پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته اخبار ایران

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - جمهوری اسلامی / « تحلیل سیاسی هفته » عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
سم‌الله الرحمن الرحیم
چهارشنبه این هفته که هشتمین روز از ماه ربیع‌الاول بود، با مصیبت جانگداز سالروز شهادت امام حسن عسکری علیه‌السلام مصادف شد. این امام معصوم، با مجاهدات علمی در شرایط بسیار دشواری که در سامرا و با محدودیت شدید محاصره نظامی دربار عباسی داشتند، توانستند جامعه اسلامی را با معارف اسلامی آشنا نمایند و چهره ظالم خلفای عباسی را افشا کنند. حفاظت از میراث بسیار مهم امامت بعد از شهادت امام عسکری، امر خطیری بود که با تدبیر آن حضرت به بهترین وجه صورت گرفت و وجود مقدس امام زمان علیه‌السلام در شرایط بسیار خطرناک و حساس آن مقطع از تاریخ اسلام از گزند دشمنان محفوظ ماند و جهان از وجود پربرکت حضرت بقیه‌الله‌الاعظم بهره‌مند شدند.
این هفته و در آستانه یوم‌الله 13 آبان که روز مبارزه با استکبار جهانی نام دارد، رهبر انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار دانش‌آموزان با ایشان، بر استمرار مبارزه با آمریکا تاکید کردند و افزودند: «عدم پذیرش مذاکره با آمریکا را، راهی برای جلوگیری از نفوذ مجدد این کشور در ایران می‌دانیم و این راه نفوذ را برای همیشه بسته نگاه خواهیم داشت.»
در روز دوشنبه این هفته، در سراسر کشور راه‌پیمائی ضدآمریکائی 13 آبان برگزار شد و مردم با شعار «مرگ بر آمریکا» بار دیگر خشم خود را از سیاست‌های خصمانه شیطان بزرگ نشان دادند. متاسفانه در بعضی موارد افراد معدودی این راه‌پیمائی ضدآمریکائی را با شعارهای ضد دولت جمهوری اسلامی به انحراف کشاندند. این خودسری‌ها قطعاً موجب خشنودی شیطان بزرگ است و عقلای قوم باید به آن برای همیشه پایان بدهند.
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، همزمان با یوم‌الله 13 آبان اعلام کرد ایران به ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته ادامه می‌دهد و ما در این زمینه گام‌های بلندی برداشته‌ایم. وی این نکته را هم گفت که تعهدات برجامی، برخلاف شایعات افراد بدخواه، مشکلی در روند فعالیت‌های هسته‌ای کشور ایجاد نکرد و دانشمندان اتمی ما با تمام توان به وظایف خود عمل نموده و به پیشرفت‌های چشمگیری نیز دست یافته‌اند.
همچنین آقای روحانی رئیس‌جمهور در مراسم افتتاح کارخانه نوآوری از اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران خبر داد و در عین حال تاکید کرد که این گام هم همانند سه گام قبلی ایران برگشت‌پذیر است و در صورتی که شرکای برجام به تعهدات خود برگردند ایران هم تعهدات خود را اجرا خواهد کرد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران همچنین دستور کاهش تعهدات برجام و آغاز گازدهی به 1044 سانتریفیوژ را صادر کرد و گفت به جهت سیاست‌های آمریکا و متحدانش، فردو به‌زودی کاملاً فعال خواهد شد.
دیروز در همین راستا مخزن (سیلندر) 2800 کیلویی که حاوی حدود 2000 کیلوگرم گاز هگزا فلوراید اورانیوم (uf6) است تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از انتقال از مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن (نطنز) به مجتمع غنی‌سازی شهید دکتر علیمحمدی (فردو) در سالن خوراک‌دهی مجتمع فردو قرار گرفت.
گام چهارم ایران واکنش متفاوت برخی طرف‌های برجام را هم در پی داشت. پس از آنکه رئیس‌جمهوری ایران خبر از برداشتن چهارمین گام کاهش تعهدات برجامی ایران داد، مقام‌های برخی از کشورهای امضاکننده برجام مواضع متفاوتی در این زمینه داشتند که عمده‌ترین آن در اظهارات مقامات روسی مطرح شد مبنی بر اینکه خروج آمریکا از برجام را سرمنشا تحولات اخیر ارزیابی کردند.
در مسائل خارجی، ابتدا به تازه‌ترین تحولات در صحنه سیاسی کشور عراق می‌پردازیم که بخش عمده مطالب رسانه‌های منطقه و جهان را به خود اختصاص داد.
این هفته نیز موج اعتراضات مردمی در عراق ادامه داشت و شمار زیادی از شهرها شاهد تظاهرات بودند. معترضین با کشاندن دامنه تظاهرات به مرحله تعطیلی اجباری ادارات و موسسات، تلاش کردند تا دولت را به پذیرش خواسته‌هایشان تحت فشار مضاعف قرار دهند.
این هفته، آیت‌الله سیستانی مرجع عالیقدر با صدور پیامی که توسط نماینده‌شان در نمازجمعه قرائت شد ضمن حمایت از خواسته‌های بر حق معترضان، نسبت به نفوذ مغرضان و منحرف ساختن جهت اعتراضات، هشدار داد. ایشان همچنین تاکید کرد که هیچ کشور و یا طرف خارجی حق مصادره اعتراضات عراقی‌ها را ندارد.
حادثه تعدی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کربلا، مورد دیگری بود که این هفته توسط عده‌ای آشوب‌طلب صورت گرفت. واقعیت این است که حمله به کنسولگری ایران را نباید به کل عراقی‌ها نسبت داد. مردم ایران مهمان‌نوازی بی‌شائبه عراقی‌ها را در مناسبت‌های مختلف فراموش نمی‌کنند و فتنه‌گری عده‌ای معدود را به حساب کل مردم عراق نمی‌گذارند. مثلت آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه که همواره درصدد تخریب روابط ایران و عراق بوده‌اند قطعاً در این‌گونه اقدامات تخریبی نیز دخیل هستند. ایران و عراق، جدای از قرابت جغرافیایی، از لحاظ دینی و فرهنگی نیز وابستگی‌های عمیق دارند و عقلای قوم در دو طرف باید در حفظ این نزدیکی همت کنند.
این هفته صحنه سیاسی لبنان نیز همچنان متلاطم بود و استعفای رفیق حریری نخست‌وزیر این کشور نیز نتوانست ناآرامی‌ها را مهار کند و اوضاع را به روال عادی بازگرداند. اعتراضات، در مرحله‌ای به مسدود کردن راه‌ها کشیده شد که نشان می‌دهد اراده این است که این کشور به هرج و مرج کشیده شود. اگرچه گزارش‌ها درحال حاضر از آرامش نسبی در لبنان حکایت دارد ولی تردید نباید داشت که دست‌هایی در داخل و خارج لبنان، از توطئه کشاندن این کشور به آشوب دست برنمی‌دارند و مترصد فرصت هستند. این سیاست شوم در راستای توطئه‌ای است که برای تضعیف جبهه مقاومت ضدصهیونیستی دنبال می‌شود و بنا به ارزیابی دشمنان مقاومت، ایجاد بحران در لبنان می‌تواند به این توطئه کمک کند.
این هفته موضوع استیضاح ترامپ با اقدام کنگره، رسمی شد و با این تحول، روند استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا عملاً کلید خورد. سیاست‌های ترامپ از همان ابتدا جنجال‌برانگیز و مسئله‌ساز بوده و اکثر آمریکایی‌ها بر استیضاح وی اجماع داشته‌اند ولی یافتن مستمسک قانونی کافی برای این اقدام در قانون اساسی آمریکایی دشوار بوده است. رسمی شدن روند استیضاح، ترامپ را به کانال هجوگویی و دشنام‌های رکیک و جنون‌آمیز کشانده است. این رفتارها، افتضاح در دستگاه حاکمه آمریکا را در منظر جهانیان قرار داده است.
استعفای بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس، موضوع دیگری بود که در صحنه سیاسی بین‌المللی رقم خورد و بازتاب گسترده‌ای پیدا کرده است. کناره‌گیری جانسون به دلیل ناکامی وی در اجرای طرح جنجالی موسوم به «برگزیت»، یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا رخ می‌دهد و وی، سومین نخست‌وزیر انگلیس پس از «دیوید کامرون» و «ترزا می‌» می‌باشد که قربانی این طرح می‌شود.
مسئله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا توسط جناحی در انگلیس که خود را برتر از سایر اروپائیها می‌دانند و ماندن در این اتحادیه را کسر شان می‌پندارند به جریان افتاده است درصورتیکه بخش مهمی از بدنه اجتماعی و سیاسی این کشور موافق این قضیه نیستند. از این‌رو، هر دولت دیگری که در آینده بر سر کار بیاید نیز مسیر دشواری را پیش‌رو خواهد داشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بورس باز هم صعودی شد

سرمقاله خراسان/ معمای ارزی که تغییر نمی کند

بدهی بانک‌ها و موسسات اعتباری وثیقه‌دار شد

افزایش 10 درصدی عوارض واردات لوازم آرایشی در سال آینده

بودجه عمرانی 11 هزار و 726 میلیارد تومانی وزارت راه در سال آینده

کشف ذخایر عظیم گاز در سواحل موریتانی

عوارض نوسازی افزایش یافت

سکه بهار آزادی اندکی ارزان شد

مهلت 3 ماهه به وزارت اقتصاد برای تکمیل اطلاعات شرکت‌های دولتی

قیمت دلار در بازار امروز تهران

عوارض خروج از کشور افزایش یافت

دولت کدام را انتخاب می‌کند؟ فشار بر محرومان یا مالیات از ثروتمندان

بودجه 1483 هزار میلیارد تومانی برای شرکت های دولتی

توزیع 74 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و حمایتی در سال 99

مرغ ارزان شد

نرخ رسمی 47 ارز اعلام شد

سقف وام ازدواج 30 میلیون تومان ماند

بهترین و بدترین سایت های مسافرتی از نگاه کاربران معرفی شدند

شهرگردی در ماه آخر پاییز چقدر هزینه دارد؟

همه آنچه در جریان اعتراض به افزایش قیمت بنزین اتفاق افتاد

رونق دوباره یک کارخانه تولید کاشی در شمال کشور

تدوین 94 پروژه در راستای ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح

درآمد 3 هزار میلیارد تومانی کشور با اخذ مالیات پلکانی از کارانه پزشکان

نوبخت: کالاهای اساسی در بودجه 99 ، با دلار 4200 تومانی تامین می شود

مناسب ترین زمان برای خرید مسکن

کاهش قیمت گوجه‌فرنگی به دی ماه موکول شد

معمای ارزی که تغییر نمی کند

رونمایی از ارقام کلیدی بودجه 99

سرانجام اصلاحات ساختاری در لایحه بودجه سال 99 کل کشور

هاشمی افراطی ها را موجب فرار مغزها دانست

پژوهشگر ایرانی هوش مصنوعی

فرار مالیاتی پزشکان و وکلا چه قدر است؟

همتی: مردم ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز را مدنظر داشته باشند

بنزین سوپر 3500 تومانی مشتری ندارد

خبر خوش وزیر راه درباره راه آهن بیرجند-زاهدان

ظرفیت ثبت‌نام طرح ملی مسکن 3 شهر تکمیل شد

اشتباه لپی آقای سخنگو؛ دلار بودجه 4200 تومان است نه 4500

دسترسی به تمام هتل ها و مسافرخانه های ایران تنها با یک کلیک!

کیهان: اظهارنظر رهبر انقلاب ناظر به مسائل امنیتی بود نه طرح اقتصادی بنزین

اصلاح‌طلبان برای مجلس آمدند

ماهشهر پس از روز واقعه

کروکی اقتصاد سال 99

260 هزار نفر کارگر در کشور مقرری ماهانه بیمه بیکاری می‌گیرند

زمان ثبت نام در طرح مسکن ملی در 5 استان اعلام شد

طلا، سکه و دلار هر روز گران تر از دیروز

خطای دید در بازار مسکن

نفت اندکی گران شد

ثبت نام طرح ملی مسکن در 5 استان دیگر آغاز شد

معافیت مالیاتی حقوق های زیر 3 میلیون و بالای 100 میلیون تومان!

دفاع "روحانی" از لایحه بودجه 99 در مجلس