ایرانیان جهان

آخرين مطالب

کلک های انتخاباتی ترامپ به آمریکایی ها ایرانیان آمریکا

کلک های انتخاباتی ترامپ به آمریکایی ها
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - کلک های انتخاباتی ترامپ به آمریکایی ها
سایز متن الف الف
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/6767950
٢٨٨
٠
ایرنا / دونالد ترامپ هم در عرصه داخلی و هم روابط خارجی در حال حیله ورزی است. بطوری که در حوزه بین الملل با دو پروژه "صلح افغانستان" و "عادی سازی روابط" بنا دارد در هفته طلایی (هفته آخر مانده به انتخابات 13 آبان ماه) ضربات کاری را به جو بایدن وارد کند.
ترامپ در دو هفته اخیر برگه هایی را رو کرده است که جو بایدن را منفعل کرده که از جمله آن موضوع انتقال سفارتخانه های کشورهایی مانند لهستان و کوزوو از تل آویو به بیت المقدس بود، تا جایی که بایدن از شعارهای قبلی اش در ارتباط با انتقال سفارت آمریکا به قدس، عقب نشست.
 برگه دیگر مربوط به عادی سازی روابط امارات و تل آویو بود. هنگامی که ترامپ بیانیه مربوط به عادی سازی روابط ابوظبی و تل آویو را قرائت می کرد، خوب می دانست که این خبر هیچیک از دولت های عرب منطقه را شوکه نخواهد کرد، اما این را هم می دانست که ملت های منطقه و بویژه ملت مظلوم فلسطین در بهتی عمیق فرو خواهند رفت.
این خبر برای طرفداران ترامپ به منزله بمبی بود که افکار عمومی را در آمریکا به لرزه در آورد و در همان ساعات اول تاثیرش را بر نتایج نظرسنجی ها گذاشت، حتی اگرچه چند درصد بیشتر نبود.
دومین بمب ترامپ روز شنبه ترکید، زمانی که عادی سازی روابط اسرائیل با بحرین رسانه ای شد. حالا به نظر می رسد مشاوران جو بایدن باید دنبال برگه هایی باشند که بتواند این به ظاهر موفقیت های ترامپ را تحت الشعاع قرار دهد.
احتمالا برای هفته آینده یکی دیگر از کشورهای عرب منطقه در صف عادی سازی خبرساز خواهد شد؛ عمان یا سودان، فرقی ندارد، فقط مهم این است که آتش روشن شده از اولین حلقه یعنی امارات تا شب انتخابات روشن بماند و احتمالا عربستان آخرین حلقه این پروژه خواهد بود که قرار است برای رای آوری ترامپ زمین زده شود و با اعلام آزادسازی روابطش با اسرائیل، دیگر جایی برای بایدن جهت جبران نگذارد.
این یک کلک انتخاباتی است که مشاوران ترامپ طراحی کرده اند، چرا که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ، بعد از آنکه مصر و اردن حدود 4 دهه پیش روابط خود را با تل آویو بطور علنی برقرار کردند، تمام این سال ها با رژیم اشغالگر روابط و همکاری های خوبی داشته اند و تنها تفاوت در این بود که روابط کشورهای عرب خلیج فارس در این مدت، پنهانی و فریبکارانه بوده است.
در حقیقت ترامپ از یک برگه سوخته در این انتخابات دارد استفاده می کند و رای دهندگان آمریکایی را فریب می دهد.
صلح افغانستان
کارت دیگر ترامپ در برابر دمکرات هایی که تلاش دارند او را به هر شکل ممکن از کاخ سفید بیرون بکشند، بحران افغانستان است. البته ترامپ آدمی نیست که به همین سادگی ها میدان را خالی کند و چمدانش را برای خروج از کاخ سفید ببندد. اصلا او آمده تا بماند و اگر شد آن کاخ را تحویل "ایوانکا" دهد و اگر نشد آن را بر سر وارثش خراب کند.
در همین چارچوب، آمریکایی ها سرانجام بعد از دو سال تقلا و بده بستان های پشت پرده با گروه طالبان ، موفق شدند نشستی را با عنوان اجلاس صلح افغانستان در دوحه قطر تدارک ببیند که در آن نمایندگان طالبان با نمایندگان دولت مرکزی پشت یک میز بنشینند.
این نشست با آنکه در میان عمق اختلافات و دیدگاه های دو طرف و نقش آفرینی برخی کشورهای منطقه بخصوص قطر شروع شده، اما از همان زمان طرح موضوع ، بسیاری پیش بینی کردند که نشست پیشاپیش به دلایل ریشه داری، شکست خورده است.
اختلافات میان دو طرف بسیار است، اما اصلی ترین اختلاف، یعنی بحث بر سر نوع نظام سیاسی و عنوان آن، فضایی ایجاد کرده است که هرگونه توافق را ناممکن تصویر می کند.
به هرحال این پروژه زایمان، از نظر ترامپ، حتی اگر شده به شکل یک سزارین ناقص باید اجرا شود و شاید با ترتیباتی بتوان این دو جریان کاملا متضاد را تا شب انتخابات به هم نزدیک کرد و حتی منجر به امضای یک سند توافق شود، اما اینکه این توافق پایدار باشد، جای تردید است، چرا که سابقه تحولات 40 ساله در افغانستان نشان داده، در فردای انتخابات، این توافق می تواند به یک سند پاره پاره تبدیل شود.
آمریکایی ها در طراحی چنین سناریوهایی بسیار ورزیده و با تجربه هستند، بطوری که سال 2010 پس از امضای توافقنامه راهبردی میان بغداد – واشنگتن، در حالی پایان القاعده در عراق را اعلام کردند که تروریسم در این کشور درحال پوست اندازی بود و گروه وحشی دیگری با نام داعش در حال متولد شدن ! و این را آمریکایی ها پیش از هرکس می دانستند.
بنابراین بازی ترامپ در موضوع پرونده های منطقه ، بیش از آنکه امری واقع باشند، نوعی فریبکاری و جعل است و هدف آن فریب افکار عمومی آمریکا است.
ترامپ حتی در حوزه داخلی هم به آمریکایی ها کلک زده است. او در حالی که می توانست با یک فرمان و برخورد جدی با پلیس قاتل جرج فلوید، به سادگی بحران ایجاد شده را مهار کند، اما به جای آن شروع کرد به بنزین پاشیدن به خشم عمومی، تا جایی که آمریکایی های طبقه متوسط را بترساند.
این برگه های تقلبی ترامپ برای کسب پیروزی در انتخابات است و اساسا برای دستیابی به این هدف از هیچ ضد اخلاقی ابا ندارد و حتی احتمال اینکه برگی هم برای کرونای قاتل داشته باشد، کم نیست.
او نزدیک به 200 هزار آمریکایی را قتل عام کرده ، اقتصاد بزرگ آمریکا را به سراشیبی سقوط کشانده و حالا با فریب افکار عمومی در حال ایجاد تغییر در آرای آمریکایی هاست. در عین حال سوالی که می ماند اینکه دمکرات ها برای این پروژه های فریب برنامه دارند؟ 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله خراسان/ جنگ یمن در فاز تغییر سرنوشت

سرمقاله کیهان/ بازی در اربیل تمام شده است

سرمقاله فرهیختگان/ پروتکل‌هایی که ضمانت اجرایی ندارند

سرمقاله وطن امروز/ همه فهمیدند پادشاه لُخت است!

سرمقاله اعتماد/ غصب حقوق ایران

سرمقاله شرق/ تهدید بی‌کاری و ناکارآمدی مراکز کاریابی

سرمقاله ایران/ ادراک خطر و سواد کرونا

سرمقاله دنیای اقتصاد/ نیم‌قرن توقع زایش از پول نازا

سرمقاله جوان/ شما نامزد نشو تا مردم‌سالاری قوام یابد

سرمقاله رسالت/ ابهام در سیاست‌های بانک مرکزی

سرمقاله صبح نو/ آماده باش برای «رای منو پس بده»

ترامپ: پسرم فقط 15 دقیقه به کرونا مبتلا بود

حاشیه برای کمپین انتخاباتی ترامپ

نخست وزیر ارمنستان خیالش از ارتش قره باغ راحت است

دولت عراق با معترضان میدان التحریر بغداد راه آمد

جنگل‌های کالیفرنیا در میان شعله‌های سوزان آتش

فعال حقوق بشر عربستانی دست به اعتصاب غذا زد

حضور 70 میلیون آمریکایی در رای‌گیری پیش از موعد؛ انتخابات داغ شد

کارگرانی که حق مسکن 300 هزار تومانی را نمی‌گیرند

چرا دلار به حرکت کاهشی ادامه نداد؟

افزایش قیمت سایپا فراتر از انتظار

دلار عقب رفت

هزاران تن برنج در حال فاسد شدن

توافق برای واردات به اندازه صادرات غیرنفتی

تورم نقطه به نقطه مسکن درتهران 110 شد

تداوم صف های فروش در بورس و توصیه های آقای وزیر!

شب معجزه اقتصاد آلمان

سه روش پشتیبانی ظاهری از سهامداران

سبقت بازدهی ماهانه «ملک» یا کند شدن بازارهای موازی؟

«نه» دولت به کوپن 6 ماهه

شاخص کل بورس در مرز 2/ 1 میلیون واحد

از اضطراب کرونا تا ترس از یک چالش

سدهای ضدتحریمی اقتصاد

روش‌های مکانیکی دور زدن تحریم

اگر ترامپ بازهم رئیس جمهور شود...

انتخابات آمریکا و چشم انداز قیمت دلار در ایران

آیا مسیر پاستور از واشنگتن می‌گذرد؟

بایدن یا ترامپ؛ ترجیح جهان چیست؟

روزی تاریخی برای مردم شیلی

سخنان عجیب ترامپ درباره کرونا

دولت سودان هم به قطار خیانت پیوست

آمریکا: داعش جدید در راه است

اظهارات مداخله‌جویانه گانتس علیه حزب‌الله لبنان

وعده جدید ترامپ در مورد کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی

سکه بازان در اوج؛ بازارهای مالی سه‌شنبه را چطور گذراندند؟

هفت خوان شروع کسب و کار در ایران کاهش می‌یابد؟

پیش‌بینی شاخص بورس برای چهارشنبه 7آبان

توصیه خاص دژپسند به سهامداران

تجدید عهد اصلاحات با روحانی

آژیر جنگ داخلی در آمریکا