ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله شرق/ زمزمه‌های فیلترینگ کلاب‌هاوس اطلاعات ضروری

سرمقاله شرق/ زمزمه‌های فیلترینگ کلاب‌هاوس
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - شرق / « زمزمه‌های فیلترینگ کلاب‌هاوس » عنوان سرمقاله روزنامه شرق به قلم جاوید قربان اوغلی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
زمزمه فیلترینگ شبکه اجتماعی «کلاب‌هاوس» در روزهای گذشته از حد شایعه فراتر رفته و احتمال وقوع آن افزایش یافته است. رئیس سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارسال نامه‌ای خطاب به مدیرعامل سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران تأکید کرده که طبق قانون، مأمور حراست و حفاظت از تبادل اطلاعات در شبکه‌های اطلاع‌رسانی است. در این نامه به اپراتورها هشدار داده شده که در صورت «استمرار اختلال و با توجه به جمع‌آوری ادله فنی، گزارش رخداد جرم برای پیگیری قضائی به دادسرا ارائه و درخواست پیگرد قضائی آمران و عاملان این اختلال ثبت و پیگیری خواهد شد». هرچند روشن است در شرایطی که وزیر این وزارتخانه در معرض پیگرد قضائی قرار دارد، عاملان فیلترینگ برای هشدار معاون وی تره‌ای خرد نکرده و به این‌گونه هشدارها وقعی نمی‌نهند. این اتفاق‌ها و اقدام‌های انجام‌شده در اعمال محدودیت و کنترل فضای مجازی در دو دهه گذشته، من را به یاد خاطره‌ای انداخت که ذکر آن را خالی از فایده نمی‌دانم. هشدار دولتمردی متعهد و روشنفکری تحصیل‌کرده به کسانی که فارغ یا بی‌خبر از مشکلات مردم، در گوشه‌ای دنج درباره اعمال محدودیت در زندگی اجتماعی مردمی گرفتار در ابتدایی‌ترین نیازهای خود تصمیم می‌گیرند؛ گویی وظیفه‌ای جز دامن‌زدن به چالشی دیگر و گذاشتن باری بر گرده کشور ندارند. ظاهرا و به قول معروف قرار است در این کشور هر‌کسی کار خودش را بکند. 31 سال پیش و قبل از عزیمت به محل مأموریت در الجزایر، با زنده‌یاد دکتر حسن حبیبی، معاون‌اول رئیس‌جمهور ملاقات کردم. دکتر حبیبی سیاست‌مداری متفکر، روشنفکر و انسانی به‌شدت متواضع بود. به واسطه زندگی در فرانسه و تحصیل در آن کشور، الجزایر، مستعمره سابق فرانسه را به‌خوبی می‌شناخت، با خلقیات مردم این کشور آشنا بود و اطلاعات وسیع و ارزشمندی درباره مبارزات ضد‌استعماری جبهه آزادی‌بخش ملی الجزایر و رهبران آن داشت. راهنمایی‌های آن مرد بزرگ برای من در آستانه مأموریتی دشوار و در اوج بحران داخلی آن کشور، بسیار مفید و ارزشمند بود. نمی‌دانم چطور شد که دکتر حبیبی سخن را از روشنفکران کافه‌نشین الجزایر، فرانتس فانون و همراهی و حمایت از مبارزات آزادی‌بخش مردم این کشور، یکباره به داخل کشاند و با آهی که از درون نگران از آینده انقلاب و کشور حکایت داشت، گفت: «امروز استفاده از ویدئو را برای مردم قدغن کرده‌ایم، اما من روزی را در آینده نه‌چندان دور می‌بینم که هر‌کس در درون خانه خود با یک ریموت‌کنترل کوچک و گیرنده‌ای که روی شیشه آپارتمان نصب شده، صدها کانال تلویزیونی را مشاهده می‌کند و هیچ ابزاری قادر به کنترل آن نیست. امروز می‌توانیم واردات ویدئو را ممنوع کنیم، ولی در آن زمان که هیچ مرزی وجود ندارد چه کار خواهیم کرد؟». دغدغه‌ای که آن روز دکتر حبیبی داشت، امروز به منصه ظهور رسیده و توسعه خارق‌العاده فناورهای نوین ارتباطات نه در گرو سال و ماه که مترتب بر روز، ساعت، دقیقه و ثانیه است.
اگر دغدغه تصمیم‌گیران «حفظ امنیت اخلاقی» جامعه از طریق کنترل فضای مجازی و دسترسی آسان مردم به کانال‌ها و سایت‌های مختلف است، اولا باید به این سؤال پاسخ داده شود که اعمال فیلترینگ درباره شبکه‌های متعدد دیگر از سوی شورای عالی فضای مجازی با بودجه‌ای که «نه تو دانی و نه من» از جیب همین مردم گرفتار در شش‌و‌بش زندگی و سفره‌هایی که هر روز کوچک‌تر می‌شود، چه نتایج مثبتی در راستای هدف‌گذاری در‌بر داشته است؟
کلاب‌هاوس، رسانه جدیدی که اخیرا حضور وزرای خارجه و فناوری اطلاعات در یکی از نشست‌های آن، جنجال‌آفرین شد و به‌ظاهر به همان دلیل در معرض فیلترینگ قرار گرفته، اولین رسانه در «تبادل آزاد اطلاعات» نیست و به یقین آخرین آن نیز نخواهد بود. به تعبیر شاعر «هر دم از این باغ بری می‌رسد، تازه‌تر از تازه‌تری می‌رسد»، در پرتو رشد شتابان فناوری‌های جدید و رقابت شرکت‌های بزرگ، هر روز نسخه‌ای جدید از رسانه‌های ارتباطات شنیداری و تصویری به بازار عرضه می‌شود و کار ما فعلا این شده که هم‌و‌غم خود را برای جلوگیری استفاده از آن از سوی مردم کشور بگذاریم.
خوشبختانه نگارنده به همان دلیلی که وزیر محترم خارجه در آن نشست گفت، فعلا به کلاب‌هاوس دسترسی ندارد و بنابراین دفاع از آن برای استفاده بدون فیلتر، اتهامی غیر‌موجه است. تردید نباید داشت که سرنوشت فیلترینگ رسانه‌هایی مانند تلگرام، فیس‌بوک و‌ قس‌علیهذا از هم‌اکنون در انتظار اقدامی مشابه درباره این رسانه است. مضافا اینکه اگر دغدغه مسئولان همان چیزی است که پیش‌تر ذکر آن رفت، خوشبختانه این مفسده (البته به‌زعم آقایان دست‌اندرکار فیلتر) درباره رسانه اخیر مصداق ندارد. کلاب‌هاوس رسانه‌ای صرفا شنیداری است که مشارکت‌کنندگان و مخاطبان افرادی با اسم‌و‌رسم و عنوان شناخته‌شده هستند؛ اقشاری نوعا تحصیل‌کرده و در رده‌های بالای کنشگری اجتماعی که بیشترین دغدغه آنها موضوعات فکری و سیاسی است. در همین راستا، اگر نگرانی آقایان از طرح این‌گونه مباحث در فضای مجازی از سوی مسئولان دولتی و فعالان مدنی و اعمال محدودیت برای کنترل آن است، راهکار همان نیست که درباره سایت‌های دیگر رفتند و نتیجه‌ای هم نگرفتند و فقط هزینه‌های دو طرف استفاده‌کننده و اعمال‌کنندگان فیلترینگ را افزایش داد؛ با این تفاوت که اولی مستقیما از جیب مردم هزینه شده و دومی غیرمستقیم و ظاهرا نامحسوس. دیدگاه «کنترل جامعه از توفان برخاسته از دستاوردهای تکنولوژی فناوری اطلاعات» و ایمن‌سازی اخلاقیات مردم، بر اساس تجربیات چندین ساله گذشته، شکست خورده است . اگر بهترین راهکار معالجه «پیشگیری» است، حداقل این بار با شناخت درست بیماری (البته اگر مرضی در کار بوده و ناشی از تصورات نباشد) درصدد معالجه آن برآمده و راهی را برویم که دیگران رفته و نتیجه گرفته‌اند. به هزار و یک دلیل مصونیت از طریق اعمال محدودیت جواب نمی‌دهد؛ این را در چند دهه گذشته آزموده‌ایم. این سخن به آن معنا نیست که اگر نمی‌توانیم باید آن را به حال خود واگذاشت؛ به یقین باید آن را مدیریت کرد، ولی چگونه؟ سؤالی که باید آن را به اهل فن، استادان و تحصیل‌کردگان رشته‌های مربوط سپرد. مشکل زمانی بیشتر خود را می‌نمایاند که عده‌ای خود را مسئول ایمان دیگران می‌دانند و هر صدایی غیر از بانگ خود را خارج از دایره ایمان تلقی می‌کنند؛ اقدامی که به استناد نظرمتفکران بزرگ قدیم و جدید هیچ توجبه عقلانی بر آن مترتب نیست. سخن گران‌قدر زنده‌یاد دکتر حبیبی را آویزه گوش کنیم.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/238946/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چین: آمریکا بیش از هر کشور دیگری در جهان مسلمان‌کشی کرده است

حمله راکتی جدید به شهرک‌های صهیونیست‌نشین؛ ده‌ها نفر خانه‌های خود را ترک کردند

کشوری که مدعی است کرونا ندارد!

سعید محمد در ستاد انتخابات: نسبت به دور زدن تحریم‌ها و لغو آنها تبحر دارم

ابعاد پنهان «خشونت نژادی» اسرائیل علیه مردم فلسطین

چرا گذشت زمان در مذاکرات وین به نفع اسرائیل است؟

فارن پالیسی: چرا محمد بن سلمان به دنبال گفتگو با ایران است؟

آمریکا فروش سپر دفاع موشکی ایجس به کانادا را تایید کرد

تحقیق پارلمان انگلیس از تعطیلات گرانقیمت 2020 جانسون در جزایر کارائیب

هشدار نیروی دریایی سپاه به آمریکایی‌ها

ارتش فرانسه ادعاها درباره "جنگ داخلی" را رد کرد

تشکیلات خودگردان فلسطین جشن‌های عید فطر را لغو کرد

حمله هکری "قیمت بنزین" در آمریکا را به شدت افزایش داد

جنجال بر سر سلام نظامی مقام‌های ارتش ازبکستان حین پخش سرود ملی

نشریه چینی: انگلیس بدنبال افزایش تجارت با آسیاست

حزب مرکل با نامزدی "آرمین لاشت" همچنان در سراشیبی کاهش محبوبیت

توئیت شریعتمداری درباره اقدامات بزرگ سازمان تامین اجتماعی

رضا معطریان : برگزاری جشنواره عکس کارا گستردگی مفهوم کار را به تصویر می‌کشد.

سازمان‌های مردم نهاد بهترین زاویه دید مردم را ارائه می‌دهند

علت ریزش بخشی از دیوار قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز چیست؟

آغاز به کار موزه‌ها در یونان در آستانه فصل گردشگری

روستای بُلبَر، بهشت زمینی اورامان کردستان/فیلم

بهره‌برداری از نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی کرونا در تهران

به تماشای تابلوی ارغوانی ایلام بنشینید

روایت آمریکایی از مذاکرات

ایران و عربستان به درک مشترک رسیده‌اند

گزینه‌های شورای ائتلاف معرفی شدند

سرعت 11 کشور در واکسیناسیون

‌رجل سیاسی به تشخیص ملت

معادله مجهول اصلاح طلبان

یک حقوقدان: مصوبه شورای نگهبان در تناقض با تفسیر قبلی‌اش است

شایسته بود نامزدهای اصلی دو ماه قبل از انتخابات معلوم می شد

مصوبه‌ای غیرحقوقی؛ انتقاد "عباس عبدی" از شورای نگهبان

هنوز برای خرید واکسن دیر نشده است

سردار علایی: برداشت اهانت از سخنان ظریف نادرست است

تهران و کلان‌شهرها در معرض ریسک زلزله

یارانه آب شمال تهران، 2 برابر ایران

مراقب پیوند بازار به مذاکرات باشید

سانسور گسترده شبکه‌های اجتماعی درباره موضوع فلسطین

پنج نکته مهم در گزارش ترور سردار سلیمانی

بازگشایی روز بازارهای منطقه 17

دود رکود بازار‌مسکن در چشم مستأجران

پیشنهاد ائتلاف ظریف با تاج زاده!

برجام و سیاستِ «صبر راهبردی ایران»

اسرائیل در نقطه اوج بحران سیاسی

نگرانی اسرائیل از عادی شدن روابط ایران و عربستان

چشمان بسته دنیا به روی نسل کشی شیعیان هزاره افغانستان

تنش و ناآرامی در نزدیکی کنسولگری ایران در کربلا

سرمقاله خراسان/ شیعیان  افغانستان و ظلم سیستماتیک

سرمقاله کیهان/ تحلیل امنیتی غرب از وین تا هفت‌تپه