پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

«جنگ لیست‌ها»در قم اخبار ایران

«جنگ لیست‌ها»در قم
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
انصراف علی لاریجانی از کاندیداتوری در انتخابات مجلس، بیش از همه معادلات انتخاباتی در قم را برهم خواهد زد. شهری که یکی از مهمترین پایگاه‌های اصولگرایان است و در روز‌های اخیر نیز با انتشار لیستی منتسب به جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان پرحاشیه شده است. لیستی که با دو کاندیدای عضو پایداری و یک کاندیدای قرضی بسته شده بود. چند هفته پیش بود که لیستی از سوی جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان قم منتشر شد که مجتبی ذوالنوری، احمد امیرآبادی و علیرضا‌ زاکانی را کاندیدا‌های قم در یازدهمین انتخابات مجلس معرفی کرده بود. این لیست به سرعت بلوایی در اردوگاه اصولگرایی برپا کرد. نه‌تنها برخی اعضای جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان قم که با حضور شش حزب اصولگرای جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی، جمعیت وفاداران انقلاب اسلامی، جمعیت پیشرفت و عدالت انقلاب اسلامی، جمعیت آبادگران انقلاب اسلامی و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی تشکیل شده است از انتشار این لیست بی‌خبر بودند بلکه جامعه مدرسین قم که قطب اصلی مشورت و تصمیم‌گیری در تحرکات انتخاباتی این شهر است نیز از بسته شدن چنین لیستی مطلع نبود. اصولگرایان میانه‌رو نیز که جایی در این لیست نداشتند و حتی شورای ائتلاف که این روز‌ها سردمدار تحرکات انتخاباتی در جریان اصولگرا شده است هم تاکید می‌کردند که از چند و چون بسته شدن این لیست بی‌‌‌اطلاعند. خبر‌آنلاین گزارش داد: گویی طیف نزدیک به آیت‌ا... مصباح و پایداری‌ها پیشدستانه لیستی را منتشر کرده بودند تا به‌زعم خود در گام اول علی لاریجانی، مرد مورد وثوق علما و مراجع را آچمز کنند و در گام دوم شورای ائتلاف را برای حمایت از این شورا در منگنه قرار دهند، اما نه علی لاریجانی وقعی به این لیست نهاد، نه شورای ائتلاف تاکنون حاضر شده زیربار حمایت از این لیست برود. لیستی که یک علامت سوال بزرگ همراه خود داشت؛ آیا در قم قحط‌الکاندیدا بود که علیرضا زاکانی برای کاندیداتوری به این شهر کوچ کند؟
لاریجانی نیامد، قم بازهم در شوک
اما شوک دوم به بدنه اصولگرایان قم را علی لاریجانی وارد کرد، او که از مدتی قبل زمزمه‌های نیامدنش جدی‌تر از آمدنش بود بالاخره تکلیف را مشخص کرد و چند ساعت مانده به آغاز ماراتن انتخابات مجلس یازدهم از انصرافش برای کاندیداتوری روایت کرد. او در جمع خبرنگاران بازهم با تاکید از این تصمیمش سخن گفت و با اشاره به اینکه علما و بزرگان با او برای کاندیداتوری مجدد گفت‌وگو کرده یا نامه نگاری داشته‌اند، گفت که بنایی برای کاندیداتوری برای چهارمین بار ندارد. تصمیمی که بدون شک فضای انتخاباتی قم را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از یکسو تندرو‌های اصولگرا که پایگاهی در این شهر برای خود دست و پا کرده‌اند با خیالی راحت‌تر جولان خواهند داد و از سوی دیگر میانه‌رو‌ها در نگرانی و تب و تاب برای جایگزین کردن کاندیدایی هستند که اگر در حد و اندازه لاریجانی نباشد، اما توان کسب اعتماد مراجع و علما از یکسو و رای‌آوری از سوی دیگر را داشته باشد.
فضای انتخاباتی قم بعد از لاریجانی
در همین راستا محسن غرویان در تحلیل فضای انتخاباتی قم بعد از انصراف لاریجانی از کاندیداتوری، گفت: در این باره حرف زدن فعلا زود است، باید دید که چه کسانی ثبت نام می‌کنند تا بتوان درباره آرایش نهایی اظهارنظر کرد. وی که گویی هنوز هم امیدوار است لاریجانی با رایزنی علما از تصمیمش برای انصراف عقب نشینی کند این را هم به خبرآنلاین گفت که «آقای لاریجانی اعلام کرد برنامه‌ای برای آمدن ندارم، اما نگفتند که هنوز تصمیم نهایی را برای نیامدن گرفته‌اند. هنوز هم این احتمال وجود دارد که برخی علما جلساتی با ایشان داشته باشند و او را از این تصمیم منصرف کنند. باید کمی صبور باشیم.». اما عدم حضور لاریجانی در انتخابات آیا لیست قم را تحت الشعاع قرار خواهد داد و آغازی برای جدال‌های انتخاباتی بر سر لیست است؟ سوالی که غرویان در پاسخ به آن می‌گوید: «قم دیگر مثل قدیم نیست که فقط یک تشکل حرف اول و آخر را بزند. در طول این سال‌ها گرایش‌های مختلف سیاسی در قالب تشکل‌های سیاسی در این شهر شکل گرفته که هرکدام نظرات متفاوتی دارند؛ و قطعا شرایط ارائه لیست در این شهر متفاوت از گذشته خواهد بود.» این استاد حوزه علمیه البته پیش‌بینی می‌کند که اگر عدم حضور لاریجانی در انتخابات قطعی شود او از لیستی که با میانه‌رو‌ها بسته شود حمایت خواهد کرد. غرویان تاکید می‌کند: «لاریجانی فردی بانفوذ در قم است و مراجع و علما به او اعتماد زیادی دارند، اگر او پشت لیستی قرار بگیرد می‌تواند حمایت مراجع را هم جلب کند، اما آیت‌ا... مسعودی‌خمینی نگاهی متفاوت دارد. او معتقد است لاریجانی تصمیم قطعی خود برای نیامدن را گرفته و بعید است از این تصمیم منصرف شود. این چهره شاخص جامعه مدرسین می‌گوید: «معتقدم آقای لاریجانی حتی در حد حمایت از لیست هم ورودی به انتخابات نخواهد داشت. متاسفانه برخی تندروی‌ها در سال‌های اخیر او را دلخور کرده است و بعید نیست که این فضا در تصمیم او برای کناره‌گیری از انتخابات تاثیرگذار بوده باشد.»
جنگ لیست‌ها
اما ماجرای لیست‌ها و ائتلاف‌های انتخاباتی در قم تنها محدود به لیست منتسب به جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان قم نیست، چه آنکه دومین ائتلاف انتخاباتی در قم طی همین روز‌های اخیر اعلام موجودیت کرد. ائتلافی که نامش را «ائتلاف بزرگ نیرو‌های انقلاب اسلامی قم (ابناء قم)» گذاشته و گویی قرار است در برابر «جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان استان قم» قدعلم کند. در کنار این دو لیست باید به برنامه‌ریزی جدی شورای ائتلاف برای لیست قم نیز اشاره داشت، چه آنکه بعید به‌نظر می‌رسد با وجود مخالفت جدی اصولگرایان سنتی، چون موتلفه با لیست جبهه شورای هماهنگی اصولگرایان قم، شورای ائتلاف از ارائه لیست در این شهر عقب نشینی کند. از سوی دیگر خبر‌های جسته و گریخته حکایت از آن دارد که میانه‌رو‌ها نیز برنامه‌ریزی‌های خود را برای ارائه لیست از مدت‌ها پیش آغاز کرده‌اند. تشکل اساتید و مجمع محققین و مدرسین نیز که از رقبای جامعه مدرسین به حساب می‌آیند بی‌میل نیستند که از پتانسیل‌های خود بهره گرفته و لیست‌هایی را با حمایت خود وارد عرصه رقابت کنند. آنچنان که غرویان هم تاکید کرده بود «این امکان وجود دارد که چند لیست در قم بیرون بیاید. چراکه همه اصولگرایان مانند هم فکر نمی‌کنند و طیفی وجود دارند که حامی افکار معتدل هستند و با افکار مرحوم هاشمی رفسنجانی و طرفداران دولت قطعا لیست دیگری خواهند داد که با لیست تندرو‌ها و دلواپسان متفاوت است.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معمای نفت در بودجه 99

پنج سوخت پرواز بورس

سرنوشت یارانه نقدی در لایحه بودجه

تازه‌ترین نرخ‌های ارزی

ورود 45 برند جدید مواد دخانی به عرصه تولید و فروش

وزارت نیرو بیش از 11 هزار میلیارد تومان بدهی را تسویه کرد

معاون وزیر راه و شهرسازی: بسیاری از متقاضیان مسکن ملی شرایط قانونی ندارند

شوق خدمت یا حرص قدرت؟

ترکیب مثلث سیاسی انتخابات مجلس

ســرنوشت 5 رئیس مجلس؛ از حــصر تا قهــر!

دردسرهای یک بیانیه

آخرین حساب و کتاب دولت برای اداره کشور

چرا تصمیم سخت دولت همیشه فشار بیشتر به ملت است؟

سورپرایز وزیر ارتباطات کسب و کارهای آنلاین

بررسی نقاط ضعف و قوت بودجه 99

ارقام کلیدی بودجه

مرگ روزانه ١٥ نفر در هوای آلوده تهران

دو سناریوی روحانی بودجه 99 ، سفر ژاپن

بازار متشکل ارزی منتظر فرمان سیاست‌گذاران

«جنگ خاموش» آغاز شد

قیمت بنزین در بودجه 99 همانند امسال 2 نرخی خواهد بود

روحانی: هنرمندان پولدار باید مالیات بدهند

یک کارشناس: صادقانه بگویند کسری بودجه داریم

تسویه حساب نفتی دولت با طلبکاران

نفت برنت اندکی ارزان شد

درآمد 22.25 میلیارد دلاری از نفت در سال آینده

عوارض شوراهای شهر برای ورود خودروها به محدوده طرح ترافیک

سقف معافیت مالیاتی تصحیح شد

توضیحات نوبخت درباره مسیرهای جدید عبور از تحریم

افزایش تدریجی گرمای بازار مسکن

پنج استان جدید برای ثبت نام مسکن‌ملی فردا مشخص می‌شود

اعتبار پروانه 12 شرکت حمل‌و نقلی متخلف لغو شد

نشست خبری رئیس سازمان برنامه و بودجه

سرمقاله خراسان/ جانشینان نفتی، بودجه را تراز می کنند؟

سرمقاله کیهان/ خانه‌تکانی در راه است تغییر از «خانه ملت» آغاز می‌شود

سرمقاله وطن امروز/ خدا کند این سکوت از سر رضا نباشد!

سرمقاله شرق/ برجام و گسترش اینستکس

سرمقاله رسالت/ فکری برای ارزش پول ملی بکنید

سرمقاله اعتماد/ گزارش به ملت

سرمقاله ایران/ واقعیت‌های پنهان بودجه 99

سرمقاله جوان/ شورای عالی انقلاب فرهنگی و انقلابی فرهنگی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پرهیز از وعده

سرمقاله ابتکار/ زوال اندوهناک مدیریت

سرمقاله اطلاعات/ افزایش قدرت خرید مردم ویژگی اصلی بودجه 99

نوبخت: نرخ ارز نیمایی در سال آینده 8500 تومان است

سرنوشت لایحه بودجه از زبان سخنگوی هیئت رئیسه مجلس

افزایش دو برابری درآمد حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی

کاهش وابستگی به نفت در بودجه 99

آغاز ثبت‌نام جدید طرح ملی مسکن از فردا

رمزگشایی از بودجه 99