پایگاه خبری تحلیلی ایرانیان جهان

آخرين مطالب

راست‌های افراطی دردسر تازه‌ مرکل در انتخابات فردا ایرانیان آلمان

راست‌های افراطی دردسر تازه‌ مرکل در انتخابات فردا
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان -
راست‌های افراطی دردسر تازه‌ مرکل در انتخابات فردا
٢٤
٠
ایسنا / برای نخستین بار از زمان پایان کار کمونیسم در آلمان در حدود 30 سال پیش، حزب آنگلا مرکل موسوم به اتحاد دموکرات مسیحی با دورنمای جدی شکست روبرو شده است؛ حزب راست افراطی "آلترناتیو برای آلمان" که زمانی یک حزب کوچک و جزئی تلقی می شد بعد از آغاز نتیجه‌گیری‌های انتخاباتی‌اش در سال 2017 اکنون ممکن است در انتخابات ایالتی روز یکشنبه در دو ایالت بزرگ آلمان در جایگاه اول یا دوم قرار بگیرد.
به گزارش روزنامه واشنگتن پست، بروز این نتیجه قابل انتظار در انتخابات فردا (یکشنبه) در ایالتهای ساکسونی و برندنبرگ آلمان باعث یک دگرگونی در عرصه سیاست آلمان چه در سطح منطقه‌ای و چه در سطح ملی خواهد شد. این اتفاق همچنین در پی تجربه کنار رفتن دولتهای راستگرایان در طی سال جاری میلادی در کشورهایی نظیر اتریش و ایتالیا و روی کار آمدن راست های افراطی، بیش از پیش جایگاه آنها را در اروپا تقویت خواهد کرد.
برای مرکل انتخابات در شرق آلمان می‌تواند خروج از قدرت را شتاب ببخشد و در عین حال معیار سنجشی در خصوص چگونگی برخورد بخش‌های محافظه کارتر اتحادیه اروپا با برخی از سیاست‌های لیبرال مورد حمایت وی خواهد بود.
انتخابات در شرق آلمان همچنین از نزدیک در شهر برلین پایتخت این کشور نیز دنبال خواهد شد؛ جایی که در آن سوسیال دموکراتها و اتحاد دموکرات مسیحی دولت ائتلافی آلمان را به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور و بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا تشکیل داده‌اند. در صورتی که طبق پیش بینی‌ها هر دو حزب در انتخابات فردا در آلمان شکستهای چشمگیری را متحمل شوند، دولت ائتلافی شکننده فدرال فعلی آلمان هر چه بیشتر به سقوط نزدیک خواهد شد.
ایجاد تکان اساسی در برلین یکی از اهداف بیان شده حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان بوده و بسیاری از حامیان این حزب معتقدند که هم اکنون این هدف برآورده شده است.
با توجه به این که تاریخ مدرن آلمان بسیار آکنده از میراث جنگهای ویرانگر بوده، مردم معاصر آلمان مدتهاست که ارزش زیادی برای ثبات سیاسی در کشورشان به عنوان یک نیروی حامی انسجام ملی قائل بوده‌اند.
با این حال با توجه به این که تحرکات سیاسی راستهای افراطی باعث ایجاد اختلال در سیاست سراسر اروپا شده و احزاب لیبرال مثل سبزها در حال جذب آراء رای دهندگان محافظه کار هستند، مرکل با فشارهای فزاینده برای استعفا روبرو است.
او گفته که دوره فعلی صدر اعظمی‌اش در آلمان آخرین دوره او خواهد بود هر چند که تاکید داشته این تصمیم او کاملا تحت تاثیر نتایج ضعیف انتخاباتی حزبش نبوده است.
در زمان انتخابات پارلمان اروپا در 11 مه گذشته، 11 درصد آلمانی ها به حزب آلترناتیو برای آلمان رای دادند اما در بسیاری از بخشهای قسمت سابقا کمونیستی شرق آلمان، این حزب یک جای پای محکم را ایجاد کرده و به چندین دهه سلطه دو حزب اتحاد دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات پایان داده است.
این حزب راست افراطی هم اکنون در ایالت ساکسونی جایگاه تاریخی حزب اتحاد دموکرات مسیحی را به عنوان حزب بلامنازع پیروز در این ایالت متزلزل کرده است و در حالی که در سال 2014 در نظرسنجی ها حدود 10 درصد رای داشت اکنون به رای 26 درصدی رسیده است.
در ایالت برندنبرگ که جمعیت کمتری دارد و همسایه ایالت ساکسونی است، سوسیال دموکراتها ممکن است برای نخستین بار از زمان اتحاد آلمان شرقی و غربی، به حزب آلترناتیو برای آلمان ببازند.
یک ایالت دیگر آلمان یعنی ایالت تورینگیا نیز قرار است در ماه اکتبر انتخابات برگزار کند و در این ایالت نیز حزب آلترناتیو برای آلمان با جهش قابل توجه محبوبیت روبرو شده است.
در ساکسونی میتوان انتخابات پیش رو را به نوعی یک همه پرسی غیر رسمی درباره خود مرکل دانست.
در حالی که او همچنان محبوبترین سیاستمدار آلمان محسوب می شود اما حمایت بخش عمده‌ای از راستگرایانی که پایه و اساس پیروزی‌های انتخاباتی سابق حزب بودند را از دست داده است و این جریان در شرق آلمان ظاهرا نمود برجسته تری دارد. هر چند که لیبرالهای سراسر جهان از مرکل به خاطر سیاستهاش در استقبال از پناهجویان در سال 2015 تحسین کردند اما در بخش راستگرای حزب وی، مخالفتهای شدیدی با این سیاست وجود داشت.
وارنر جی. پاتزلت، یک کارشناس علوم سیاسی که تحلیلهایش را هم به حزب آلترناتیو برای آلمان و هم حزب اتحاد دموکرات مسیحی ارائه کرده، می‌گوید: این تصمیم مرکل شدیدا وجهه او را به عنوان یک سیاستمدار عملگرا و منطقی که دست به اقدامات ایدئولوژیک نمیزند زیر سوال برد.
رای دهندگان، سیاست مداران و محققان در سراسر طیف سیاسی آلمان این مساله را تصدیق کرده‌اند که مردم شرق آلمان احساس می‌کنند همتایان آنها در غرب آلمان آنها را نادیده گرفته و نگاه تحقیر آمیز به آنها دارند و این سبب شده که حزب آلترناتیو برای آلمان زمینه مساعدی را در این منطقه برای اشاعه پیامهای پوپولیستی خود در آنجا ببیند. بعد از سقوط دیوار برلین، بسیاری از مردم غرب آلمان، مردم آلمان شرقی سابق را افرادی تنبل و بی اراده که به آسانی تحت تاثیر قرار میگیرند خواندند و این تلقی‌ها حتی تا به امروز نیز ادامه یافته است.
یک مطالعه گسترده که سال گذشته میلادی نتایجش منتشر شد نشان داد، احساس های محرومیت، حقارت، بدنامی و سطح پایین بودن بعد از اتحاد دو آلمان، فاکتورهای کلیدی در کشیده شدن ساکسونی به سمت پوپولیستها بوده‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

منابع آلمانی ترور سردار سلیمانی را نقض قوانین بین المللی خواندند

آلمان: با خروج نیروهای بین‌المللی از عراق داعش بازمی‌گردد

مواضع ضدترامپی مرکل و پوتین در مسکو

تاکید پوتین و مرکل بر ضرورت حفظ توافق هسته ای و اجرای کامل آن

آلمان برای ترامپ تره هم خورد نکرد

آلمان درخواست ترامپ برای مسئولیت بیشتر ناتو در غرب آسیا را رد کرد

گفت وگوی ترامپ و مرکل درباره ایران، عراق و لیبی

آلمان خود را برای خروج ناگهانی از عراق آماده می کند

هایکو ماس خبر داد: قصد آلمان برای مذاکره با ایران به منظور آرام سازی اوضاع

انتقاد شدید سخنگوی وزارت خارجه از مواضع منتسب به دولت آلمان درباره ترور سردار سلیمانی

سخنرانی مرکل به مناسبت سال جدید میلادی

اعتصاب‎ها به آلمان رسید

آلمان در رویای سوئیس شدن

مرکل و پوتین رایزنی کردند

رهبر سبزهای آلمان برای انتقال زنان و کودکان ایزدی به کشورش به پارلمان متوسل می شود

لیختن اشتاین ؛ طبیعتی فوق العاده بکر و زیبا برای پیاده روی در طبیعت/تصاویر

رکورد تازه آلمان در زمینه صادرات تسلیحات

خدمه پرواز لوفت‌هانزای آلمان اعتصاب می‌کنند

انتقاد وکیل آلمانی از ممنوعیت حجاب در مدارس

دفاع مشکوک از FATF پس از دیپلمات‌فروشی در آلمان

ساز آلمانی که در تبریز کوک می ‍شود

نخستین خرید تابستانی بایرن

جایزه آلمانی موگرینی

«اعلام جنگ» مرکل علیه ترامپ

آلمان: آماده مقابله با تحریم‌های آمریکا هستیم

افرایش اسلام‌ستیزی در آلمان

آنگلا مرکل: تحریم های روسیه تمدید شد

اشتاینمایر: من «مِتوشالح» شده بودم

داروهای آلمانی هشت برابر ایران گیاهی‌اند

ضرر تحریم ایران برای فعالان اقتصادی آلمان

ایران قدیم در آرشیو عکس خبرگزاری آلمان

معرفی واژه نامه آلمانی- فارسی

بیمه در آلمان

آلمان ششمین کشور صادر کننده کالا به ایران

کونیگزبرگ

استرداد پنج تروریست داعشی از ترکیه به آلمان

نرخ بیکاری آلمان در کمترین سطح 39 سال اخیر

بزرگترین گردهمایی بابا نوئل‌ها در آلمان در آستانه کریسمس

بیت کوین در آلمان قانونی می‌شود

اپلیکیشن زبان ویژه دوره انتگراسیون آلمان

تابلوی ناپلئون در برلین

اشتات فست درسدن

مراسم کارناوال ها در آلمان

آلمان؛ تصویر بهترین کشور نزد مردم دنیا

ساخت نرم افزار تغییر چهره صورت در آلمان

مسعوت اوزیل جایزه اش را به کودکان غزه اهدا کرد

برنامه آلمان برای مقابله با آلودگی هوا

گردش‌های شهری غیر متداول در آلمان

بازگشت اسواران ایران

همایش بازیابی مغزها در آخن