پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

جنجال جانسون و ملکه و زمزمه پایان نظام سلطنتی در انگلیس ایرانیان انگلیس

جنجال جانسون و ملکه و زمزمه پایان نظام سلطنتی در انگلیس
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
جنجال جانسون و ملکه و زمزمه پایان نظام سلطنتی در انگلیس
٨٩٧
٠
کیهان / متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
کلاف سر‌در‌گم «برگزیت» چهارشنبه گذشته با درخواست تعلیق پارلمان از سوی «بوریس جانسون» و تائید آن توسط ملکه پیچیده‌تر شد و بن بست سیاسی این کشور را وارد مرحله جدیدی کرد. نماینده پارلمان این کشور هم هشدار داده که، این اقدام غیر دموکراتیک ملکه می‌تواند به پایان نظام سلطنتی در این کشور منجر شود.
«بوریس جانسون» که کمتر از یک ماه پیش با شعار «اجرای بی‌کم‌و‌کاست» برگزیت به ساختمان نخست‌وزیری در خیابان داونینگ لندن راه یافت، دولت پیشین انگلیس به رهبری «ترزا می» را به «اهمال کاری» و «بی‌ارادگی» برای اجرای برگزیت متهم کرده و توافق لندن-بروکسل را برای اجرای برگزیت زیر سؤال برده بود. وی گفته بود هر طور که شده حتی با «برگزیت بدون توافق» انگلیس را از اتحادیه اروپا و تا تاریخ 31 اکتبر ( 9 آبان‌) خارج خواهد کرد. پارلمان انگلیس اما تنها مانع جدی پیش روی جانسون است.
جانسون چهارشنبه گذشته این مانع را هم بدون توافق از میان برداشت و در اقدامی پیش دستانه درخواست تعلیق یک ماهه پارلمان را به ملکه این کشور ارائه داد. در نهایت ملکه هم با تائید درخواست جانسون راه را برای برگزیت بدون توافق همواره کرد. رهبران احزاب مخالف دولت بوریس جانسون تصمیم گرفته بودند اولویت اولشان، تصویب قانونی برای جلوگیری از خروج بی‌توافق از اتحادیه اروپا باشد. اما دولت اعلام کرده با تعلیق پارلمان، تعداد روزهای کاری مجلس را کم می‌کند تا آنها فرصت کافی برای چنین کاری نداشته باشند. بر اساس گزارش‌ها در مدت زمان یک ماهه تعلیق پارلمان، نخست وزیر این فرصت را خواهد داشت تا هرگونه که می‌خواهد در زمان موردنظرش توافق برگزیت را بدون نگرانی از جنجال‌ها و یا مخالفت‌های نمایندگان پارلمان به پیش ببرد و همزمان نمایندگان منتخب را روانه تعطیلی اجباری سازد.
ضربه بزرگ به دموکراسی
تعلیق پارلمان انگلستان و خفه کردن صدای مخالفان و منتقدین، آنچنان جنجالی و چالش‌برانگیز بود که در همان ابتدا با مخالفت بسیاری از جمله هم‌حزبی‌ها و متحدان جانسون روبه‌رو شد. «نایجل فاراژ» به عنوان رهبر حزب برگزیت که از حامیان سرسخت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا نیز هست، با انتقاد از عملکرد جانسون به او هشدار داد اجرای برگزیت بدون رأی پارلمان امکان‌پذیر نیست و او در نهایت به رأی نمایندگان نیاز خواهد داشت.همچنین افراد دیگری از جمله «فیلیپ هاموند» وزیرخارجه سابق انگلیس و عضو مجلس نمایندگان این کشور، تعطیلی پارلمان را «نقض فاحش قانون اساسی» و «ضربه بزرگ به دموکراسی» عنوان کرده و خواستار جلوگیری از این اقدام شد.
شبکه الجزیره اعلام کرد، تصمیم جانسون به تعلیق پارلمان، می‌تواند به سقوط دولت خودش منجر شود.
وحشت مردم
پنج شنبه و یک روز بعد از انتشار خبر تعلیق پارلمان نیز هزاران نفر در لندن به خیابان‌ها آمدند و علیه این اقدام ملکه و جانسون تظاهرات کردند. طوماری نیز که از پریروز و پس از اعلام دولت انگلیس مبنی بر تعلیق پنج هفته‌ای مجلس این کشور تهیه شده در یک روز و نیم از مرز
یک و نیم میلیون امضا گذشت. ناظران افزایش لحظه‌ای شمار امضاها در این طومار را ناشی از افزایش نگرانی‌ها از خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا و کنار گذاشتن مجلس از مهمترین تصمیم‌گیری پس از جنگ دوم جهانی در این کشور می‌دانند ،تصمیمی که به عقیده آنها همه امور سیاسی ، اقتصادی ، امنیتی و اجتماعی این کشور را تا دهه‌ها تحت تاثیر قرار خواهد داد. سخنگوی مجلس عوام انگلیس این موضوع را یک بحران قانون اساسی خوانده است.جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر نیز گفته تعلیق پارلمان غیرقابل قبول است.
کودتا برای برچیده شدن نظام سلطنتی
«کیت اوسامور» نماینده منطقه «ادمونتون» در پارلمان انگلیس اما با انتشار توییتی، به ملکه هشدار داد که همراهی با این «کودتا» ممکن است به برچیده شدن نظام سلطنتی منجر شود. وی پس از اعلام تصمیم دربار سلطنتی برای تعلیق فعالیت پارلمان، با کنایه به شعار معروف «خداوند ملکه را حفظ کند»، نوشت: «ملکه ما را حفظ نکرد.»«اوسامور» در توییت دیگری نوشت: «ملکه باید آنچه بر سر عموزاده‌اش، تینو پادشاه سابق یونان آمد را به یادآورد. زمانی که زمینه کودتای راستگرایان را فراهم کرد، پادشاهی برچیده شد». اشاره این نماینده پارلمان انگلیس به «کنستانتین دوم» آخرین پادشاه یونان است. وی بین سال‌های 1964 تا 1973 پادشاه یونان بود و نهایتا به دست دولتی از سلطنت خلع شد که برآمده از کودتای مورد تأیید شاه بود. سازمان غیردولتی موسوم به «بهترین‌ها برای انگلیس» نیز که مخالف خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست، به علت حمایت ملکه انگلیس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا، اعدام پادشاهان در گذشته را به او یادآوری کرد.
رئیس‌این سازمان در یادداشتی با اشاره به حمایت ملکه از پیشنهاد بوریس جانسون، نخست‌وزیر برای تعلیق مجلس اعلام کرد: «هیچ توجیهی برای حمایت ملکه از چنین اقدام غیردموکراتیک، ضد قانون اساسی و سیاسی دولت وجود ندارد. وقتی از او درخواست کمک شد، باید تاریخ را به یاد می‌آورد که چگونه در تاریخ با پادشاهانی که به سرکوب دموکراسی کمک کرده‌اند برخورد شده است». به گفته یک مفسر سیاسی، این سخنان را می‌توان اشاره به سرنوشت چارلز اول پادشاه انگلیس دانست، که به دلیل اختلاف نظر با پارلمان سرش از تن جدا شد. «لورد یونگ» از دیگر نمایندگان محافظه کار انگلیس هم در اعتراض به این اقدام جانسون و ملکه استعفای خود را اعلام کرد. وی از وزرای قدیمی دوران نخست وزیری مارگارت تاچر هم بود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راهبرد زیگزاگی نخست وزیر انگلیس؛ گاهی به سمت اروپا گاهی به سمت آمریکا

سرمقاله جام جم/ پشت پرده خروج سفیر انگلیس از ایران

لانه جاسوسی انگلیس رهگیری و سفیر آن اخراج شود

انگلیس کورکورانه با ماجراجویی تروریستی آمریکا همدستی می کند

یک ربع دستگیری و احضار برای سفیر بریتانیا

اعلام جزئیات جدید از دستگیری سفیر انگلستان مقابل دانشگاه امیر کبیر

وزیر دفاع انگلیس: وابستگی به آمریکا باید کاهش یابد

شگفتی فرمانده سابق سنتکام از پیشرفت موشکی خیره کننده ایران

کوربین: ترور سردار سلیمانی غیرقانونی بود

وزیر خارجه انگلیس: نگران تنش ها در خاورمیانه هستیم

ظریف در گفت وگوی تلفنی با وزیران امور خارجه آلمان و انگلستان: اشتباه راهبردی اروپا درک نکردن واقعیات منطقه است

انگلیس نیروی ویژه هوایی به عراق اعزام کرد

کشتی‌های نظامی انگلیس بار دیگر در تنگه هرمز فعال می‌شوند

مراکز اسلامی انگلیس شهادت سردار سلیمانی را تسلیت گفتند

درخواست انگلیس برای تشکیل جلسه شورای امنیت درباره ادلب

انگلیس از حمله آمریکا حمایت کرد

سوتی بزرگ دولت انگلیس

وعده برگزیتی امروز جانسون

افزایش قربانیان خشونت های خانگی در انگلیس

افزایش 0.7درصدی قیمت مسکن در انگلیس

قیمت خانه در انگلیس بالا رفت

قیمت خانه در انگلیس طی یک سال 0.7 درصد بیشتر شد

برگزیت و مصوبه جدید پارلمان انگلیس؛ جانسون در مسیر انتحار؟

ملکه بدون همسرش به تعطیلات رفت

تخلیه یک بازار در برلین به علت هشدار امنیتی اشتباه

ترامپ انگلیسی به آمریکا دعوت شد

«سال سیاه» برای ملکه بریتانیا

تحولات بزرگ در دولت انقلابی جانسون

بایدن: بوریس جانسون از نظر فیزیکی و احساسی کپی شده ترامپ است

اولین نطق بعد از پیروزی جانسون

حزب بوریس جانسون پیروز انتخابات انگلیس شد

سرمقاله خراسان/ چرا جانسون پیروز شد و کوربین شکست خورد؟

سرمقاله رسالت/ بازی در انگلیس تمام نشده است

رشد اقتصادی انگلیس صفر شد

جانسون، آخرین فرصت را به همه طرف ها اعلام کرد

شاهزاده ویلیام در تنگه هرمز

حزب جانسون رو به افول

طرح ترافیک، ناجی هوای لندن

حزب کارگر انگلیس خواستار توقف فروش سلاح به عربستان شد

رسانه انگلیسی: شاهزاده چارلز به دنبال تصفیه خاندان سلطنتی است

انفجار مهیب در مرکز لندن

وقتی شاهزاده انگلیسی از میهمانی خط می خورد

هدیه کریسمس جانسون به مردم بریتانیا

سرقت مسلحانه از مشهورترین فروشگاه برلین

بیش از 28 هزار دامنه اینترنتی بریتانیا به‌خاطر فعالیت مجرمانه مسدود شدند

رای الیوم: آمریکا همپیمان حیله گر عربها

مردم انگلیس باز هم با تظاهرات به استقبال ترامپ می‌روند

گافی دیگر از سوی شبکه‌های ضدانقلاب

بحران چاقوکشی در مناطق مختلف انگلیس

افزایش فشارها علیه جانسون برای انتشار گزارش جنجالی روسیه