پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله سیاست روز/ خروج از برجام رهایی از تعهدات یکجانبه اخبار ایران

سرمقاله سیاست روز/ خروج از برجام رهایی از تعهدات یکجانبه
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - سیاست روز / « خروج از برجام رهایی از تعهدات یکجانبه » عنوان سرمقاله سردبیر روزنامه سیاست روز، محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه 15 آبان ماه گام چهارم کاهش تعهدات هسته ای خود را برداشت،‌این در حالی است که اروپا و آمریکا نیز در حال رصد اقدمات ایران در این زمینه هستند و پس از اقدام ایران مواضع مضحکی گرفتند.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دانشجویان و دانش آموزان از شرایط ایجاد شده در کشور به خاطر برجام ناخشنود بودند.
ایشان با انتقاد از رویکرد «منتظر خارجی‌ها ماندن» گفتند: «یک مدت معطل برجام بودیم، یک مدت دیگر هم معطل دستور رئیس جمهور امریکا برای تمدید مهلت‌های سه‌ماهه‌ای بودیم که متأسفانه در برجام گذاشته‌اند، و یک مدت هم معطل بمانیم برای رئیس‌جمهور فرانسه و برنامه های فرانسوی‌ها، در حالی که این انتظارها، سرمایه گذار و فعال اقتصادی را دچار بلاتکلیفی می کند و کشور را به رکود و عقب‌ماندگی می کشاند.»
جمهوری اسلامی ایران گام چهارم را برداشت اما هنوز برای رسیدن به پیش از برجام زمان زیادی باقی مانده است و رسیدن به آن مرحله به خاطر اجرای تعهدات ایران، به سادگی نخواهد بود هر چند امکان آن برای جمهوری اسلامی ایران فراهم است. رهبر معظم انقلاب اسلامی با درک درست از شرایط اقتصادی کشور، درصد زیادی از آن را به خاطر بلاتکلیفی در اجرای برجام می دانند که این تحلیل و برداشت درست است.
تولید کننده، صادر کننده و فعال اقتصادی نمی تواند سرمایه خود و حوصله خود را خرج مسئله ای کند که خروجی آن نامشخص است و متزلزل است. مردم نیز در شرایط بلاتکلیفی و فشارهایی قرار دارند که برجام بخش زیادی از آن را باعث شده است. نوسانات قیمتی، ارزی و تکانه های اقصادی نتیجه برجامی است که اکنون باز هم در انتظار آن هستیم تا شاید اروپا و فرانسه برای ریکاوری این پیمان کاری انجام دهند. اما باید یقین دانست که اروپا تعهدات خود را اجرا نخواهد کرد. ایران پایبندی خود را حتی فراتر از از تعهدات نشان داد، اما با این وجود آمریکا و اروپا از همان ابتدای آغاز برجام تعهدات خود را اجرا نکردند و اکنون عملاً خارج شده از برجام هستند، آمریکا که رسماً از آن خارج شد.
با وجودی که ایران پیش از این سه گام کاهش تعهدات خود را اجرا کرده بود، اما اروپایی ها هنوز اندر خم یک کوچه مانده اند که آیا تعهدات خود را اجرا کنند یا نه؟! گام چهارم ایران نیز برداشته شد و اروپا بجای آن که تعهدات خود را اجرا کند، از ایران می‌خواهد به برجام پایبند باشد.
اروپا اگر اعتقاد به اجرای تعهدات برجامی خود را داشت با همان گام اول کاهش تعهدات ایران، دست به کار می شد تا گام های بعدی ایران برداشته نشود، اما اتحادیه اروپا نه تنها هیج کاری انجام نداد بلکه ایران را تهدید کرد.ایران کاهش تعهدات خود را برای بازگرداندن آمریکا و اروپا به برجام انجام داد اما آنها واکنش مثبتی نشان ندادند. در آستانه برداشتن گام چهارم ایران اتحادیه اروپا اعلام کرد که پایبندی آنها به برجام به پایبندی ایران بستگی دارد.
ماجا کوچیانیک، سخنگوی کمیسیون اروپا گفته؛ پایبندی این اتحادیه به «برجام» به پایبندی ایران به توافق هسته‌ای حاصل‌شده در سال 2015 بستگی دارد. اروپایی ها به گونه ای سخن می گویند که تصور می شود آنها به برجام پایبند هستند و این ایران است که نقض عهد کرده است! اروپا پس ار خروج رسمی آمریکا از برجام بیش از یک سال است که نوید اجرای بسته و برنامه ای را می دهد تا بتواند رضایت ایران را جلب کند در حالی که جمهوری اسلامی ایران با وجود خسارت بار بودن برجام حتی در صورت اجرای کامل آن از سوی آمریکا و اروپا، خواهان اجرای تعهداتی است که توافق هسته ای برای طرف مقابل وضع کرده است. بسته هایی مانند اینستکس اروپایی نمی تواند حق جمهوری اسلامی ایران را در برجام ادا کند. سخنگوی اتحادیها روپا گفته؛ ما از ایران خواسته‌ایم بدون تأخیر این گام‌ها را به عقب برگردانده و از برداشتن گام‌های دیگری که به تضعیف توافق هسته‌ای منجر می‌شود خودداری کند. به نظر می رسد در ماجرای توافق هسته ای جای مجرم و شاکی تغییر کرده و آن کشوری که برجام را زیر پا گذاشته و به تعهدات خود عمل نکرده حق به جانب است و دراین میان ایران متهم به نقض برجام می شود!
حتی ایران به آمریکا فرصت داد تا با بازگشت به توافق هسته ای، از نابودی این توافق جلوگیری کند و به تعهدات خود پاینبد باشد اما ترامپ رسماً به این فرصتی که ایران به آنها داده بود پاسخ منفی داد و گفت به برجام باز نخواهد گشت.
اکنون رهایی از قید و بندهایی که برجام برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده نعمتی خواهد بود که میتواند شرایط را نیز به نفع ایران تغییر دهد، اصرار اروپا به ماندن ایران در برجام و همچنین تأکید آمریکا در این زمینه اهمیت پایبندی ایران را به توافق هسته ای برای غرب نشان می دهد.
با توجه به شرایطی که از سوی آمریکا و اروپا برای برجام و ایران ایجاد شده بهترین گزینه ای که ایران باید آن را اجرا کند خروج کامل از توافق هسته ای و رهایی از آن است.
قطعاً اقدام جمهوری اسلامی ایران در خروج از برجام، قید وبندهای تعهدات توافق هسته‌ای را باز می‌کند و همگان از بلاتکلیفی رهایی خواهد یافت. گام چهارم ایران برداشته شد اما باید گام بعدی خط پایانی بر روی توافقی باشد که یکجانبه از سوی ایران در حال اجرا است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همتی: مردم ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز را مدنظر داشته باشند

بنزین سوپر 3500 تومانی مشتری ندارد

خبر خوش وزیر راه درباره راه آهن بیرجند-زاهدان

ظرفیت ثبت‌نام طرح ملی مسکن 3 شهر تکمیل شد

اشتباه لپی آقای سخنگو؛ دلار بودجه 4200 تومان است نه 4500

دسترسی به تمام هتل ها و مسافرخانه های ایران تنها با یک کلیک!

کیهان: اظهارنظر رهبر انقلاب ناظر به مسائل امنیتی بود نه طرح اقتصادی بنزین

اصلاح‌طلبان برای مجلس آمدند

ماهشهر پس از روز واقعه

کروکی اقتصاد سال 99

260 هزار نفر کارگر در کشور مقرری ماهانه بیمه بیکاری می‌گیرند

زمان ثبت نام در طرح مسکن ملی در 5 استان اعلام شد

طلا، سکه و دلار هر روز گران تر از دیروز

خطای دید در بازار مسکن

نفت اندکی گران شد

ثبت نام طرح ملی مسکن در 5 استان دیگر آغاز شد

معافیت مالیاتی حقوق های زیر 3 میلیون و بالای 100 میلیون تومان!

دفاع "روحانی" از لایحه بودجه 99 در مجلس

دست بانک ها از جریمه های تاخیر کوتاه می شود

طلای جهانی اندکی ارزان شد

قیمت 16 ارز در بازار بین بانکی ارزان شد

بورس بر فرار قله ای دیگر

یارانه نقدی آذر چهارشنبه واریز می‌شود

عرضه 4 هزار میلیارد تومان اوراق منفعت از فردا در فرابورس

افزایش قیمت چشمگیر در بازار دلار

استان‌هایی که امروز و فردا بارانی می‌شوند/ تهران فردا بارانی‌ست

سرمقاله رسالت/ به بهانه تعظیم و تکریم یحیی علوی!

سرمقاله شرق/ خط مقدم سیاست

سرمقاله اعتماد/ سه نکته درباره اوپک 177

سرمقاله ایران/ صندوق، درمان دردهای امروز ما

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب؟

سرمقاله فرهیختگان/ نئولیبرالیسم و هیچ‌انگاری عدالت

سرمقاله جوان/ رسالت جنبش دانشجویی در گام دوم انقلاب

چرا ایرانی‌ها هنوز به ترکیه سفر می‌کنند

نرخ سفرهای خارجی دور و نزدیک زمستانه

سرمقاله وطن امروز/ در مذمت تلاش دولت برای جلب ترحم

سرمقاله کیهان/ 16آذر تولد دو شعار

شمارش معکوس برای حذف رمز ایستا

مصرف بنزین سوپر کاهش یافت

استان های هزار میلیاردی در جذب سرمایه گذاری

درد دل فعال اقتصادی با واعظی در مشهد

سه سیاست راهبردی برای کنترل نقدینگی

گردشگری با نمایشگاه های این هفته/پیشنهاد ویژه؛نمایشگاه تخصصی-صادراتی فرش دستباف در همدان

رکورد جدید در بازار دلار

صرفه جویی 6 میلیون تومانی هر خودروی گازسوز

ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن آغاز شد

ماجرای پیشنهاد افزایش مالیات سیگار به جای گرانی بنزین

رشد چهار درصدی شاخص بورس در هفته دوم آذر ماه

رئیسی: استقلال اقتصادی بدون خودکفایی کشاورزی امکان پذیر نیست

بانک تجارت میزان وام قرض الحسنه پرداختی را اعلام کرد