ایرانیان جهان

آخرين مطالب

افشاگر واترگیت کابوس ترامپ ایرانیان آمریکا

افشاگر واترگیت کابوس ترامپ
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - افشاگر واترگیت کابوس ترامپ
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6775984
٢٣٨
٠
شرق /متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، دومین کتاب «باب وودوارد»، روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، درباره دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ روز گذشته رسما منتشر شد. کتابی که «خشم» نام دارد و برای نخستین‌بار جزئیاتی از مهم‌ترین تحولات سیاست ‌خارجی آمریکا و نیز نخستین واکنش‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری این کشور، به شیوع ویروس کرونا در آن ثبت شده است. این کتاب حاصل 18 گفت‌وگوی رودرروی باب وودوارد و دونالد ترامپ از دسامبر 2019 تا جولای 2020 است.
متن 25 نامه ردوبدل‌شده میان «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ و جزئیات بیشتر از تصمیم ترامپ برای ترور فرمانده سپاه قدس از جمله نکات جالب کتاب جدید وودوارد به شمار می‌آید. کتاب قبلی وودوارد درباره ترامپ با عنوان «ترس؛ ترامپ در کاخ سفید» در سال 2018 منتشر شد و سر‌وصدای زیادی برانگیخت و موافقت ترامپ برای گفت‌وگو با وودوارد حتی تعجب هم‌حزبی‌های رئیس‌جمهوری آمریکا را هم برانگیخته بود.
برخی دیگر از سناتورهای جمهوری‌خواه هم که در جریان این گفت‌وگوها نبودند، پس از آنکه وودوارد هفته گذشته افشا کرد که ترامپ در یکی از گفت‌وگوهایش با او ویروس کرونا را عمدا کم‌اهمیت جلوه داده بود، در موضعی دفاعی قرار گرفتند. آنها به‌خوبی می‌دانند وودوارد چه توانایی‌هایی دارد و مانند دیگر روزنامه‌نگاران به او حمله می‌کنند. سؤال اساسی برای حامیان ترامپ هم این است که چرا او با وجود انتشار کتابی با نقدهای تند نسبت به ریاست‌جمهوری‌اش، حاضر شده 18 بار در برابر سؤال‌های وودوارد قرار گیرد.
این موضوعی است که یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه که نمی‌خواهد نامش افشا شود، به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: «برای ما بسیار عجیب است که ترامپ چرا حاضر به انجام حتی یک مصاحبه با وودوارد شده است؟ او نه یک بار که 18 بار با او صحبت کرده است. برخی روزها او تا ساعت 11 شب مشغول گفت‌وگو با وودوارد بود». با‌این‌حال وودوارد از این موضوع تعجب نمی‌کند و می‌گوید: «برای انتشار کتاب قبلی، رئیس‌جمهوری حاضر به گفت‌وگو با من نشده بود. آن کتاب واکنش‌های زیادی برانگیخت و اطرافیان ترامپ به او گفتند که تمام آنچه در کتاب آمده واقعیت است. به نظرم این بار ترامپ می‌خواست با گفت‌وگوی مستقیم با من، روایت رویدادها در کتاب را مدیریت کند و آن را تحت کنترل خود بگیرد. او بارها در مصاحبه‌ها به من می‌گفت که اشتباه کرده که قبلا با من صحبت نکرده است».
کتاب «خشم» نیز مانند کتاب قبلی وودوارد از سوی انتشارات «سایمون و شوستر» منتشر شده و جالب اینکه این نشر امسال دو کتاب انتقادی دیگری علیه دونالد ترامپ روانه بازار کرده است: «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» نوشته «جان بولتون»، مشاور سابق امنیت ملی ترامپ، و «زیاد و باز هم ناکافی» نوشته «مری ترامپ»، برادرزاده دونالد ترامپ.
جزئیات کتاب
به گفته ناشر، در کتاب جدید باب وودوارد «جزئیات حیرت‌آوری از تصمیم‌های کاخ سفید در زمینه امنیت ملی، عملیات‌ها، اقدامات ترامپ در مواجهه با شیوه ویروس کرونا، فجایع اقتصادی و ناآرامی‌های نژادی روایت می‌شود. «عنوان این کتاب از یکی از مکالمات وودوارد با ترامپ انتخاب شده‌ است. ترامپ در بخشی از گفت‌وگوی خود با وودوارد در پاسخ به خشم و اضطراب حاکم بر حزب جمهوری‌خواه در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید: «من فردی هستم که قطعا خشم را آشکار می‌کنم. من همیشه هم چنین کرده‌ام. نمی‌دانم که این یک دارایی است یا یک مسئولیت، ولی هرچه که هست، من انجامش می‌دهم. در نهایت هم وحدتی عظیم را آشکار می‌کنم. بارها در این موقعیت قرار داشته‌ام که مردم از من بیش از هر انسانی که تا‌کنون دیده‌اند، متنفر بوده‌اند و زمانی که همه ماجراها تمام شود، آنها دوستان من خواهند بود».
ترامپ و رهبر کره ‌شمالی
در این کتاب متن کامل 25 نامه‌ای که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رد‌و‌بدل کرده‌اند، منتشر شده است. نامه‌هایی که در زمان خبر ارسال واکنش‌های زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برانگیخته بودند. در یکی از این نامه‌ها، رهبر کره شمالی رابطه‌اش با ترامپ را به «فیلم‌های تخیلی» تشبیه می‌کند. در این کتاب همچنین ترامپ تأیید می‌کند که با دیکتاتورها و رهبران مستبد رابطه‌ای بهتر دارد. میل ترامپ به دیکتاتورها و افراد قدرتمند بخشی از شخصیت اوست. ترامپ شخصا علاقه زیادی به کیم جونگ اون، ولادیمیر پوتین، رجب اردوغان، رؤسای جمهوری روسیه و ترکیه و رهبرانی از این دست دارد.
ترامپ در بخشی از گفت‌وگوبا وودوارد می‌گوید: «روابط من از نظر دیگران عجیب است. هرچه سخت‌تر و بدتر باشند، بهتر با آنها کنار می‌آیم. روزی این را برایم توضیح بده باب که چرا این‌گونه هستم». وودوارد هم می‌گوید حتما به این دلیل که خودتان هم تمایل به استبداد و دیکتاتوری دارید.
در این کتاب همچنین جزئیات جدیدی از ترور فرمانده سپاه قدس منتشر شد. «لیندسی گراهام» چهره سرشناس حزب جمهوری‌خواه و از موافقان همیشگی اقدام نظامی علیه ایران، در 30 دسامبر 2019 هنگام بازی گلف با دونالد ترامپ درمورد ترور فرمانده سپاه قدس هشدار داد. گراهام گفته بود که ترور او «بازی جدیدی» را رقم می‌زند که می‌تواند باعث «جنگی تمام‌عیار شود». این سناتور پیشنهاد می‌کند که فردی در رده‌های پایین‌تر ترور شود اما نظر ترامپ این نبود. در این کتاب اشاره شده که «جینا هاسپل» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، موافق ترور فرمانده سپاه قدس بود و می‌گفت «وقت ‌آن رسیده ‌است آمریکا او را از میان بردارد».
واکنش اولیه ترامپ به شیوع ویروس کرونا هم از دیگر موضوعات جنجالی کتاب است. وودوارد هفته گذشته افشا کرده بود که در یکی از گفت‌وگوهایش با ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود که با وجود اطلاع از خطرناک‌بودن ویروس کرونا، عمدا آن را ساده‌انگاری می‌کرد. این افشاگری واکنش زیادی حتی میان جمهوری‌خواهان حامی ترامپ ایجاد کرد. ترامپ هم در واکنش گفت: «من دروغ نگفتم، من فقط گفتم که باید آرامش خود را حفظ کنیم، نمی‌توانیم وحشت کنیم. اما سؤال من این است که باب وودوارد ماه‌های طولانی نقل‌قول‌های من را داشت. اگر فکر می‌کرد آن‌قدر بد یا خطرناک هستند، چرا فورا آنها را گزارش نکرد تا جان مردم را نجات دهد؟ آیا وظیفه نداشت چنین کند؟ نه، چون می‌دانست پاسخ‌های درست و مناسبی است. حفظ آرامش و عدم وحشت مهم‌ترین اقدامی است که در چنین مواقعی باید انجام داد». وودوارد هم به روزنامه واشنگتن‌پست گفت: «با چند دهه سابقه کار و گفت‌وگو با سیاست‌مداران و رهبران و با وجود اینکه دو کتاب از رئیس‌جمهور منتشر و ساعت‌ها با او رو‌دررو گفت‌وگو کردم. اما بزرگ‌ترین مشکلی که داشتم و این همواره درباره ترامپ وجود دارد، این است که نمی‌دانستم کدام حرفش راست است و کدام دروغ».
افشاگر واترگیت کیست
باب وودوارد 77‌ساله یکی از سرشناس‌ترین روزنامه‌نگاران آمریکایی است. شهرت او مدیون افشای رسوایی «واترگیت» همراه با «کارل برنستاین» یکی از همکارانش در روزنامه واشنگتن‌پست در سال‌های نخست دهه 1970 است. رسوایی شنود غیرقانونی در ستاد انتخاباتی حزب دموکرات در هتلی به نام «واترگیت» که منجر به استعفای «ریچارد نیسکون»، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا شد. در زمان تبلیغات ریاست‌جمهوری در سال 1973 میلادی، افرادی از حزب جمهوری‌خواه در ستاد مرکزی حزب رقیب علاوه بر سرقت بخشی از اسناد، میکروفون‌های مخفی کار گذاشته‌ بودند. این ماجرا توسط وودوارد و برنستاین که در روزنامه واشنگتن‌پست مشغول به فعالیت بودند، افشا شد. نیکسون هرچند در ابتدا نقش خود را در شنود مکالمات به‌طور‌کلی انکار کرد؛ اما پس از ارائه شواهد انکار‌ناپذیری از دخالت نیکسون در این ماجرا، در نهایت اعتراف کرد و قبل از اینکه استیضاح شود، به‌عنوان نخستین رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکا، از سمتش استعفا داد. حالا این روزنامه‌نگار جنجالی واشنگتن‌پست بار دیگر به صدر اخبار بازگشته است. باب وودوارد، برنده دو جایزه «پولیتزر» است که جایزه برتر روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است، انتظار می‌رود «خشم» هم به‌عنوان دومین کتاب وودوارد پس از کتاب «ترس» با استقبال بسیاری مواجه شود. او در مصاحبه‌ای درباره کتاب اخیرش می‌گوید «یکی از مواردی که ترامپ به من گفت، این بود که در دوره ریاست‌جمهوری همیشه وضعیت به‌گونه‌ای است که انگار پشت در «دینامیت» وجود دارد؛ اما دینامیت واقعی رئیس‌جمهوری ترامپ است. او خود دینامیت است». دونالد ترامپ که این روزها در نظرسنجی‌ها از رقیب خود «جو بایدن» عقب است، به هواداران خود مژده داده که نگران نباشند؛ چرا‌که او سلاحی مخفی در آستین دارد. سلاح مخفی‌ای که ترامپ از آن صحبت می‌کند، اکثریتی خاموش است که روز سوم نوامبر پای صندوق خواهد آمد تا ترامپ را با رأی قاطع انتخاب و نادرست‌بودن نظرسنجی‌های «تقلبی» را اثبات کنند. واژه «اکثریت خاموش» نیز نخستین‌بار در سال 1969 توسط ریچارد نیکسون به‌ کار رفت، کسی که توانست با تأکید بر اهمیت «قانون و نظم» در بحبوحه ناآرامی‌های مدنی در اعتراض به جنگ ویتنام و نقض حقوق مدنی پیروز انتخابات شود. نیکسون در این انتخابات از «اکثریت خاموش» که در اعتراضات ضد جنگ در سراسر آمریکا شرکت نکرده بودند، خواست که به او رأی دهند؛ اما در نهایت با افشاگری باب وودوارد مجبور به ترک کاخ‌ سفید شد. به گفته تحلیلگران، وودوارد می‌تواند مانند زمان ریاست‌جمهوری نیکسون بار دیگر به نقطه عطفی در تاریخ سیاست ایالات ‌متحده تبدیل شود؛ آن‌هم دقیقا قبل از انتخابات سوم ماه نوامبر که به یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین انتخابات آمریکا تاکنون تبدیل شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایش دفاع مقدس در قلب فرهنگی پایتخت

عده ای ناخواسته در تلاشند شهرداری را از عملگرایی به شعارزدگی سوق دهند

تجلیل از کارکنان ایثارگر شاغل در منطقه9

تهران، به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو پیوست

همکاری 52 مرکز علمی در دوازدهمین جشنواره مجمع شهری تهران

ممنوعیت تردد خودرو در ٢٢ معبر شهر تهران

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: عزت و عظمت امروز ایران اسلامی مرهون و ثمره فداکاری‌های دوران دفاع مقدس است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: شفافیت اساس اعتمادسازی در جامعه است

‏شریعتمداری خبر داد: پرداخت دومین قسط از معوقات 8ساله بازنشستگان صندوق فولاد

نمایندگان کشاورزان برای کاهش تعارض با حیات وحش در چهارمحال و بختیاری پیش‌قدم شدند

تاکنون بالغ بر 45 غار در سطح استان خراسان جنوبی شناسایی شده است

خودروهای متخلف تخلیه نخاله  از یک تا ده هفته با تشخیص مقام قضایی متوقف میشوند

لزوم حفاظت از تنوع زیستی غارها

پنج مصوبه جدید در شورای سلامت کیش

بازگشایی گره ترافیکی محور بهرامی؛ به زودی

اسامی خیابانهای بدون خودرو اعلام شد

لازمه موفقیت کاپ؛ آموزش و مشارکت مردم

نمایشگاه یاد یاران در منطقه 7 برپا می شود

بوستان ولایت؛ میزبان از دوچرخه سواران

ویزیت و درمان مدد جویان مرکز مادر و کودک منطقه 15

دوچرخه سواران می توانند معضل آلودگی هوای تهران را حل کنند

افزایش 100 درصدی مراجعان به درمانگاه‌های شهرداری تهران

بهره برداری از نخستین موزه محلی در نازی آباد

دوچرخه سواری از میدان قائم(عج) تا دانشگاه آزاد سوهانک

بدون مشارکت شهروندان، شهرها مکان مناسبی برای زندگی نخواهند بود

تجربه روز بدون خودرو در ایران زمین

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کرمانشاه: تعاونی نسخه فوری حل اشتغال جوانان است

سهمیه هرمزگان در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی 2300 نفر تعیین شد

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: برای تحقق عدالت اجتماعی در جامعه باید تلاش کنیم

ثبت‌نام بیش از 3 هزار کارگر گلستانی در طرح اقدام ملی مسکن

تعاونی مسکن مهر استان زنجان 100 درصد تعهدات خود را انجام داده است

مدیرکل بهزیستی استان البرز : نظارت دقیق ،مستمر و شفافیت راهکار موثر در پیشگیری از فساد و آسیبهاست

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: کمک به تامین اشتغال ایثارگران از رسالت‌های ماست

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در آذربایجان غربی: باید تلاش کنیم با توسعه آموزش‌ها، تغییر را در جامعه رواج دهیم

بیش از 11 هزار نفر در استان زنجان برای مسکن کارگری ثبت نام کردند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: رونمایی از سامانه‌های شفافیت، نمود بارز مبارزه با فساد است

سهم یک هزار و 800 نفری زنجان از مشاغل خانگی

قدم‌های نهایی تا ثبت جهانی اورامان

صدور 7 موافقت اصولی برای ایجاد تأسیسات گردشگری در گیلان

اقدام محققان دانشگاه گلستان برای مرمت بلندترین برج آجری دنیا

کشف باستان‌شناسی به کمک یک دانش‌آموز

زمستان سخت در انتظار گردشگری مصر

افتتاح سه پارک مجسمه زیرآبی در فرانسه

آن روز مانع واردات سیم خاردار بودند، امروز نگرانند موشک صادر کنیم

رژه نمادین اتوبوس های شرکت واحد به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

هشدار جدی درباره تبعات کاهش کشت گندم در کشور

هجوم نقدینگی یا کمبود عرضه؟

یک رییس و هزار اختیار

پیروزی ترامپ مسیر اروپا ‌در خاورمیانه را تغییر می‌‌دهد

اصلاح‌طلبان در انتظار پیروزی بایدن