پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

اخطاریه رسمی آمریکا به ترکیه ایرانیان ترکیه

اخطاریه رسمی آمریکا به ترکیه
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
اخطاریه رسمی آمریکا به ترکیه
k ٢٢
٦
دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
درحالی‌که روسیه گفته است که سیستم موشکی اس400 تا دو ماه دیگر در اختیار ترکیه قرار خواهد گرفت، اختلافات واشنگتن و آنکارا بر سر این خرید وارد فاز عملی شده است. به گزارش رویترز، وزیر دفاع موقت آمریکا رسما به ترکیه اطلاع داد که اگر برنامه‌های خود برای خرید سیستم دفاع موشکی اس‌400 از روسیه را پیش ببرد، اجازه نخواهد داشت جنگنده‌های اف‌35 خریداری شده را دریافت کند. پاتریک شاناهان، وزیر دفاع موقت آمریکا در نامه‌ای خطاب به خلوصی آکار، همتای ترکیه‌ای‌‌اش نوشت: اگرچه ما به دنبال حفظ روابط ارزشمندمان هستیم، اما اگر ترکیه سیستم‌های دفاع موشکی اس‌400 را دریافت کند، جنگنده‌های اف‌35 را دریافت نخواهد کرد. در این نامه که به تاریخ شش ژوئن به‌دست خلوصی آکار رسیده، شاناهان تصریح کرده است: اگر ترکیه به خریداری سیستم‌های دفاع موشکی اس‌400 ادامه دهد، پنتاگون در تاریخ 31 ژوییه (9 مردادماه) به آموزش خلبان‌های ترکیه‌ای برای کار با جنگنده‌های اف‌35 پایان خواهد داد.
شاناهان تاکید کرد: تمامی اقدامات اتخاذ شده درخصوص جنگنده‌های اف‌35 بر مبنای خطرات حضور سامانه‌های دفاع موشکی اس‌400 بوده و هیچ ارتباطی به تحریم‌های آمریکا علیه روسیه ندارند. با این حال وی همچنین هشدار داد که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره از درخواست‌ها برای اعمال تحریم‌های ثانویه بر ترکیه به‌خاطر خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس‌400 بر مبنای قانون مبارزه با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها حمایت می‌کنند. رئیس پنتاگون به همتای ترکیه‌ای خود هشدار داد: خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس‌400 به توانایی ترکیه برای تقویت و حفظ همکاری با آمریکا و ناتو خدشه وارد خواهد کرد و منجر به وابستگی بیش از حد اقتصادی و استراتژیک ترکیه به روسیه می‌شود. در دسامبر سال 2017 میلادی مسکو و آنکارا توافقی را برای فروش سامانه‌های دفاع موشکی اس‌400 به ترکیه امضا کردند. انتظار می‌رود نخستین محموله از این سامانه‌های دفاع موشکی در ماه ژوئن به‌دست آنکارا برسد. مقامات ترکیه در واکنش به تهدیدات آمریکا برای اعمال تحریم علیه آنکارا اعلام کردند که خرید تجهیزات نظامی یک حق مسلم و بی‌چون و چرا است و هرگونه احتمال برای دست کشیدن از برنامه خرید سامانه‌های اس‌400 را رد کرده‌اند.
براساس گزارش‌ها، واشنگتن به آنکارا این فرصت را داده یا توافق خرید اس‌400 با روسیه را تا پایان هفته نخست ماه ژوئن رها کند یا با مجازات‌هایی روبه‌رو می‌شود که شامل تحریم، حذف شدن از برنامه جنگنده‌های اف‌35 لاکهید مارتین و لغو ارسال 100 جنگنده اف‌35 است.
ترکیه یکی از شرکای اصلی برنامه اف 35 است و خرید تعداد 100 جنگنده اف 35 به مقدار 9 میلیارد دلار برای این شرکت آمریکایی آورده خواهد داشت. پنتاگون می‌گوید که ترکیه برخی از 937 قطعه این جنگنده را خود تولید می‌کند. آمریکا برای سال بعد قصد دارد تا تولید این قطعات را در ترکیه به نقطه‌ای دیگر منتقل کند. پنتاگون اما اعتقاد دارد که اگر ترکیه به برنامه زمانی آمریکا پایبند بماند و از خیر موشک‌های اس400 بگذرد، تولید این قطعات در ترکیه به صرفه‌تر خواهد بود. کارشناسان می‌گویند اگر ترکیه از برنامه اف35 کنار گذاشته شود، تاثیر بسیار بدی را روی نیروی هوایی‌اش شاهد خواهد بود. این می‌تواند به یکی از بزرگ‌ترین شکاف‌های موجود میان دو کشور عضو ناتو تلقی شود. ترکیه و آمریکا از پیش بر سر برخی مسائل همچون تحریم ایران، سوریه و دستگیری یکی از کارکنان سفارت آمریکا، دچار اختلاف شده‌اند و حالا عدم فروش اف 35 می‌تواند آن را تعمیق کند. در این شرایط هم به‌نظر می‌رسد که ترکیه همچنان فرآیند خرید سیستم دفاع موشکی اس400 را دنبال می‌کند. روز بیست و دوم ماه مه، خلوصی آکار تاکید کرد که نیروهای ارتش ترکیه در روسیه به سر می‌برند تا نحوه استفاده از سیستم موشکی اس400 را فرا بگیرند. ترکیه بر این باور است که خرید اس400 برایش سود بیشتری دارد. اردوغان گفته است که آمریکا پیشنهادی بهتر از خرید اس400 را به ترکیه‌ای‌ها نداده است. الجزیره هم به نقل از مقام‌های روسی گزارش داده است که فرآیند تحویل موشک‌های اس400 به ترکیه روی روال است و مانعی برای آن وجود ندارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield