پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

علی لاریجانی اشتباه کرد اخبار ایران

علی لاریجانی اشتباه کرد
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
در روزهایی که ثبت‌نام برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در فرمانداری‌ها و وزارت کشور ادامه دارد، علی مطهری، نماینده تهران در مجلس که عضو فراکسیون امید محسوب می‌شود، در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان دانشکده الهیات دانشگاه تهران که بسیج دانشجویی این دانشگاه آن را برگزار کرده بود، حضور پیدا کرد. او که در مجلس دهم نایب‌رئیسی را نیز تجربه کرده است، درباره اتفاق‌های این روزها و ماجراهای مجلس سخن گفت.
به گزارش فارس، او درباره حواشی ایجاد‌شده در سخنرانی خود در دانشگاه شهید بهشتی گفت: «بسیج دانشجویی برای برنامه‌ای به مناسبت 13 آبان از بنده دعوت کرد و بنده حدود یک ساعت صحبت کردم. این دوستان از قبل برنامه‌ریزی کرده بودند و هنگامی که می‌خواستند سؤال کنند، به بنده و دیگران حمله می‌کردند و ما هم پاسخ می‌دادیم؛ ولی آنها میان حرف بنده می‌پریدند و می‌خواستند صحبت‌های من را قطع کنند و ما هم تحمل می‌کردیم».نایب‌رئیس سابق مجلس افزود: «یکی از آقایان که خیلی سر‌و‌صدا می‌کرد و از انتهای سالن فریاد می‌زد، در جایی گفت آقای مطهری شما باید قرص ضدفراموشی بخورید، بنده هم به‌عنوان مزاح گفتم من انواع و اقسام قرص‌ها را دارم، قرص ضد‌بارداری هم برای شما دارم. مخاطب بنده پسر بود، دانشجوها هم خندیدند و کسی هم خیلی بد تلقی نکرد. بعد از برنامه به ما گفتند ویدئویی پخش شده که شما دارید به یک دانشجوی دختر می‌گویید برای تو قرص ضدبارداری دارم. صدای دانشجویی که مخاطب من در آن برنامه بود، مقداری زیر و دخترانه بود و خبرگزاری دانشجو و فارس هر دو خیلی گسترده این کلیپ را منتشر کردند».در اینجا دانشجویی گفت: «آقای مطهری شما این مطلب را بیان کرده‌اید و اصل حرف بیان‌شده نامناسب است»؛ مطهری در پاسخ گفت: «خیلی فرق می‌کند که این جمله به دانشجوی پسر گفته شده باشد یا دانشجوی دختر. البته خود این رسانه‌‌ها هم می‌دانستند؛ چون خبرنگار خودشان این را منتشر کرده؛ ولی چون صدا دخترانه بود، به ذهنشان رسید که بگویند دختر بوده است».او گفت: «این رسانه‌ها وقتی دیدند خود بسیج دانشجویی نیز گفت که دانشجو پسر بوده، کلمه دختر را برداشتند. البته بهتر بود من این کلمه را به کار نمی‌بردم؛ اما در مقابل کسی که از ابتدای جلسه می‌خواست جلسه را به‌هم بزند، این حرف را زدم که سر جایش بنشیند؛ ولی بهتر بود نمی‌گفتم. البته کار کسانی که آن را به آن صورت منتشر کردند، به‌مراتب بدتر و زشت‌تر بود. اگر آن رسانه‌ها این ویدئو را منتشر نمی‌کردند، این مسئله اصلا جایی منتشر نمی‌شد. البته بهتر بود بنده این کلمه را به کار نمی‌بردم».
کف‌گرگی نزدم
مطهری همچنین درباره مسائل دیگری که از سوی او مطرح و به آنها انتقاد شده است، عنوان کرد: «هیچ‌کدام از حرف‌هایی که بنده زدم، بر اثر عصبانیت نبوده است. آنجایی که بنده به یک نفر گفتم احمق، ماجرا این بود که در گلپایگان سخنرانی داشتم و چون روز عید غدیر بود، درباره مسائل امامت و غدیر صحبت کردم. یک‌ربع هم درباره مسائل روز صحبت کردم. در انتهای مراسم آقایی گفت چرا درباره غدیر صحبت می‌کنید وقتی مردم این همه مشکلات دارند. من هم گفتم روز عید غدیر است و باید درباره غدیر صحبت کنیم. ماجرا برنامه‌ریزی‌شده بود و این آقا مدام داد می‌زد و می‌گفت پراید شده 40 میلیون تومان و شما درباره غدیر صحبت می‌کنید. اینجا به او گفتم خیلی احمق هستی و اگر دوباره هم چنین اتفاقی رخ دهد، این حرف را خواهم زد. احمق هم یعنی نادان و فحش نیست».او ادامه داد: «در ماجرای کف‌گرگی هم باز شاهد ناجوانمردی رسانه‌ها بودیم که این را تکرار می‌کنند. این موضوع در زمان مجلس نهم پیش آمد که گفتم اگر نهم دی بخواهد باعث تفرقه میان مردم شود، یوم‌الله نیست و یوم‌الشیطان است. بعد برخی رسانه‌ها گفتند مطهری گفته 9 دی روز شیطان است».
نماینده تهران افزود: «همان‌جا هم وارد مسئله حصر خانگی شدم و گفتم این خلاف قانون است و باید به آن پایان داده شود. آقای ابوترابی وسط نطق بنده با اینکه رسم نبود، شروع کرد به حرف‌زدن و نمایندگان هم تحریک شدند و شعار «مرگ بر فتنه‌گر» دادند و جلوی تریبون آمدند. دو تا سه نفر هم می‌خواستند بنده را از پشت تریبون پایین بکشند، آنها می‌خواستند خودشیرینی کنند که در پرونده‌شان ثبت شود. اینجا به یکی از کسانی که به سمت من آمد، با دست اشاره کردم که مثلا اگر نزدیک شود، می‌زنم! و بعد دیدیم که برخی رسانه‌ها نوشتند مطهری کف‌گرگی زده است».
شفافیت آرا فعلا در کشور ما مضر است
مطهری همچنین درباره این سؤال که چرا با شفافیت آرای نمایندگان مخالفت کردید، گفت: «بحث شفافیت آرا هم موضوعی است که فعلا در کشور ما مفید نیست و مضر است. الان در مسائل مهم وقتی نماینده مخالفت یا موافقت می‌کند و آرای او مشخص می‌شود، بلافاصله از جاهایی مورد فشار قرار می‌گیرد. مثلا درباره لوایح FATF، رهبری صحبتی داشتند که پیوستن به این لوایح را خیلی مفید نمی‌دانستند و از فحوای صحبت‌های ایشان مخالفت با این لوایح برداشت می‌شد.
ولی وقتی این لوایح در مجلس مطرح شد، ایشان پیغام دادند که بنده به‌صورت کلی صحبت کردم و درباره این لوایح خود مجلس و دولت تصمیم بگیرند».
او افزود: «حال اگر کسی رأی مخالف بدهد و این رأی هم مشخص شود، در حوزه انتخابیه به او حمله می‌کنند و شعار می‌دهند. گروه‌هایی هم وجود دارند که دست به اقدام عملی می‌زنند، پس طبیعتا نماینده مجبور می‌شود در برخی موارد مهم رأی واقعی خودش را اعمال نکند و این به ضرر کشور است. تا این فضا وجود دارد، شفافیت آرا به مصلحت نیست. شاید مانند بنده کسانی باشند که با شفافیت آرا خیلی مسئله نداشته باشد، چون ما حرف خودمان را می‌زنیم؛ ولی نمایندگان شهرستان وقتی چند جا مورد حمله قرار بگیرند، نظر واقعی خودشان را ابراز نمی‌کنند».
استیضاح روحانی به صلاح نیست
علی مطهری همچنین در پاسخ به سؤالی درباره افزایش قیمت بنزین گفت: «یکی، دو سالی هست که این مسئله به‌عنوان یک امر ضروری در کشور مطرح شده است. مجلس این اختیار را به دولت داده بود، دولت هم انجام می‌داد با اینکه ضرورت کار را می‌دانست، هر دفعه بهانه‌ای می‌آورد و از این اقدام سر باز می‌زد. مجلس هم چند بار خیز برداشت ولی هیچ پیشنهادی رأی نیاورد و دولت و مجلس توپ را در زمین هم می‌انداختند و زیر بار نمی‌رفتند؛ اینجا رهبری وارد شدند و فشار آوردند که چرا هیچ کاری نمی‌کنید، به دولت چند بار گفته بودند مسئله بنزین چه شد و چرا اقدامی نمی‌کنید؛ با اینکه دولت و مجلس مخالف بودند ولی این کار را انجام دادند.
او افزود: «در اینکه بسیار بد عمل شد، تردیدی نیست. اقدام عجیب و بسیار تندی داشتند و مردم را اصلا توجیه نکردند. اینکه به‌صورت ناگهانی این کار را انجام دادند، بی‌احترامی به مردم بود، برای همین ما به دنبال استیضاح وزیر کشور هستیم؛ حتی اگر در شرایط عادی بودیم، در حد استیضاح رئیس‌جمهور هم پیش می‌رفت. خسارتی که بعد از این اتفاق وارد شد، قابل گذشت نیست ولی اکنون استیضاح رئیس‌جمهور به صلاح نیست».
نماینده تهران تأکید کرد: «مجلس از جزئیات و زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی خبر نداشت. اصلا بعد از این جریان نمایندگان می‌خواستند تصمیم را برگردانند ولی بعد که پیام رهبری آمد این کار انجام نشد؛ آقای لاریجانی هم اشتباه کرد که گفت مجلس خبر داشته است. درباره مسئله بنزین آقای روحانی هم چون می‌خواست بگوید مخالف بودم و به من تحمیل شد، گفت که من از زمان اجرا خبر نداشتم، وقتی هم دولت اصرار رهبری را دید، طرح را آورد. البته من نمی‌گویم رهبری از جزئیات طرح خبر داشته یا نه».
بیانیه موسوی را نپسندیدم
او همچنین درباره حصر گفت: «درباره مسئله رفع حصر ما از نگاه قانونی این مسئله را مطرح می‌کنیم. منظور ما این است کسانی که در حوادث 88 نقش داشتند، مثل آقایان موسوی و کروبی و در طرف مقابل آقای احمدی‌نژاد باید از همان ابتدا محاکمه می‌شدند و نهایتا پرونده بسته می‌شد ولی برخی از آنها را به‌صورت غیرقانونی حصر کردند که از زندان هم بدتر است. وظیفه قوه قضائیه بود که تکلیف را مشخص کند و بی‌جهت این مسئله را به شورای ‌عالی امنیت ملی ارجاع داده است. البته بیانیه اخیر آقای موسوی را نپسندیدم».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

می‌ترسم روزی کلمه «جمهوریت» هم جرم باشد

تنها 44 کاندیدای حزبی اصلاح‌طلب در سراسر کشور تایید صلاحیت شده‌اند

تاریخ اعتراض‌ها در ایران؛ از کوی طلاب تا کوی دانشگاه

شرایط «انتصخابی»

آن‌سوی عملیات فریب اصلاح‌طلبان آنها برای هر 290 کرسی نامزد معرفی می‌کنند

خدمات اقامتی هتل‌های سه ستاره و پایتخت از پرداخت مالیات و عوارض معاف شد

مروارید سیاه ایرانی زیر ضرب چینی‌ها

رئیس اتاق بازرگانی تهران: تغییر تعرفه‌ها زیان زیادی به صادرات کشور می‌زند

دسترسی به این «جزیره های ویژه» تنها با قایق و جت شخصی است!/تصاویر

سرمقاله کیهان/ کم‌ و‌ کیف ساز ناکوک مذاکره

سرمقاله وطن امروز/ واکنش‌های ایران عاقلانه و مدبرانه است

سرمقاله شرق/ کدام سلبریتی

سرمقاله اعتماد/ متناقض با روح قانون

سرمقاله ایران/ خداحافظی با جمهوریت؟

سرمقاله فرهیختگان/ ترور سردار راهبرد مشترک دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان

سرمقاله دنیای اقتصاد/ رسالت اقتصاددان

سرمقاله جوان/ آقای روحانی شما را به خدا یک چیزی برای این نظام باقی بگذارید

سرمقاله ابتکار/ چاره ‏اندیشی به وقت لازم

سرمقاله کیهان/ کم‌ و‌کیف ساز ناکوک مذاکره

سرمقاله خراسان/ خطر تداوم معافیت مالیاتی نجومی

محمود عباس خواستار نشست فوری رهبران فلسطینی شد

مطالبه ملت انتقام است نه مذاکره با قاتل شهید سلیمانی

آماده‌باش منطقه برای رویارویی با بحران جدیدی به نام «معامله قرن»

علت تاخیر 3 ماهه در عرضه اولیه‌‎های بورس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پاس گل به سیاست‌گذاران

سرمقاله ایران/ درباره یک بخشنامه

سرمقاله مردم سالاری/ در باب صلاحیت و تجدد

سرمقاله سیاست روز/ قانونگذاری؛ در رأس یا قعر!؟

سرمقاله خراسان/ اشتباه ظریف چه بود؟

سرمقاله کیهان/ دیوانگی و فاز بدتر از آن

سرمقاله وطن امروز/ اصل مطلب را بگو آقای ظریف!

سرمقاله اعتماد/ داریوش شایگان و عشق او به ایران

بانکداری اسلامی یا؟!

ثبات قیمت مواد شوینده در پی ثبات نرخ ارز

دلیل سقوط تجارت ایران و هند

سفر به شهر اولین‌ها و روستای صخره‌ای کندوان

ایرانگردی در ماه آخر سال چقدر هزینه دارد؟

سرمقاله خراسان/ مظلومیت محض «شهرخودرو» و هوادارانش

سرمقاله کیهان/ مجلس سالم و خدمتگزار

سرمقاله وطن امروز/ حمایت کیفری از نهاد شورای نگهبان

سرمقاله رسالت/ کتاب‌سوزی و سفر زمان

سرمقاله شرق/ بررسی صلاحیت‌ها، مقتضیات زمان و عملکرد

سرمقاله ایران/ «هاریسون‌ گیت» نگاهی ساختاری به کتاب‌سوزی

سرمقاله اعتماد/ پیشگیری از کرونا

سرمقاله جوان/ فشار حداکثری تا کجا؟!

سرمقاله آرمان ملّی/ اصلاحات، با نیروهای عاریتی وارد کارزار نشود

هیچ مصلحتی بالاتر از رضایت مردم نیست

همبستگی برای آمادگی احتمالی؛ ستاد کمک به ایرانیان در شانگهای تشکیل شد

سرنوشت تجارت ایران و اروپا

گردشگری با نمایشگاه های این هفته/پیشنهاد ویژه؛نمایشگاه شیرینی،شکلات و قهوه در بوشهر