ایرانیان جهان

آخرين مطالب

ترامپ چه راهی برای پیروزی دارد؟ ایرانیان آمریکا

ترامپ چه راهی برای پیروزی دارد؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
آنتونی زوکر- بی بی سی/ نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که جو بایدن فاصله قابل توجه و ثابتی با دونالد ترامپ پیدا کرده است؛ هم در سطح ملی و هم در ایالت‌های مهم محل رقابت.
به گزارش بی بی سی، او در عین حال به خاطر بودجه هنگفتی که جمع کرده است از لحاظ مالی نیز وضع بهتری دارد و می‌تواند در مدت باقی مانده تا روز انتخابات پیام خود را بلند و رسا به گوش رای‌دهندگان برساند.
اما این قاعدتا باید یادآور خاطرات تلخی برای دموکرات‌ها باشد. احتمال پیروزی هیلاری کلینتون نیز چهار سال پیش در همین روز‌ها بسیار زیاد قلمداد می‌شد؛ و البته همه می‌دانند که نتیجه آن انتخابات چه شد.
آیا ممکن است تاریخ با پیروزی دیگری برای ترامپ تکرار شود؟ اگر ریاست‌جمهوری آقای ترامپ ادامه پیدا کند، احتمالا به خاطر یکی از این دلایل خواهد بود.
اکتبر شگفتی‌ساز
چهار سال پیش، تنها 11 روز مانده به انتخابات، جیمز کومی، مدیر سابق اف‌بی‌آی، اعلام کرد که این نهاد قصد دارد بار دیگر درباره استفاده کلینتون از ایمیل شخصی در دوره‌ای که وزیر امور خارجه بود تحقیق کند. این مساله یک هفته در صدر اخبار انتخابات بود و به کارزار انتخاباتی ترامپ اجازه تنفس داد.
حالا که حدودا دو هفته به انتخابات باقی مانده است، رویداد سیاسی تکان‌دهنده مشابهی می‌تواند برای پیروزی آقای ترامپ کافی باشد.
تا اینجا، اما شگفتی‌های بزرگ به ضرر آقای ترامپ بوده‌اند - مثل مسائلی که درباره مالیات‌هایش مطرح شد و بستری شدن به خاطر ابتلا به کووید-19.
برخی از محافظه‌کاران می‌گویند که مقاله روزنامه نیویورک پست درباره لپتاپی مرموز که حاوی ایمیلی است که شاید جو بایدن را به تلاش‌های پسرش هانتر برای چانه‌زنی به نفع یک شرکت گاز اوکراینی مرتبط کند یک زمین‌لرزه سیاسی است -، اما منشاء نامشخص این داستان و نبود جزئیات کافی به این معنی است که احتمالا نظر رای‌دهندگان زیادی را عوض نخواهد کرد.
اما ترامپ قول داده است که خبر‌های بیشتری در راه است. اگر این مقاله صرفا قدم اول بوده باشد و در ادامه اسنادی مستقیم مبنی بر خلاف‌کاری بایدن در زمان معاونت ریاست‌جمهوری رو شود، آن وقت داستان عوض خواهد شد.
یا شاید اتفاق دیگری قرار است بیافتد که کسی انتظارش را ندارد. اگر قابل پیش‌بینی بود که دیگر شگفتی‌ساز نمی‌شد.
اشتباه در نظرسنجی‌ها
جو بایدن از وقتی که به عنوان نامزد حزب دموکرات انتخاب شد عملا در نظرسنجی‌های ملی پیشتاز بوده است. حتی در ایالت‌های مهم محل رقابت که فاصله کمتر است نیز آقای بایدن شاهد پیشتازی مداومی بوده است که مقدارش عمدتا بیشتر از حاشیه خطا است.
اما همان طور که انتخابات سال 2016 نشان داد، نظرسنجی‌های ملی اهمیتی ندارند و نظرسنجی‌های ایالتی نیز ممکن است اشتباه باشند.
پیش‌بینی ترکیب رای‌دهندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری - یعنی کسانی که در واقعیت پای صندوق می‌روند - در هر انتخاباتی کار سختی است، و پیش‌بینی بعضی از شرکت‌های نظرسنجی دفعه پیش اشتباه بود. آن‌ها برای سفیدپوستان تحصیل‌نکرده‌ای که به آقای ترامپ رای دادند وزن کافی قائل نشده بودند.
با این که روزنامه نیویورک تایمز معتقد است که فاصله آقای بایدن در حال حاضر چنان زیاد است که چنین اشتباهاتی تاثیری بر نتیجه انتخابات نخواهد گذاشت، شرکت‌های نظرسنجی در سال 2020 باید با برخی موانع جدید دست و پنجه نرم کنند.
برای نمونه، خیلی از آمریکایی‌ها می‌خواهند برای اولین بار از طریق پست رای دهند. جمهوری‌خواه‌ها از همین حالا قول داده‌اند که برگه‌های رای پستی را خیلی جدی به چالش بکشند تا مانع از چیزی شوند که به زعم خودشان تقلب گسترده است - چیزی که دموکرات‌ها می‌گویند صرفا تلاشی است برای جلوگیری از شرکت مردم در انتخابات.
اگر رای‌دهندگان برگه‌های رای را درست پر نکنند یا از رویه درست پیروی نکنند، یا در انتقال برگه‌های رای تاخیر یا اخلال ایجاد شود، ممکن است به حذف برگه‌هایی منجر شود که هیچ ایرادی ندارند. کمبود حوزه‌های رای‌گیری یا نبود نیروی کافی در این حوزه‌ها شاید باعث سختتر شدن رای دادن در روز انتخابات شود و آمریکایی‌هایی را که شرکت‌های نظرسنجی "شرکت‌کننده احتمالی" قلمداد می‌کنند دلسرد کند.
پیروزی در ایالت‌های محل رقابت
با وجود این که نظرسنجی‌ها حاکی از پیشتازی بایدن است، تعداد ایالت‌هایی که ترامپ در آن‌ها پیشتاز است یا در حاشیه خطا قرار دارد به اندازه‌ای است که اگر سیر وقایع به نفع او رقم بخورد ترکیب کالج الکترال ممکن است آن طور شود که او می‌خواهد.
ترامپ در انتخابات پیشین رای کمتری در سطح ملی کسب کرد، اما در کالج الکترال با اختلاف خوبی پیشتاز بود. هر ایالت بسته به میزان جمعیتش تعدادی رای در کالج الکترال دارد.
بعضی از ایالت‌هایی که دفعه پیش به او رای دادند - مثل میشیگان و ویسکانسین - به نظر می‌رسد که این بار به او رای نخواهند داد. اما اگر بتواند در بقیه این ایالت‌ها با فاصله اندکی پیروز شود و سفیدپوستان تحصیل‌نکرده بیشتری را در ایالاتی نظیر پنسیلوانیا و فلوریدا پای صندوق رای بکشد، می‌تواند به 270 رای الکترالی که برای رسیدن به کاخ سفید لازم است برسد.
حتی شاید بایدن و ترامپ هر کدام 269 رای الکترال کسب کنند. در چنین وضعیتی نتیجه انتخابات توسط نمایندگان ایالات در مجلس نمایندگان مشخص خواهد شد که اکثرشان احتمالا به ترامپ رای خواهند داد.
اشتباه از سوی بایدن
کارزار انتخاباتی بایدن تا به امروز نظمی مثال‌زدنی داشته است.
واقعیت شرایط ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا یا تصمیمی خودخواسته باعث شده است نامزدی که به تپق زدن معروف است خیلی در کانون توجه یا موقعیت‌هایی که زبانش ممکن است برایش مشکل‌ساز باشد قرار نگیرد.
اما حضور بایدن در برنامه‌های انتخاباتی حالا دارد جدیتر می‌شود. حضور بیشتر خطر زدن حرفی یا کردن کاری را که شاید در انتخابات به ضررش شود بیشتر می‌کند.
ائتلاف انتخاباتی بایدن آش شله قلمکاری از میانه‌رو‌های حومه‌نشین، جمهوری‌خواه‌های ناراضی، طبقه کارگر دموکرات قدیمی، اقلیت‌های قومی و باوران واقعی لیبرال است. ترکیبی از منافع مختلف و متضاد که خیلی راحت ممکن است واکنشی عصبی به گفتار و کردار او نشان دهد.
احتمال دیگری که وجود دارد این است که فشار فعالیت‌های انتخاباتی بایدن سالخورده را خسته کند و بحث‌ها بر سر توانایی او برای انجام وظایف رئیس‌جمهور مجددا بالا بگیرد. اگر چنین شود، شکی نیست که ستاد انتخاباتی ترامپ نهایت استفاده را خواهد برد.
شاید تصور بایدن و اطرافیانش این باشد که تنها کار لازم برای تسخیر کاخ سفید گذراندن زمان است. اما اگر دچار لغزش شوند، قطعا نخستین تیمی نخواهد بود که بازی ظاهرا برده را به نحوی در دقایق آخر واگذار می‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل: کارآفرینان در شرایط کنونی از ارزشمندترین افراد جامعه هستند

اجرای طرح شیفت ایثار به مناسبت هفته بسیج در زنجان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان: استفاده حداکثری از ظرفیت دستگاه های تابعه برای ارائه خدمات به جامعه ایثارگران

حمایت از بنگاه‌های اقتصادی البرز با مشوق بیمه‌ای در صورت جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی

خراسان شمالی در پوشش بیمه‌ روستاییان از کشور جلوتر است

هم افزایی شرکای اجتماعی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان در زمینه پیشگیری و درمان بیماری کرونا

اطلاعیه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی درخصوص چگونگی حمایت جبرانی معیشت خانوارها در محدودیت‌های شدید کرونایی

نماینده ویژه وزیر کار در استان لرستان خبر داد: طرح‌های توسعه‌ای چهار شهرستان لرستان تا دو هفته آینده مشخص می‌شود

رونق اشتغال روستایی با نوآوری‌های زنان اصفهانی

عوامل اجتماعی، زمینه‌ساز اصلی خشونت علیه زنان

شهروندی جهانی باشیم برای حفظ جان انسان‌ها

نمره قبولی برای نیروهای خدمات شهری منطقه 17

fatf برای چین مهم است

فتاح به دلیل تماس با ‌خاتمی از لیست اصولگرایان خط خورد؟

سبک زندگی ایرانی دستخوش کرونا

آرمان نوشت: دفاع تعجب‌انگیز کیهان از ترامپ؟!

خواب‌های کارگزاران برای اصلاحات

سلطان بورس هم از راه می‌رسد؟

مسیر سخت اما شدنی احیای برجام

سلاح قدرتمند علیه کرونا

نقشه برای ظریف و لاریجانی

بولدوزرها سراغ زمین‌خواران لاکچری نمی‌روند

بیماری کرونا باید موضوع اول کشور قرار گیرد

آلونک؛ مساله چیز دیگری ‌است؟

رقابت در زمین بازنده‌ها

شیخ حسن راستگو؛ معلم خلاقیت

راستی‌آزمایی «شاخص»های سهام

فتاح؛ مانده از اینجا، رانده از آنجا!

از دلواپسی برجام تا مذاکره از سر عزت

برجام به نقطه صفر بازنمی‌گردد

تقوا و خیانت در سیاست خارجی

ماموریت مرموز در خاورمیانه

داستان شاهکار رژیم صهیونیستی هنگام حمل تانک مرکاوا

آشوب کرونایی در فرودگاه شانگهای چین

تشدید اختلافات در بین اعضای تیم حقوقی ستاد انتخاباتی ترامپ

افزایش فشارها بر بایدن برای استفاده بیشتر از زنان در کابینه جدید

رونمایی آکسفورد از واکسن کرونا با 90 درصد اثربخشی

حامیان ترامپ ماسک‌ها را آتش زدند!

تلاش ترامپ برای انجام کودتا از زبان بولتون

ادعای رسانه آمریکایی: رئیس مافیا برای بایدن رأی جعل کرده است

اولین واکنش حماس به دیدار محرمانه نتانیاهو با ولیعهد عربستان

سربازان استرالیایی از استرس برملا شدن این راز هولناک خودکشی کردند

سیاست‌های دولت بایدن چگونه معادلات خاورمیانه را دگرگون می‌کند؟

محموله موشکی و تسلیحاتی دولت ترامپ به فیلیپین تحویل شد

واکنش چین به جدیدترین تحریکات آمریکا

دلایل مخالفت واشنگتن با بغداد برای خرید اس 400 چیست؟

دادگاه غیابی ترکیه برای 20 سعودی در پرونده قتل «جمال خاشقچی»

واکنش شرکت آرامکو به حمله موشکی ارتش یمن

کرونا بحران گرسنگی را در آمریکا عمیق‌تر کرد

اذعان صهیونیستها به ناکارآمدی گنبد آهنین