پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

مومیایی هلندی و ونگوگ از موزه ملی خداحافظی می کنند/5 روز هلند را رایگان ببینید ایرانیان هلند و بلژیک

مومیایی هلندی و ونگوگ از موزه ملی خداحافظی می کنند/5 روز هلند را رایگان ببینید
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان-مدیرکل موزه ملی ایران خبر داد: با گذشت حدود 11 ماه از آغاز فعالیت نمایشگاه "باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه‌ی درنتس"، در موزه ملی ایران، این نمایشگاه به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود.

به گزارش ایسنا، جبرییل نوکنده با تاکید بر این‌که با نزدیک شدن به پایان این رویداد بزرگ فرهنگی و برای تسهیل بازدید، علاقمندان می‌توانند به صورت رایگان تا نهم شهریور از این نمایشگاه دیدن کنند، در توضیح میزان بازدید انجام شده از این نمایشگاه در موزه ملی ایران گفت: از نخستین روز گشایش تاکنون 60 هزار و 100 نفر از این نمایشگاه بازدید کرده‌اند که از بین آن‌ها 58 هزار و 849 نفر ایرانی و باقی از سایر ملل از این نمایشگاه دیدن کرده‌اند.

نمایشگاه "باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه‌ی درنتس" که معرفِ پنجاه هزارسال فرهنگ و تمدن هلند است، دهم مهرماه 1397 با حضور «یاپ ورنر» سفیر هلند در تهران، سید علی پاکدامن مدیر کل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه و سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و روسای دو موزه گشایش یافت. این نمایشگاه دربرگیرنده 331 ظرف سفالی و فلزی، ابزار سنگی، زیورآلات، مومیایی طبیعی انسان، تابلو نقاشی و سفال قرون 19 و 20 در سه بخش باستان‌شناسی، سفال و نقاشی‌های قرن نوزده و بیست هلند است.

در مدت زمان برگزاری این نمایشگاه از مهمترین آثار نمایشگاه که بیشترین درصد بازدیدکنندگان را نیز به خود اختصاص داده مومیایی طبیعی 2300 ساله مرد اکسلورموند از دوره آهن و لیتوگرافی «بر دروازه ابدیت» از ونسان ونگوگ است که از این لیتوگرافی تنها شش نسخه در سایر موزه های جهان وجود دارد. وجه تمایز این نسخه دست‌خط ون‌گوگ است که در زیر اثر عنوان تابلو «بر دروازه ابدیت» را نوشته است.

موزه درنتس در شهر آسن، استان درنته در شمال هلند قرار دارد و با بیش از 160 سال قدمت، مجموعه هایی از آثار دوره های پیش از تاریخ تا هنر معاصر را در خود گردآورده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield