ایرانیان جهان

آخرين مطالب

پیش‌بینی قیمت مرغ در بازار اطلاعات ضروری

پیش‌بینی قیمت مرغ در بازار
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - باشگاه خبرنگاران / طی ماه‌های اخیر کمبود و گرانی نهاده‌های دامی سبب کاهش رغبت مرغداران به جوجه‌ریزی شده است که در صورت ادامه این روند بازار مرغ با چالش مواجه می‌شود.
با وجود آنکه مرغ ارزانترین محصول پروتئینی در سبد مصرفی خانوار محسوب می‌شود، اما در هفته‌های اخیر تحت تاثیر عوامل مختلف سیرصعودی به خود گرفته است و امکان دسترسی برخی دهک‌های جامعه به آن وجود ندارد.
بسیاری از مسئولان بر این باورند که کمبود و گرانی نهاده‌های دامی علاوه بر کاهش میل و رغبت مرغداران به جوجه ریزی منجر به کاهش وزن مرغ تولیدی شده است که همه این عوامل دست به دست یکدیگر داده تا بازار مرغ متشنج شود.
با وجود اعتراض‌های مکرر مرغداران، ستاد تنظیم بازار در 30 مهر قیمت مصوب هر کیلو مرغ زنده را 13 هزار و 100 تومان با احتساب 10 درصد در اختیار استانداران و قیمت مصوب مرغ گرم را 20 هزار و 400 تومان اعلام کرد که با واکنش شدید تولیدکنندگان روبرو شد چرا که آن‌ها براین باورند که نرخ اعلامی ‌هیچ گونه سنخیتی با هزینه‌های تولید ندارد و در صورت اصلاح نشدن، تولید مرغ به بحران کشیده می‌شود.
ماجرا تنها به این جا ختم نمی‌شود چرا که با جهش قیمت اقلام اساسی سبد خانوار و تخلف برخی واحدهای صنفی در فروش مرغ با قیمت‌های گزاف، قدرت خرید بسیاری از اقشار جامعه کاهش یافته است و آن‌ها به سبب حقوق‌های حداقلی چاره‌ای جز حذف محصولات مختلف از سبد مصرفی خود ندارند.
بررسی‌ها از سطح بازار نشان‌می دهد که هر بسته مرغ با وزن 1.800 گرمی در فروشگاه‌ها با نرخ 98 هزار تومان عرضه می‌شود که فروشندگان دلایلی همچون بسته بندی، قطعه بندی و ... را برای این گرانی‌ها مطرح می‌کنند.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین جزئیات بازار نهاده‌های دامی، نرخ واقعی مرغ و دلایل گرانفروشی برخی واحدهای صنفی با خبر شویم:
مرغداران به نرخ مصوب مرغ معترضند/بحران مرغ در کمین است
محمد کمالی سروستانی مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه مرغداران نسبت به نرخ مصوب مرغ معترض هستند، اظهار کرد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، نرخ مصوب مرغ تناسبی با آنالیز واقعی قیمت‌ها ندارد و طبق روال معمول، ستاد تنظیم بازار به صورت مصلحتی قیمت‌ها را اعلام کرده است.
وی افزود: با وجود آنکه اعلام قیمت غیرواقعی، بی ثباتی در بازار مرغ را به همراه دارد، از ستاد تنظیم بازار تقاضا کرده ایم که تجدید نظری در نرخ داشته باشد چراکه مرغدار، بخش اعظم نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد تهیه می‌کند.
کمالی سروستانی ادامه داد: علی رغم ظرفیت مناسب جوجه ریزی، مرغداران نگرانی‌هایی از حیث تامین نهاده دارند، درحالیکه با تامین نهاده مورد نیاز، تولیدکنندگان اقدام به تولید می‌کنند.
این مقام مسئول نیاز ماهانه کشور را 110 میلیون قطعه جوجه اعلام کرد و گفت: کارگروه تنظیم بازار تولیدکنندگان را مکلف کرده ماهانه 110 میلیون قطعه جوجه ریزی داشته باشند که با تامین نهاده، نیاز بازار به طور کامل تامین می‌شود، در غیراین صورت با کمبود وزن و بحران عرضه در بازار روبرو خواهیم شد.
مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: با توجه به قدرت اقتصادی خانوار در تلاشیم تا بازار مرغ به ثبات برسد که لازمه تحقق این موضوع مدیریت بازار نهاده است، در غیر این صورت با افزایش قیمت مرغ در بازار روبرو می‌شویم.
بازنگری در سامانه بازارگاه گامی برای حمایت از مرغدار/تجدید نظر در قیمت مصوب مرغ امری ضروری است
حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به هفته اخیر نوسان چندانی نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده 17 هزار تومان و مرغ گرم 25 هزار تومان است.
وی افزود: با وجود بازنگری در سامانه بازارگاه، مرغداران خرید خود را مستقیم بدون واسطه خریداری می‌کنند، گرچه سهمیه‌های خوبی در سامانه تعریف شده، اما نیاز کل دوره پرورش را جوابگو نیست.
اسداله نژاد ادامه داد: توزیع نهاده از طریق سامانه بازارگاه نیاز 40 روزه مرغداران را تامین می‌کند که این میزان کمتر از نیاز دوره پرورش است، اما به طور کلی بخشی از نیاز مرغداران بر مبنای ویژگی جدید تامین شده است که استمرار این روند، آرامش خاطر مرغداران، کاهش قیمت تمام شده و نرخ فروش محصول در بازار را به همراه دارد.
این مقام مسئول در واکنش به نرخ مصوب مرغ گفت: اگر نهاده مورد نیاز مرغدار به طور کامل از این طریق آماده شود، تولیدکننده نسبت به ادامه تولید آرامش خاطری دارد چرا که حداقل‌های مولفه تولید در قیمت‌ها لحاظ شده است.
وی با اشاره به اینکه قیمت نهاده‌های تولید کماکان همانند هفته‌های گذشته است، بیان کرد: علی رغم وعده‌های مسئولان، بخش اعظم نهاده‌ها از بازار آزاد تامین می‌شود که با بازنگری در سامانه و تامین 100 درصد نیاز مرغداران شاهد آرامش بازار خواهیم بود، در غیر این صورت با بحران کمبود عرضه مواجه خواهیم شد.
نایب رئیس کانون انجمن‌صنفی مرغداران گوشتی نرخ کنونی هر کیلو ذرت در بازار آزاد را 3 هزار و 200 تا 3 هزار و 300 تومان و کنجاله سویا را 15 هزار تومان اعلام کرد و گفت: نرخ کنونی نهاده در بازار سیاه با قیمت مصوب اختلاف چندبرابری دارد که همین امر بی اعتمادی عجیبی نسبت به دولت و ایفای تعهدات مسئولان در بین مرغداران ایجاد کرده است.
اسداله نژاد ادامه داد: با وجود بی اعتمادی مرغداران نسبت به عدم ایفای تعهدات مسئولان و زیان چندماهه اخیر، ترس و واهمه‌ای در بین تولیدکنندگان وجود دارد که همین امر مانع میل و رغبت مرغدار به جوجه ریزی می‌شود.
 تلاش دلالان برای استقرار نیافتن سامانه بازارگاه بی‌نتیجه ماند/اختلاف 4 هزار و 500 تومانی قیمت مصوب مرغ با نرخ واقعی
برومند چهارآیین کارشناس صنعت طیور با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به هفته گذشته افزایش چندانی نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب واحد مرغداری 18 هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی 25 هزار و 500 تومان است.
وی افزود: با توجه به کمبود عرضه پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ زنده با افزایش نسبی به مرز 20 هزار تومان برسد.
چهار آیین کمبود نهاده را یکی از علل اصلی گرانی مرغ در بازار برشمرد و گفت: در حال حاضر هر کیلو ذرت با نرخ 3 هزار و 800 تا 4 هزار تومان و کنجاله سویا 13 هزار و 800 تا 14 هزار و 500 تومان عرضه می‌شود که با نرخ مصوب اختلاف معناداری دارد.
این کارشناس صنعت طیور ادامه داد: با وجود مخالفت دلالان و واسطه گران که با لابی گری‌های متعدد به دنبال عدم استقرار سامانه بازارگاه بودند، اما با تلاش مستمر وزارت جهاد کشاورزی، تولیدکنندگان بدون واسطه به بازار نهاده‌های دامی دسترسی پیدا کردند که از این طریق 55 تا 60 درصد نهاده هایشان با نرخ مصوب تامین می‌شود.
عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران گوشتی از حذف واسطه‌ها و دلالان با استقرار سامانه بازارگاه خبر داد و گفت: استقرار سامانه بازارگاه به سبب تامین نهاده با سرعت و نرخ مصوب نوید خوبی را به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می‌دهد که امیدواریم در دوره بعد تلاطم در بازار نهاده‌های دامی را نداشته باشیم.
وی درباره آخرین وضعیت روند جوجه ریزی بیان کرد: اگر سایه سنگین سیاست قیمت دستوری را از تولید بردارند، کمبودی در عرضه نخواهیم داشت، اما با اجرای این سیاست غیرکارشناسی، قیمت مصوب 13 هزار تومانی برای مرغ زنده با نرخ واقعی تولید 4 هزار و 500 تومان فاصله دارد.
چهارآیین قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را 17 هزار و 500 تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به تغییرات وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار انتظار می‌رود که تجدید نظری در قیمت صورت گیرد، در غیر این صورت فاصله قیمتی در ماه‌های آتی تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد به طوریکه با کمبود عرضه قیمت مرغ از مرز 30 تا 35 هزار تومان فراتر خواهد رفت.
این کارشناس صنعت طیور نیاز ماهانه کشور را 95 تا 100 میلیون قطعه مرغ اعلام‌کرد و گفت: با وجود آنکه ظرفیت کافی برای جوجه ریزی و تولید گوشت مرغ داریم، اما هم اکنون به سبب اتخاذ سیاست‌های نادرست و غیرکارشناسی در امر قیمت گذاری حدود 90 میلیون قطعه جوجه ریزی انجام شده است که با تعدیل قیمت، کمبودی در تولید گوشت مرغ نخواهیم داشت.
وی استقرار سامانه بازارگاه و حذف واسطه‌ها را گامی ‌مهم در صنعت طیور اعلام کرد و گفت: دلالان به معنای واقعی با لابی گری در دولت و بانک مرکزی قصد داشتند که سامانه بازارگاه استقرار نیابد تا بتوانتد به سفته بازی و التهاب قیمت در بازار ادامه دهند که خوشبختانه با تلاش وزیر جهاد کشاورزی، مرغداران می‌توانند بر مبنای ظرفیت واحد تولیدی ذرت و سویا مورد نیازشان را خریداری کنند.
این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: بنابر آمار از ابتدای آذر گذشته تا پایان مهر امسال، مرغداران از محل فروش مرغ رقمی حدود 4 هزار میلیارد تومان متصرر شدند.
به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیم ارتباطی کاملا زنانه بایدن در کاخ سفید

بهار عربی نمرده است؛ موج دوم اعتراضات در خاورمیانه

کشته شدن 8 نظامی سعودی در حمله موشکی انصارالله به مارب

اولین گفت‌وگوی «بنجامین باتن» دولت بایدن

استرالیا خواستار عذرخواهی چین در پی انتشار عکسی در توییتر شد

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پی درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین شهیدی

ضرورت بهره گیری از دانش و ایده های نوین در مقابله با تغییرات اقلیمی و افزایش تاب آوری شهری

شرط محیط زیست برای انتقال آب خلیج فارس چیست؟

ایمن سازی 10 گلوگاه بحرانی سیلاب در تهران

مستندنگاری و پایش اطلاعات حریم درجه یک تخت‌جمشید برای ثبت در سامانه ملی کاداستر آغاز شد

شاخه زیتون بن‌سلمان برای اردوغان

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت گرامیداشت روز مجلس شورای اسلامی

الجزیره: ترور دانشمند ایرانی می تواند فرصت مذاکرات را نابود کند

ترور در دماوند از نگاهی دیگر

ماجرای دخل و خرجی که با هر ضرب و زوری نمی‌خواند

منع تردد شبانه در تهران

تاثیرات هیولای «کسری بودجه» بر حمل و نقل عمومی تهران

تنفس هوای قابل قبول تا فردا

یک آفریقایی‌تبار گزینه احتمالی بایدن برای وزارت دفاع

روایت "اکونومیست" از پیام های دیدار بن سلمان - نتانیاهو - پمپئو

سرمقاله خراسان/ درس عبرتی بازدارنده به تروریست ها بدهیم

سرمقاله کیهان/ DNA تروریست‌ها و تحریف‌کنندگان یکی است؟!

سرمقاله وطن امروز/ «نزنیم، می‌زنند» یا «خوردند که زدند»؟

سرمقاله فرهیختگان/ آنچه درباره «گنجینه خواف» نمی‌دانیم

سرمقاله شرق/ «تخریب سریع» به جای دیگر گزینه ها

سرمقاله اعتماد/ حد خویشتنداری و عمق انتقام

سرمقاله ایران/ تو یکی نه ای، هزاری

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سرنوشت سعودی‌ها در عصر بایدن

سرمقاله جوان/ ‌گرای تحریف

سرمقاله جام جم/ پایان تعهدات یکطرفه

سرمقاله اطلاعات/ درس‌هایی از یک ترور

گردش مالی سالانه 6 میلیارد دلاری لوازم خانگی قاچاق کره‌­ای

واکنش مجلس به ترور

بچه‌های فوتبالیست بلوچ؛ از سرباز تا نیوکمپ

فایننشیال تایمز: پایان محاصره قطر نزدیک است؟

اولین «عرضه اولیه» پاییز پس از چند ماه وقفه در بورس

اتاق بازرگانی: دولت شرایط ورود صنایع کوچک به فرابورس را تسهیل کند

شاخص مقاومت روانی یک میلیون و 400 هزار را پر قدرت شکست!/ تحلیل روانشناسی بازار چه می ‌گوید؟

دلایل تاخیر در تصویب طرح جهش تولید و تامین مسکن

قیمت مرغ در دی ماه چه قدر خواهد شد؟

نتایج پنجمین قرعه کشی پیش فروش سایپا اعلام شد

تاثیر دو سیگنال متفاوت در رشد قیمت اسکناس آمریکایی

افزایش ارزش سهام عدالت در روز صعود بورس

جهش بزرگ خرید آنلاین در روز سقوط بزرگ فروش سنتی

تبعات یک تصمیم ارزی برای ترخیص کالا

نظرمجلس عرضه همه خودروها در بورس

جهش 10 میلیون تنی ظرفیت تولید پتروشیمی همزمان با جنگ اقتصادی

وعده وزیر کشاورزی برای ثبات قیمت مرغ تا عید

نسخه جدید برای قیمت گذاری خودرو در راه است

وضعیت قیمت مسکن در تهران