پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

جنجال بر سر انتقال تابلوی داوینچی به فرانسه ایرانیان فرانسه

جنجال بر سر انتقال تابلوی داوینچی به فرانسه
  بزرگنمايي:

آریا بانو- همشهری آنلاین نوشت: نمایشگاه آثار لئوناردو داوینچی در موزه لوور به مناسبت 500 سالگی مرگ نقاش شهیر ایتالیایی بدون یکی از بزرگ ترین تابلوهای او برگزار می شود.
در فاصله دو هفته تا افتتاح نمایشگاه آثار داوینچی در موزه لوور پاریس دادگاهی در ایتالیا حکم خروج تابلوی موسوم به «مرد ویترویوسی» را به مقصد فرانسه به حالت تعلیق درآورد. بیش از 530 سال از قدمت این تابلو می گذرد و امروز در ونیز نگهداری می شود. به این ترتیب، دوستداران هنر استاد ایتالیایی نمی توانند «مرد ویترویوسی» را در موزه لوور از نزدیک تماشا کنند.
ایتالیا نوسترا که یک گروه فعال در حوزه میراث فرهنگی است، مدعی شده بود تابلویی که داوینچی در 1487 خلق کرده نباید از ونیز خارج شود. کارشناسان معتقدند این نقاشی قدیمی به قدری شکننده است که اگر از ایتالیا تا فرانسه برود و برای مدتی طولانی در لوور در معرض دید مردم قرار بگیرد، به احتمال فراوان آسیب های جدی و اساسی می بیند. نمایندگان ایتالیا نوسترا پرونده خروج «مرد ویترویوسی» را به دادگاه کشانده اند.
نمایشگاه آثار داوینچی روز 24 اکتبر در پاریس افتتاح می شود و تا همین امروز غیبت دو تابلوی بسیار مشهور در آن در هاله ابهام است؛ یکی همین «مرد ویترویوسی» که با حکم دادگاهی در ایتالیا از حضور در نمایشگاه بازمانده و دیگری «سالواتور موندی» به عنوان گران ترین نقاشی تاریخ که تلاش ها برای به نمایش درآوردن آن در لوور بدون نتیجه ماند. دیگر مشکل پیش روی برگزارکنندگان نمایشگاه تهدید یکی از گروه های مخالف رئیس جمهوری فرانسه به بستن درهای لوور است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield