ایرانیان جهان

آخرين مطالب

استمرار آبه در ژاپن ایرانیان آسیا

استمرار آبه در ژاپن
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - استمرار آبه در ژاپن
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6773509
k ١
٠
اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
شهاب شهسواری/ سوگا یوشیهیده، صبح دوشنبه به عنوان رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن برگزیده‌ شد، رایی که به صورت خودکار باتوجه به اکثریت قابل‌توجه حزب در پارلمان ژاپن، او را به نخست‌وزیر بعدی این کشور بدل می‌کند. سوگا که در کابینه آبه شینزو، مقام دبیر اولی کابینه را برعهده داشت، عمدتا ادامه‌دهنده مسیر آبه شینزو توصیف می‌شود و از سوی رسانه‌ها به عنوان نامزد حافظ وضع موجود برشمرده می‌شود. سوگا در دوران هشت ساله خدمتش به عنوان دبیر اول کابینه آبه، عملا نفر دوم دولت محسوب می‌شد. او روزانه دو بار با خبرنگاران حوزه دولت ژاپن جلسه می‌گذاشت و به شانه خالی کردن حرفه‌ای از زیر سوالات سخت مشهور بود. او سال‌ها از سیاست‌های آبه که بسیاری از آنها با انتقادهای جدی در ژاپن مواجه شده‌ بود حمایت کرده است و حالا هم تصور نمی‌شود که قصدی برای تغییر خط‌مشی اقتصادی دولت داشته ‌باشد.
سیاستمدار خودساخته
سوگا پیش از انتخابش به عنوان رهبر حزب در سخنرانی در جمع اعضا اعتراف کرده ‌بود که سابقه و مهارت دیپلماتیک چندانی ندارد و برخلاف آبه شینزو نمی‌تواند با رویکرد روابط شخصی و خصوصی سیاست خارجی ژاپن را به‌ویژه در ارتباط با دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا پیش ببرد. با این حال آبه شینزو، دبیر اول کابینه‌اش را برای چنین روزی آماده کرده‌ بود. سفر سال گذشته سوگا به واشنگتن برای دیدار با مقام‌های امریکایی نخستین سفر یک دبیر کابینه به امریکا در سه دهه گذشته محسوب می‌شد. سوگا یک سیاستمدار خودساخته، از یک خانواده عادی روستایی است که به پشتکار و اخلاق کاری شهرت دارد. گفته می‌شود که در سن 71 سالگی او هر روزش را با 100 دراز و نشست آغاز می‌کند و با 100 دراز و نشست تمام می‌کند. سوگا سال 1987 تصمیم گرفت وارد سیاست شود. او نامزد کرسی شورای شهر یوکوهاما شد و در یک کارزار انتخاباتی سخت با بیش از 30 هزار خانوار ساکن این شهر مستقیما گفت‌وگو کرد. مشهور است که او در دوران صد روزه تبلیغات انتخاباتی‌اش 
6 جفت کفش را پاره کرده و روزانه در به در به 300 خانه شهر سر می‌زد تا برنامه‌های خود را رودررو به رای‌دهندگان حوزه انتخابیه‌اش توضیح دهد.
اکثریت قاطع سوگا در حزب لیبرال دموکرات
صبح دوشنبه اعلام شد که نزدیک به 70درصد آرای اعضای حزب لیبرال دموکرات در انتخاب رهبر جدید به آقای سوگا رسیده است. از میان 534 رای اخذ شده از میان نمایندگان حزب در پارلمان نمایندگان حزب در سراسر کشور، 377 نفر به سوگا رای دادند. کیشیدا فومیو و اشیبا شیگرو وزرای پیشین خارجه و دفاع ژاپن، دیگر نامزدهای رهبری حزب بودند که به ترتیب 89 و 68 رای کسب کردند. قرار است که آخر هفته جاری پارلمان ژاپن، رسما سوگا یوشیهیده را به عنوان نخست‌وزیر این کشور معرفی کند. از جمله برنامه‌های اقتصادی که سوگا یوشیهیده اعلام کرده است اصلاح ساختار وزارت بهداشت، کار و رفاه، کاهش هزینه‌های قبوض تلفن همراه و ادغام بانک‌های محلی است. او همچنین تاکید کرده است که قصد دارد خدمات عمومی و دولتی را برای همه شهروندان ژاپنی به صورت 24 ساعت در روز و 7 روز هفته به صورت مستمر برقرار نگه دارد. سوگا همچنین وعده داده است که درمان ناباروری را به بیمه همگانی اضافه کند. به نوشته روزنامه ژاپن‌تایمز احتمال زیادی وجود دارد که سوگا وزارتخانه‌های مهم کابینه یعنی داخله، خارجه، دفاع و اقتصاد را با همان وزرای کنونی حفظ کند و تغییرات در کابینه را از وزارتخانه‌های دیگر به ویژه در حوزه بهداشت، علوم، فناوری و کار و رفاه آغاز کند. سوگا همچنین وعده داده است که بخش عمده تلاش خودش را به جای اینکه برای انتخابات و انتخاب مجدد حزبش صرف کند، برای اقتصاد اختصاص دهد. با این حال برگزاری انتخابات زودهنگام در ژاپن می‌تواند یک آزمایش بزرگ برای سوگا باشد که نشان بدهد تا چه اندازه آمادگی رهبری بلندمدت این کشور را دارد.
آبه شینزو، اوایل شهریور ماه سال جاری به دلیل مشکلات سلامتی یک سال پیش از پایان دوره نخست‌وزیری‌اش از این مقام کناره‌گیری کرد. آبه با نزدیک به 8 سال نخست‌وزیر، رکورد طولانی‌ترین مدت نخست‌وزیری یک فرد در تاریخ ژاپن را دراختیار داشت و دومین نخست‌وزیر در تاریخ این کشور بود که برای دو دوره غیرمتوالی به این مقام برگزیده‌ شده است. سیاست‌های اقتصادی آبه با استفاده از دخالت‌های دولت در اقتصاد آزاد از طریق مشوق‌های مالی و کنترل بازار پولی ژاپن با عنوان «آبه‌نومیکس» شهرت جهانی پیدا کرده ‌بود. بسیاری از رهبران جهان ازجمله رییس‌جمهور امریکا، صدراعظم آلمان، نخست‌وزیر بریتانیا و وزارت خارجه ایران، هنگام استعفا از او تمجید کرده و برای او آرزوی سلامتی کردند.
نخست‌وزیری از مزرعه توت‌فرنگی
نیویورک‌تایمز در مورد انتخاب سوگا می‌نویسد: «انتخاب دبیر اول کهنه‌کار کابینه آبه به عنوان رهبر حزب، به مفهوم استمرار است. او وعده داده است که کارش را از همان‌جایی ادامه دهد که آبه رها کرد. این اشاره سوگا قوت قلب برای کسانی است که از تغییر مداوم سیاست‌ها و دولت‌های کوتاه‌مدت در ژاپن ناراضی‌اند. در ژاپن معمولا زور ثبات بر ایدئولوژی می‌چربد و سوگا هم دل سیاستمداران سنتی را به دست آورده است که نسبت به هرگونه تغییری مقاومت می‌کنند.»
جاستین مک‌کوری، خبرنگار گاردین در توکیو می‌نویسد: «به‌رغم تشابه سیاست‌های سوگا به آبه، پیشینه خانوادگی آنها تمایز بسیار زیادی با یکدیگر دارد. آبه شینزو، پسر وزیر خارجه و نوه نخست‌وزیر پیشین ژاپن است، موقعیت خانوادگی که او را حتی در پارلمان ژاپن که پر از سیاستمداران موروثی است، نسبت به دیگران متمایز می‌کرد. سوگا اما یک سیاستمدار خودساخته است. او پسر ارشد یک مزرعه‌دار توت‌فرنگی و یک معلم در روستای یوزاوا در منطقه آکیتای ژاپن است. او حالا بدون اینکه هیچ سابقه خانوادگی سیاسی داشته‌ باشد، در آستانه قرار گرفتن در راس حکومت سومین اقتصاد بزرگ جهان قرار گرفته است.» سوگا یوشیهیده، وقتی نامزدی‌اش برای رهبری حزب لیبرال دموکرات را اعلام کرد، خطاب به هم‌حزبی‌هایش گفت: «اینکه یک فرد عادی مانند من می‌تواند در ژاپن امیدوار به رسیدن به مقام نخست‌وزیری باشد، نشانه‌ای از نوع دموکراسی در کشور ماست.»
میراث‌ دردسرساز آبه
به‌رغم موفقیت‌های دیپلماتیک و بین‌المللی آبه شینزو و ثبات کم‌سابقه او در مقام نخست‌وزیری ژاپن، برخی یادگارهای او برای جانشینش چندان خوشایند نیستند. از آبه انتقاد می‌شود که با سیاست‌های اقتصاد دولتی و حمایت از صنایع باعث شده است تا بدهی‌های دولت ژاپن به طرز چشمگیری افزایش پیدا کند. همزمان بسیاری از شهروندان ژاپنی از بی‌عملی دولت آبه در مقابل همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور ناراضی هستند. براساس نظرسنجی‌ها تنها 38درصد از شهروندان ژاپنی از عملکرد دولت آبه راضی بودند، رقمی که پایین‌ترین درصد محبوبیت برای آبه در طول 8 سال نخست‌وزیری‌اش محسوب می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه