ایرانیان جهان

آخرين مطالب

پیامِ اصلی «تروریسم هسته‌ای» در نطنز چه بود؟ اطلاعات ضروری

پیامِ اصلی «تروریسم هسته‌ای» در نطنز چه بود؟
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
 به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی، جریان تحولات در مورد ایران و مسائل مرتبط با این کشور درعرصه بین المللی را، به ویژه پس از پیروزی "بایدن" در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به هیچ عنوان در راستای منافعش ارزیابی نمی‌کند. از این رو، چرخشی اساسی در رویکرد‌های خود، با هدفی تنش زاییِ هر چه بیشتر در مورد موضوعات مرتبط با ایران را (مخصوصا در پرونده هسته‌ای ایران) در دستورکار قرار داده و از این طریق قصد دارد فضا را جهت شکل‌گیری هرگونه تعامل بین المللی با تهران مسدود کند و خود را بر اساس توجیهاتِ نامشروع و بی پایه، در خط مقدمِ مقابله غیرمنطقی با ایران، در جبهه مخالفان کشورمان در عرصه روابط بین الملل قرار دهد. حمله اخیر به شبکه توزیع برق تاسیسات هسته‌ای نطنز و دیگر رویه‌های تروریستی چند ماهه اخیر تل آویو علیه ایران نیز، در همین چهارچوب ارزیابی می‌شوند.
"بهروز کمالوندی" سخنگوی سازمان انرزی اتمی کشورمان، یک روز پس از رونمایی از برخی دستاورد‌های هسته‌ای ایران که به مناسبت "روز ملی فناوری هسته ای" برگزار شده بود، از وقوع یک حادثه، در نخستین ساعاتِ بامداد روز یکشنبه 22 فروردین ماه در شبکه توزیع برق تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داد.
به گزارش فرارو، بلافاصله پس از این موضع گیری کمالوندی، جریان‌های سیاسی و رسانه‌ای غربی، گمانه زنی‌های مختلفی در این رابطه مطرح کردند. به طور خاص، روزنامه "نیویورک تایمز" در گزارشی از وقوع انفجاری مهیب در تاسیسات نطنز خبر داد و تاکید کرد این حادثه، فعالیت‌های هسته‌ای ایران را با تعلیقِ نُه ماهه رو به رو کرده است.
رسانه‌های اسرائیلی نیز نظیرِ رادیو سراسری اسرائیل، شبکه 13 اسرائیل و اورشلیم‌پست هم به وضوح از دست داشتنِ سازمان "موساد" در حمله تروریستی به تاسیسات نطنز خبر دادند. در این راستا، "علی اکبر صالحی" رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان، در موضع گیری، حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز را "تروریسم هسته ای" اعلام کرد و تلویحا از دست داشتن رژیم‌صهیونیستی در این حمله خبر داد.
به گزارش فرارو، در این راستا، تاکنون دیدگاه‌های مختلفی در مورد نیات و پیام‌های حمله تروریستی رژیم‌صهیونیستی به تاسیسات هسته‌ای نطنز، مطرح شده است. در این رابطه، نخستین پیامِ این رویداد، تلاش هدفمند تل آویو جهتِ برهم زدن فضای تعامل و مذاکره در چهارچوب مذاکرات وین است که از تاریخ 17 فروردین ماه آغاز شده و سعی دارد از طریق رایزنی‌های فشرده، زمینه را جهت احیای توافق هسته‌ای برجام، فراهم سازد. بدون تردید اولویت اصلی رژیم صهیونیستی، قطع شدن کلیه تعاملات بین المللی با ایران در حوزه مسائل مختلف و تحمیل انزوا به تهران است. رژیم صهیونیستی از ابتدا نیز قویا با انعقاد توافق برجام مخالفت داشته و سعی نموده به طرق مختلف در مسیر آن کارشکنی کند.
در این راستا، رژیم صهیونیستی با درکِ تهدید از جریان "مذاکرات وین" که با هدف احیای برجام آغاز شده، تلاش‌های گسترده‌ای را علیه کشورمان به راه انداخته که آخرین نمونه آن قبل از حمله به تاسیسات نطنز، هدف قرار دادن یک کشتی ایرانی در دریای سرخ بود. درواقع در چهارچوب این سناریو، رژیم صهیونیستی هر زمان که فضا و جوِ تعامل، پیرامون مسائل مرتبط با ایران اوج می‌گیرد، بر شدت رفتار‌ها و اقدامات تنش زای خود نیز علیه ایران می‌افزاید و به هر نحو ممکن سعی می‌کند کل معادلات را به هم بریزد.
دومین پیام حمله اخیر رژیم صهیونیستی به تاسیسات نطنز نیز در ارسال سیگنال مستقیم از سوی این رژیم به کشور‌های غربی و آمریکا بایستی تفسیر شود. از این منظر، تل آویو سعی داشته این مساله را به پایتخت‌های غربی گوشزد کند که در نظر نگرفتنِ فاکتورِ اسرائیل در هرگونه تعامل با ایران، کنشگری مستقل این رژیم را به دنیال خواهد داشت و در این چهارچوب، اساسا تل آویو هیچ خط قرمزی برای خود قائل نیست و حاضر به انجامِ هرکاری است. در این چهارچوب، اسرائیل در صورت به خطر افتادنِ منافعش، امروز را به فردا جهت هرگونه اقدام ترجیح می‌دهد (در این راستا، "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز به تازگی و پس از حمله تروریستی به تاسیسات نطنز، صریحا به این موضوع اشاره کرده است).
با این حال، شاید بتوان مهمترین پیام حمله تروریستی اخیر اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای نطنز را در تلاش‌های تل آویو جهت عادی سازی فضای تنش نظامی و حملات تروریستی علیه ایران ارزیابی کرد. در خلال این پروژه نامشروع، رژیم اسرائیل سعی دارد تنش نظامی خود با تهران را به یک مساله عادی و حتی قانونی تبدیل کند. اسرائیل بر آن است تا خود را در جبهه مخالفان جمهوری اسلامی ایران به مثابه بازیگری پیشرو معرفی کند و به همگان نشان دهد که حاضر است در این مسیر، به جای همگی آن‌ها هزینه دهد و با تهران ایجاد درگیری کند. با این حال، طرف‌های مخالف با ایران نیز بایستی به نوبه خود، در این جبهه واحد، از رژیم صهیونیستی حمایت‌های مختلفی انجام دهند و به نوعی ائتلاف غیرقانونی در این رابطه شکل دهند.
در راستای این معادله جدید، اسرائیل سعی دارد نوعی اجماع سازی تهاجمی را علیه ایران تشکیل دهد که بر اساس آن، اقدامات غیرقانونی آن علیه ایران، در زمینه‌های مختلف، با حمایت سیاسی و رسانه‌ای همراه خواهند شد و اساسا با روایت سازی‌های مختلف علیه کشورمان، تهران به مثابه بازیگری ماجراجو و در مقابل، اسرائیل به عنوان بازیگری قانونمدار معرفی می‌شود. امری که هیچ تناسبی با واقعیت‌های میدانی ندارد و صرفا در ادامه تلاش‌های سیاسی و غیرقانونی علیه کشورمان، جهت تضعیفِ جایگاه و موقعیت بین المللی آن قرار دارد.
بدون تردید برخورد هدفمند و دقیق با این توطئه، بایستی در اولویت‌های سیاست خارجی و نظامی جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد. با این حال، اساسا اسرائیل در مقام یک رژیم نامشروع، در جایگاهی نیست که دست به اقدامات فراقانونی علیه کشورمان بزند. خنثی سازی این طرح نیز جز با اقدامات منطقی و هدفمندِ سیاسی و نظامی، میسر نیست. با توجه به جایگاه و موقعیت برجسته ایران در منطقه و جهان، این کشور از ظرفیت‌های فراوانی جهت خنثی سازی این توطئه شوم برخوردار است و بدون تردید غلبه بر این توطئه، سخت‌تر از خنثی سازیِ "کارزار فشار حداکثریِ" دولت ترامپ و پیروزی "راهبرد مقاومت حداکثری" ایران در برابر آن، نخواهد بود.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/238938/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چین: آمریکا بیش از هر کشور دیگری در جهان مسلمان‌کشی کرده است

حمله راکتی جدید به شهرک‌های صهیونیست‌نشین؛ ده‌ها نفر خانه‌های خود را ترک کردند

کشوری که مدعی است کرونا ندارد!

سعید محمد در ستاد انتخابات: نسبت به دور زدن تحریم‌ها و لغو آنها تبحر دارم

ابعاد پنهان «خشونت نژادی» اسرائیل علیه مردم فلسطین

چرا گذشت زمان در مذاکرات وین به نفع اسرائیل است؟

فارن پالیسی: چرا محمد بن سلمان به دنبال گفتگو با ایران است؟

آمریکا فروش سپر دفاع موشکی ایجس به کانادا را تایید کرد

تحقیق پارلمان انگلیس از تعطیلات گرانقیمت 2020 جانسون در جزایر کارائیب

هشدار نیروی دریایی سپاه به آمریکایی‌ها

ارتش فرانسه ادعاها درباره "جنگ داخلی" را رد کرد

تشکیلات خودگردان فلسطین جشن‌های عید فطر را لغو کرد

حمله هکری "قیمت بنزین" در آمریکا را به شدت افزایش داد

جنجال بر سر سلام نظامی مقام‌های ارتش ازبکستان حین پخش سرود ملی

نشریه چینی: انگلیس بدنبال افزایش تجارت با آسیاست

حزب مرکل با نامزدی "آرمین لاشت" همچنان در سراشیبی کاهش محبوبیت

توئیت شریعتمداری درباره اقدامات بزرگ سازمان تامین اجتماعی

رضا معطریان : برگزاری جشنواره عکس کارا گستردگی مفهوم کار را به تصویر می‌کشد.

سازمان‌های مردم نهاد بهترین زاویه دید مردم را ارائه می‌دهند

علت ریزش بخشی از دیوار قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز چیست؟

آغاز به کار موزه‌ها در یونان در آستانه فصل گردشگری

روستای بُلبَر، بهشت زمینی اورامان کردستان/فیلم

بهره‌برداری از نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی کرونا در تهران

به تماشای تابلوی ارغوانی ایلام بنشینید

روایت آمریکایی از مذاکرات

ایران و عربستان به درک مشترک رسیده‌اند

گزینه‌های شورای ائتلاف معرفی شدند

سرعت 11 کشور در واکسیناسیون

‌رجل سیاسی به تشخیص ملت

معادله مجهول اصلاح طلبان

یک حقوقدان: مصوبه شورای نگهبان در تناقض با تفسیر قبلی‌اش است

شایسته بود نامزدهای اصلی دو ماه قبل از انتخابات معلوم می شد

مصوبه‌ای غیرحقوقی؛ انتقاد "عباس عبدی" از شورای نگهبان

هنوز برای خرید واکسن دیر نشده است

سردار علایی: برداشت اهانت از سخنان ظریف نادرست است

تهران و کلان‌شهرها در معرض ریسک زلزله

یارانه آب شمال تهران، 2 برابر ایران

مراقب پیوند بازار به مذاکرات باشید

سانسور گسترده شبکه‌های اجتماعی درباره موضوع فلسطین

پنج نکته مهم در گزارش ترور سردار سلیمانی

بازگشایی روز بازارهای منطقه 17

دود رکود بازار‌مسکن در چشم مستأجران

پیشنهاد ائتلاف ظریف با تاج زاده!

برجام و سیاستِ «صبر راهبردی ایران»

اسرائیل در نقطه اوج بحران سیاسی

نگرانی اسرائیل از عادی شدن روابط ایران و عربستان

چشمان بسته دنیا به روی نسل کشی شیعیان هزاره افغانستان

تنش و ناآرامی در نزدیکی کنسولگری ایران در کربلا

سرمقاله خراسان/ شیعیان  افغانستان و ظلم سیستماتیک

سرمقاله کیهان/ تحلیل امنیتی غرب از وین تا هفت‌تپه