ایرانیان جهان

آخرين مطالب

آمریکا از چه می‌ترسد؟ ایرانیان آمریکا

آمریکا از چه می‌ترسد؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
بسیاری از صاحب نظران سیاسی و منتقدان آمریکایی (نظیر جوزف استیگلیتز و یا دیوید فروم) بر این باورند که تحولات آمریکا پس از مسجل شدن پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2020 این کشور، که تا حد زیادی با مدیریت و راهبریِ دونالد ترامپ رئیس جمهورِ مستقر آمریکا انجام شده و تنش‌های گسترده‌ای را در آمریکا ایجاد کرده (که نقطه اوج آن حمله عجیب حامیان افراطی ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا بود)، چندان هم شگفت انگیز نبوده و نتیجه رویکرد‌های غیرمنطقی و خارج عرفی بود که دونالد ترامپ در دوره چهار ساله حضور خود در قدرت، به شیوه‌های مختلف به ترویج آن‌ها اقدام کرده است. در واقع، تحولات و اغتشاشات اخیر آمریکا، ثمره و میوه ترامپیسم و رویه‌های نادرست و غیرمنطقی آن است.
در این چهارچوب، پس از حادثه حمله به ساختمان کنگره آمریکا توسط حامیان دوآتشه ترامپ، نگرانی‌های جدی مخصوصا در سطح جامعه آمریکا با محوریت این مساله اوج گرفته که آیا ترامپ، ترامپیسم و حامیان این مسلک فکری، اقدامات غیرعادی دیگری را هم در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن در تاریخ 20 ژانویه، انجام خواهند داد یا خیر.
به گزارش فرارو، حداقل تاکنون، شواهد و قرائن حاکی از این هستند که نکرانی‌ها در این رابطه کاملا جدی هستند. انتشار گسترده عکس‌هایی از حضور فشرده و زیادِ سربازان و نیرو‌های امنیتی آمریکا در ساختمان کنگره آمریکا و همچنین کاخ سفید و انتشار اخباری مبنی بر موضع گیری ترامپ در زمینه عدم شرکت در مراسم تحلیف بایدن، دستگیری شماری از حامیان مسلح و افراطی ترامپ در نزدیکی مراکز مهم سیاسی این کشور در واشنگتن، و انتشار اخباری مبنی بر آمادگی گروه‌های افراطیِ حامیِ ترامپ جهت تنش آفرینی در آمریکا، همه و همه حاکی از این هستند که آمریکا در وضعیت خطرناکی قرار دارد و میزان هشدار‌های سیاسی و امنیتی در این کشور به اوج خود رسیده اند.
در این راستا، دو مساله در شرایط کنونی برای آمریکا از اهمیت برخوردارند که در نوع خود می‌توانند عمیقا بر عرصه معادلات سیاسی و اجتماعی آمریکا در کوتاه مدت، تاثیرگذار باشند و حتی در شرایطی، این کشور را وارد بحران نیز کنند:
مساله خودشیفتگی ترامپ و حامیان افراطی وی
یکی از مهمترین چالش‌هایی که ایالات متحده آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ در این کشور با آن مواجه بوده، روحیه خاص رئیس جمهور این کشور و خودشیفتگی‌های وی بوده که کمکم، با درون مایه هالیوود گونه خود از منظر بسیاری از آمریکایی‌ها نیز جذاب به نظر آمده و به عمق جان و روح آن‌ها نیز رسوخ پیدا کرده است.
ترامپ حتی قبل از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، بار‌ها و بار‌ها به طرق مختلف سعی داشت از خود تصویر یک انسان موفق در قالب‌های گوناگون (مدیر، تاجر یا کارآفرینِ موفق) را در اذهان افکار عمومی جا بیندازد و به همگان این باور را بقبولاند که وی اساسا در زندگی خود، هیچگاه متحمل شکست نشده و اگر کرسی ریاست جمهوری آمریکا را نیز در اختیار بگیرد، این مساله می‌تواند برای مردم آمریکا، منافع و مزایای زیادی را به دنبال داشته باشد.
ترامپ پس از به قدرت رسیدن، تا حدی در این ویژگی خود غرق شد که عمیقا به شخصیتی خودشیفته تبدیل گشت که هر آنکس را که در مقابل وی بایستد، با انوع و اقسام توهین‌ها و تحقیرها، حذف می‌کند. او به نوعی نشان داد که هیچ‌گاه پذیرای شکست نیست، زیرا از منظر او، شکست در برَندِ ترامپ، هیچ جایگاهی ندارد. این روحیه از جانب وی عمیقا به حامیانش نیز منتقل شده است.
همین مساله یعتنی عدم پذیرش واقعیت‌ها و به طور خاص شکست است که ترامپِ خودشیفته و حامیان افراطی اش را به تهدیدی جدی علیه آمریکا کنونی تبدیل کرده است. این افراد در برهه کنونی به هر طریقی سعی دارند تا پیروزی طرف مقابل را زیر سوال ببرند و حتی با طرح تئوری‌های توطئه‌ای نظیر کیو انان (QANON) (اعتقاد به وجود یک دولت مخفی در آمریکا که در کار‌های دولت ترامپ، انواع و اقسام کارشکنی‌ها را انجام می‌هد)، از این پیروزی‌ها و به طور خاص پیروزی شخص بایدن در انتخابات 2020 آمریکا، مشروعیت زدایی کنند. در این راستا، آن‌ها از انجام هیچگونه اقدامی نظیر انجام فعالیت‌های تروریستی و یا خرابکاری نیز ابایی ندارند. همین مساله، شرایط کنونی آمریکا را در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا، تا حد زیادی ملتهب کرده و بسیاری را از بیم انجام اقدامات ضدامنیتی، عمیقا نگران کرده است.
وحشت آمریکا در مورد احتمال خدشه دار شدن چهره بین المللی این کشور
دولت‌های آمریکا در دوره‌های مختلف، به نحو گسترده‌ای و در چهارچوب یک رویه منسجم، کشورشان را سمبل برخی ارزش‌ها نظیر دموکراسی، آزادی بیان، حقوق بشر و شکوفایی اقتصادی معرفی کرده اند و به نوعی تصویری شبیه به مدینه‌های فاضله را از آمریکا در عرصه بین المللی ترویج کرده اند. این رویه، به نوعی به یک قدرت نرمِ قابل توجه برای آمریکا تبدیل شده و این کشور برای سال‌ها از دید بسیاری، قدرت برتر جهان و مدینه فاضله‌ای بوده که به دلیل ویژگی‌های درونی اش، همواره از خطر اقتدارگرایی و زوال به دور است.
این تصور و دیدگاه در مورد آمریکا، در دوره ترامپ عمیقا دچار خدشه شده و شرکای بین المللی آمریکا و حتی افکار عمومی جهانی، عمیقا، به آمریکای کنونی و ساختار سیاسی و اجتماعی آن بی اعتماد هستند. آمریکا دیگر به زعم افراد و صاحب نظرانی نظیر دیوید فروم تحلیلگر ارشد نشریه آتلانتیک، مدینه فاضله جهانی نیست و همین مساله، بدون تردید، هزینه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی را بر این کشور در کوتاه مدت و بلند مدت تحمیل خواهد کرد. حتی عده‌ای معتقدند که اولویت اصلی بایدن پس از تصدی کرسی ریاست جمهوری آمریکا، تا حد زیادی باید معطوف به ترمیم چهره بین المللی آمریکا باشد.
در این چهارچوب، آنچه در برهه کنونی مخصوصا، موجب نگرانی مقام‌های ارشد آمریکایی و تصمیم سازان این کشور شده، این نکته است که مبادا حامیان افراطی ترامپ با انجام اقدامات غیرمعمول و شوکه کننده در آستانه مراسم تحلیف جو بایدن و حتی در روزِ مراسم تحلیف، آمریکا را در عرصه جهانی بیش از پیش تحقیر کرده و مایه مضحکه بیشترِ آن نزد رقبای بین المللی این کشور شوند. شاید به همین دلیل باشد که در روز‌های اخیر، شاهد حضور گسترده و سنگین نیرو‌های امنیتی آمریکایی در شهر واشنگتن و مراکز حساس و حیاتی این کشور جهت مقابله با هرگونه تحرک ضدامنیتی بوده ایم. در واقع، آمریکایی‌ها در برهه کنونی سعی دارند تا با امنیتی کردن فضا، تا جای ممکن خساراتی که حامیان افراطی ترامپ می‌توانند به وجهه بین المللی آمریکا وارد آورند و به نحوی آشکار و عیان، به این مساله اشاره نیز می‌کنند را تا جای ممکن تقلیل دهند و از رخداد بحران‌های گسترده‌تر در کشورشان جلوگیری کنند.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/216328/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازگشت به برجام و چرخه «آچمزی» ایران

دستگیری خشن نوجوان 13 ساله در آمریکا

ارتش پاکستان: از طالبان پشتیبانی نخواهیم کرد

یک آلمانی به جاسوسی برای روسیه متهم شد

بزرگترین عملیات قاچاق مواد مخدر در اروپا

مدل موی نخست وزیر انگلیس سوژه شد

سودآوری 25 هزار میلیارد تومانی آزادراه غدیر

بیت کوین دوباره رشد کرد

تکمیل روند ساخت پایانه جدید فرودگاه بین المللی کیش دربهار1400

علی مطهری: مرجع فکری نیروهای بسیجی امثال پناهیان و حسن عباسی شده اند

طالبان: کابل و واشنگتن به تعهدات خود عمل نمی کنند

بایدن وضعیت فوق‌العاده ملی درباره کوبا را تمدید کرد

ستادکل نیروهای مسلح ارمنستان استعفای پاشینیان را خواستار شد

سودان به کنوانسیون منع شکنجه سازمان ملل پیوست

روسیه خواستار کمک جهانی به انتخابات سوریه شد

هدیه ی 3 ماهه رئیس جمهور برای خودورهای عبوری از بزرگراه جدید غدیر

پرداخت وام در کدام بانک‌ها متوقف شد؟

دلیل گرانی برنج در بازار مشخص شد

مرکز کار آفرینی حافظ جمعیت «طلوع بی نشان ها»

عضو حزب مؤتلفه: رئیسی کاندیداتوری در انتخابات 1400 را رد کرد

روسیه کمکی به نجات برجام نخواهد کرد

انسان از دستبوسی فرح به دستبوسی امام برسد، شرف دارد به ...

زاکانی: کاندیدای نهایی "شورای وحدت اصول گرایان" لاریجانی است

ابراهیمیان: بازنگری قانون اساسی مهم است نه انتخابات ریاست جمهوری

دستور «اون» به ارتش

مادورو: اروپا تحریم را کنار نگذارد مذاکره‌ نخواهیم کرد

الکاظمی استاندار جدید در ذی قار منصوب کرد

عدم همکاری دستگاه‌هادرشناسایی خانه‌های خالی

از عرش به فرش عرضه اولیه های بورسی!

آزادراه غدیر افتتاح شد

عیدی روحانی به مردم چیست؟

پایان سومین جشنواره موسیقی کیش

پرداخت خسارت بیمه خودرو به‌صورت آنلاین با بیمیتو

مارک لیو: لیتوگرافی سه نانومتری TSMC مطابق برنامه پیش می‌رود

60 مجتمع پذیرایی در جنوب و شرق تهران فعالیت نوروزی خواهند داشت

درخواست نتانیاهو از بایدن درباره دیوان لاهه

راز دخالت آمریکا در امور داخلی عراق

بیانیه ارتش چین درباره اقدامات تحریک آمیز آمریکا

سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟

بررسی افزایش تولید نفت در دیدار آینده اوپک پلاس

کاروان نور، شهر، امید

تکریم از پدران آسمانی در منطقه 10

سوخت بزرگ‌ترین رآکتور همجوشی هسته‌ای جهان آماده‌ی آزمایش است

ایرانسل هدایای روز پدر را اعلام کرد

ایرانسل ایجاد زیرساخت خودروهای متصل را در دستور کار قرار می‌دهد

تتر به پرداخت 18٫5 میلیارد دلار و انتشار اطلاعات ذخایرش محکوم شد

معماری گیلانی، پیوندگاه فرهنگ، طبیعت و معماری

محدودیت‌های سفر در تعطیلات پایان هفته

تحرک داعش ناکام ماند؛ حملات تروریستها به مرکز نظامی روسها در ادلب

قدردانی آمریکا از عمان