ایرانیان جهان

آخرين مطالب

آشکار شدن تنش‌های اجتماعی در اردن اطلاعات ضروری

آشکار شدن تنش‌های اجتماعی در اردن
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - ایسنا /متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
"مناقشه اخیر بین ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و برادر ناتنی‌اش شاهزاده حمزه تنها یک دسیسه مربوط به کاخ پادشاهی نبود. این مناقشه به مساله مداخله عربستان اشاره داشته و تنشهای گسترده‌تر در داخل جامعه پیچیده اردن را برجسته ساخت."
نیویورک تایمز نوشته است: شاهزاده و ژنرال یوسف حنیطی Yousef Huneiti رئیس ارتش اردن، به سرعت در باغ پیرامون کاخ شاهزاده قدم میزدند و درگیر یک بحث عمیق بودند. شاهزاده با فریاد حرف میزد و صدای ژنرال به سختی قابل شنیدن بود. اما ژنرال تهدید کرد.
او در حالی که پرنده‌ها بالای سرش آواز می‌خواندند، گفت: حضرت شاهزاده تعهد خواهد داد به این موقعیتهای ویژه نرود، با این افراد دارای دستور کارهای داخلی و خارجی در نیامیزد و رفتن به بازدیدهای خانوادگی را محدود نسازد.
شاهزاده حمزه بن حسین خشمگینانه پاسخ داد: "این چه صحبتی است؟ شما چی گفتید؟" او سر ژنرال یوسف هنیتی فریاد زد: شما به من گفتید که بیرون نروم و مردم را نبینم؟ با مردم در نیامیزم؟"
بنا بر این در ساعت دو بعد از ظهر شنبه گذشته یکی از پرتلاطم‌ترین زمانها در تاریخ اخیر اردن شروع شد. این اتفاق باعث تخریب وجهه سلطنت اردن در زمینه مصلحت اندیشی و همچنین تخریب وجهه این کشور به عنوان یک حوزه ثبات در منطقه‌ای ناآرام شد.
این وقایع همچنین وجود تنشهای عمیق اجتماعی، از جمله در داخل ساختارهای قبیله‌ای که بر مبنای آنها قرداد اجتماعی اردن بنا شده، برجسته ساخت. و همچنین وزش مداخله عربستان هم احساس شد.
مناقشه‌ها در کاخ سلطنتی یک موضوع تکراری در اردن هستند اما هرگز اینقدر علنی نبوده‌اند.
عامر السبیله Amer Al Sabaileh یک تحلیلگر سیاسی اردنی می‌گوید: "این نخستین بار در تاریخ اردن است که اتفاقی در این سطح رخ می‌دهد."
با فرا رسیدن شب شاهزاده حمزه از سوی دولت اردن متهم به پشتیبانی از دسیسه‌ای با حمایت خارجی‌ها "برای هدف گرفتن امنیت و ثبات کشور" بدون ذکر مستقیم نام "کودتا" شد. 18 دستیار و شریک از جمله باسم عوادالله Bassem Awadallah یک ملازم ارشد سابق دربار اردن که هم اکنون به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مشاوره می‌دهد، بازداشت شدند.
به گفته سه منبع آگاه به تحقیقات از جمله بروس ریدل، مقام ارشد سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا که با آژانسهای اطلاعاتی خاور میانه در ارتباط است، بازرسان اردنی معتقدند شاهزاده حمزه و عوادالله امیدوار به تحریک یک ناآرامی خیابانی بودند.
بعد از بازدید ژنرال هنیتی که صدای ضبط شده آن به دست نیویورک تایمز رسید، شاهزاده حمزه در یک شکل شل و ول از بازداشت خانگی قرار گرفت. و او از محل کاخش به ارسال ویدیوها و صداهای ضبط شده پرداخته و در آنها دست داشتنش در هر گونه دسیسه را رد کرد اما دولت را متهم به فساد، بی کفایتی و استبداد کرد.
دولت اکنون اصرار دارد شاهزاده حمزه در شرف اجرای یک کودتا نبوده است. روز شنبه تحرکات غیرعادی سربازان که خبر از یک کودتای قریب الوقوع بدهد، وجود نداشت.
دو روز بعد شاهزاده حمزه با امضای یک نامه با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن و برادر ناتنی بزرگتر خود بیعت کرد. از آن زمان تا کنون خبری از او شنیده نشده و دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه درباره وضعیت او اظهار نگرانی کرد.
روز چهارشنبه پادشاه اردن اعلام کرد، "اتهام فتنه انگیزی وی برداشته شده است" و ادعا کرد این شاهزاده با امنیت در کاخش تحت حفاظت پادشاه به سر می‌برد. و در کل هفته نیز مساله‌ای از بابت وفاداری ارتش به ملک عبدالله وجود نداشته است.
روز شنبه ژنرال هنیتی به آرامی به شاهزاده گفت: لطفا خانواده سلطنتی را متحد نگه دارید.
این که یک ژنرال احساس الزام به چنین مداخله‌ای کند، نا امنی‌ها و آسیب پذیری‌های کشوری که از نظر بسیاری در خاورمیانه با ثبات به شمار می‌رود را برجسته می‌سازد.
خالد رمضان، یک قانونگذار کهنه کار سابق گفت: درس بزرگ این اتفاق این است که شکنندگی این کشور را نشان داد. مفهوم ایمنی و امنیت متزلزل شد. این حادثه باعث به وجود آمدن یک نوع جدی از اضطراب در ذهن اردنی‌ها شد.
این که شاهزاده حمزه با ویدیوها و صداهای ضبط شده و مانورهای دیگر خود به برادر ناتنی خود و ناکارآمدی‌های دولت حمله می‌کند نه فقط بازتاب تنش در داخل سلطنت بلکه همچنین بازتاب افول نفوذ قبایل و نارضایتی کلی اجتماعی از فساد و محدودیتها برای آزادی در اردن است.
زمانی که کشور اردن در سال 1921 تشکیل شد مبنایش یک پیمان بین خاندان سلطنتی هاشمی و قبایل پراکنده در منطقه بود. سلطنت اردن در ازای حمایت آنها به این قبال زمین و نفوذ در داخل دستگاه دولتی داد.
اما از زمان دهه 1990 دولت اردن اکثریت اقتصاد را خصوصی کرده، دارایی‌های دولتی را فروخته و نهادهای دولتی را تغییر داده است. این تغییرات باعث تضعیف نقش قبایل و افزایش محرومیتهای اقتصادی قبایل روستانشین شده است.
هشام مجالی، یک مشاور تجاری و از پیشکسوتهای قبیله مجالی و پسرعموی یک دستیار شاهزاده گفت: این جوری است که انگار افراد تصمیم گیر واقعا دیگر سنتهای ما و نحوه تفکر ما را درک نمی‌کنند.
تنشها بین شاهزاده و پادشاه تا حدی مرتبط با این است که چطور شاهزاده حمزه به شکل تلویحی تبدیل به یک حامل استاندارد برای به حاشیه رفته‌ها و ناراضی‌ها شده است.
در سالهای اخیر شاهزاده حمزه علیه سطح بالای فساد حرف زده است و عموم مردم این مساله را به خصوصی سازی مرتبط می‌دانند. و او همچنین به رهبران قبایل سر زده و در مراسمهای قبیله‌ای شرکت کرده و این به عنوان تلاشی تحریک آمیز برای دامن زدن به نارضایتی قبایل و اعتراض اجتماعی تلقی شده است.
رمضان، قانونگذار سابق گفت: او این شکایتها را ایجاد نکرد. او روی آنها مانور داد.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/239702/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

چین: آمریکا بیش از هر کشور دیگری در جهان مسلمان‌کشی کرده است

حمله راکتی جدید به شهرک‌های صهیونیست‌نشین؛ ده‌ها نفر خانه‌های خود را ترک کردند

کشوری که مدعی است کرونا ندارد!

سعید محمد در ستاد انتخابات: نسبت به دور زدن تحریم‌ها و لغو آنها تبحر دارم

ابعاد پنهان «خشونت نژادی» اسرائیل علیه مردم فلسطین

چرا گذشت زمان در مذاکرات وین به نفع اسرائیل است؟

فارن پالیسی: چرا محمد بن سلمان به دنبال گفتگو با ایران است؟

آمریکا فروش سپر دفاع موشکی ایجس به کانادا را تایید کرد

تحقیق پارلمان انگلیس از تعطیلات گرانقیمت 2020 جانسون در جزایر کارائیب

هشدار نیروی دریایی سپاه به آمریکایی‌ها

ارتش فرانسه ادعاها درباره "جنگ داخلی" را رد کرد

تشکیلات خودگردان فلسطین جشن‌های عید فطر را لغو کرد

حمله هکری "قیمت بنزین" در آمریکا را به شدت افزایش داد

جنجال بر سر سلام نظامی مقام‌های ارتش ازبکستان حین پخش سرود ملی

نشریه چینی: انگلیس بدنبال افزایش تجارت با آسیاست

حزب مرکل با نامزدی "آرمین لاشت" همچنان در سراشیبی کاهش محبوبیت

توئیت شریعتمداری درباره اقدامات بزرگ سازمان تامین اجتماعی

رضا معطریان : برگزاری جشنواره عکس کارا گستردگی مفهوم کار را به تصویر می‌کشد.

سازمان‌های مردم نهاد بهترین زاویه دید مردم را ارائه می‌دهند

علت ریزش بخشی از دیوار قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز چیست؟

آغاز به کار موزه‌ها در یونان در آستانه فصل گردشگری

روستای بُلبَر، بهشت زمینی اورامان کردستان/فیلم

بهره‌برداری از نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی کرونا در تهران

به تماشای تابلوی ارغوانی ایلام بنشینید

روایت آمریکایی از مذاکرات

ایران و عربستان به درک مشترک رسیده‌اند

گزینه‌های شورای ائتلاف معرفی شدند

سرعت 11 کشور در واکسیناسیون

‌رجل سیاسی به تشخیص ملت

معادله مجهول اصلاح طلبان

یک حقوقدان: مصوبه شورای نگهبان در تناقض با تفسیر قبلی‌اش است

شایسته بود نامزدهای اصلی دو ماه قبل از انتخابات معلوم می شد

مصوبه‌ای غیرحقوقی؛ انتقاد "عباس عبدی" از شورای نگهبان

هنوز برای خرید واکسن دیر نشده است

سردار علایی: برداشت اهانت از سخنان ظریف نادرست است

تهران و کلان‌شهرها در معرض ریسک زلزله

یارانه آب شمال تهران، 2 برابر ایران

مراقب پیوند بازار به مذاکرات باشید

سانسور گسترده شبکه‌های اجتماعی درباره موضوع فلسطین

پنج نکته مهم در گزارش ترور سردار سلیمانی

بازگشایی روز بازارهای منطقه 17

دود رکود بازار‌مسکن در چشم مستأجران

پیشنهاد ائتلاف ظریف با تاج زاده!

برجام و سیاستِ «صبر راهبردی ایران»

اسرائیل در نقطه اوج بحران سیاسی

نگرانی اسرائیل از عادی شدن روابط ایران و عربستان

چشمان بسته دنیا به روی نسل کشی شیعیان هزاره افغانستان

تنش و ناآرامی در نزدیکی کنسولگری ایران در کربلا

سرمقاله خراسان/ شیعیان  افغانستان و ظلم سیستماتیک

سرمقاله کیهان/ تحلیل امنیتی غرب از وین تا هفت‌تپه