پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

چرا استرس و اضطراب کوتاه‌مدت برای انسان مفید است؟ اطلاعات ضروری

چرا استرس و اضطراب کوتاه‌مدت برای انسان مفید است؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - اگرچه استرس و اضطراب مداوم امکان بروز مشکلات جسمی و روانی را در پی دارد؛ اما حد ملایمی از آن‌ها می‌تواند به کمک انسان بیاید و موجب موفقیت او شود.

زندگی بدون برخورد با قدری استرس و اضطراب غیرممکن است. استرس مزمن زنگ خطری است که خبر از مشکلات سلامتی آینده می‌دهد. بیماری قلبی، کاهش میل جنسی، دیابت، مشکلات گوارشی و اختلال در زمینه‌ی خواب و اشتها تنها فهرست کوتاهی از مشکلات سلامتی مرتبط با استرس مزمن هستند. در سال 2018، پژوهشگران دانشگاه هاروارد گزارش کردند افرادی که دارای سطوح بالاتری از هورمون استرس یعنی کورتیزول بودند، در آزمون‌های حافظه عملکرد ضعیف‌تری داشتند. جنیفر وگمن که مدرس مدیریت استرس در دانشکده‌ی پرستاری دکر در دانشگاه بینگهامتون است، می‌گوید: دلیل اصلی که ما استرس را اینقدر منفی می‌بینیم، نتایجی است که به‌وسیله‌ی پژوهش‌های مرتبط با استرس گزارش می‌شود. در این مطالعات روی تأثیرات منفی استرس مانند بیماری‌های مزمن و ناتوان‌کننده‌ای مانند فشار خون، چاقی و دیابت نوع 2 تأکید می‌شود. وگمن خاطرنشان می‌کند که پژوهش سال 2017 انجمن روانشناسی آمریکا (APA) نشان داد که 20 درصد از آمریکایی‌ها می‌گویند دچار سطوح بالایی از استرس هستند. او می‌گوید: اگر مردم یاد بگیرند که از استرس خود در مسیر مثبتی استفاده کنند، این امر نه‌تنها موجب کاهش پیامدهای منفی آن در افراد می‌شود بلکه منجر به بهبود بهزیستی، بهره‌وری بیشتر و رشد شخصیتی می‌شود. لیزا دامور، نویسنده‌ی کتاب «تحت فشار: مقابله با اپیدمی استرس و اضطراب در دختران » می‌گوید: استرس زمانی منجر به آسیب می‌شود که از سطحی که فرد قادر به کنار آمدن با آن است یا می‌تواند از آن برای تقویت قدرت روانی خود استفاده کند، فراتر رود. البته استرس کوتاه‌مدت می‌تواند سودمند باشد. دامور در همایش سالانه‌ی انجمن روانشناسی آمریکا که همین هفته در شیکاگو برگزار شد، گفت: لازم است که روانشناسان دانش ما را در زمینه‌ی استرس با مخاطبان به اشتراک بگذارند: اینکه استرس در زندگی روزمره باید وجود داشته باشد، اینکه کار در مرز توانایی‌های ما اغلب آن ظرفیت‌ها را می‌سازد، و اینکه سطوح متوسط استرس می‌تواند عملکردی مانند مایه‌کوبی داشته باشد و باعث شود ما در مقابله ‌با مشکلات جدید انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشیم. اضطراب نیز هدف خاص خود را دارد
مقاله‌های مرتبط:
هرآنچه باید درباره استرس و راهکارهای مقابله با آن بدانیم استرس محرک چیست و چگونه از آن بهره ببریم؟ اضطراب را درجهت مثبت و مفید به کار بگیریم
دامور اضطراب را به سیستم هشدار درونی تشبیه می‌کند که احتمالا طی تکامل ایجاد شده است و ما را از تهدیدهای خارجی (مانند راننده‌ای که وارد لاین نزدیک می‌شود) و درونی (مانند زمانی‌که ما در مورد انجام کاری تعلل می‌کنیم و زمان آن فرا می‌رسد) باخبر می‌کند. او می‌گوید: به‌همین ترتیب، اضطراب زمانی ناسالم می‌شود که هشدار آن مفهومی ندارد. گاهی اوقات، افراد بدون وجود هیچ دلیلی به‌طور مداوم دچار اضطراب هستند. برخی مواقع نیز هشدار متناسب با تهدید نیست مانند زمانی‌که دانش‌آموزی در یک امتحان کوچک دچار حمله‌ی هراس می‌شود. چارلی ملسون ، مدیر اجرایی برنامه‌ی درمان اعتیاد Praxis by Landmark Recovery در لوییویل می‌گوید که بدن وقتی تحت استرس باشد، آدرنالین را وارد جریان خون می‌کند. این امر موجب آغاز واکنش‌های فیزیولوژیکی نظیر افزایش تنفس و جریان خون، کند شدن هضم و بهبود بینایی خواهد شد. کوون اوون که یک روان‌درمانگر بالینی است، اضطراب را به کافئین تشبیه می‌کند که موجب افزایش انرژی و بهبود هشیاری و زمان واکنش می‌شود. برخی از روانشناسان نیز بر این باورند که استرس رویکرد ذهن انسان برای اولویت‌بندی و سازماندهی وظایفی است که باید انجام شود و تا زمانی‌که مانع انگیزه نشده یا موجب عذاب جسمی و روحی فرد نشود، مضر نیست.
استرس و اضطراب محرک هستند
ملسون می‌گوید استرس متوسط و طبیعی می‌تواند به‌عنوان شکلی از انگیزه برای رسیدن به اهداف و مهلت‌ها مورد استفاده قرار گیرد. او می‌گوید: استرس می‌تواند به شما در هشیاری و تمرکز کمک کند و حتی می‌تواند در برخی موقعیت‌ها قدرت یادآوری را افزایش دهد. اگرچه همان‌طور که پژوهشگران دانشگاه هاروارد خاطرنشان کرده‌اند، درمورد استرس مزمن خلاف این وضعیت صادق است. مری جوی، مشاور سلامت روان در فلوریدا می‌گوید: تجربه‌ی صحنه‌هراسی و اضطراب امتحان نیز ممکن است به‌طور کلی به اشتباه منفی تعریف شود. اضطراب نیروی شگفت‌انگیزی برای دستیابی به موفقیت است. این همان نیرویی است که شما را به حرکت وا می‌دارد تا بهترین حالت خود را نشان دهید، البته تا زمانی‌که از کنترل خارج نشود. اینا لیتر، روانشناس بالینی مرکز رفتاردرمانی شناختی در پنسیلوانیا نیز با این موضوع موافق است. او در این رابطه به قانون روانشناسی یرکز- دادسون اشاره می‌کند. براساس این قانون، عملکرد با افزایش استرس تا یک نقطه‌ی بهینه افزایش پیدا می‌کند و پس از آن نقطه شروع به کاهش می‌کند. او می‌گوید: وقتی سطوح انگیختگی بسیار بالا رود، عملکرد شروع به کاهش یافتن می‌کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که وظایف مختلف نیاز به سطوح متفاوتی از انگیختگی برای رسیدن به عملکرد مطلوب دارند. برای مثال، کارهای فشرده‌ی فکری اغلب برای عملکرد بهینه نیاز به سطوح پایین‌تری از استرس دارند، درحالی‌که کارهایی که نیاز به استقامت بالایی دارند (مانند دوی ماراتن)، ممکن است تحت شرایط برانگیختگی بالاتر عملکرد بهتری داشته باشند.
آیا شما در حال تجربه استرس خوب هستید؟
یک اصطلاح بالینی نیز برای استرس مثبت وجود دارد: یوسترس (eustress). کریستن فسکو ، مدیر برنامه‌های بالینی شرکت مدیریت استرس Resility Health در جکسون‌ویل می‌گوید: وقتی مردم اختلاف بین استرس مثبت و استرس منفی را متوجه شوند، قادر خواهند بود که از استرس و اضطراب به نفع خود استفاده کنند. دکتر گیل سالتز ، استاد روانپزشکی دانشکده‌ی پزشکی ویل‌کرنل بیمارستان نیویورک-پرسبیترین توصیه می‌کند که به‌جای اینکه اضطراب را به چشم منبعی از نگرانی ببینید، بهتر است آن را به شکل فرمی از هیجان درنظر بگیرید. او می‌گوید: تنها دانستن این موضوع، مفید است زیرا بسیاری از افراد وقتی دچار اضطراب می‌شوند، تصور می‌کنند که این امر به عملکرد آن‌ها ضربه می‌زند و سپس از این مضطرب بودن، بیشتر مضطرب شده و درنهایت بسیار مضطرب می‌شوند. شیلا تاکر، مشاور می‌گوید که تجربه‌ی استرس مزیت‌های مثبت روانشناختی هم می‌تواند داشته باشد. علائم استرس و اضطراب می‌توانند زمانی بروز کنند که چیزی از زندگی شما کم شود یا موضوعی باشد که برای شما اهمیت داشته باشد. او می‌گوید: این فرصتی عالی است که قدمی به عقب برداشته و به موقعیت نگاه کنید. با تغییر چارچوب‌ها یا تغییر دیدگاه درزمینه‌ی تجارب، فشار استرس و اضطراب کم می‌شود و حتی بینش شما درمورد اتفاقاتی که در زندگیتان رخ می‌دهد، بهتر خواهد شد. دامور در کنفراس انجمن روانشناسی آمریکا گفت: هرکسی که احساس می‌کند استرس او را تحت فشار زیادی قرار داده است، باید در صورت امکان اقداماتی را در جهت کاهش استرس خود انجام دهد یا استراتژی‌های مدیریت استرس را آموزش ببیند. درزمینه‌ی مدیریت اضطراب، برای برخی از افراد کتاب‌های راهنمایی که به آن‌ها کمک می‌کنند افکار غیرمنطقی خود را ارزیابی و به چالش بکشند، مفید است. اگر این روش موفقیت‌آمیز نباشد یا ترجیح داده نشود، فرد باید از یک متخصص آموزش‌دیده کمک بخواهد. در سال‌های اخیر تکنیک‌های ذهن‌آگاهی نیز به‌عنوان رویکرد موثری برای پرداختن به استرس و اضطراب معرفی شده‌اند. همچنین دامور از روانشناسان خواست با این تصور که «باید در بیشتر اوقات با احساس آرامش و سکون زندگی کنیم»، مقابله کنند. او گفت: ما می‌خواهیم که از بهزیستی حمایت کنیم اما نمی‌توان به‌طور دائم شاد بود. این یک ایده‌ی خطرناک است زیرا غیرضروری و دست‌نیافتنی است. اگر شما تحت‌تأثیر این تصور هستید که باید همیشه شاد باشید، تجربیات روزمره‌ی شما ممکن است درنهایت به‌نظر بیچارگی به‌نظر برسد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت بیشترین افت هفتگی قیمت جهانی طلا در 2 ماه اخیر

مالیات دو پله‌ای به نفع نجومی‌بگیران

پیش بینی روند بورس تا پایان سال

ساخت الیاف کربن در بدنه پهباد تا قطعات پیشرفته پزشکی

جزئیات گازسوز کردن رایگان خودروها

احتمال رد لایحه حذف 4 صفر از پول ملی در کمیسیون اقتصادی

یک فعال کارگری: در پرداخت عیدی کارگران ناخن‌خشکی نکنید

پیشی گرفتن بازار گاز بر نفت تا 25 سال آینده در جهان

بی تاثیری تحریم‌های جدید بر صنعت فولاد کشور

عبور بورس از مرز 405 هزار واحدی

تولید تلویزیون کم شد

زلنسکی استعفای نخست وزیر اوکراین را نپذیرفت

دلار از طلا عقب افتاد

قیمت رهن و اجاره آپارتمانهای 10تا20ساله در بازار تهران

ارائه بدون نظارت کارتخوان برای بالا بردن آمار بانکداری الکترونیک

سرمقاله سیاست روز/ اقدام اروپا همزمان با اعتراضات پس از سقوط هواپیما

سمت و سوی رشد اقتصاد امسال و سال آینده

روند معاملات بورس در هفته پایانی دی ماه

رو کردن فساد شرکت ها در بورس، قانونی شد

برکت زیتون زنجان برای خراسانی ها

دروازه بانی نرخ ارز در تنش‌های به همراه صرافی‌ها

پول زور برای مجوز کار

قیمت آپارتمان‌های 50 تا 75متری در تهران

زمان افزایش وام 160 میلیونی مسکن یکم

ریشه فساد میلیاردی مجوزهای کسب و کار

اسپانیا خواهان نزدیکترین رابطه با انگلیس پس از بریگزیت شد

آمادگی اوکراین برای اعزام نیرو به عراق

قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

خودروهای بالای 700 میلیون مشمول مالیات می شود

قیمت انواع خودرو داخلی و وارداتی در بازار

دلار دست به ماشه شد

تمدید مهلت ثبت نام متقاضیان یارانه معیشتی تا 30 دی

دردسرهای بنزینی مضرب 3.99

بازده 12 درصدی بورس در 4 روز

ترفند دریافت پاداش‌های میلیاردی

پرواز در گام آخر سوپرانو

کتاب‌هایم را برای مبادله کجا ببرم؟

نخست‌وزیر سوئد با عبدالمهدی تماس گرفت

اولین سیگنال بازار مسکن در زمستان

جزئیات دپوی 70 میلیون دلار کالا

دلار روی مرز 13 هزار تومان جا خوش کرد

مهلت ثبت‌نام برای دریافت سبد معیشتی امروز به پایان می‌رسد

دلیل اصلی کاهش سهمیه سوخت

سکه ارزان شد

پیش بینی ها از رشد پرشتاب در بورس

ابلاغ آیین‌نامه نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت کمک حمایت معیشتی

نرخ رسمی یورو افزایش و پوند کاهش یافت

افزایش قیمت نفت در آستانه توافق تجاری

گام بلند بورس به سمت قله 400 هزار واحدی

پزشکان، کماکان در فهرست هشدار سازمان مالیاتی