ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سوخت جدید تورم اطلاعات ضروری

سوخت جدید تورم
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - همشهری /متن پیش رو در همشهری منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نگران باشید؛ چون تورم با تصمیم نمایندگان مجلس بیشتر می‌شود؛ تصمیمی که دولت به صراحت با آن مخالف است و می‌گوید: پولی در بساط نیست، اما مجلس بر این نظر است که پول هست و باید بین 60میلیون ایرانی در قالب کارت خرید اعتباری در هر‌ماه دست‌کم تا پایان امسال توزیع شود؛ تصمیمی که البته کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس هم با آن مخالفت کرده بودند و در صحن علنی دیروز مجلس حتی به نماینده دولت اجازه اظهارنظر داده نشد. آیا شورای نگهبان با تصمیم مجلس همراهی می‌کند یا رأی منفی خواهد داد؟
در بهارستان چه گذشت؟
215نماینده موافق بودند، 14نماینده مخالف و 5نماینده هم اعلام کردند نظری ندارند و با این رأی قاطع مجلس، حالا دولت ملزم است سیستم کوپن الکترونیک را برای 6‌ماه فعال سازد؛ آن هم در شرایطی که مهرماه تمام‌شده و درصورت تصویب و ابلاغ این تصمیم بعید است تا آغاز فصل زمستان اجرایی شود.
جلسه دیروز مجلس بدون حاشیه هم نبود؛ تا جایی که امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی که در غیاب محمدباقر قالیباف به‌دلیل ابتلای به کرونا، اداره جلسه مجلس را بر عهده داشت در همان ابتدا اعلام کرد: درصورت نبود پیشنهادهای نمایندگان، متن طرح قرائت و تصویب خواهد شد، اما درصورتی که نمایندگان بخواهند پیشنهادی ارائه کنند، این طرح به جلسات آینده مجلس موکول می‌شود. او توضیح داد کمیسیون اقتصادی مجلس در شب قبل از جلسه دیروز مجلس تا 10شب این طرح را نهایی کرده و نمایندگان تا 10صبح فرصت ارائه پیشنهاد خود را داشتند. او همچنین به نمایندگان توصیه کرد به‌دلیل اینکه کمیسیون مدتی طولانی روی این طرح کار کرده، پیشنهادهای خود را مطرح نکنند تا طرح هرچه سریع‌تر تصویب شود. برخی نمایندگان اما معتقد بودند که این طرح ابهام دارد، اما قاضی‌زاده هاشمی در مقام نایب‌رئیس مجلس اعلام کرد: حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه این ابهامات را پذیرفته و لحاظ می‌کند. نتیجه اینکه طرح احیای نظام کوپنی بدون مطرح شدن پیشنهادها و ابهام‌ها و تنها با مطرح شدن پیشنهاد عباس مقتدایی در مورد تغییر عنوان که آن هم مورد موافقت مجلس قرار نگرفت، به رأی مجلس گذاشته شد.
پیش از رأی‌گیری، نماینده دولت درخواست کرد تا مجلس اجازه دهد دولت نظرش را بگوید، اما رئیس جلسه مخالفت کرد و خطاب به نماینده دولت، گفت: اگر قرار بود شما صحبت کنید، طرح ٢4٠رأی مثبت می‌آورد. او گفت دولت با این طرح مخالفت داشت.
پول‌پاشی
با تصمیم دیروز مجلس، دولت مکلف خواهد بود به‌منظور تامین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به‌ویژه خانوارهای کم‌برخوردار از ابتدای 6ماهه دوم سال1399 به‌صورت ماهانه، نسبت به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار به تعداد حداقل 6٠میلیون نفر، از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ 120هزار تومان برای هریک از افراد 3دهک اول ازجمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ 60هزار تومان برای هر یک از افراد سایر دهک‌ها اقدام کند. البته این پول فقط برای تامین کالای اساسی و ضروری درنظر گرفته شده و وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی موظفند امکان تخفیف در خرید این کالاها را برای مشمولان فراهم کنند.
پول از کجا می‌آید؟
نمایندگان می‌گویند دولت در قالب تبصره14 قانون بودجه امسال می‌تواند بخشی از پول مورد نیازش را تامین کند و اگر هم کم آورد، 30هزار میلیارد تومان از محل فروش اموال، حق‌الامتیاز و واگذاری سهام دولت و حقوق مالکانه ناشی از آن در چارچوب قانون توسط وزارت اقتصاد و دارایی تامین خواهد شد و کل این پول در اختیار سازمان هدفمندی یارانه برای انجام تکالیف این قانون قرار می‌گیرد. راه دیگر هم این است که اگر بازهم دولت پول کم آورد باید از منابع اعتبار موجود و افزایش تنخواه گردان خزانه کسری منابع را جبران کرده و با منابع حاصل از فروش یادشده جایگزین کند. همچنین دولت می‌تواند به جای فروش و واگذاری اموال و سهام موضوع این قانون تا سقف منابع تعیین شده از منابع اعتباری موجود یا جابه‌جایی سایر اعتبارات، مشروط به آسیب نرسیدن به هزینه‌های ضروری و حقوق مردم یا افزایش تنخواه گردان خزانه استفاده کند. نمایندگان با آگاهی از مخالفت دولت مصوب کردند: استنکاف از اجرای احکام این قانون از سوی مسئولان دولتی و دستگاه‌های مربوطه مستوجب مجازات مندرج در ماده576 قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده است.
اجرای قانون در وقت اضافه
به‌گزارش همشهری، مشخص نیست شورای نگهبان چه زمان نظر نهایی خود را درباره تصمیم نمایندگان اعلام خواهد کرد، اما مجلس تصویب کرده پس از تصویب نهایی قانون، دولت 2هفته وقت دارد تا آیین‌نامه‌ای تصویب کند و در آن مبلغ یارانه سرانه، مشمولان و مصادیق کالاهای اساسی به تصویب هیأت وزیران برسد.
دولت چرا مخالفت می‌کند؟
درحالی‌که رئیس جلسه دیروز مجلس اجازه دفاع را به نماینده دولت نداد، اما روز سه‌شنبه و یک روز قبل از تصمیم مجلس علی ربیعی، سخنگوی دولت اعلام کرد: به‌طور روشن و واضح اعلام می‌کنم دولت با این طرح مخالف است و دولت معتقد است هرگونه کمک به مردم باید از راه کارشناسی بدون آثار منفی بر زندگی مردم در میان‌مدت و درازمدت و به هم خوردن تعادل بودجه صورت بگیرد. او افزود: قطعا دولت از هیچ کار و هیچ فرصتی که وضعیت معیشت مردم را بهبود بخشد، دریغ نخواهد کرد، اما باید طرح‌ها محاسبه شده و امکان‌پذیر باشد و بار اضافه بر دوش مردم نگذارد. به گفته ربیعی، نباید به‌خاطر جلب رضایت کوتاه‌مدت مردم، تلخی درازمدت را برای آنها ایجاد کرد. وی به صراحت تأکید دارد: ابتدا گفتند که این پول از تبصره14 داده شود؛ درحالی‌که خود تبصره14 کسری دارد و ما ناچار شدیم 40هزار میلیارد تومان اجازه فروش اوراق بگیریم که بتوانیم یارانه معیشتی‌ها را پرداخت کنیم؛ چون بنزین داخلی فروش نرفته بود.
سخنگوی دولت افزود: در مرحله بعد گفتند از تراکنش‌های بانکی پول بردارید، اما همین مانده که مردم پول‌هایشان را از بانک بیرون بکشند. گفتند این هم نمی‌شود بنابراین برویم سراغ گمرک. او سپس به پیشنهاد مطرح شده مبنی بر تغییر نرخ محاسبه گمرک اشاره کرد و توضیح داد: قرار بود مبنای محاسبه گمرک از ارز 4200تومان به ارز نیمایی تبدیل شود و این پول را به‌دست بیاورند؛ اتفاقی که می‌افتاد این بود که قیمت برخی کالاها 120درصد افزایش می‌یافت و همین افزایش قیمتی که الان هست و ما باید مدام تدبیر کنیم و آن را پایین بیاوریم 120درصد دیگر به آن اضافه می‌شد؛ به‌ویژه اینکه بعضی از کالاها 70درصد تعرفه دارند، چگونه می‌خواستیم آن را افزایش دهیم؟ وی گفت: اخیرا راه‌حلی را پیشنهاد کردند که دولت به برخی از نهادها 30هزار میلیارد تومان دیگر اموال بفروشد. من نمی‌دانم چگونه این کار امکان‌پذیر است و آیا آن نهاد، اصلا منابع مالی دارد و اینکه ما چقدر اموال قابل فروش داریم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیم ارتباطی کاملا زنانه بایدن در کاخ سفید

بهار عربی نمرده است؛ موج دوم اعتراضات در خاورمیانه

کشته شدن 8 نظامی سعودی در حمله موشکی انصارالله به مارب

اولین گفت‌وگوی «بنجامین باتن» دولت بایدن

استرالیا خواستار عذرخواهی چین در پی انتشار عکسی در توییتر شد

پیام تسلیت وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در پی درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین شهیدی

ضرورت بهره گیری از دانش و ایده های نوین در مقابله با تغییرات اقلیمی و افزایش تاب آوری شهری

شرط محیط زیست برای انتقال آب خلیج فارس چیست؟

ایمن سازی 10 گلوگاه بحرانی سیلاب در تهران

مستندنگاری و پایش اطلاعات حریم درجه یک تخت‌جمشید برای ثبت در سامانه ملی کاداستر آغاز شد

شاخه زیتون بن‌سلمان برای اردوغان

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت گرامیداشت روز مجلس شورای اسلامی

الجزیره: ترور دانشمند ایرانی می تواند فرصت مذاکرات را نابود کند

ترور در دماوند از نگاهی دیگر

ماجرای دخل و خرجی که با هر ضرب و زوری نمی‌خواند

منع تردد شبانه در تهران

تاثیرات هیولای «کسری بودجه» بر حمل و نقل عمومی تهران

تنفس هوای قابل قبول تا فردا

یک آفریقایی‌تبار گزینه احتمالی بایدن برای وزارت دفاع

روایت "اکونومیست" از پیام های دیدار بن سلمان - نتانیاهو - پمپئو

سرمقاله خراسان/ درس عبرتی بازدارنده به تروریست ها بدهیم

سرمقاله کیهان/ DNA تروریست‌ها و تحریف‌کنندگان یکی است؟!

سرمقاله وطن امروز/ «نزنیم، می‌زنند» یا «خوردند که زدند»؟

سرمقاله فرهیختگان/ آنچه درباره «گنجینه خواف» نمی‌دانیم

سرمقاله شرق/ «تخریب سریع» به جای دیگر گزینه ها

سرمقاله اعتماد/ حد خویشتنداری و عمق انتقام

سرمقاله ایران/ تو یکی نه ای، هزاری

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سرنوشت سعودی‌ها در عصر بایدن

سرمقاله جوان/ ‌گرای تحریف

سرمقاله جام جم/ پایان تعهدات یکطرفه

سرمقاله اطلاعات/ درس‌هایی از یک ترور

گردش مالی سالانه 6 میلیارد دلاری لوازم خانگی قاچاق کره‌­ای

واکنش مجلس به ترور

بچه‌های فوتبالیست بلوچ؛ از سرباز تا نیوکمپ

فایننشیال تایمز: پایان محاصره قطر نزدیک است؟

اولین «عرضه اولیه» پاییز پس از چند ماه وقفه در بورس

اتاق بازرگانی: دولت شرایط ورود صنایع کوچک به فرابورس را تسهیل کند

شاخص مقاومت روانی یک میلیون و 400 هزار را پر قدرت شکست!/ تحلیل روانشناسی بازار چه می ‌گوید؟

دلایل تاخیر در تصویب طرح جهش تولید و تامین مسکن

قیمت مرغ در دی ماه چه قدر خواهد شد؟

نتایج پنجمین قرعه کشی پیش فروش سایپا اعلام شد

تاثیر دو سیگنال متفاوت در رشد قیمت اسکناس آمریکایی

افزایش ارزش سهام عدالت در روز صعود بورس

جهش بزرگ خرید آنلاین در روز سقوط بزرگ فروش سنتی

تبعات یک تصمیم ارزی برای ترخیص کالا

نظرمجلس عرضه همه خودروها در بورس

جهش 10 میلیون تنی ظرفیت تولید پتروشیمی همزمان با جنگ اقتصادی

وعده وزیر کشاورزی برای ثبات قیمت مرغ تا عید

نسخه جدید برای قیمت گذاری خودرو در راه است

وضعیت قیمت مسکن در تهران