ایرانیان جهان

آخرين مطالب

بزم شوالیه‌های بازار خاکستری اطلاعات ضروری

بزم شوالیه‌های بازار خاکستری
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - شرق /متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
درحالی خبر تحریم ژنرال نفت ایران و تیم او در وزارت و شرکت ملی نفت منتشر شد که تقریبا چه مقامات و رسانه‌های داخلی و چه رسانه‌های خارجی، جملگی این اقدام را اقدامی نه‌چندان اثرگذار بلکه به‌تعبیری پوچ خواندند. اقدامی که به نظر می‌رسد با توجه به اظهارنظر اخیر یکی از مقامات کاخ سفید مبنی‌بر آنکه دیگر تحریمی نمانده که علیه ایران به کار گیرند، آخرین تیرهای ترکش دولت ترامپ محسوب می‌شود. تحلیل‌های کارشناسی و نفتی نفت بر آن تأکید دارد که این اقدام، کوچک‌ترین اثری بر فروش نفت ایران در بازارهای خاکستری و همچنین بازار نفت جهانی نخواهد داشت و تنها معطوف به مدیرانی است که اکنون از سوی آمریکا در لیست سیاه قرار گرفته‌اند. حضور مقامات ایرانی از جمله بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در نشست‌ها و اجلاس‌های جهانی نیز مصون از تحریم بوده و مشکلی در روابط نفتی ایجاد نخواهد شد. اما آنچه در این میان نگران‌کننده است بهره‌برداری کاسبان تحریم و شوالیه‌های بازارهای خاکستری از تحریم‌های جدید آمریکا علیه مقامات وزارت نفت برای ایجاد التهاب و تحریم بازارهاست. بنابراین آنچه بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند، ارائه تحلیل‌های جامع و کامل برای جلوگیری از بار روانی این اقدام آمریکا بر اقتصاد ایران است.
‌ اقدامی نمادین در یک هفته مانده به انتخابات
جواد یارجانی، مدیرکل اسبق امور اوپک وزارت نفت در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: «به عقیده من این تحریم‌های جدید اعلام‌شده علیه مدیران ارشد نفتی، تأثیر چندانی ندارد؛ چراکه در شرایط سخت تحریم‌های نفتی و بانکی و... علیه ایران که شاید بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها در تاریخ باشد، کارایی چندانی ندارد و تنها با اهداف داخلی ترامپ در یک هفته مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دنبال می‌شود و نمی‌تواند شرایط را از آنچه هست برای ایران بدتر کند».
یارجانی با اشاره به اینکه این اقدام جنبه نمادین دارد، ادامه می‌دهد: «این تحریم‌های جدید فقط برای نشان‌دادن تداوم سیاست سختگیرانه ترامپ علیه ایران است. معمولا تحریم‌ها علیه مقامات ایرانی از طرف آمریکا برای اقداماتی است که این افراد برای کم‌اثرکردن سیاست‌های خصمانه آنها علیه کشورمان به کار گرفته‌اند». ‌او با بی‌اثر دانستن این تحریم‌ها بر بازار نفت، ادامه می‌دهد: «بازار نفت قاعدتا تأثیری از این حرکت جدید دولت آمریکا نخواهد دید. شرایط تقاضای جهانی در شرایط کرونایی بزرگ‌ترین تعیین‌کننده جهت حرکت بازار نفت در‌حال‌حاضر است. نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا نیز می‌تواند در هفته‌های آتی در بازار نفت تأثیرگذار باشد. باید امیدوار باشیم که در برابر حجم عظیم فشارهای دولت ترامپ بر کشورمان و به‌خصوص صنعت نفتمان، انسجام ملی خودمان را حفظ کنیم تا این دوران تلخ را پشت‌سر بگذاریم».
‌ نگرانی از اقدام کاسبان تحریم در پی یک تحریم نمایشی
محمد خاقانی، کارشناس بین‌المللی انرژی نیز دراین‌باره می‌گوید: «ما در شرایط بین‌المللی در شرایطی قرار داریم که تقاضا به‌ویژه برای نفت خام پایین است. ترامپ پس از آنکه در یک کودتای آرام، بن‌سلمان را روی کار آورد، در اواخر ژوئن 2017، اعلام کرد که سیاست آمریکا، سیاست تسلط بر بازارهای جهانی است و در همان راستا، تحریم‌های ونزوئلا و ایران و... را در پیش گرفت. این اقدام در دوران کرونا به نفع ایران تمام شد، زیرا ایران توانسته بود پیش از این بحران به‌ناچار، تولید نفت خود را کاهش دهد و با وضعیت جدید خود را وفق دهد و یک اشتباه راهبردی برای آمریکا در تحریم صنعت نفت ایران بود، هرچند ممکن است یک موفقیت تاکتیکی برای آمریکا محسوب شود».
خاقانی در ادامه می‌گوید: «در ایران یک گروه بسیار قدرتمند در سایه و نامرئی داریم که به کاسبان تحریم شهره‌اند. این کاسبان تحریم، برنده هر نوع تحریمی علیه ایران محسوب می‌شوند، زیرا از هر نوع تحریمی برای ایجاد تلاطم در بازار و در نتیجه سودهای کلانی را از آن خود می‌کنند».
او با بیان اینکه یکی از بیشترین فشارها بر صنعت نفت ایران اعمال شده، تصریح می‌کند: «زنگنه و تیم او باوجود ضعیف‌ترشدن تیمش در دولت دوازدهم، توانست اقدام به فعالیت‌هایی کند و علاوه بر آنکه قانون‌مدار باقی بماند و دست مافیاهای وابسته به تحریم را بگیرد. در داخل بیشترین فشار روی زنگنه وارد شد و زنگنه نیز خود می‌دانست این فشارها از چه ناحیه‌ای است اما در مقابل آنها سکوت می‌کرد».
با‌این‌حال او تأکید دارد: «تحریم اخیر وزیر نفت و همکارانش و همچنین وزارت نفت و شرکت‌های وابسته به آن، در بازار بین‌المللی انرژی تأثیر خاصی نخواهد داشت». ‌این کارشناس بین‌المللی انرژی یادآور می‌شود: «در مورد صنعت نفت و گاز ایران، هر نوع تحریمی که میسر بود توسط دولت ترامپ به اجرا گذاشته شد و آنهایی هم که تصمیم داشتند از تحریم‌های او حمایت کنند، چنین کردند. بنابراین این فقط یک اقدام نمایشی آن‌هم یک هفته مانده به انتخابات آمریکاست».
به گفته او، نگرانی‌ای که در این زمینه می‌توان داشت، عمل و اقدام کاسبان تحریم در داخل کشور است که از این تحریم نمایشی جدید، برای ایجاد بحران اقتصادی در داخل کشور استفاده روانی کنند.
‌ این تحریم‌ها شخص‌محور است
ایمان ناصری، مدیرکل خاورمیانه مؤسسه مشاوران بازار نفت و گاز FGE، نیز در گفت‌وگو با «شرق» درباره اثر احتمالی این تحریم‌ها بر بازار نفت و همچنین فروش نفت ایران، می‌گوید: «این تحریم‌ها، تحریم‌های شخصی است و نمی‌تواند روی وضعیت بازار نفت و همچنین صادرات زیرزمینی نفت ایران تأثیر بگذارد».
ناصری با بیان اینکه این تحریم‌ها جنبه نمادین دارد، ادامه می‌دهد: «برخی از رؤسای نفتی، خانوده‌هایشان در اروپا یا بعضا آمریکا حضور دارند که ممکن است متأثر شوند اما جز این، اتفاق دیگری رخ نمی‌دهد».
به گفته او، این تحریم‌ها نمی‌تواند چه بر صادرات نفت و چه دورزدن تحریم برای فروش نفت ایران در بازارهای خاکستری، اثرگذار باشد.
او در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات وزیر نفت برای حضور در مذاکرات نفتی دچار مشکل خواهد شد، می‌گوید: «اینکه وزیر نفت یا سایر مدیران در اجلاس‌ها و نشست‌ها شرکت کنند، برای آنها مشکلی ایجاد نخواهد کرد، زیرا این تحریم تنها شامل آمریکاست و فقط دارایی این افراد و خانواد‌ه‌هایشان در آمریکا بلوکه شده و اگر بخواهند سفر به آمریکا داشته باشند، نمی‌توانند ویزا دریافت کنند. در‌هرحال، این تحریم‌ها روی نفت ایران کمترین اثری نخواهد داشت».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک هزار و 492 مددجوی بهزیستی البرز مشغول به کار شدند

شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل در استان سمنان

خدمت رسانی به ارباب رجوع در دوران محدودیت‌های کرونایی در زنجان ادامه دارد

با حمایت صندوق کارآفرنینی امید 3672 طرح اشتغال‌زا در استان اردبیل اجرا شد

افتتاح مرکز مشاوره حقوقی به جامعه کارگری و کارفرمایی در استان چهارمحال و بختیاری

324 شغل اولی در ایلام با حمایت دولت جذب و بکارگیری شدند

افزایش 55 درصدی دریافتی مستمری‌بگیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر البرز

ایجاد بیش از 5هزار فرصت شغلی در استان سمنان

وبینار نقش سازمان‌های مردم نهاد در اکوسیستم کسب و کارهای نوین در اصفهان برگزار شد

بیش از 19 هزار شغل در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ایجاد شد

اجرای طرح پیشگیری از رفتارهای خشونت آمیز در محلات البرز

حق بیمه سهم کارفرما توسط دولت پرداخت می شود

بانوان از تسهیلات ویژه بانک مهر ایران برخوردار می‌شوند

فرحناز مینایی پور: دختران دانش‌آموز برای فعالیت‌های اجتماعی آماده می‌شوند

برگزاری 2 وبینار آموزشی در هفته جهانی کارآفرینی

رویداد کمند در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به کار خود پایان داد

برگزاری نمایشگاه مجازی توانمندی های دانشجویان در زمینه مد و لباس به میزبانی دانشگاه گیلان

پادکست های خانه مان /3: غلبه بر ترس و ناامیدی

آموزش زنان فعال حوزه اقتصادی برای بهره مندی از فضای فروش مجازی

پادکست های خانه مان /4: مدیریت خشم

بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان تهران مشاهده نشده است

بازار پرندگان فریدونکنار تعطیل می‌شود؟

محیط‌بان همدانی آزاد می‌شود

سرمقاله خراسان/ خودرو در پیچ و خم طرح های کاغذی

سرمقاله کیهان/ دوای این درد در «ناصرخسرو» نیست!

سرمقاله وطن امروز/ خانه خراب نتانیاهو

سرمقاله فرهیختگان/ کار پاکان را قیاس از خود مگیر

سرمقاله شرق/ اسرائیل به‌دنبال تغییر زمین بازی

سرمقاله اعتماد/ لزوم توجه به تامین‌اجتماعی

سرمقاله ایران/ تحول دیجیتال در اقتصاد

سرمقاله دنیای اقتصاد/ از تهدید ارزی تا فرصت ارزی

سرمقاله سیاست روز/ دشمن باید در انتظاری مرگبار باشد

سرمقاله حمایت/ فخری زاده ها

سرمقاله تعادل/ نقش نظام اداری پویا در توسعه پایدار

بیلد: احتمال انتقام ایران اسرائیل را نگران کرده است

برجام، بده - بستان بود یا بده- بده؟!

اینجا دریا نیست، اهواز است

ناصر ایمانی: قالیباف احساس‌کند رای می‌آورد منتظر اصولگرایان نمی‌ماند

بازخوانی اختلاف 2 طیف جریان اصلاحات؛ ‌پدرسالار کیست؟

کوچ تندروها از تهران به قم و مشهد

حاشیه‌های بازار آپارتمان‌های کوچک

نباید در زمین بازیِ صهیونیست‌ها بازی کرد

شهید فخری زاده از راه دور به شهادت رسید؟

تیم اقتصادی چپ در کاخ سفید

عدالت بنزینی محقق می‌شود؟

آتش زیر خاکستر بهار عربی

فهم جلال آل‌احمد از غرب، سیاست‌زده بود

یادداشت سردار جزایری درباره ترور شهید فخری‌زاده؛ پاسخ هسته‌ای و نظامی

اصلاح‌طلبان، آبرویی برای خود باقی نگذاشته‌اند

پشت پرده سانسور ماجرای ترور در اینستاگرام