ایرانیان جهان

آخرين مطالب

ابعاد پنهان «خشونت نژادی» اسرائیل علیه مردم فلسطین ایرانیان کشورهای عربی

ابعاد پنهان «خشونت نژادی» اسرائیل علیه مردم فلسطین
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان-پایگاه خبری "میدل ایست مانیتور" در گزارشی، به بررسی ابعاد پنهان خشونت نژادی اسرائیل علیه مردم فلسطین پرداخته و به طور خاص با اشاره به خشونت‌های هفته گذشته شهروندان افراط گرای صهیونیست علیه مردم فلسطین در منطقه شرقی بیت المقدس، بر این مساله تاکید می‌کند که رژیم اسرائیل خشونت علیه فلسطینی‌ها را به مساله‌ای نهادینه شده در جامعه خود تبدیل کرده و عملا به دنبال بهره برداری‌های خاص از این مساله (به ضرر فلسطینی ها) است.

میدل ایست مانیتور دراین رابطه می‌نویسد: «هفته گذشته و در جریان شورش‌های نژادپرستانه ضدفلسطینی که در بیت المقدس به وقوع پیوست، یک شورشیِ صهیونیست توسط یک روزنامه نگار مورد مصاحبه قرار گرفت و از وی سوال‌هایی با هدف کشفِ رویکرد و مخصوصا زبانِ استفاده شده توسط مهاجمان و شهرک نشینیان خشمگین صهیونیست علیه اعراب مسلمان، پرسیده شد.

به گزارش فرارو، روزنامه نگارِ مذکور از شهروند صهیونیست می‌پرسد که آیا شعار‌هایی نظیرِ "روستا‌های عرب را بسوزانید" و یا "مرگ بر اعراب"، به راستی درخواست‌های واقعی آن‌ها را نمایندگی می‌کنند یا خیر. فرد مذکور گفت: "من نمی‌گویم که مثلا بیائید روستا‌های اعراب را بسوزانیم. برعکس، من سعی می‌کنم به شیوه‌ای درست‌تر این مطلب را ذکر کنم. مثلا من می‌گویم اعراب باید از اراضی فلسطینی بیرون روند و ما باید کنترل سرزمین‌هایشان را به دست گیریم".

در پاسخ‌هایی از این نوع که به کرات می‌توانیم آن‌ها را از زبان شهروندان صهیونیست بشنویم، چیز‌هایی زیادی برای کشف کردن وجود دارد. به طور خاص و در وهله اول می‌توانیم به نگرش‌های استعماری که در تمامی فرقه‌های جامعه اسرائیلی وجود دارد اشاره کرد. نگرش‌هایی که صرفا محدود به ارتش و یا رژیم اسرائیل نیستند. اضافه بر این می‌توان به این مساله نیز اشاره کرد که خشونت نژادی و پاکسازی قومیتی، تا حد زیادی در میان شهروندان صهیونیست عادی شده است. امری که تا حد زیادی در راستای نیاز آن‌ها به اشغال سرزمین‌های بیشتر و کسب مکان‌های جدید جهت استقرار شهروندان اسرائیلی بوده است (به هزینه یِ آواره کردن هزاران فلسطینی).

خشونت‌های افراط گرانه شهروندان صهیونیست علیه فلسطینی ها، قدمتی به اندازه تاریخ به وجود آمدنِ رژیم جعلی اسرائیل دارد و تقریبا هر روز علیه اعراب فلسطینی اعمال می‌شود. در این راستا، این رویکرد و رویه با سابقه شهروندان و شهرک نشینان صهیونیست علیه فلسطینی‌ها تاکنون منجر به اخراج قریب به 750 هزار فلسطینی از سرزمین هایشان و در نقطه مقابل ایجاد فضای مناسب برای صهیونیست‌ها جهت ایجاد مناطق جدید صهیونیست‌نشین شده است. این صهیونیست‌های افراطی با حمایت نیرو‌های نظامی رژیم اسرائیل (و پیش از آن با حمایت استعمارگران انگلیسی)، خانه‌ها و شهرک‌های خود را بر خرابه‌های خانه‌های اعراب فلسطینی بنا نهاده و در این مسیر کاملا از مصونیت برخوردار بوده اند.

در نتیجه این مساله، در شرایط فعلی، بیش از 600 هزار شهرک‌نشین صهیونیست در اراضی اشغال شده فلسطینی‌ها در کرانه باختری رود اردن و همچنین مناطقی از قدس شرقی زندگی می‌کنند. امری که اساسا با حقوق بین‌الملل در تضاد است و کاملا باید آن را غیرقانونی دانست.

شهرک نشینان صهیونیست علی رغم حضور غیرقانونی خود در قدس شرقی و کرانه باختری، قویا به خشونت‌پراکنی و انجام اقدام‌های نژادپرستانه علیه اعراب فلسطینی نیز مباردت می‌ورزند و در این مساله، از حمایت صد درصدی رژیم اسرائیل نیز برخوردار هستند. در واقع، حتی می‌توان گفت رژیم اسرائیل به طور غیرمستقیم از این شهرک‌نشینان افراط گرا استفاده می‌کند تا دامنه تسلط خود بر اراضی اشغالی فلسطینی‌ها را نیز توسعه بخشد.

تاکنون گزارش‌های زیادی منتشر شده که نشان می‌دهند نیرو‌های پلیس یا ارتش اسرائیل، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، از شهرک نشینان افراط گرای صهیونیست، هم دفاع کرده و هم حمایت می‌کنند و به نوعی حمله به اعراب فلسطینی و سرزمین هایشان را به امری عادی و نهادینه شده و حتی قانونی تبدیل کرده اند. در این راستا، بسیاری از فلسطینی‌ها از جمله کودکانی که در حال بازی کردن بوده اند، توسط نیرو‌های امنیتی اسرائیلی دستگیر و بازداشت شده اند تا از به اصطلاح مزاحمت آن‌ها برای شهرک نشینان صهیونیست جلوگیری شود.

یک سازمان حقوق بشری اسرئیلی به نام "ییش دِن"، در فاصله سال‌های 2005 تا 2019، 1293 مورد خشونت شهرک نشینان و شهروندان افراطی صهیونیست را علیه اعراب فلسطینی به ثبت رسانده است. از مجموع کل این موراد، تنها هشت درصد از آن‌ها منجر به تشکیل پرونده‌های قضایی علیه شهرک نشینان افراط گرای صهیونیست شده است.

تنها چند روز پس از اقدامات و رفتار‌های خشن و غیرقانونی اخیر شهروندان صهیونیست علیه فلسطینی‌ها در منطقه قدس شرقی، یک گروه سه نفره از شهرک نشینان افراطی صهیونیست، به یک پیرمرد 66 ساله چوپان فلسطینی به نام "ابراهیم حمدون" حمله کرده و وی را به شدت مجروح ساختند. این اتفاق در شرایطی حادث شد که ابراهیم حمدون در حال چرای گوسفندانش در سرزمین متعلق به خود بود.

شاید مهمترین درسی که وقایعی از این دست به ما می‌دهد این است که خشونت‌های افراط گرایانه و استعماری رژیم اسرائیل و شهروندانش علیه فلسطینی ها، کاملا نهادینه شده است و از آن به مثابه امری عادی و مشروع یاد می‌شود. این مساله به طور خاص در جریان یک نظرسنجی که در سال 2019 از سوی "انیسیتو مطالعات امنیت‌ملی اسرائیل" انجام شد، قابل مشاهده است. در جریان نظرسنجی مذکور، حدودا 70 درصد از شهروندان صهیونیست تاکید داشتند که ارزش‌ها و اصول نیرو‌های ارتش و دیگر سازمان‌های امنیتی اسرائیل، دقیقا با ارزش‌های شهروندان و جامعه اسرائیل، همسو است و همخوانی دارد. در واقع، خشونت اسرائیل علیه فلسطینی ها، از این منظر، هم از سوی رژیم و هم شهروندان صهیونیست حمایت می‌شود. درست به همین دلیل است که می‌توان آن را یکی از مهم‌ترین نمود‌های پاکسازی (منسجمِ) قومیتی در دوران حاضر دانست.

باید تاکید کرد که رژیم اسرائیل با جسور کردن شهرک نشینان صهیونیست در انجام اقدامات غیرقانونی علیه مردم فلسطین، عملا دستور کار‌های غیرقانونی خود جهت تصرف سرزمین‌های بیشتر فلسطینی را به نحوی تدریجی و با استفاده از رویه‌هایی نظیر: اخراج اعراب فلسطینی از سرزمین هایشان، خراب کردن خانه‌های آن ها، محق ندانستن آن‌ها در ساخت و ساز کردن در اراضی خودشان، و اِعمال خشونت فیزیکی و ارعاب علیه فلسطینی‌ها (همانطور که در جریان هفته گذشته در بیت المقدس شاهد آن بودیم)، به پیش می‌برد».

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/245960/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نکات قابل توجه از زبان بدن بایدن و پوتین در اجلاس ژنو

افشای توافق‌های پشت پرده سفر شتاب‌زده بن‌سلمان به قاهره

شمارش اسکناسی آرا به نفع لیست خاص

بهانه‌های باطل برای آرای باطله نیاورید

احیای برجام زودتر از موعد؟

الان وقت تحقق مطالبات مردم است

مشارکت زیر ٥٠ درصد خوشایند نیست

رئیس‌جمهوری در تراز انقلاب مردمی، صریح و صادق

ناکارآمدی شما قاتل مشارکت بود نه شورای نگهبان!

شفافیت و مبارزه با فساد به روایت مدعیان اصلاحات

با برجام هم شاهد ریزش سریع قیمت‌ها نخواهیم بود

اصلاحِ اصلاحات در دستورکار اصلاح‌طلبان؟

تاوان فایل صوتی

واقعیت آرای باطله

دولت سایه جلیلی در دولت رئیسی

واکنش‌ها به ادعای جدید رئیس دولت دهم

قهرمانی پرسپولیس مبارک دولت!

کابینه کارآمد را به کابینه تک جناحی ترجیح دهید

ضعف‌های اصلاحات از دید خاتمی

مردم فریب وعده‌های یارانه‌ای را نخوردند

سایه سنگین چین بر سر رمزارزها

میوه برجام در سبد رئیسی

آب رفتن سرمایه اجتماعی اصلاحات

صدای حصر

اتاکوهای ایرانی؛ انیمه‌های شرقی و یک سبک زندگی تازه

تمرین دموکراسی در دوحه

سرقفلی اصلاح‌طلبی به نام هیچ‌کس نیست

تحریم‌ کنندگان، بازندگان اصلی انتخابات

کلی‌گویی در پرده اول

رنج واکسن زدن

توسعه همکاری‌های روسیه با چین؛ اهداف‌ و واقعیت‌ها

دلیل کاهش مشارکت، «تاکسیدرمی» سیاسی است

پیشروی طالبان تا شمال افغانستان

تفسیر آرای انتخابات 1400

صبور و سرگردان در صف واکسن

یک نشست، دو نکته

سقوط مشارکت در انتخاب نمایندگان‌ شهر

پاسخ‌هایی که می‌توانست بهتر باشد

المیادین: سرنوشت توافق هسته‌ای پس از انتخابات ایران چه می‌شود؟

گمانه‌زنی درباره تیم اقتصادی رئیسی

ونزوئلا؛ کشوری که روسیه در آن حکمرانی می کند

چرا عنوان حماسه برای مشارکت در انتخابات 1400 برازنده است؟

ادامه مذاکرات در سایه دولت بی میل به مذاکره

عباس عبدی: سیاست خارجی رئیسی مثل احمدی نژاد بی منطق نخواهد بود

پولیتیکو مطرح کرد: بایدن و معمای جدیدِ ایران

دوره تازه حمله نظامیان اسرائیلی و شهرک نشینان به شیخ جراح

روسیه و عراق در حال رایزنی برای ساخت نیروگاه اتمی

طالبان به پشت دروازه های مزار شریف رسیدند

"اون" خواستار حمایت از زنان شد

رژیم صهیونیستی سلاح لیزری علیه اهداف دوردست آزمایش کرد