ایرانیان جهان

آخرين مطالب

جهش 10 میلیون تنی ظرفیت تولید پتروشیمی همزمان با جنگ اقتصادی اخبار ایران

جهش 10 میلیون تنی ظرفیت تولید پتروشیمی همزمان با جنگ اقتصادی
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - ایرنا /ظرفیت تولید پتروشیمی ایران از ابتدای سال جاری با بهره‌برداری از 6 طرح پتروشیمی حدود 10 میلیون تن افزایش داشته که نقش مهمی در تحقق جهش تولید و بی‌اثر کردن تحریم‌ها دارد.
صنعت پتروشیمی در ایران یکی از مهمترین حلقه‌های صنعت نفت به شمار می‌رود زیرا علاوه بر آنکه سرمایه به مراتب کمتری برای راه‌اندازی نیاز دارد، می‌تواند ارزش افزوده بالاتری را به همراه داشته باشد.
از همین رو توسعه این صنعت در بخش‌های مختلف بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی آن در سال‌های اخیر مورد توجه جدی بوده و جهش‌های دوم و سوم پتروشیمی نیز برای دستیابی به ظرفیت تولید و درآمد بیشتر تعریف شده است.
این صنعت اگرچه در مقایسه با سایر صنایع نفت و گاز عمر کوتاه‌تری دارد اما با سرعت قابل قبولی خود را به تکنولوژی‌های روز دنیا نزدیک کرده است.
بر اساس برنامه‌ریزی‌ها جهش دوم صنعت پتروشیمی تا سال آینده محقق می‌شود و ظرفیت تولید را به 100 میلیون تن در سال می‌رساند. با این حال سال طلایی صنعت پتروشیمی، سال 99 است. در این سال با بهره‌برداری از طرح‌های مشخص شده، 25 میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی ایران افزوده خواهد شد.
وزیر نفت با اشاره با افتتاح 17 طرح پتروشیمی در سال 99 که ظرفیت تولید این صنعت را 25 میلیون تن افزایش می‌دهد، گفت: تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال 1400، ظرفیت تولید این صنعت را به 100 میلیون تن و ارزش محصولات را به 25 میلیارد دلار می‌رساند.
بیژن زنگنه با اشاره به اینکه جهش سوم صنعت پتروشیمی نیز آغاز شده است، ادامه داد: برخی از طرح‌های جهش سوم در حال اجراست و پیشرفت فیزیکی خوبی دارند و برخی از این طرح‌ها نیز در حال تدارک هستند که با تحقق طرح‌های جهش سوم پتروشیمی ارزش تولیدات این صنعت به 37 میلیارد دلار خواهد رسید.
زنگنه طرح‌های جهش تولید صنعت پتروشیمی را در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: افزایش 25 میلیون تنی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در سال 99، بزرگترین پاسخ به ندای مقام معظم رهبری است که امسال را سال جهش تولید نامگذاری کرده‌اند. با این میزان افزایش تولید، بی‌سابقه‌ترین افزایش تولید در تاریخ صنعت پتروشیمی کشور اتفاق خواهد افتاد.
وی با بیان اینکه همزمان با توسعه طرح‌های پتروشیمی، خوراک به خوبی تحویل واحدهای پایین‌دستی پتروشیمی می‌شود، اظهار کرد: البته باید ظرفیت واحدهای پایین دستی افزایش یابد. طرح‌های پیشران نیز برای تسریع در توسعه و تنوع‌بخشی صنایع پایین دستی در چهار زنجیره، متانول، پروپیلن، اتیلن و بنزن طراحی شده است.
در این راه از ابتدای سال تا کنون 6 طرح پتروشیمی شامل پتروشیمی میاندوآب، پتروشیمی کاوه، پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه، واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان، پتروشیمی بوشهر و پتروشیمی لردگان به بهره‌برداری رسیده است که در مجموع 10 میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی ایران اضافه کرده‌اند.
از این 10 میلیون تن ظرفیت تولید پتروشیمی، 140 هزار تن مربوط به پتروشیمی میاندوآب، 2.3 میلیون تن مربوط به پتروشیمی کاوه، 1.65 میلیون تن مربوط به پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه، 4.1 میلیون تن پتروشیمی بوشهر، 1.7 میلیون تن پتروشیمی لردگان و 100 تن نیز مربوط به ظرفیت واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان است.
ارزش سالانه محصولات این 6 پتروشیمی نیز در مجموع حدود 1.5 میلیارد دلار برآورد می‌شود.
به گزارش ایرنا، برنامه جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال 97 بر اساس طرح‌هایی که از گذشته آغاز شده بود، مدون شد تا این طرح‌ها تا سال 1400 به بهره‌برداری برسند و ظرفیت تولید در این صنعت تا 100 میلون تن در سال افزایش پیدا کند.
اما از آنجا که از 27 طرح تعریف شده در جهش دوم صنعت پتروشیمی، 17 طرح در سال 99 به بهره‌برداری می‌رسد، این سال به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی نام‌گذاری شده است البته به دلیل مسائل ناشی از کرونا ممکن است بهره‌برداری از برخی از طرح‌ها به ابتدای سال بعد منتقل شود.
با بهره‌برداری از این 17 طرح، ظرفیت صنعت پتروشیمی از 66 میلیون تن فعلی به 90 میلیون تن در ابتدای سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد.
10 طرح نیز تا پایان سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد تا در مجموع ظرفیت پتروشیمی ایران در پایان این سال به 100 میلیون تن در سال افزایش پیدا کند. همچنین درآمد صنعت که در حال حاضر 15 میلیارد دلار است در انتهای 1400 به 25 میلیارد دلار افزایش می‌یابد.
از سوی دیگر، 28 طرح برای جهش سوم پیش‌بینی شده که کار اجرایی بسیاری از این طرح‌ها آغاز و حتی برخی تا 30 درصد پیشرفت کار دارند.
با تحقق طرح‌های جهش سوم تا سال 1404 ظرفیت صنعت پتروشیمی از 100 میلیون تن در پایان سال 1400 به 133 میلیون تن در سال 1404 افزایش پیدا می‌کند و در آمد صنعت نیز از 25 میلیارد دلار بر اساس قیمت‌های پایه سال 95 به 37 میلیارد دلار در سال 1404 افزایش می‌رسد.
در حال حاضر 333 گرید محصول پلیمری و 40 نوع محصول شیمیایی در صنعت پتروشیمی ایران تولید می‌شود. در جهش دوم پتروشیمی علاوه بر افزایش گریدهای پلیمری، 15 نوع محصول شیمیایی به سبد پتروشیمی ایران اضافه می‌شود.
در جهش سوم نیز عدد 55 نوع محصول شیمیایی به 68 نوع ارتقا پیدا می‌کند و محصولات پلیمری نیز متنوع‌تر خواهد شد.
نکته مهم آن است که افزایش ظرفیت در صنعت پتروشیمی در حالی محقق می‌شود که بیژن زنگنه وزیر نفت همواره از سوی منتقدان به حمایت از خام فروشی در صنعت نفت محکوم شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وصیتنامه واتس‌آپی گروگانِ هتل دوک!

روایت "دیلی بیست" از شکست پروژه های اقتصادی محمد بن سلمان

پمپئو تا آخرین نفس علیه یمن

«محمد» و دوراهی شهرداری-ریاست جمهوری

رجا: آقای ولایتی شما مشاور رهبری هستید یا مشاور رییس جمهور؟

اتهامات بی اساس پمپئو در نزدیکی خروج او از قدرت

زاخارووا: آنچه در آمریکا اتفاق می افتد بازتابی از مشکلات غرب است

افزایش شمار کشته های درگیری قبیله ای در سودان به 83 تن

موج محکومیت عرضه محصولات صهیونیستی در بازارهای دبی

آسوشیتد پرس: ترامپ مدارک کاخ سفید را پس از خواندن پاره می ‌کرد

مخالف مشهور پوتین در فرودگاه دستگیر شد

دخالت آمریکا در تصمیم عراق برای خرید سامانه های دفاعی از روسیه

پیشنهاد کمیسیون انتخابات عراق برای تعویق انتخابات پارلمانی

اتفاق احتمالا مهم برای بازارها؛ آخرین روز کاری ترامپ کی است؟

پیش‌بینی قیمت طلا برای فردا 29 دی

کاهش 100 میلیونی قیمت بی ام و X4 2017

نماینده مجلس: دولت، دست دلالان را از بازار ارز و مسکن کوتاه کند

پیش‌بینی یک کارشناس از آینده قیمت دلار

کشف 40تن روغن احتکاری در بوشهر

10 خبر اثرگذار برای بورس فردا

طلا در مسیر نزول

حاشیه های فروش تابلوی نقاش متهم به آزار جنسی در حراج تهران

نیویورک تایمز: پمپئو همه پل‌های پشت سرش را خراب کرد

پادشاه دیوانه پیش از خروج از کاخ سفید همه جا را به آتش می کشد؟

بازار دوباره سبز خواهد شد

کامالا هریس فردا دوشنبه با کرسی سنا خداحافظی می‌ کند

کشتی باری روسیه در دریای سیاه غرق شد

آمریکا کامیون های حامل غلات سوریه را دزدید

فالح الفیاض: الحشد الشعبی مختص شیعه نیست

مرگ 55 نفر در آمریکا بعد از دریافت واکسن‌ های فایزر و مدرنا

آتش زدن پرچم رژیم صهیونیستی در تظاهرات سودان

عُمان گذرگاه‌ های زمینی را به مدت یک هفته تعطیل می‌کند

نماینده آمریکایی: شرایط کنگره مرا یاد منطقه سبز بغداد می‌اندازد

بازداشت متحدان ناوالنی در فرودگاه مسکو

نیروهای ترکیه آب شرب شهر الحسکه را قطع کردند

کمیساریای عالی انتخابات عراق خواستار تعویق برگزاری انتخابات پارلمانی شد

اقدام مذبوحانه عربستان در قبال انصارالله یمن

گزارش جزئیات صادرات ایران به اتحادیه اوراسیا

بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط چقدر تسهیلات گرفتند؟

قیمت هرکیلو مرغ در بازار

رفع تعلیق کارت بازرگانی 700 صادرکننده

وحشت در بازار جهانی طلا

شغل‌هایی که با کرونا از بین رفت

نگاهی به تغییرات نرخ ارز و تورم در 3 دهه اخیر

بیش از 75 درصد بازار سیگار در اختیار برندهای خارجی

نماینده کارگران: سبد معیشتی برای حداقل‌های یک زندگی به 8 میلیون تومان رسیده است

تغییر کاربری 25 درصد از رستورانهای تهران

شرایط استفاده ماینرها از برق تجدیدپذیر

فردا روز سرنوشت ساز برای حل معضل مسکن مردم

واکنش آنی بازارها به اظهارات اخیر رئیس جمهور