پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

کاهش 43 درصدی صادرات ایران به ترکیه ایرانیان ترکیه

کاهش 43 درصدی صادرات ایران به ترکیه
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان-طی هشت ماهه منتهی به آگوست 2019 نیز اگرچه تراز تجاری ایران با ترکیه با مازاد همراه بوده اما نسبت به دوره مشابه سال قبل به شدت کاهش داشته است. واردات ایران از ترکیه نیز طی این مدت افت 6 درصدی را تجربه کرده که در مقایسه با کاهش 43 درصدی صادرات آن ناچیز است.
آمارهای ماهانه تجارت ایران و ترکیه از ابتدای سال 2018 تا آگوست 2019 نیز گویای تضعیف تراز تجاری ایران با این کشور بوده که در واقع ناشی از افت شدید صادرات ایران به ترکیه است. بر اساس آمارها، تا ماه می 2019، تراز تجاری ماهانه ایران با ترکیه با مازاد همراه بوده اما از ماه ژوئن با افت قابل توجه صادرات ایران به ترکیه در ماه های بعد این تراز تجاری با کسری همراه شده است. در آگوست 2019 صادرات ایران به ترکیه حدود 86 میلیون دلار بوده که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته افت حدود 85 درصدی را تجربه کرده است در عین حال واردات ایران از ترکیه نیز معادله 173 میلیون دلار رقم خورده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود 5 درصد رشد داشته است.
معاونت بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به واکاوی وضعیت تجارت ایران با ترکیه در هشت ماهه نخست سال 2019 پرداخته است. آمارهای تجارت کالایی ترکیه نشان می دهد که در ماه آگوست، تراز تجاری ایران (با احتساب نفت خام) و ترکیه به نفع این کشور، مثبت شده که ناشی از کاهش بی سابقه صادرات ایران به این کشور طی ماه های اخیر است. طی هشت ماهه منتهی به آگوست 2019 نیز اگرچه تراز تجاری ایران با ترکیه با مازاد همراه بوده اما نسبت به دوره مشابه سال قبل به شدت کاهش داشته است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield