ایرانیان جهان

آخرين مطالب

سرمقاله خراسان/ تله انتخاباتی نتانیاهو اطلاعات ضروری

سرمقاله خراسان/ تله انتخاباتی نتانیاهو
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - خراسان / « تله انتخاباتی نتانیاهو » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم دکترحامد رحیم‌پور است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
کمتر از 9 ماه بعد از حادثه نخست در تاسیسات هسته‌ای نطنز و البته یک روز پس از اعلام راه‌اندازی دوباره «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته»، این تأسیسات بازهم شاهد انفجاری خرابکارانه بود. اقدامی که موجب قطع برق و از کارافتادن فعالیت سانتریفیوژهای آی آر1 شد. پس از این حمله گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره میزان خسارت، علل، اهداف و تبعات این حادثه در سطح رسانه ها و فضای مجازی شد که اشاره به نکاتی ضروری است:
1-تاکنون معمولا سرویس های مخفی رژیم صهیونیستی مانع از انتشار اخبار و جزئیات درخصوص انتساب عملیات های مخفی در رسانه های داخلی و محلی این رژیم می شدند و به گونه ای سانسور می کردند تا رسانه های اسرائیل از قول منابع غربی خبرها را کار کنند اما این بار در حادثه‌ نطنز این سانسور اتفاق نیفتاد و همچنین از نتانیاهو تا بقیه، همه تلویحا به نقش اسرائیل اشاره کردند. دلیل این تفاوت تا قسمت زیادی به بحران داخلی حاکم بر سرزمین های اشغالی بر می گردد.اسرائیل در دو سال گذشته چهار انتخابات پارلمانی برگزار کرد که آخرین آن در مارس گذشته بود. این چهار انتخابات به دلیل این بود که پس از هر انتخابات هیچ جریانی موفق به کسب اکثریت مطلق 61 کرسی پارلمان نشد. پس از دو انتخابات اول، کابینه اسرائیل تشکیل نشد و پس از انتخابات سوم نیز کابینه ائتلافی دو قطب مخالف انتخابات یعنی «بنیامین نتانیاهو» و «بنی گانتز» حتی شش ماه هم دوام نیاورد. اکنون در شرایطی نتانیاهو بار دیگر مامور به تشکیل کابینه شده که امکان رسیدن به 61 کرسی به منظور تشکیل کابینه برای وی بسیار سخت است و مامور شدن نامزد دیگر یا انحلال مجدد پارلمان دور از انتظار نیست.در چنین شرایطی، بنیامین نتانیاهو بار دیگر به حوزه خارجی روی آورده است. نتانیاهو برای پیروزی در چهار انتخابات گذشته نیز تمرکز ویژه ای بر سیاست خارجی داشته که در انتخابات چهارم نیز طرح «معامله قرن» در کانون تبلیغات وی قرار داشت. اوصرفا بر دستاوردها و جنبه های ایجابی سیاست خارجی نیز تمرکز نمی کند بلکه از ابعاد سلبی نیز بهره می گیرد. عمده تمرکز سلبی هم بر ایران هراسی و مقاومت هراسی قرار دارد.در این چارچوب، اسرائیل پیش از دو انتخابات اول در مارس و سپتامبر 2019 در چند نوبت علیه سوریه، حزب ا... لبنان و حشد الشعبی عراق حملاتی انجام داد.اکنون در شرایطی که نتانیاهو در تنگنای تشکیل کابینه قرار گرفته، خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای کشورمان را هدف گرفته که حادثه نطنز در همین راستا قابل تحلیل است. نتانیاهو با این اقدام و بزرگ نمایی کاریکاتوری آن از یک سو تلاش دارد افکار عمومی را حتی موقتا از بن بست سیاسی و تنگنایی که خود وی برای تشکیل کابینه مواجه است، دور کند و از سوی دیگر بر مسیر مذاکراتی که اکنون در وین میان ایران و 1+4 جریان دارد، تاثیر بگذارد.
2-بسیاری از رسانه های اسرائیلی پس از این حادثه مدعی توقف روند غنی سازی در ایران شدند، طبیعی است که اسرائیلی ها می خواهند کار خود را بزرگ تر از آن حدی که انجام داده اند؛ جلوه دهند اما باید توجه داشت حتی دیروز روند غنی سازی در سایت نطنز در حال انجام بود اگرچه با ظرفیت غنی سازی کمتری نسبت به قبل از حادثه تولید صورت می گیرد. همزمان غنی سازی در فردو که در دل کوه است نیز با شش آبشار و بیش از هزارو44 ماشین در حال انجام است. پس همان گونه که حملات و خرابکاری های گذشته نتوانست خللی در برنامه هسته ای ایران ایجاد کند اکنون با وعده مقام های کشور مبنی بر وارد چرخه کردن سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز و ساخت تونل های غیرقابل نفوذ در داخل کوه ها، انتظار می رود قدرت غنی سازی در این مرکز به مراتب افزایش یابد و درمدت زمان کوتاه تر وبا صرفه بیشتر ایران به مقاصد خود در غنی سازی اورانیوم برسد.
3-بدیهی است ایران در تله انتخاباتی نتانیاهو نخواهد افتاد و قطعا در زمان و مکان مناسب بر اساس اصل دفاع مشروع طبق ماده 51 منشور سازمان ملل پاسخ این اقدام رژیم صهیونیستی را خواهد داد و روزی‌که خویشتنداری ایران در برابر آتش افروزی رژیم صهیونیستی به پایان برسد دیگر جبهه نبرد به زدن سایت هسته ای دیمونا محدود نخواهد شد و آن روز این رژیم در آتشی که برافروخته خواهد سوخت. ضمن این که باید تدابیر امنیتی و حفاظتی از این تاسیسات را جدی تر کند .
4- ایران باید بلافاصله در مجامع بین المللی خطرات حمله به سایتی را که در آن مواد هسته ای زیر نظر آژانس غنی سازی می شود، پیگیری کند و مسئولیت عواقب وخیم این موضوع را متوجه کسانی اعلام کند که این ماجراجویی خطرناک را آغاز کرده ا ند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که همواره ایران را زیر نظر داشته و حتی از طریق برخی تفاهم‌ها و به خصوص توافق نامه برجام، نظارت و بازرسی‌های مکرر و شبانه‌روزی از ایران داشته است، همواره به این اقدامات تروریستی توسط صهیونیست‌ها و آمریکا علیه تاسیسات هسته‌ای ایران مهر سکوت بر لب زده است. این در حالی است که این آژانس علاوه بر نقش «نظارت»، نقش «صیانت» و همکاری با سازمان‌های هسته‌ای کشورهای عضو را بر عهده دارد. به نظر می‌رسد ضروری است که ایران اقدامات متناسب و مشخصی را علیه این سکوت آژانس درنظر بگیرد.
 5-این حادثه تروریستی در زمانی انجام شد که وزیر دفاع آمریکا در تل آویو مهمان دولت اسرائیل بود. خیلی بعید است که اسرائیلی ها وزیر دفاع آمریکا را از این اقدام جنایتکارانه خود مطلع نکرده باشند. مسئولیت دولت بایدن در این زمینه غیر قابل چشم پوشی است چرا که شواهد و قراین بسیاری اثبات می‌کند هیچ اقدام تروریستی از این جنس توسط صهیونیست‌ها وجود ندارد مگر این که پیش از آن هماهنگی‌ مشخصی بین آن ها و آمریکایی‌ها انجام شده باشد. ویروس استاکس نت، مشخصاً پروژه مشترکی بین آن ها و برخی دولت‌های تروریستی دیگر بود و غیر از آن در ترور دانشمندان و اقدامات تروریستی خرابکارانه دیگر هم شواهد، نشان‌دهنده هماهنگی و همکاری بین آمریکایی‌ها و صهیونیست‌هاست. درباره حمله اخیر به کشتی ساویز نیز برخی رسانه‌های آمریکا گفتند اسرائیل قبل از انجام آن به پنتاگون اطلاع داده است. به هر حال، هر چند میان آمریکا و اسرائیل در شرایط کنونی در شیوه برخورد با ایران یک نوع اختلاف نظر مشهود است اما بعید است که تل‌آویو صرفا در تضاد با دولت بایدن خواسته باشد این مسیر را جداگانه و صرفا برای به شکست کشاندن دیپلماسی آن در پیش گیرد. آمریکا باید بداند شراکت در ماجراجویی رژیم صهیونیستی می تواند عواقب بدی در پی داشته باشد.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/238950/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

حمایت صندوق کارآفرینی امید از ایجاد اشتغال در استان اردبیل

کسب رتبه اول شورای هماهنگی دستگاه های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام در کشور

سمنان، استان پیشرو در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

اولین باشگاه تعاون و کارآفرینی در همدان ایجاد شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوشهر: موفقیت سازمان در تحقق اهدافش مستلزم هماهنگ ساختن و تفکیک فعالیت ها است

سهمیه بیمه کارگران صنعت ساختمان استان اردبیل افزایش یافت

مدیرکل بهزیستی ایلام‌: مرحله دوم‌ تزریق واکسن کرونا در مراکز بهزیستی ایلام آغاز شد

آمادگی بهزیستی استان مرکزی برای دریافت فطریه

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: همدلی و همراهی مدیران عضو شورای هماهنگی برای اجرایی شدن شعار سال لازم است

پیام تسلیت شریعتمداری در پی درگذشت علی هوشمندی منش

نمایشگاه آثار برگزیده کاریکاتور کارا در ایوان انتظار آغاز به کار کرد

قدردانی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از عملکرد فرمانده مرکز مقاومت بسیج

نشست هیئت رئیسه فدراسیون کارگری تشکیل شد / حمایت شریعتمداری از ایجاد امکانات برای ورزش کارگری

پیشنهاد افزایش حق مسکن ‎کارگران به تصویب هیات وزیران رسید

شریعتمداری: افزایش 39 درصدی مزد امسال نتیجه گفت و گوی اجتماعی بود

سبک زندگی نامناسب زنان حاشیه‌نشین

شناسایی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه‌های غیر رسمی 15 استان

نگرانی معصومه ابتکار از روی کار آمدن دولت واپس‌گرا

آرایش جناحی در بازار دلار

آغاز مانور بزرگ نظامی ژاپن با فرانسه و آمریکا

افشاگری درباره نقش انگلیس در حمله به کنسولگری ایران در کربلا

اولین روز ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری با دو قانون!

پس از 8 سال فرافکنی اصلاح‌­طلبان: مسئولان باید پاسخگو باشند!

ظریف بعد از حسن خمینی

دلایل و تنگناهای حمایت از روحانی

سرداران آمدند

ضرورت تشکیل دولتی پاسخگو

کشاکش حقوقی ثبت نام در انتخابات

انتخابات بی معنا نیست

انتخاب تاریخی ِ اصلاح طلبان؛ حضور در « قدرت» یا ماندن کنار « ملت؟»

نتیجه بی‌انضباطی مالی: تحویل دولت با تورم 40 تا 50 درصدی!

وقتی متهم سوء مدیریت بازار مدعی تشکیل دولت کارآمد می‌شود!

بازگشت به‌انتخابات تک‌قطبی

«قسم‌سازی» ترفند جدید دلواپسان علیه ظریف

مشاور خاتمی: اکثریت مردم اعتمادی به اصلاح‌طلبان ندارند

روسیه هم یک دیپلمات رومانی را اخراج کرد

منت‌کشی یونان از ترکیه

لحظه برخورد موشک مقاومت به منطقه حولون در جنوب تل‌آویو

واکنش عربستان به جنایات اسرائیل در قدس

برگزاری تظاهرات در نیویورک و لندن در حمایت از فلسطین

عقب نشینی نظامیان اسرائیلی در برابر پرتاب سنگ جوانان فلسطینی

زندان‌های مخوف هدیه امارات و عربستان به مردم یمن

لحظه دیدنی رگبار شلیک راکت های مقاومت بر سر صهیونیست‌ها

شلیک بیش از 1000 راکت و موشک از نوار غزه؛ 5 صهیونیست به هلاکت رسیدند

کابینه امنیتی تل‌آویو بار دیگر نشست اضطراری برگزار می‌کند

اعلام وضعیت فوق العاده در فلوریدا آمریکا به علت کمبود بنزین

اسرائیل پیشنهاد سازمان ملل برای آتش‌بس را رد کرد

انتقاد تند نماینده جمهوری‌خواه از ترامپ

روسیه خواستار پایان فوری تنش ها در قدس اشغالی شد

تله انفجاری مقاومت در پرچم!