پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

دویچه وله: آیا تصویر پوتین "دست‌نیافتنی" رو به زوال است؟ ایرانیان آلمان

دویچه وله: آیا تصویر پوتین "دست‌نیافتنی" رو به زوال است؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
دویچه وله: آیا تصویر پوتین "دست‌نیافتنی" رو به زوال است؟
k ٦.١
٢
ایسنا / متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
"مردم روسیه طی نظرسنجی‌های مختلف، طی دو دهه بر سر کار بودن ولادیمیر پوتین، دولت این کشور را بجای وی مقصر مشکلات می‌شمارند. این در حالی است که موج جدید تنش‌های داخلی، می‌تواند این موضوع را تحت‌الشعاع قرار دهد."
شبکه خبری دویچه‌وله، طی گزارشی به بررسی میزان محبوبیت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، طی ادوار مختلف پرداخته است:
«ولادیمیر پوتین، از تاریخ نهم اوت سال 1999، زمانی که نخست وزیر روسیه شد، حکومت را در دست گرفت. وی در آن زمان و پیش از آنکه جایگاه بوریس یلتسین را از آن خود کند، چهره‌ای ناشناخته بود.
پوتین که در حال حاضر چهارمین دوره ریاست جمهوری‌اش را سپری می‌کند –در این مدت، یک دوره نیز نخست‌وزیر بوده است- چهره‌ای دست‌نیافتی از لحاظ سیاسی، به خصوص در نظرخواهی‌های عمومی به شمار می‌رود. به هنگام توضیح اینکه چرا میزان محبوبیت رئیس‌جمهور روسیه، نسبت به دولت او بالاتر است، اغلب جمله "سزار خوب است، این نجیب‌زادگی است که بد است" بیان می‌شود.
حتی خود پوتین نیز تلاش کرده است تا افسانه‌ لغزش‌ناپذیری‌اش را کم‌جلوه‌تر کند؛ او در کنفرانس مطبوعاتی سالانه‌اش که دسامبر سال 2018 برگزار شد، درخصوص اختلاف دست‌مزدها در روسیه گفته بود: "پیوسته داستانی مطرح بوده که سزار خوب است و بویارها (از طبقات اجتماعی دوره سزارها) بد هستند؛ اما می‌توانم به شما بگویم که اگر چیزی خوب پیش نمی‌رود، تقصیر همه است". او هم‌چنین در برنامه تلویزیونی ماه ژوئن خود و در پاسخ به تلفن بینندگان برنامه، بر مسئولیت خودش درباره امور داخلی روسیه تاکید کرد.
به نظر می‌رسد که اظهارات پوتین، به نوعی با داشتن اطلاع از آینده عنوان می‌شود؛ نظرسنجی‌ها نشان از آن دارند که امکان از بین رفتن دست‌نیافتنی‌بودن او وجود دارد. طبق گزارش "مرکز تحقیق نظرات عمومی روسیه"، نرخ محبوبیت او در پایان دوره دومش در سال 2008، 35 درصد بیشتر از دولت بود. حال این تفاوت، به 23 درصد رسیده است. طبق آمار همین مرکز تحقیقاتی، درصد اعتماد به پوتین نیز اخیرا به کمی بیش‌تر از 30 درصد رسیده است؛ این کمترین مقدار از سال 2006 است که نظرسنجی‌ها آغاز شده بود.
روسیه، یک ابرقدرت
محبوبیت پوتین از دیرباز با برگردانی حس "غرور ملی" روس‌ها مرتبط بوده است. پوتین در اواخر دهه 1990 روی کار آمد؛ دهه‌ای پرآشوب برای این کشور و زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی که طغیان اجتماعی و آشوبی بزرگ پدید آمد؛ به سبب همین موضوع، بسیاری از مردم حس از دست رفتن هویت ملی‌شان را داشتند.
به گفته "لو گودکوف"، رئیس سازمان مستقل نظرسنجی "لوادا سنتر"، هدف پوتین، "بازگردانی تصویر روسیه به عنوان یک ابرقدرت -حداقل از دید روس‌ها- و بازگردانی قدرتی که اتحاد شوروی داشته، بوده است؛ به طور مثال، پس از سال 2014 و الحاق کریمه به فدراسیون روسیه، نرخ محبوبیت پوتین همواره بالا بوده است. این حرکت که مورد محکومیت غرب قرار گرفت، میان روس‌ها شدیدا محبوب بود.
دوری از مسئولیت
با این حال، فضای سیاسی متغیر درون روسیه، نشان‌دهنده این است که پوتین، دیگر نمی‌تواند با متمرکز شدن بر امور خارجه، مسئولیت‌های داخلی‌اش را کاهش دهد. گودکوف می‌گوید که "مکانیسم دوری از مسئولیت‌های مربوط به وضعیت داخلی"، برای زمانی کار می‌کرده اما پوتین به محض امضای "اصلاحات قانون حقوق بازنشستگان"، مسئولیت وضع داخل را نیز عهده‌دار شده است.
اصلاحات قانون حقوق بازنشستگان که اواخر سپتامبر سال پیش به تصویب مجلس دوما رسید و پوتین نیز اوایل اکتبر آن را به امضا رساند، باعث شکل‌گیری اعتراضاتی در سراسر روسیه شد.
طی ماه‌های اخیر، نشانه‌های دیگری نیز از رشد خشم عمومی وجود داشته است؛ از جمله تظاهرات علیه دفع زباله در شهرهای شمالی روسیه و در نواحی مسکو، و یا اتهامات تخلف در انتخابات فرمانداران منطقه‌ای در شرق کشور. در ماه اخیر نیز، مردم با درخواست ثبت نام کاندیداهای مستقل در انتخابات پارلمانی شهر مسکو به خیابان‌ها آمدند.
آیا سرخوردگی در حال افزایش است؟
گودکوف، کاهش محبوبیت پوتین را به عوامل مختلفی ربط می‌دهد؛ رکود اقتصادی و کاهش دست‌مزدها در نظر او، اولین دلیل کاهش محبوبیت است. وی درخصوص موارد دیگر نیز می‌گوید: "دومین عامل، شامل‌ افزایش حس بی‌عدالتی، فساد و این حس که رده‌های بالای قدرت در حال دزدی از مردم هستند، می‌شود."
این رئیس سازمان نظرسنجی معتقد است که "حسی از وجود زوال اخلاقی دولت وجود دارد؛ امیدها برای اینکه پوتین بتواند با این فساد دست و پنجه نرم کند و به سیاست اجتماعی جهت برآورده کردن تقاضاهای مردم توجه بیشتری کند، درحال از بین رفتن است".
"الکسی کورتوف"، محقق سیاسی معتقد است که بیشتر شدن پاسخگویی عمومی پوتین در "کانون‌های تنش" جامعه روسیه، تا حدودی به این دلیل است که پوشش رسانه‌ای درخصوص مسائل مذکور بالاتر رفته است و "پوتین، قبلا می‌توانست به مسائل خاصی واکنش نشان ندهد و یا مسئولیت آن‌ها را به فرد دیگری واگذار کند؛ حال، به دلیل وجود نسبتا زیاد مسائل تنش‌زا و اینکه کسی نمی‌تواند پاسخگوی همه آن‌ها باشد، مسئولیت آن مشکلات به طور خودکار به پوتین منتقل می‌شوند".
سیاست مدار اول
"والری فیودوروف"، رئیس مرکز تحقیق نظرات عمومی روسیه، اقتصاد را دلیل اصلی افزایش نارضایتی عمومی می‌داند؛ وی به مسئله درمان و درخواست افزایش دست‌مزدها نیز در همین خصوص اشاره دارد؛ با این حال می‌گوید که کاهش اعتماد نسبت به پوتین، به میزانی که قابل توجه باشد نیست. او معتقد است که تقسیم‌بندی مرسوم "دولت و رئیس‌جمهور" توسط مردم، نوعی ساده‌سازی است. او می‌گوید "پوتین سیاست‌مدار شماره یک است و مسئولیت کشور را بر عهده دارد، همه این را می‌دانند".
این رئیس سازمان نظرسنجی می‌گوید که سیاست‌های پوتین، تغییرات جدید "اقتصادی-اجتماعی" با خود به همراه دارد و "اهداف ملی" او که کمی پس از آغاز دوره اخیر او در مه 2018 به امضا رسید، با هدف بهبود استانداردهای زندگی و قوت بخشیدن به اقتصاد راکد روسیه اتخاذ شده است.
به گفته وی، "مردم سپاسگزار پوتین هستند؛ مردم به پوتین احترام می‌گذارند و امیدشان را به او بسته‌اند. من در مورد اکثریت مردم صحبت می‌کنم؛ البته کسانی هستند که از او ناراضی‌اند و مردمی وجود دارند که به دنبال جایگزین هستند؛ اما جایگزین زیادی وجود ندارد".»
*امیررضا مبینی بناب


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رشد اقتصادی آلمان در پایین‌ترین سطح 6 سال اخیر

واکنش کیکر آلمان به تصمیم AFC درمورد ایران

منابع آلمانی ترور سردار سلیمانی را نقض قوانین بین المللی خواندند

آلمان: با خروج نیروهای بین‌المللی از عراق داعش بازمی‌گردد

مواضع ضدترامپی مرکل و پوتین در مسکو

تاکید پوتین و مرکل بر ضرورت حفظ توافق هسته ای و اجرای کامل آن

آلمان برای ترامپ تره هم خورد نکرد

آلمان درخواست ترامپ برای مسئولیت بیشتر ناتو در غرب آسیا را رد کرد

گفت وگوی ترامپ و مرکل درباره ایران، عراق و لیبی

آلمان خود را برای خروج ناگهانی از عراق آماده می کند

هایکو ماس خبر داد: قصد آلمان برای مذاکره با ایران به منظور آرام سازی اوضاع

انتقاد شدید سخنگوی وزارت خارجه از مواضع منتسب به دولت آلمان درباره ترور سردار سلیمانی

سخنرانی مرکل به مناسبت سال جدید میلادی

اعتصاب‎ها به آلمان رسید

آلمان در رویای سوئیس شدن

مرکل و پوتین رایزنی کردند

رهبر سبزهای آلمان برای انتقال زنان و کودکان ایزدی به کشورش به پارلمان متوسل می شود

لیختن اشتاین ؛ طبیعتی فوق العاده بکر و زیبا برای پیاده روی در طبیعت/تصاویر

رکورد تازه آلمان در زمینه صادرات تسلیحات

خدمه پرواز لوفت‌هانزای آلمان اعتصاب می‌کنند

انتقاد وکیل آلمانی از ممنوعیت حجاب در مدارس

دفاع مشکوک از FATF پس از دیپلمات‌فروشی در آلمان

ساز آلمانی که در تبریز کوک می ‍شود

نخستین خرید تابستانی بایرن

جایزه آلمانی موگرینی

«اعلام جنگ» مرکل علیه ترامپ

آلمان: آماده مقابله با تحریم‌های آمریکا هستیم

افرایش اسلام‌ستیزی در آلمان

آنگلا مرکل: تحریم های روسیه تمدید شد

اشتاینمایر: من «مِتوشالح» شده بودم

داروهای آلمانی هشت برابر ایران گیاهی‌اند

ضرر تحریم ایران برای فعالان اقتصادی آلمان

ایران قدیم در آرشیو عکس خبرگزاری آلمان

معرفی واژه نامه آلمانی- فارسی

بیمه در آلمان

آلمان ششمین کشور صادر کننده کالا به ایران

کونیگزبرگ

استرداد پنج تروریست داعشی از ترکیه به آلمان

نرخ بیکاری آلمان در کمترین سطح 39 سال اخیر

بزرگترین گردهمایی بابا نوئل‌ها در آلمان در آستانه کریسمس

بیت کوین در آلمان قانونی می‌شود

اپلیکیشن زبان ویژه دوره انتگراسیون آلمان

تابلوی ناپلئون در برلین

اشتات فست درسدن

مراسم کارناوال ها در آلمان

آلمان؛ تصویر بهترین کشور نزد مردم دنیا

ساخت نرم افزار تغییر چهره صورت در آلمان

مسعوت اوزیل جایزه اش را به کودکان غزه اهدا کرد

برنامه آلمان برای مقابله با آلودگی هوا

گردش‌های شهری غیر متداول در آلمان