پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

هراس دلواپسان از مشارکت مردم در انتخابات اخبار ایران

هراس دلواپسان از مشارکت مردم در انتخابات
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - هراس دلواپسان از مشارکت مردم در انتخابات
٠
٠
آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
برخی افراد از صحنه سیاست محو شدنی نیستند و حتی اگر از عرصه سیاست عملی هم دور باشند، اما بازهم نظراتشان تاثیرگذار می‌نماید. حال بسیاری اصولگرایان و به‌خصوص دلواپسان درصددند که علی لاریجانی را از کنش سیاسی فعال در عرصه سیاست ایران کنار بگذارند تا راحت‌تر منویات خود را پیش ببرند. این در حالی است که لاریجانی نیز همواره با سیاست ورزی‌های خاص خود همواره نقشه‌های دلواپسان را نقش بر آب کرده است. در این راستا گفته می‌شد که رئیس مجلس دهم در لیست اصولگرایان قم حضور ندارد و علیرضا زاکانی جایگزین وی شده، اما گویا قرار است که لاریجانی از قم کاندیدا شود؛ اما با لیستی مستقل و متشکل از خود، رضا فرجی‌دانا و بهروز نعمتی. شاید در نگاه اول گفته شود این لیست در مقابل لیست دلواپسان در قم شانسی نداشته باشد، اما حضور لاریجانی در این لیست، تایید وی توسط جامعه مدرسین بوده و فرجی‌دانا که خود اهل قم است می‌تواند نقاط قوت و امتیاز این لیست باشد. نکته اینجاست که گویا لاریجانی تداوم حضور در بهارستان را به حضور در پاستور 1400 ترجیح داده؛ باید دید در آینده چه تحولاتی در مناسبات انتخاباتی به‌وجود خواهد آمد.
کنش‌های معطوف به انتخابات
بی‌شک انتخابات مجلس یازدهم که کمتر از پنج ماه دیگر در اسفندماه برگزار خواهد شد مهم‌ترین و تاثیرگزارترین فرآیند در ساحت سیاست داخلی ایران است و هرچه به این سو حرکت کنیم تمامی کنش‌ها، اقدامات و عملکردها معطوف به انتخابات خواهد بود. در این میان هر یک از جریانات سیاسی به طور جداگانه به تدوین راهبردها و استراتژی‌های انتخاباتی خود می‌پردازند و درصددند تا با اتخاذ بهترین تصمیمات و کم‌ترین ضریب خطا حضور موفقی در انتخابات را در راه رسیدن به بهارستان رقم بزنند. اصلاح‌طلبان که همچنان در سه راهی مشارکت مشروط، مشارکت مقید و ائتلاف بسر می‌برند و هنوز مشخص نشده که با کدام استراتژی وارد آوردگاه مجلس 98 خواهند شد. اصولگرایان نیز پس از جلسات متعدد به این نتیجه رسیدند که خیر واقعی خود را در پایگاه اصیل و سنتی خود پیگیری کنند و برای رسیدن به وحدت گرد جامعه روحانیت مبارز جمع شوند. گرچه در این بین اصلاح‌طلبان مشتاق مشارکت گسترده مردم و اصولگرایان درصدد مشارکت حداقلی هستند. حمید رسایی نماینده اصولگرای مجلس نهم می‌گوید: «مشارکت وقتی بالا می‌رود، خروجی صندوق از دست ما خارج می‌شود. اگر ما مشارکت را معمولی نگه داریم و تنها متدینین و حزب‌اللهی‌ها که معمولا با گوشه چشم اشاره کنیم به چه کسی رای بدهند، مشارکت داشته باشند؛ ما هم دموکراسی را داریم که واقعا دموکراسی است و تقلبی در آن نیست و هم اینکه صندوق مدیریت می‌شود و کشور دست کسی می‌افتد که فکر می‌کنیم بهتر می‌تواند کشور را اداره کند. مشارکت اگر بالا برود از صندوق چیزی در می‌آید که ما نمی‌خواهیم؛ پس باید تلاش کنیم مشارکت پایین باشد. مشارکت که پایین باشد ما برنده هستیم.» اما فارغ از جریان‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا باید زمین بازی سیاست در ایران را به طور گسترده‌تری دید و سایر کنشگران را نیز مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. بازیگرانی چون قالیباف، جلیلی، احمدی‌نژاد و مهم‌تر از همه علی لاریجانی، رئیس مجلسی که بسیاری از اعتدالیون و اصولگرایان میانه‌رو چشم به کنش سیاسی او دارند. گرچه جدای از حامیان لاریجانی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیز از عمل سیاسی لاریجانی در عرصه سیاست غافل نیستند. هر چه هست لاریجانی همواره مهره‌ای تاثیرگذار در عرصه انتخابات ایران است حال انتخابات مجلس باشد یا ریاست جمهوری.
3 گانه لاریجانی
مناسبات انتخاباتی همواره دستخوش تغییر و تحول می‌شوند؛ این ذات انتخابات است که تا شروع آن نمی‌توان به طور قطع و یقین گفت که افراد و جریانات سیاسی با چه استراتژی و محوریتی وارد انتخابات می‌شوند. مناسبات سیاسی در قم و همچنین کنش سیاسی علی لاریجانی نیز از همین رویه پیروی می‌کند. از همین رو اگر تا پیش از این گفته می‌شد که وی به دلیل حضور در انتخابات ریاست جمهوری 1400 عطای حضور در مجلس یازدهم را به لقای آن خواهد بخشید و عده‌ای آقای رئیس را غایب انتخابات لقب می‌دادند، اما امروز شرایط به گونه دیگری شده و سناریوهای دیگری بر کنش سیاسی لاریجانی وارد است. نخستین احتمال که پیش از این نیز کم و بیش مطرح بود نامزدی لاریجانی از آمل است انتخابات سال 84 نشان داد که وی از پایگاه رای خوبی در این شهر برخوردار است. هرچند بعید نیست، اما احتمال چندان زیادی ندارد. سناریوی دوم ائتلاف مجدد با اصلاح‌طلبان است؛ بدین نحو که با ائتلاف اصلاح‌طلبان لاریجانی بازهم از قم یا تهران کاندیدا شود و با حمایت اصلاح‌طلبان وارد مجلس شود. این احتمال نیز هر چند وجود دارد، اما با توجه به اظهارات کم و بیش عارف در خصوص حضور مستقل با پرچم اصلاح‌طلبی و تاکید سایر اصلاح‌طلبان بر هویت اصلاح‌طلبی و همچنین رقابت عارف با لاریجانی بر سر کرسی ریاست به‌نظر می‌رسد از احتمال کمتری برخوردار باشد. سناریوی سومی که شاید بتوان آن را محتمل‌ترین سناریو نامید کاندیداتوری لاریجانی از قم است؛ البته نه در لیست اصولگرایان بلکه حضور از قم با لیستی مستقل. لیستی متشکل از علی لاریجانی، بهروز نعمتی و رضا فرجی‌دانا. اگر این لیست را با لیست 3 نفره اصولگرایان در قم یعنی ذوالنوری، زاکانی و امیرآبادی مقایسه کنیم می‌بینیم که از طرفی چهره‌های شناخته شده‌تری هستند و از طرف دیگر احتمال رای آوریشان بیشتر است. چرا که لاریجانی مورد تایید جامعه مدرسین و فرجی‌دانا نیز اهل قم است. از طرف دیگردر لیست اصولگرایان ذوالنور به‌خاطر حمایت جبهه پایداری و امیرآبادی نیز به دلیل حمایت مردم قم می‌توانند امیدوار به حضور در مجلس باشند که در این شرایط فقط اوضاع برای زاکانی چندان مناسب نیست. چون از یک سو حمایت جامعه مدرسین و مردم قم را ندارد و از سوی دیگر هم با جبهه پایداری اختلاف دارد.
در نهایت...
مناسبات انتخاباتی در قم قابل پیش‌بینی نیست و هر آن ممکن است احتمالات و صف‌بندی‌های جدیدی بروز و ظهور کند، اما اگر شرایط به همین منوال پیش برود سناریوی دلواپسان برای کنارگذاشتن لاریجانی از مجلس به شکست گراییده و با لیست لاریجانی، زاکانی از حضور در مجلس یازدهم باز خواهد ماند. این تحولات نشان می‌دهد که گویا لاریجانی به تداوم حضور در بهارستان و عدم حضور در پاستور می‌اندیشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن آغاز شد

ماجرای پیشنهاد افزایش مالیات سیگار به جای گرانی بنزین

رشد چهار درصدی شاخص بورس در هفته دوم آذر ماه

رئیسی: استقلال اقتصادی بدون خودکفایی کشاورزی امکان پذیر نیست

بانک تجارت میزان وام قرض الحسنه پرداختی را اعلام کرد

قیمت انواع سبزیجات برگی و غیر برگی در غرفه های تره بار

رئیس اتحادیه املاک: قیمت مسکن تا پایان سال تغییر نمی کند

دارو،‌ صدرنشین افزایش تولید شد

آخرین تغییرات بودجه 99 اعلام شد

مشهد کانون دیپلماسی اقتصادی

گام مهم برای سهامداران پدیده

سرمقاله رسالت/ خواب و بیداری

سرمقاله شرق/ مجلس و صدای مردم

سرمقاله ایران/ راه پیروزی بر تحریم

سرمقاله اعتماد/ ترمیم اعتماد شهروندان

سرمقاله دنیای اقتصاد/ سیاست‌گذاری و قواعد بوروکراسی

سرمقاله جوان/ آزمون‏‌های فرصت ساز

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

ماجرای تغییر رمز اول برخی کارت‌های بانکی

سرگردانی سرمایه 5 هزار میلیارد تومانی صنعت ارز رمز

بی‌شرمی بنزینی!

حذف طرح ملی مسکن تهران تکذیب شد

طلا، سکه و دلار در مسیر گرانی

رکوردشکنی شاخص بورس تهران

حذف محدودیت فروش ارز در صرافی ها

وارثان نمایندگان فراری پس از 4 سال یاد «رأس امور» افتادند!

روایت عضو حزب اعتماد ملی از رفتار مافیایی حزب اتحاد ملت

معترضان را اراذل و اوباش و اغتشاشگر نمی‌دانیم

آمادگی بازار سرمایه برای آزادسازی سهام عدالت

معادله چند مجهولی بودجه 99

اطلاعیه مهم ایران خودرو درباره ثبت‌ نام خودرو

طلای جهانی اندکی گران شد

پیش بینی سقوط شدید قیمت نفت

سرمقاله خراسان/ مالیات سود، فقط ازسپرده های کلان

سرمقاله کیهان/ انتخابات مجلس و ضرورت تغییر

سرمقاله رسالت/ امنیت در گرو سرمایه اجتماعی

سرمقاله وطن امروز/ با این دولت چه کنیم؟

سرمقاله شرق/ اهمیت حفظ سلامت بازداشتی‌های اخیر

سرمقاله اعتماد/ میانجی خوب

سرمقاله ایران/ ویترین فرهنگ ایران

سرمقاله دنیای اقتصاد/ ریشه پنهان اعتراضات

سرمقاله سیاست روز/ آدرس غلط نباید داد

سرمقاله آرمان ملّی/ اهمیت «زمان» برای دیپلماسی ایران

یارانه 98 هزار میلیارد تومانی دولت به ارز در سال 97

سرمای زودهنگام و گرانی بنزین عامل نوسان قیمت سیب زمینی

مالیات سود، فقط از سپرده های کلان

سهم 5 درصدی تجدیدپذیرها روی قبض برق شما

حساب‌های اجاره‌ای ابزاری برای فرار مالیاتی

تصمیم مهم گازی برای خودروهای عمومی

دارو به درد افزایش قیمت مبتلا شد