ایرانیان جهان

آخرين مطالب

قیمت هرکیلو مرغ در بازار اطلاعات ضروری

قیمت هرکیلو مرغ در بازار
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - باشگاه خبرنگاران / عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 15 هزار و 100 تا 15 هزار و 200 تومان و مرغ گرم در خرده فروشی ها 21 هزار و 100 تا 21 هزار و 200 تومان است، هر چند در برخی مغازه ها با نرخ های بالاتری هم‌ مرغ عرضه می شود.
عظیم حجت با اشاره به اینکه قیمت فعلی مرغ با هزینه تمام شده تولید یک هزار تومان اختلاف دارد، افزود: علی رغم افزایش قیمت مصوب نهاده های دامی در سه ماه اخیر، ستاد تنظیم بازار نرخ های جدید را اعلام‌نکرده است، درحالی که مرغدار گوشتی حداقل 2 دوره پرورش است که قیمت نهاده را با نرخ جدید پرداخت می کند.
حجت ادامه داد: با وجود پیگیری های مکرر، کمیسیون کشاورزی مجلس باید به این امر ورود کند که چرا قیمت مصوب مرغ همزمان با نهاده های تولید افزایش نمی یابد تا مرغدار از بلاتکلیفی خارج شود.
به گفته این مقام‌مسئول، در مواقعی که قیمت مرغ همانند شرایط فعلی کمتر از نرخ تمام شده تولید است، مسئولان امر به تولیدکننده کاری ندارند، اما در مواقعی که بالا می رود همه دستگاه ها به سراغ مرغدار می آید که این یک بام و دوهوای در صنعت مرغ گوشتی باعث می شود که مرغداران زیادی از دور تولید خارج شوند.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر اصلاح قیمت مصوب مرغ بیان کرد: از ستاد تنظیم بازار تقاضا داریم که برمبنای هزینه تمام شده قیمتی را اعلام کند تا مرغدار تکلیف خود را بداند چرا که در شرایط فعلی بلاتکلیفی به زیان صنعت تمام می شود‌.
وی درباره آینده بازار مرغ گفت: با توجه به شرایط مناسب جوجه ریزی پیش بینی می شود که نوسان چندانی در بازار مرغ رخ ندهد و علی رغم اختلاف قیمت نسبت به هفته گذشته در بازار مرغ، اما هنوز به نرخ تمام شده تولید نرسیدیم.
حجت متوسط قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را 4 هزار تومان اعلام کرد و گفت: طبق روال همه ساله در ایام‌ پایانی سال، قیمت جوجه یکروزه به سبب ازدیاد تقاضا دچار نوساناتی می شود که از مسئولان ستاد تنظیم بازار انتظار می رود که در جدول قیمت تمام شده این موارد را هم لحاظ کنند.
این مقام مسئول با اشاره به ایرادات تامین‌ نهاده با نرخ مصوب بیان کرد: وضعیت کنونی بازار نهاده های دامی، در شرایطی که سامانه بازارگاه مدیریت می‌کند، نهاده مرغ تا سن 40 روزگی تخصیص داده می شود، اما به علت آنکه بعد از ورود جوجه به سالن تخصیص نهاده صورت می‌گیرد، از این رو مرغدار چاره ای ندارد جز اینکه 15 روز نهاده خود را از بازار آزاد تامین کند که متاسفانه این مشکل در کنار عدم رغبت بازار به مرغ سایز موجب شده 20 تا 25 درصد نهاده مصرفی از بازار آزاد تامین شود که تمامی‌این عوامل هزینه های تولید را افزایش می دهد.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر افزایش نرخ مصوب مرغ در بازار بیان کرد: اگر ستاد تنظیم بازار هر چه سریع‌تر اقدام به افزایش نرخ مصوب نکند، مرغداران رغبتی به جوجه ریزی ندارند که این موضوع ناخواسته بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، درحالی که اعلام نرخ منطقی موجب شده تا مرغداران با آرامش بیشتری به تولید ادامه دهند.
حجت عرضه مرغ را بیش از تقاضا اعلام کرد و گفت: با توجه به ازدیاد عرضه در برابر تقاضا، تولیدکنندگان با ضرر و زیان کالای خود را عرضه می‌کنند چرا که نهاده تا سن 40 روزگی در اختیار مرغدار قرار می‌گیرد که مرغداران به علت بازار پسندی کشتارگاه به خرید مرغ درشت و عدم کشش بازار ناچارند مرغ تولیدی خود را برای مدت زمان بیشتری در سالن نگهداری کنند که با این وجود بخشی از نهاده مورد نیاز را از بازار آزاد تامین می‌کنند که تمامی این عوامل منجر به افزایش هزینه‌های تولید می‌شود.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: اخیرا شرکت پشتیبانی امور دام طرحی را اعلام کرده تا بتواند ضمن افزایش ذخایر خود، برای جلوگیری از ضرر و زیان مرغداران نوعی کمک به تولیدکننده کند، اما به علت اینکه ستاد تنظیم بازار، قیمت 14 هزار و 400 تومانی را برای مرغ در نظر گرفته است و پشتیبانی مرغ را به صورت منجمد و شیرینگ پک شده خریداری می‌کند، در این حالت زیان مرغداران بیش از عرضه مرغ گرم است.
وی با بیان اینکه هزینه مرغ شیرینگ پک شده با مرغ گرم یک هزار تومان اختلاف دارد، گفت: شرکت پشتیبانی امور دام برای هر کیلو مرغ منجمد خط 2 کشتارگاهی پیشنهاد 18 هزار و 700 تومان را داده است که به علت اختلاف ناچیز هزینه مرغ شیرینگ پک شده با مرغ گرم، مرغداران مجدد دچار زیان می‌شوند.
حجت درباره تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر واردات نهاده‌های دامی اظهار کرد: علی رغم واردات صد درصد نهاده‌های دامی با ارز 4200 تومانی، اما بنابر محاسبه دیوان عدالت و دولت 55 درصد نهاده در بازارگاه عرضه شده است که این امر نشان می‌دهد که ارز 4200 تومانی به صورت هدفمند به تولیدکننده نرسیده است.
وی ادامه داد:اگرچه حذف ارز 4200 تومانی در کوتاه مدت منجر به افزایش قیمت می‌شود، اما در بلندمدت منجر به ثبات قیمت می‌شود که برای تولیدکننده و مصرف کننده مفید است.
وی با اشاره به اینکه واقعی شدن قیمت محصولات پروتئینی کمک شایانی به بخش کشاورزی می‌کند، بیان کرد: با واقعی شدن قیمت محصولات پروتئینی در بازار، مصرف اب در بخش کشاورزی به جای تولید محصولات آب بر به کالا‌های اساسی مثل گندم، جو و ذرت سوق داده می‌شود و در نهایت وابستگی به واردات نهاده‌های دامی کاهش می‌یابد.
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان جوجه ریزی شب عید را منوط به تصمیمات ستاد تنظیم بازار دانست و گفت: اگر هر چه سریع‌تر قیمت مصوب مرغ اعلام نشود، مرغداران دچار سردرگمی می‌شوند که بدین ترتیب هر چه سریع‌تر باید نرخ مصوب اصلاح شود.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/215684/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

علی مطهری: مرجع فکری نیروهای بسیجی امثال پناهیان و حسن عباسی شده اند

طالبان: کابل و واشنگتن به تعهدات خود عمل نمی کنند

بایدن وضعیت فوق‌العاده ملی درباره کوبا را تمدید کرد

ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان استعفای پاشینیان را خواستار شد

سودان به کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل پیوست

روسیه خواستار کمک جهانی به انتخابات سوریه شد

هدیه ی 3 ماهه رئیس جمهور برای خودورهای عبوری از بزرگراه جدید غدیر

پرداخت وام در کدام بانک‌ها متوقف شد؟

دلیل گرانی برنج در بازار مشخص شد

مرکز کار آفرینی حافظ جمعیت «طلوع بی نشان ها»

عضو حزب مؤتلفه: رئیسی کاندیداتوری در انتخابات 1400 را رد کرد

روسیه کمکی به نجات برجام نخواهد کرد

انسان از دستبوسی فرح به دستبوسی امام برسد، شرف دارد به ...

زاکانی: کاندیدای نهایی "شورای وحدت اصول گرایان" لاریجانی است

ابراهیمیان: بازنگری قانون اساسی مهم است نه انتخابات ریاست جمهوری

دستور «اون» به ارتش

مادورو: اروپا تحریم را کنار نگذارد مذاکره‌ نخواهیم کرد

الکاظمی استاندار جدید در ذی قار منصوب کرد

عدم همکاری دستگاه‌هادرشناسایی خانه‌های خالی

از عرش به فرش عرضه اولیه های بورسی!

آزادراه غدیر افتتاح شد

عیدی روحانی به مردم چیست؟

پایان سومین جشنواره موسیقی کیش

پرداخت خسارت بیمه خودرو به‌صورت آنلاین با بیمیتو

مارک لیو: لیتوگرافی سه نانومتری TSMC مطابق برنامه پیش می‌رود

60 مجتمع پذیرایی در جنوب و شرق تهران فعالیت نوروزی خواهند داشت

درخواست نتانیاهو از بایدن درباره دیوان لاهه

راز دخالت آمریکا در امور داخلی عراق

بیانیه ارتش چین درباره اقدامات تحریک آمیز آمریکا

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟

بررسی افزایش تولید نفت در دیدار آینده اوپک پلاس

کاروان نور، شهر، امید

تکریم از پدران آسمانی در منطقه 10

سوخت بزرگ‌ترین رآکتور همجوشی هسته‌ای جهان آماده‌ی آزمایش است

ایرانسل هدایای روز پدر را اعلام کرد

ایرانسل ایجاد زیرساخت خودروهای متصل را در دستور کار قرار می‌دهد

تتر به پرداخت 18٫5 میلیارد دلار و انتشار اطلاعات ذخایرش محکوم شد

معماری گیلانی، پیوندگاه فرهنگ، طبیعت و معماری

محدودیت‌های سفر در تعطیلات پایان هفته

تحرک داعش ناکام ماند؛ حملات تروریستها به مرکز نظامی روسها در ادلب

قدردانی آمریکا از عمان

36 کشته و دهها زخمی در نیجریه؛ مهاجمان خانه‌ها را سوزاندند

بایدن: به زودی با ملک سلمان صحبت می‌کنم

سندرز اسرائیل را به باد انتقاد گرفت

دیدار پوتین با رئیس‌جمهور قرقیزستان

داستان 13 ساله مهم‌ترین برنامه اصلاح ساختار اقتصادی

ال جی ترانزیستور TFT جدیدی برای ردیاب‌ اشعه ایکس تولید کرد

میشل سیلور: تا 2026، یک میلیارد نفر پس‌اندازشان را به‌صورت بیت کوین در موبایل ذخیره خواهند کرد

صدور پروانه فعالیت موزه تخصصی آب در استان گلستان

سی‌ان‌ان جزئیات جدیدی از ارتباط بن‌سلمان با قتل خاشقچی رو کرد