ایرانیان جهان

آخرين مطالب

جو بایدن یا دونالد ترامپ؛  کدام برای ایران بهتر است؟ ایرانیان آمریکا

جو بایدن یا دونالد ترامپ؛  کدام برای ایران بهتر است؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - جو بایدن یا دونالد ترامپ؛ کدام برای ایران بهتر است؟
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6800403
k ١.٣
٢٩
ابتکار /متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سه ماه مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بحثی در فضای رسانه‌ای کشور شکل گرفته با این مضمون که انتخاب بایدن یا ترامپ کدامیک به سود ایران است؟
به گزارش فرارو، در حالی که اصولگرایان بر این باور هستند میان ترامپ و بایدن، جمهوریخواه و دموکرات تفاوتی وجود ندارد روزنامه‌های اصلاح‌طلب پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به سود ایران ارزیابی می‌کنند.
این در حالی است که به نظر می‌رسد حامیان تحریم و بویژه جنگ، ترامپ را به بایدن ترجیح می‌دهند، ولی مخالفان تحریم و جنگ، انتخاب بایدن را به سود ایران می‌دانند.
بایدن خود در سخنانی گفته بود که اگر رئیس جمهوری شود به برجام برخواهد گشت و مسئله ایران را حل خواهد کرد. اما شیرین هانتر استاد ایرانی-آمریکایی روابط بین‌الملل می‌گوید امیدی به جو بایدن برای حل مسئله ایران نیست. اما آیا انتخاب جو بایدن تمام مسایل ایران را حل خواهد کرد؟
رحمن قهرمانپور کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با فرارو در این باره گفت: آن چیزی که شاید پیروزی بایدن را برای ما ایرانی‌ها مهم می‌کند بیشتر از همه این است که سیاست آمریکا پیش‌بینی پذیرتر می‌شود وادعایی که آقای بایدن درباره بازگشت به وضعیت عادی دارد گویای این مسئله است. اگر بایدن پیروز شود حداقل می‌دانیم با چه آمریکایی مواجه هستیم، خط قرمز و اصول رفتاری‌اش چیست، اما ترامپ ویژگی که برای خود تعریف کرده است پیش‫بینی ناپذیر بودن و غیرمنتظره بودن است.
وی افزود: پیش بینی پذیرتر شدن بایدن به این معنا نیست که مشکلات ایران و آمریکا حل خواهد شد. اصلا این طوری نیست. اما آنچه در افق چند ماهه، پیروزی بایدن را برای ایران معنادار می‌کند آن است که امکان بازگشت بایدن به برجام بیشتر می‌شود و امکان این که او به سمت روش‌های یک جانبه برود کمتر از ترامپ است. از طرفی هم می‌دانیم که بایدن با در نظر گرفتن مسایل ملی آمریکا سعی خواهد کرد، بخشی از دستاورد‌های ترامپ درباره ایران را حفظ کند. برای مثال دموکرات‌ها از ورود به تروریستی خطاب کردن سپاه پاسدارن اجتناب می‌کردند، اما حالا که ترامپ هزینه این کار را پرداخت کرده است، بایدن بخشی از این فشار را حفظ می‌کند. هدف او از حفظ این فشار این است که ایران را وادار به دادن امتیاز بیشتر کند و در داخل آمریکا هم بتواند گروه‌های داخل آمریکا را قانع و ساکت بکند.
این کارشناس اظهار کرد: اتفاق مهمی در سیاست خارجی آمریکا در حال رخ دادن است که می‌شود گفت فراتر از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه است. آمریکا در سال 2003 با وعده پیروزی و دموکراسی وارد عراق شد و خانم کاندولیزا رایس و جرج بوش امیدوار بودند، آمریکا بتواند خاورمیانه را متحول کند و حتی ایده تغییر در خاورمیانه جدید مطرح شد، اما سال 2008 که اوباما سرکار آمد، این سیاست عملا شکست خورده بود و اوباما شروع به خارج کردن تدریجی نیرو‌های آمریکایی از عراق کرد.
او افزود: از سال 2008 به بعد و تحت نتایج جنگ عراق یک جریان فکری قدرتمندی در آمریکا شکل گرفته که معتقد است آمریکا باید حضور خود را در خاورمیانه کاهش بدهد و در جنگ‌های خاورمیانه مشارکت نکند. تا جایی هم که امکان دارد، درگیری در منطقه شروع نکند. این تفکر از سال 2012 با گردش به شرق و حرکت به سوی آسیا در استراتژی ملی دوران اوباما تجلی عینی پیدا کرد. از آن زمان دموکرات‌ها و جمهوریخواه‌ها می‌خواهند حضور آمریکا را در منطقه کم و کم‌تر کنند. اشارت‌هایی وجود دارد که آمریکا دنبال ادامه دادن این سیاست است.
قهرمانپور همچنین تاکید کرد: فارغ از آن، مسائل دیگری نیز وجود دارد. معمولا حقوق بشر برای دموکرات‌ها اولویت مهمتری بوده است، مسئله نفت هم برای جمهوریخواه‌ها اهمیت بیشتری داشته است، اما این خط‌بندی دچار تحول شده است. پیش از این در آمریکا به طور سنتی، یهودی‌ها طرفدار دموکرات‌ها بودند، اما از زمان جرج بوش و با اتحادی که بین مسیحیان انجیلی و یهودی‌ها به وجود آمد، یهودی‌ها بیشتر به جمهوریخواه‌ها تمایل پیدا کردند و آن مرزبندی سنتی که در اذهان ما نسبت به تفاوت بین جمهوریخواه و دموکرات‌ها در منطقه وجود دارد جا به جا شده و این تفاوت‌ها کمتر و کمتر می‌شود.
وی تشریح کرد: دموکرات‌ها در زمان اوباما فشار زیادی به اسرائیلی‌ها وارد کردند تا شهرک سازی اسرائیل را کمتر کنند. اما بخشی از عادی سازی روابط میان کشور‌های عربی با اسرائیل به خاطر ارتباط شخصی کوشنر داماد یهودی ترامپ با اسرائیل و همچنین ارتباط شخصی ترامپ و نتانیاهو است. از طرفی داستان تنش‌های عربستان و امارات با ایران آن‌ها را به سمت عادی سازی روابط با اسرائیل برای دوران پس از کاهش حضور آمریکا در منطقه برده است.
این کارشناس روابط بین‌الملل افزود: از این زاویه به نظر می‌رسد تلاش برای تامین امنیت اسرائیل مورد توافق جمهوریخواه‌ها و دموکرات‌هاست. اگر بایدن برنده شود همچنان مسئله تامین امنیت اسرائیل در دوران پس از کاهش حضور آمریکا اولویت آمریکا خواهد بود، ولی ممکن است آن‌ها مسئله عادی سازی را به شکل دیگری و با سرعت کمتری ادامه بدهند. ضمن اینکه آن‌ها رضایت فلسطینی‌ها و منتقدان عادی سازی را جلب می‌کنند، چون سیاست دموکرات‌ها تشکیل دو دولت یهودی و فلسطینی است و بنابراین این را در مسیر فراختر و با جلب نظر فلسطینی‌ها و گروه‌های دیگر ادامه می‌دهند، اما اینکه عادی سازی روابط را کنار بگذارند دور از ذهن است.
نظر سنجی ها چه می گویند؟
نظرسنجی شبکه «ان‌بی‌سی» نشان می‌دهد 71 درصد رای‫دهندگان گفته‌اند تصمیم‫شان را گرفته‌اند که به چه کسی رای می‌دهند و مناظره‌ها که نخستین آن ده روز دیگر برگزاری می‌شود، تاثیر چندانی در رای‫شان نخواهد گذاشت. در تگزاس برخلاف بسیاری دیگر از ایالت ها، ترامپ 48 به 46 از بایدن جلوتر است.
به رغم تلاش‌های ترامپ برای تضعیف نامزد دموکرات‌ها، نتایج کلی نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که جو بایدن با 8 امتیاز همچنان نسبت به رقیب جمهوریخواه خود در انتخابات 2020 پیشتاز است.
براساس نتایج نظرسنجی شبکه ان‫بی‫سی و وال استریت ژورنال که در روز یکشنبه به وقت محلی منتشر شد، بایدن با 51 درصد در برابر 43 درصد ترامپ همچنان از شانس بیشتری در انتخابات ماه نوامبر (آبان) برخوردار است.
گفته می‌شود بایدن در حال حاضر، درصد بالایی از حمایت رای دهندگان رنگین پوست، سفید پوست، زنان و سالخوردگان را در اختیار داد. این در حالی است که بیشتر حامیان ترامپ از میان مردان و رای دهندگان سفید پوست فاقد مدارک دانشگاهی هستند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکست کودتای آمریکایی در بولیوی با پیروزی سوسیالیست ها در انتخابات

ستردی نایت لایو؛ جیم کری جای بایدن را گرفت

ورود نخست وزیر عراق به لندن

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس تاکید کرد: کانون کارآفرینان،در مسیر توسعه و اشتغالزایی فارس

انجام غربالگری بینایی 123 هزار کودک در البرز

سقوط از ارتفاع صدرنشین علل حادثه‌های ناشی از کار خراسان شمالی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: در کارگاه های استان 94 درصد کارگران از ماسک استفاده می کنند

موانع عدم اجرائی شدن صدور شناسنامه برای کودکان حاصل ازدواج بامردان غیرایرانی

اهدا کنندگان پلاسمای خون در وزارت کار تشویق می شوند

استیضاح، استعفا، تداوم وضع موجود یا تحول در سیاست‌ها؟

نان گران، جان ارزان

روایت پاکسازی معلمان در دهه 60

استارت عملیات «ریپو»

جدال متهم و دادستان

چرا قیمت مرغ دوباره پرواز کرد؟

شایعه‌پراکنی غرب‌گرایان برای روابط ایران و چین

اقتصاد چین؛ بزرگ اما شکننده

ایران و آمریکای 2021

موج یا سراب سرخ ترامپ؟

کارگزاران به دنبال ائتلاف

عبدالله: جنگ فرصت زندگی را از ما گرفت

بازگشت شکوهمند چپ‌ها در لاپاز

گرگ و میش بورسی

سفر محرمانه مقام کاخ سفید به سوریه

بحران ادامه‌دار یک داروی حیاتی

واقعیت ماجرای انسولین چیست؟

نقش شورای شهر تهران در بی‌اعتمادی مردم به اصلاح‌ طلبان

پشت پرده کاهش قیمت سکه و طلا

اسرائیل در کجای قره‌باغ ایستاده است؟

چرا بورس به کوره پول‌سوزی تبدیل شد؟

تاوان ارز 4200 این‌بار ‌در «انسولین»

جشنواره اصلاح طلبان برای انتخاب کاندیدای ریاست جمهوری

وزیر ناتوانی که فقط «التماس» می‌کند، چرا کنار نمی‌رود؟

تاخت و تاز کرونا؛ آیا تعطیلی کامل کلان‌شهرها جواب می‌دهد؟

کیهان و روحانی؛ «سر»ی برای «کاسه‌کوزه‌»‌ها

ستردی نایت لایو؛ وقتی جیم کری جای بایدن را گرفت

دیپلمات پیشین: این نگاه به شرق نیست، ذوب‌شدن در شرق است

دلایل غیراقتصادی برای هجوم به املاک ترکیه

شکست کودتا در بولیوی با پیروزی سوسیالیست ها در انتخابات

کارشناس مسائل روسیه: «نگاه به شرق» تهمت است

وقتی ترامپ ادعا می کند "سوپرمن" شده است

رویکرد «جو بایدن» نسبت به ایران چیست؟

هند واکسن کرونای خود را به مرحله آزمایش بالینی رساند

روزشمار انتخابات؛ مناظره با میکروفون خاموش

امارات رسما خواستار افتتاح سفارت در تل‌آویو شد

توافق یک شرکت اسرائیلی برای انتقال نفت امارات به اروپا

امارات و اسرائیل قرارداد لغو روادید امضا کردند

فرماندار نیویورک: شاید مانعِ استفاده از واکسن کرونا شوم

وقتی ترامپ پول کمک به خیریه را چند بار می شمارد

آغاز به‌کار بزرگترین پایگاه ارتباطات ماهواره‌ای ناتو