پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

فرزندان مسئولان در راه مجلس اخبار ایران

فرزندان مسئولان در راه مجلس
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مجلس در راس امور است و این فرمایش بنیانگذار انقلاب اسلامی مسیر راه نمایندگان را به آنها نشان می‌دهد؛ نمایندگانی که هر کدام به دلیلی در انتخابات‌های 10 مجلس از گذشته تا به امروز کاندیدا شدند و با رای مردم بر کرسی‌های این نهاد تکیه زدند. اگرچه در کلام و نوشتار چنین است که رای مردم براساس توانایی‌ها و تجارب کاندیداهاست اما آنچه در واقعیت ظهور و بروز پیدا کرده تفاوت‌هایی دارد یعنی مدت‌هاست گرایش‌های سیاسی در رای دادن مردم به کاندیداها به‌ویژه در تهران مدنظر بوده است به‌عنوان نمونه مجلس ششم متاثر از انتخابات 76 شاهد حضور نمایندگان اصلاح‌طلب از حوزه انتخابیه تهران بود یا مجلس دهم هم از آن قاعده مستثنی نیست و اعضای لیست امید که از سوی اصلاح‌طلبان ارائه شد در پارلمان حضور دارند. تنها غالب بودن گرایش سیاسی در رای دادن جامعه تاثیرندارد بلکه بعضا جامعه با خاطرات خوبی که از عملکرد برخی مسئولان سال‌های نخست انقلاب و دهه‌های کنونی دارند به فرزندان آنها که کاندیدای مجلس می‌شوند رای می‌دهند که البته این گرایش به فرزندان مسئولان قطعی نیست یعنی در برهه‌هایی آنان مورد توجه رای دهندگان قرار نمی‌گیرند یا اینکه جامعه رای دهنده پس از چند دوره حضور فرزند یکی از مسئولان سابق دلیلی برای رای دادن به او و تداوم حضورش در پارلمان احساس نمی‌کند. بنابراین نام این فرزندان را بر روی برگه‌های رای نمی‌نویسند.
گام پسر نوبخت در مسیر عمو
روز گذشته فرزند یکی از مسئولان برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کرد. توحید نوبخت، فرزند محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه برای حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه رشت کاندیدا شد. البته توحید نوبخت نخستین فرد از خانواده محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیست که عزم ورود به پارلمان دارد چرا که برادر او یعنی علی نوبخت کاندیدای مجلس دهم شد و اکنون نماینده است. در مرداد سال گذشته اخباری درباره بازداشت پسر محمدباقر نوبخت مطرح شد. 31 مرداد سخنگوی قوه‌قضائیه درباره صحت و سقم بازداشت پسر محمدباقر نوبخت گفت: معمولاً اگر اینجور چیزها باشد دیر یا زود مطلع می‌شوید و محمدباقر نوبخت هم چنین به این موضوع واکنش نشان داد: «برای اطمینان خاطر آن کسانی که سوال سفارش می‌دهند اعلام می‌نمایم هیچ یک از فرزندانم بازداشت نیستند و قبراق و سرحال کنار خانواده روزگار می‌گذرانند.» اکنون مشخص نیست که پسر می‌تواند همانند عمو رای مردم را کسب و به‌عنوان نماینده رشت وارد مجلس شود یا خیر!
محسن علوی هستم ؛ دور از اعتبار پدر
محسن علوی نماینده مجلس دهم هم فرزند حجت الاسلام محمود علوی وزیر اطلاعات دولت است. او هیچ‌گاه سعی نکرد به نحوی رفتار کند که نسبت خویشاوندی او با پدر امتیازی برایش محسوب نشود و همواره آرام و هیچ‌گاه در مباحث چالشی پارلمان حضور ندارد. چنانکه در پاسخ به این سوال برنا که چرا آقازاده‌ها علاقه دارند با کسانی ازدواج کنند که پدرشان مسئول باشد؟ گفت: «هنگام ازدواج به این مسائل توجه نمی‌کردم و به فکر این بودم تا با کسی ازدواج کنم و با زندگی طلبگی بسازد و شرط دیگری در ذهنم نداشتم.» فرزند علوی از آقازاده بودن فراری است و تاکید دارد: «آقازاده بودن هم دردسر است، به حدی که گاهی به خودم می‌گفتم بروم فامیلی‌ام را عوض کنم و خودم باشم. افتخار می‌کنم فرزند چنین پدری هستم که در حال خدمت کردن به مردم است؛ اما مشکلاتی هم دارد و در این مدت 6 ماه اخیر هم درگیر مشکلی بودم و متهم به رانت‌خواری و آقازادگی بودم. اگر بیایم و از رانت پدرم استفاده کنم، کار اشتباهی انجام داده‌ام؛ ما هم مثل بقیه هستیم. خلاصه آقازادگی نه باید امتیاز باشد برای کسب آنچه حق انسان نیست و نه جرم باشد و باعث از دست رفتن آنچه حق انسان است، بشود.»
ورود بخاطر پدر؛ تداوم بخاطرمشی مستقل
علی مطهری نماینده چنددوره مجلس و فرزند شهید مرتضی مطهری است. شاید اذعان شود رای به او به‌واسطه شناخت جامعه از رفتارهای مثبت و عدالت‌خواهانه پدرش بوده است اما علی مطهری نشان داد با شخصیت حقیقی خودش هم توان طرح موضوعات لازم برای حل مشکلات کشور را دارد و به همین دلیل اگر اقدامی انجام دهد کمتر او را با روحیات پدرش مقایسه می‌کنند. در انتخابات مجلس هشتم تصور بر این بود که فرزند شهید بهشتی به اصولگرایان نزدیک است اما به تندریج مشخص شد او علقه‌ای به جریانات سیاسی ندارد و مسیر خودش را طی می‌کند که البته دراین میان بارها مورد هجمه قرار گرفته است اما با اعتقاد به آزاداندیشی توانست برکرسی نمایندگی مجالس نهم و دهم هم بنشیند.
ورود به مجلس با نام برادر
محمدرضا باهنر برادر شهید محمدجواد باهنر است که او هم مانند مطهری توانست در چند دوره مجلس حضور داشته باشد. باهنر اصولگراست و تا مجلس نهم سعی داشت وظیفه هماهنگی این جریان در مجلس را بر عهده بگیرد اما زمانی که مشی اعتدالی اتخاذ کرد و حمایت از اصولگرایانی که نسبتی با اعتدال نداشتند را حذف یا کمرنگ کرد به حاشیه رانده شد، چنانکه در مجلس دهم حضور ندارد. باهنر اما ظاهرا درصدد تعریف نقشی تازه برای خود در عرصه سیاست است چنانکه پیگیر گفت‌وگوی ملی است و جلساتی را با اصلاح طلبان برگزار می‌کند.
دوام کم برادر اصلاح‌طلب در مجلس
سیدمحمدرضا خاتمی برادر رئیس دولت اصلاحات هم در مجلس ششم نایب رئیس بود. بدون شک نسبت خانوادگی و پررنگ بودن گفتمان اصلاحات در سال 80 سبب نوشتن نام او بر برگه‌های رای شد. خاتمی پس از آن مجلس دیگر در خانه ملت حضور نداشت چرا که از یک سو می‌دانست احراز صلاحیت نخواهد شد و از سوی دیگر ساز و کار جریان اصلاحات به نحوی نبود که برای حضور سیدمحمدرضا خاتمی در مجلس برنامه‌ریزی کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معمای نفت در بودجه 99

پنج سوخت پرواز بورس

سرنوشت یارانه نقدی در لایحه بودجه

تازه‌ترین نرخ‌های ارزی

ورود 45 برند جدید مواد دخانی به عرصه تولید و فروش

وزارت نیرو بیش از 11 هزار میلیارد تومان بدهی را تسویه کرد

معاون وزیر راه و شهرسازی: بسیاری از متقاضیان مسکن ملی شرایط قانونی ندارند

شوق خدمت یا حرص قدرت؟

ترکیب مثلث سیاسی انتخابات مجلس

ســرنوشت 5 رئیس مجلس؛ از حــصر تا قهــر!

دردسرهای یک بیانیه

آخرین حساب و کتاب دولت برای اداره کشور

چرا تصمیم سخت دولت همیشه فشار بیشتر به ملت است؟

سورپرایز وزیر ارتباطات کسب و کارهای آنلاین

بررسی نقاط ضعف و قوت بودجه 99

ارقام کلیدی بودجه

مرگ روزانه ١٥ نفر در هوای آلوده تهران

دو سناریوی روحانی بودجه 99 ، سفر ژاپن

بازار متشکل ارزی منتظر فرمان سیاست‌گذاران

«جنگ خاموش» آغاز شد

قیمت بنزین در بودجه 99 همانند امسال 2 نرخی خواهد بود

روحانی: هنرمندان پولدار باید مالیات بدهند

یک کارشناس: صادقانه بگویند کسری بودجه داریم

تسویه حساب نفتی دولت با طلبکاران

نفت برنت اندکی ارزان شد

درآمد 22.25 میلیارد دلاری از نفت در سال آینده

عوارض شوراهای شهر برای ورود خودروها به محدوده طرح ترافیک

سقف معافیت مالیاتی تصحیح شد

توضیحات نوبخت درباره مسیرهای جدید عبور از تحریم

افزایش تدریجی گرمای بازار مسکن

پنج استان جدید برای ثبت نام مسکن‌ملی فردا مشخص می‌شود

اعتبار پروانه 12 شرکت حمل‌و نقلی متخلف لغو شد

نشست خبری رئیس سازمان برنامه و بودجه

سرمقاله خراسان/ جانشینان نفتی، بودجه را تراز می کنند؟

سرمقاله کیهان/ خانه‌تکانی در راه است تغییر از «خانه ملت» آغاز می‌شود

سرمقاله وطن امروز/ خدا کند این سکوت از سر رضا نباشد!

سرمقاله شرق/ برجام و گسترش اینستکس

سرمقاله رسالت/ فکری برای ارزش پول ملی بکنید

سرمقاله اعتماد/ گزارش به ملت

سرمقاله ایران/ واقعیت‌های پنهان بودجه 99

سرمقاله جوان/ شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پرهیز از وعده

سرمقاله ابتکار/ زوال اندوهناک مدیریت

سرمقاله اطلاعات/ افزایش قدرت خرید مردم ویژگی اصلی بودجه 99

نوبخت: نرخ ارز نیمایی در سال آینده 8500 تومان است

سرنوشت لایحه بودجه از زبان سخنگوی هیئت رئیسه مجلس

افزایش دو برابری درآمد حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی

کاهش وابستگی به نفت در بودجه 99

آغاز ثبت‌نام جدید طرح ملی مسکن از فردا

رمزگشایی از بودجه 99