‌اند. وضعیتی که سبب شده افراد زیادی حتی قادر به تامین مایحتاج روزانه خود هم نباشند و به همین دلیل تشکیل صف‌های حمایتی دریافت کالا در بسیاری کشورها تبدیل به یک تصویر عادی شده است. این وضعیتی است که دیگر فقط با «فداکاری مردم» در قبال یکدیگر قابل رفع نیست و مداخله موثر دولت‌ها را می‌طلبد.
نکته‌‌ای که در این گزارش هم به آن تاکید شده این است که سیستم‌های دولتی که کشورهای مختلف در پیش گرفته‌اند اصولا بر مبنای «نظام اجاره‌داری قوی» شکل گرفته است: «در کشورهایی مانند سوییس و آلمان که جمعیت اجاره‌نشین به ترتیب 57 و 48 درصد از جمعیت آنها (85 درصد در شهر برلین) را تشکیل می‌دهد، سکونت در مسکن استیجاری به دلیل قوانین حمایتی قوی از مستاجران به صورت یک ترجیح و انتخاب درآمده است.» این اتفاق در ایران، به دلیل نوسانات شدید بازار مسکن به خاطر اجبار روی داده؛ یعنی اصولا خریدن خانه روز به روز از دایره استطاعت مالی خانواده‌های بیشتری خارج می‌شود و همین سبب شده تا راهی جز اجاره‌نشینی نباشد. حالا و در این شرایط حمایت دولت‌هایی که اجاره‌نشینی مردمش صرفا از روی اجبار نیست از قضا بسیار پررنگ‌تر از کشور ما است: «در کشور آلمان با توجه به وضعیت اضطراری موجود آیین‌نامه‌ای برنامه‌ریزی شده است که محدودیت حق فسخ قرارداد اجاره به دلیل تاخیر در پرداخت اجاره‌بها را در نظر گرفته است. طبق این قانون موجر حق ندارد اجاره‌نامه را فقط به دلیل تاخیر در پرداخت اجاره‌بها در بازه زمانی 1 آوریل تا 30 ژوئن (13 فروردین تا 10 تیر) فسخ کند. مستاجر باید مدرک موثقی برای اثبات وضعیت دشواری خود جهت پرداخت اجاره‌بها به دلیل آسیب ناشی از شیوع ویروس (مانند آسیب شغلی و درآمدی) ارایه کند.» چنین ممنوعیت‌هایی برای خاتمه دادن به قرارداد مستاجر در کشورهای دیگری مانند ترکیه هم ذکر شده‌اند.
در ایران هم البته بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا اعلام شد که اجاره‌نامه‌هایی که مهلت اتمام آنها اسفند 98 تا اردیبهشت 99 بوده‌اند بدون افزایش اجاره‌بها تمدید می‌شوند و قوه قضاییه هم در این بازه زمانی حکم تخلیه صادر نخواهد کرد. اما این گزارش می‌گوید: «مصوبه مذکور مشکل زمان جابه‌جایی را به صورت کوتاه‌مدت حل کرده ولی مشکل افزایش اجاره‌بها در ماه‌های آینده را در نظر نگرفته است؛ در حالی که به نظر می‌رسد این شرایط ویژه طی ماه‌های آینده ادامه‌دار و آثار ناشی از آسیب شغلی افراد بر کاهش منابع درآمدی خانوارها طولانی‌مدت خواهد بود.» همه این بررسی‌ها و مقایسه حمایت‌هایی که در کشورهای مختلف از مستاجران به عمل آمده ختم به یک نکته اساسی می‌شوند که برای همه زمان‌ها ضروری است و صرفا در زمان بحران، نمایان‌تر می‌شود؛ ایجاد سیستمی برای حمایت از مسکن استیجاری امن، سکونت‌پذیر و استطاعات‌پذیر: «کمبود چنین نظام توانمندی در حوزه اجاره‌داری در کشور ما چه بر اساس وضعیت موجود مسکن که در سال‌های اخیر در حال تبدیل شدن به یک بحران به‌خصوص در کلانشهرهاست و چه در شرایط اضطراری ازجمله شیوع بیماری‌های پاندمیک مانند ویروس کرونا که به مداخله کارآمد و به‌ موقع دولت نیاز است بیش از هر زمان احساس می‌شود و این در حالی است که با وجود تاکیدات و تکالیف قانونی متعدد برای ایجاد قوانین و نظام اجاره‌داری مسکن در کشور که می‌تواند به عنوان یک ابزار نظارتی و کنترلی قوی برای بازار مسکن استیجاری عمل کند کماکان این خلأ در کشور وجود دارد.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جایگاه نخست فارس در ارسال طرح های متقاضیان تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا به بانک های عامل

وضعیت قرنطینه سوالات آزمونهای سراسری

شهرداری در اعلام محدودیت تهران به تعهدات قانونی عمل کرده است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان: توسعه و تشکیل تعاونی های دانش بنیان و توسعه و عمران سبب افزایش سهم تعاونی ها می شود

اختلاف نظرها ناشی از فقدان گفتگو و تعامل است

تصمیم گیران نیاز به گفتگو و تعامل را حس نمی کنند

سرمایه اجتماعی در ایران بسیار بالاست

باید میزان تاب آوری شهرها را افزایش داد

مشارکت شهرداری تهران با UNDP* در پروژه های شهری

برگزیدگان مرحله اول جشنواره رسانه‌های شهری معرفی شدند

منتخبان مرحله اول جشنواره رسانه‌های شهری معرفی شدند

ایران همواره به دنبال گفتگوی سازنده بوده است

حدود 70 درصد جمعیت روستایی و عشایری ایلام تحت پوشش بیمه روستاییان هستند

بی خطر سازی زباله های عفونی در 15 بیمارستان اردبیل

برگزاری جشنواره مجازی «پلاستیک کَمتَرُک» در یزد

جایگاه مُد دوست‌دار محیط زیست در فرهنگ ایرانی- اسلامی

همکاری دوجانبه استان های قزوین و زنجان برای افزایش ضریب حفاظتی حیات وحش در مناطق

هشدارِ موج دوم کرونا در آلمان

فرانسه: مداخله ترکیه در لیبی غیرقابل قبول است

تشکل ها در اجرای پروژه های توانمندسازی محیط زیستی مشارکت می کنند

استقبال سازمان بهداشت جهانی از واکسن روسی کرونا

کنترل کرونا نیازمند سرمایه گذاری اجتماعی است

حمله مشاور عفو شده ترامپ به دستگاه قضایی آمریکا

در مراسم تجلیل از تلاشگران حوزه ورزش کارگری آذربایجان شرقی عنوان شد: سلامتی و شادابی در نیروی کار در بهره وری کار و تولید نقش مهمی دارد

پایش فلامینگو ها در بختگان همچنان ادامه دارد

آتش سوزی های خائیز از طریق شورای تامین پیگیری شوند

مهم ترین راه حفظ محیط زیست اجتماعی کردن آن است

بولتون: دریای چین‌جنوبی به پکن تعلق ندارد!

ترامپ: آمریکا از افغانستان هم ناامن‌تر است!

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد منصوب شد

آغاز مرحله ارزیابی تخصصی طرح «انتخاب و پرورش 100 کارشناس متخصص روابط عمومی»

ضدعفونی تمامی اتوبوس‌ها پیش از مسافرگیری

شرمندگی بایدن به خاطر ترامپ!

تهران از این طرف/موسیقی پیاده رو

چرا هفته بدون پلاستیک؟

استمرار فعالیت خطوط شبانه اتوبوسرانی تهران

628 شغل در بخش مشاغل خانگی در چهارمحال و بختیاری ایجاد شد

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی البرز: ثبت نام بیش از 26 هزار نفر البرزی در سامانه بیمه بیکاری کرونا

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی سمنان:آموزش فراگیر کارگران و کارفرمایان در زمینه ارتقای فرهنگ ایمنی و بهداشت محیط کار ضروریست

کرونا، موزه ها را در تهران دوباره تعطیل کرد

برجام سفره مردم را چگونه کوچک کرد؟

فرزندآوری باید تبدیل به مُد شود

حجاب و فلسفه حقوق

مصدق امتحان خود را خوب پس داد؛ برنده بهارستان سرخ

اصولگرایان به دنبال برجام جدید در 1400

کوچ رائفی‌پور و همفکران اصولگرایش به سوی امر به معروف جنجال‌ساز شد

کرونا در آمریکا؛ 60 هزار مبتلا در یک‌ روز

ترامپ به رئیس‌جمهور منتخب لهستان تبریک گفت

پرداخت یک هفته ای تسهیلات توسط معاون بانک به طمع صندلی مدیرعاملی!

پرداخت وام 4 میلیونی به 500 هزار بازنشسته تامین اجتماعی