پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

دستگاه شنیداری کوچک که 100 هزار بار نازک‌تر از پرده گوش است ایرانیان فرانسه

دستگاه شنیداری کوچک که 100 هزار بار نازک‌تر از پرده گوش است
  بزرگنمايي:

سرزمین ایرانیان- به اعتقاد محققان، ساختن حسگر­­هایی با دوام بالا و قدرت کم برای دستگاه‌­های پوشیدنی، اقدام بعدی آن­ها خواهد بود. در این راستا محققان دانشگاه "کیس وسترن رزرو "(Case Western Reserve) در حال کار روی تولید یک مبدل "غشا درام"(drumheads) هستند که قادر است سیگنال­ فرکانس­‌های رادیویی که حتی بزرگ‌تر از آنچه که گوش ما می‌شنود است را ارسال و دریافت کند.

مسئله شگفت انگیز راجع به این دستگاه این است که این "غشا درام" از نظر "درجه صدا" 10 هزار میلیارد بار کوچک‌تر و صدهزار بار نازک­‌تر از "پرده صماخ" گوش انسان است. این در حالی است که این دستگاه در مقایسه با دستگاه‌های مشابه خود می‌تواند طیف گسترده‌تری از سیگنال­‌ها را تشخیص دهد.

محققان این پروژه اظهار کردند این "حسگر ارتعاشی فوق­‌العاده کوچک" می‌تواند سیگنال­‌های بالاترین فرکانس­‌های پویای گزارش شده تاکنون را که تقریبا به میزان 110 دسی­بل است تشخیص دهد. همچنین می‌تواند "فرکانس‌های رادیویی" (RF) تا میزان 120 مگاهرتز را نیز تشخیص دهد.

لازم به ذکراست، محدود شنوایی انسان عموما بین 60 تا 100 دسی­‌بل و 10 هرتز تا 10 هزار هرتز است.

درحال حاضر این مبدل روی دستگاه­های پوشیدنی فعلی قابل اجرا نیست. به همین دلیل محققان این پروژه امیدوارند تا این مبدل را در دستگاه­های آینده اجرا کنند.

فیلیپ فنگ، استاد دانشگاه و از محققان این پروژه طی بیانیه­‌ای اعلام کرد، "احساس و ارتباط" دو امر کلیدی در یک جهان متصل هستند.

وی افزود، در دهه­‌های اخیر ما با دستگاه‌ها و سیستم­‌های بسیار کوچک مواجه بوده‌ایم، به همین جهت ما در حال تلاش برای کاهش اندازه­­‌ی ابزارهای این دستگاه‌ها هستیم.

این مقاله در مجله "Science Advances" منتشر شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield