ایرانیان جهان

آخرين مطالب

قشون‌کشی پایداری‌ها علیه دولت اخبار ایران

قشون‌کشی پایداری‌ها علیه دولت
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - اعتماد /متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
«الله اکبر»، «الله‌اکبر»، «الله‌‌اکبر» در صحن سبز ساختمان هرمی‌شکل میدان بهارستان طنین‌انداز شده بود. ساکنان کرسی‌های سبز رنگِ مجلس روز گذشته سودای اثبات حقانیت پارلمان را داشتند و به اصطلاح بازگرداندن مجلس به راس امور را. اما آنچه رقم خورد، به گواه ناظران و فعالان و کارشناسان، نمونه‌ای بود از ترجیح مصالح 80 میلیون ایرانی بر منافع جریانی تندرو که این روزها عنان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را به خوبی به دست گرفته است. همه ‌چیز از سفر بلندپایه‌ترین مقام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران آغاز شد. رافائل گروسی در قامت رییس این سازمان یکشنبه و پس از رایزنی و مذاکراتی فشرده، در شرایطی تهران را ترک کرد که اعلام رسمی نتایج مذاکرات به خروج او از ایران موکول شد. شامگاه یکشنبه سازمان انرژی اتمی ایران تقریبا به ‌طور همزمان با رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شرایطی توافق صورت گرفته میان ایران و این آژانس را تایید کرد که تا پیش از آن و براساس مصوبه مجلس، برخی اصولگرایان رویای توقف تمام و کمال همکاری‌های تهرن و آژانس را در سر می‌پروراندند و تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، خود را برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده آماده می‌کردند ولی این توافق حاصل شده، ناگهان زمین بازی را به سود دولت تغییر داد و موجبات عصبانیت و خشم غیر قابل انکار نمایندگان را در نشست روز گذشته پارلمان فراهم آورد.
غلبه بر رییس
عصبانیت نمایندگان از توافق صورت گرفته میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آشکار بود و فضای بهارستان متشنج؛ تشنجی که ابتدای امر موجبات برگزاری نشست غیرعلنی دوساعته نمایندگان را فراهم آورد. نشستی که در آن نه خبری از مقامات دولتی بود و نه دبیر و اعضای شورای عالی امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی.
تا مجلس دهم برجسه‌ترین خاصیت جلسات غیرعلنی پارلمان ایران کنترل توجیه نمایندگان و در جریان قرار گرفتن آنان بود ولی از قرار معلوم در پارلمان یازدهم خبری از این دست مسائل نیست.
قشون‌کشی علنی
حدود 10 صبح نشست که آغاز شد، عصبانیت‌ها پابرجا بود. بودجه کنار رفت و مسائل سیاسی بر تعیین تکلیف مهم‌ترین سند مالی سال آینده جمهوری اسلامی ارجحیت یافت. آتش‌بیار معرکه مطابق معمول یکی از بزرگ‌ترین مخالفان پارلمانی حسن روحانی، محمدجواد ظریف و به ‌طور کلی دولت‌های تدبیر و امید بود؛ «مجتبی ذوالنوری». همان لحظاتی که قالیباف به عنوان رییس مجلس تلاش داشت چرایی تغییر دستورکار مجلس را تشریح کند، ذوالنوری میان نمایندگان بود و مشغول جمع‌آوری امضا علیه رییس‌جمهوری و متهم کردن روحانی به استنکاف از اجرای قانون. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درگیر این امضابازی‌ها بود که نامش به عنوان نخستین ناطق خوانده شد. پشت تریبون رفت و در شرایطی از تاکید رهبری بر اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها سخن گفت که عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی حداقل به‌ طور علنی اظهارنظری در این زمینه نکرده‌اند. هر چند پیش‌تر، محمدتقی نقدعلی، نماینده عضو جبهه پایداری مجلس به «اعتماد» گفته بود که «سکوت رهبری» پس از تصویب طرح مجلس‌یازدهمی‌ها، به معنای «تایید مصوبه مجلس» است. پایداری‌ها نقش پررنگی در جلسه روز گذشته مجلس داشتند و اصولگرایان میانه‌رو را چون نمایندگان اعتدالی و معدود اصلاح‌طلبان پارلمان، عملا به ‌کنار راندند. به‌ طوری که یکی پس از دیگری پشت تریبون رفتند و دیدگاه خاص خود را با صدای بلند فریاد زدند. روح‌الله ایزدخواه، ابراهیم عزیزی، عباس مقتدایی، محمدمهدی زاهدی، حبیب‌اله دهمرده، محمدحسن آصفری، محمدرضا پورابراهیمی، علیرضا سلیمی، عبدالناصر موسوی لارگانی و روح‌اله متفکرآزاد کنار سیدمحمود نبویان و نصراله پژمانفر و البته علیرضا زاکانی، چهره‌های عضو و نزدیک به جبهه پایداری بودند که روز گذشته در مجلس به اظهارنظر پرداخته و علاوه بر انتقادات تند و تیز از دولتی‌ها، از آنچه «تنفس مصنوعی» به دولت‌های غربی برای «لغو نکردن تحریم‌ها» می‌خواندند، انتقاد کردند. زاکانی به عنوان نمونه در شرایطی گفت «آنها که پشت این تفاهمنامه هستند، بدانند دیگر با تنفس مصنوعی نمی‌توانند زنده بمانند لذا پیام سیاسی این بیانیه فوق‌العاده مخرب و به ضرر مصالح انقلاب و منافع ملی است» که بسیاری از شورای عالی امنیت ملی گرفته تا برخی چهره‌های سیاسی اصولگرا موضعی 180 درجه مخالف او دارند.
ایستاده میانه میدان!
درست به همان میزان که آتش پایداری‌های پارلمان تند بود، موضع قالیباف در قامت رییس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ساکن قدرتمندترین کرسی پارلمان اما موضعی میانه بود. رییس مجلس عملا موضع روشنی درباره توافق صورت گرفته میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگرفت و صرفا گفت «مطابق قانون بخش‌هایی از تعهدات پیش‌بینی شده در زمان خودش اجرایی شده و از فردا نیز باید قانون مرتبط با پروتکل الحاقی اجرا شود. مجلس شورای اسلامی مصمم به توقف کامل پروتکل الحاقی، دسترسی‌ها و همه موضوعات قانونی است؛ لذا هرگونه دسترسی بیش از پادمان ممنوع و غیرقانونی است و نظارت بر این امر وظیفه قوه مقننه است.» آن‌هم در شرایطی که دولت صراحتا توقف اجرای پروتکل الحاقی براساس مصوبه پارلمان را اعلام کرده است. برخلاف قالیباف مشاوران نزدیک به جبهه پایداری او، موضعی تند و تیز علیه دولت اتخاذ کردند؛ چنان‌که وحید یامین‌پور در توییتی نوشت: «این تفاهم مشکوک است و جهت تاثیرگذاری بر انتخابات انجام شده است.» آنچه پایداری‌ها را به فریاد واداشته، فرصت 3 ماهه ایران به طرف‌های اروپایی و امریکایی برای لغو تحریم‌های وضع شده در دوران دونالد ترامپ است. ایران و آژانس توافق کردند که در این سه ماه دوربین‌های آژانس به فیلمبرداری از مراکز هسته‌ای ایران ادامه دهد ولی تصاویر ضبط ‌شده دراختیار بازرسان این نهاد قرار نگیرد. اگر تحریم‌ها لغو شد، ایران اجازه بازرسی‌ها براساس قواعد پیش‌بینی شده در برجام را صادر خواهدکرد و در غیر این صورت بازرسی‌ها تا مدت زمان نامعلومی لغو شده و فیلم‌های تهیه شده در این سه ماه نیز برای همیشه پاک خواهند شد. این یعنی دولت جمهوری اسلامی استنکافی از اجرای قانون نداشته است؛ بلکه برای تامین منافع ملی، اقدام لازم را ترتیب داده است. جالب آنکه به‌لحاظ قانونی نیز نمی‌توان به حسن روحانی خرده گرفت. دولت او برای اجرای این قانون «آیین‌نامه مستقل» تهیه و تصویب کرد که قالیباف آن را نپذیرفت. این یعنی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها تا زمان تصویب مجدد آیین‌نامه، به همان شکلی اجرا خواهد شد که دولت با هماهنگی دیگر نهادهای بالادست توافق کند.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/227121/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امپراتوری رسانه‌ای دستگاه‌های موازی با هدف انتخاباتی دولت را تخریب می‌کند

گلایه حق‌شناس از حناچی به خاطر پرونده شریفی

یک نامه پر واکنش‌

تیخانوفسکایا: رژیم لوکاشنکو به زودی سقوط می‌کند

سوگا باز هم بابت رسوایی مهمانی پر هزینه پسرش عذرخواهی کرد

اولین سفیر امارات در اراضی اشغالی وارد تل آویو شد

احتمال بازداشت معارضان سعودی در کشورهای دوست ریاض

سناتور جمهوریخواه: از ترامپ بُت بسازیم در انتخابات می‌بازیم

کنایه نماینده عراقی به دولت؛ در خاک عراق به الحشد الشعبی حمله شده نه نیجریه!

کشتی نظامی روسیه برای نخستین بار وارد بندر سودان شد

ادامه جنجال بر سر اتهامات آزار و اذیت جنسی فرماندار نیویورک

حمله نافرجام به دفتر نماینده پارلمان عراق با بمب دست‌ساز

تفاوت بین دولت ترامپ و بایدن در چیست؟

درخواست نامزد خاشقجی برای مجازات فوری ولیعهد عربستان

آمریکا حفاظت از تحقیقات دانشگاهی در برابر چین را دو برابر کرد

تیم بایدن در آستانه اولین مذاکرات با طالبان

گزارش سازمان ملل درباره تقلب در انتخابات لیبی

«آنگ سان سوچی» باز هم با اتهامات جدید روبرو شد

حمله معترضان ارمنی به ساختمان دولت

خلیلزاد و عبدالله درباره بازنگری توافقنامه دوحه رایزنی کردند

افغانستان چشم انتظار اهدای کمک های کرونایی جهانی

کرملین: پوتین آماده گفت‌وگو با آمریکا و دیگر کشورهاست

پسر نتانیاهو به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد

درخواست از انگلیس برای فشار به عربستان جهت آزادی شاهزاده محبوس

بغداد: پاپ برای سفر به عراق در موعد مقرر مصمم است

ناآرامی‎ها در ارمنستان؛ حمله معترضان به ساختمان دولتی ایروان

متحدان امارات خواستار حمایت بایدن برای تجزیه یمن شدند

بازداشت منشی دیوان داعش در بغداد

ارسال پیام مکتوب امیر کویت به سلطان عمان

چین مدعی ایمنی دوساله با تزریق واکسن کانسینو شد

گورباچف: کل دنیا باید مساله سلاح‌های هسته‌ای را حل کند

نگرانی اسرائیل از فشارهای جدید آمریکا بر عربستان

واکنش بازار سهام به خبر ورود پول

قانون بیمه بی‌کاری اصلاح می‌شود

واکسن ابرتورم بازار مسکن

آخرین خبر از عرضه اولیه ستاره خلیج فارس

دلار در مسیر ریزش

فرابورس کمی رشد کرد

نظر همتی درباره خرید و فروش رمز ارزها

تورم بی‌سابقه در صنعت مرغداری

رکورد جدید قیمتی مسکن از سال 96

هفته سیاه بیت‌کوین

وام ودیعه مسکن در سال آینده نیز پرداخت می‌شود؟

خبرهای خوب برای فرزندان متولد 1400

کامبک طلا در اولین روز کاری

پرداخت یارانه جدید تا پایان سال

سهام یک میلیون تومانی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

برگزاری جلسه فوق العاده کمیسیون اقتصادی برای جلوگیری از دولتی کردن سهام عدالت

زمان توزیع میوه‌های نوروزی

14 حقیقت جالب درباره بازار بورس