ایرانیان جهان

آخرين مطالب

گمانه‌زنی درباره تیم اقتصادی رئیسی اخبار ایران

گمانه‌زنی درباره تیم اقتصادی رئیسی
  بزرگنمايي:

ایرانیان جهان - فرارو /متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست
یکی از بحث های این روزهای رسانه ها کابینه دولت جدید است. در این کابینه تیم اقتصادی و تیم دیپلماسی اهمیت بالایی دارد و سوالات زیادی پیرامون آن وجود دارد. 
به گزارش فرارو، با وجود اینکه ابراهیم رئیسی روز گذشته از رسانه‌ها خواست که درباره کابینه گمانه‌زنی نکنند اما به نظر نمی‌رسد به این توصیه توجهی شود. 
رئیسی روز گذشته نوید تشکیل کابینه فراجناحی داد و به گروه های حامی‌اش تذکر داد که او خود را فقط در قبال مردم مسئول می داند. او همچنین گفت به زودی سامانه‌ای راه اندازی می کند تا مردم پیشنهادات خود را برای مسئولیت های مختلف بیان کنند. 
رئیسی همچنین روز گذشته اظهار نظری داشت که نشان می داد تیم دیپلماسی دولت را تغییر خواهد داد. او در پاسخ به سوالی درباره مذاکره کنندگان هسته ای ایران گفت آنها به او گزارش داده اند و گروه سیاست خارجی اش این گزارش را بررسی می کند. 
این پاسخ را می توان اینگونه تعبیر کرد که او تیم سیاست خارجی خود را تشکیل داده است. اما جزییات زیادی از آن تیم وجود ندارد با این حال احتمالا علی باقری معاون بین الملل قوه قضائیه در آن تیم نقش پررنگی داشته باشد. بحث هایی هم درباره احتمال استفاده از سعید جلیلی به عنوان وزیر خارجه مطرح است. 
البته نام سعید جلیلی به عنوان معاون اول هم مطرح است.
درباره حسین امیر عبداللهیان معاون پیشین وزارت خارجه و معاون کنونی محمدباقر قالیباف هم بحث هایی مطرح است با این حال احتمال آن اندک به نظر می رسد. 
کابینه اقتصادی رئیسی
اما موضوع دوم کابینه اقتصادی دولت است. در این باره هم مطالبی در رسانه ها مطرح شده است. گفته می شود کلیدی ترین عضو اقتصادی کابینه رئیسی و در واقع رهبر تیم اقتصادی، فرهاد رهبر خواهد بود. 
نام فرهاد رهبر برای ریاست سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نفت و وزارت اقتصاد مطرح است. حتی نام رهبر به عنوان معاون اول نیز مطرح است. 
فرهاد رهبر دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران است و به مدت 5 سال در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی، مدیرکل مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری بود.
همچنین در دولت هفتم نیز، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات شد و البته در دولت احمدی نژاد، ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را بر عهده گرفت که بعد از آن به مدت 6 سال رئیس دانشگاه تهران بود در نهایت در سال 93، با حکمی از علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم به عنوان عضو و نایب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور منصوب شد.
او در چند سال گذشته مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس رضوی بوده و در کابینه انتخاباتی رئیسی هم حضور داشت که این روابط، احتمال ورود او را به کابینه دولت جدید بیشتر می‌کند.
تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟نام فرهاد رهبر به عنوان رهبر تیم اقتصادی رئیسی مطرح است 
برای سکانداری وزارت اقتصاد دولت آینده نیز، برخی گمانه زنی‌های دیگر مطرح شده که نام‌هایی آنگونه باشگاه خبرنگاران گزارش داده شمس‌الدین حسینی و احمد امیرآبادی از مهم‌ترین گزینه‌های بیان شده برای این وزراتخانه است.
شمس‌الدین حسینی دارای مدرک دکترای اقتصاد در بخش عمومی و بین‌الملل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است. او در دولت نهم و دهم، وزیر امور اقتصادی و دارایی بوده و هم اکنون نیز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده استان مازندران در حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس‌آباد است. در حال حاضر ریاست کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد.
احمد امیرآبادی فراهانی نیز دبیر هیئت رئیسه مجلس دهم، نمایندهٔ دورهٔ نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ قم در استان قم است. او عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر قم در دوره سوم شوراها بود و مجدداً در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی که در هفتم اسفند 94 برگزار شد به عنوان نماینده اول از شهر قم به مجلس راه یافت.
سید رضا فاطمی امین با سابقه اجرایی در صنایع مختلف از گزینه جدی برای سکانداری وزارت صمت است؛ البته نام او برای وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه هم پیشنهاد شده است. این مدیر با سابقه صنعتی، در کارنامه خود عضویت در هیئت عامل ایدرو، مجری طرح نوسازی خودروهای فرسوده، مشاور رئیس جمهور، مشاور وزیر صمت و مشاور قائم مقام آستان قدس رضوی را دارد.
همچنین نام مهرداد بذرپاش با کارنامه مدیرعاملی سایپا و رئیس فعلی دیوان محاسبات نیز برای این سمت مطرح شده است.
نام رستم قاسمی یکی از اسامی پر تکرار در لیست پیشنهادی دولت سیزدهم به عنوان وزیر نفت است. او در دولت احمدی نژاد به مدت 2 سال یعنی از سال 1390، وزیر نفت بود.
دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران آموزش راه دور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و فعالیت نظامی خود را از سال 1360 در سپاه پاسداران آغاز کرد که در طول جنگ ایران و عراق، از اعضای این نهاد بود. او از سال 1386 به مدت 4 سال فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا را بر عهده داشت.
رستم قاسمی گزینه احتمالی برای وزارت نفت
احتمال حضور سعید محمد در کابینه هم جدی است. فرمانده پیشین قرارگاه خاتم الانبیا پس از کناره گیری از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری به جمع حامیان اصلی رئیسی پیوست و برای رئیسی به شهرهای مختلف رفت و تبلیغات گسترده ای کرد. 
شاید او نیز یکی از گزینه های وزارت نیرو و یا وزارت نفت باشد. 
یکی دیگر از نام‌های پرتکرار در لیست کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم، سید پرویز فتاح است. نام او به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو و راه و شهر سازی در فضای مجازی ثبت شده است. او هم‌اکنون رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است و همچنین به عنوان یکی از اعضای هیئت امنا در کمیته امداد امام خمینی نیز فعالیت می‌کند.
فتاح دارای کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. فعالیت سیاسی فتاح از جهاد سازندگی در آذربایجان غربی شروع شد و در سال 1359 در سپاه پاسداران فعالیت داشته؛ البته در دولت دهم عهده دار ریاست کمیته امام خمینی (ره) بوده است.
نام علی نیکزاد هم به عنوان معاون اول و یا وزیر مسکن و شهرسازی مطرح است. نیکزاد رییس ستاد رئیسی بود و در دولت احمدی نژاد هم وزیر مسکن بود. مسکن مهر میراث اوست. 
حجت‌الله عبدالملکی نیز در فضای مجازی به عنوان ریاست دبیر خانه مناطق ویژه اقتصادی، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد شده؛ او دکترای اقتصاد از دانشگاه اصفهان دارد و از سال 1394 تا اکنون دبیر شورای اقتصاد سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.
به مدت 6 سال معاون رئیس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام از سال 1390 بود و در بازه زمانی 1385 تا 1388 نیز سمت مشاور وزارت امور اقتصادی و دارایی را بر عهده داشته است.

لینک کوتاه:
https://www.ilandnews.ir/Fa/News/255106/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

معاون امور تعاون: با رویداد کوپ استار، اتصال شبکه تعاون و شبکه نوآوری کشور ممکن شد

تجهیزیراق؛ مرکز فروش یراق آلات در تهران و ایران

وانت بنتلی فلایینگ اسپر در یک کارگاه‌ تیونینگ تولید شد

اسپیس ‌ایکس 29 موتور رپتور روی موشک سوپر هوی نصب کرد

با گوگل تنسور، تراشه اختصاصی گوگل برای پیکسل، آشنا شوید

تشخیص سرطان مغز با استفاده از آزمایش خون و ادرار ممکن می‌شود

ناپلئون موزه‌ «لوور» را با دزدی پر کرد!

‌‌پاشنه آشیل‌ وزیر خارجه کجا بود؟

13 صنعت فرا انحصاری ایران را بشناسید

جنگ خیابانی در افغانستان

شکست کامل در پیک پنجم

احیای امید اولین کار دولت جدید باشد

تقابل عوامل متضاد در بازار ارز

وداع فرمانده بی‌سلاح و امرای بی‌سرباز

مرثیه‌ای برای خسارت 8 ساله

اسلحه 100 میلیون دلاری ترامپ

پیش بینی نرخ ارز در دولت جدید

ماجرای دوشنبه‌نشینی دیپلمات‌ها و حمایت از ظریف

قیس سعید: من دیکتاتور تونس نیستم

صیانت یا تخریب فضای مجازی؟

افزایش شکاف طبقاتی در ایران

جنگ آرام برای شهرداری تهران

پایداری ایران در خطر است

8 سال نبرد برای اینترنت

آیا وزیر خارجه دولت رئیسی می‌تواند برای ایران «پول» بیاورد؟

رای الیوم: جنگ نزدیک است؟

اعتراض "جهان نیوز" به احتمال حذف دروس عمومی از کنکور

راه حل ترکی برای بحران افغانستان

میدل ایست نیوز: خلیج فارس در آستانه انفجار است؟

درگیری پلیس فرانسه با معترضان به محدودیت های کرونایی

آتش سوزی عظیم در جنوب ترکیه

بند رختی که بن لادن را لو داد!

آتش‌سوزی مهیب نزدیکی قدس اشغالی

راهپیمایی در چهلمین روز قتل «نزار بنات»

ادامه درگیری‌ها میان طالبان و دولت افغانستان

سعد حریری: بدون تحقیقات بین‌المللی به حقیقت نمی‌رسیم

حمایت قاطع بوریس جانسون از مخالفین دولت بلاروس

حضور سخنگوی نیروهای مسلح یمن در مناطق آزاد شده البیضاء

انفجار در منطقه سبز کابل؛ آژیر خطر در سفارت آمریکا به صدا درآمد

بیانیه حزب الله لبنان در سالروز انفجار بندر بیروت

جشن تولد اوباما در تیررس انتقادات جمهوریخواهان

واکنش کره شمالی به حضور 2 کشتی جنگی انگلیس درمنطقه آسیا - پاسیفیک

مانور روسیه و ازبکستان در نزدیکی مرز افغانستان

بلینکن: در کنار ملت لبنان هستیم

فارن پالسی: فریبکاری بایدن و الکاظمی در عراق جواب نمی‌دهد

تیراندازی در جنوب سوئد

صف طولانی خودروها برای آزمایش در پی افزایش تعداد مبتلایان به «دلتا» در آمریکا

افزایش درخواست‌ها برای تحقیق از آمریکا به عنوان منشأ کرونا

میشل عون: مصائب لبنان تمام می‌شود

هشدار رییس سابق بانک جهانی درباره جنگ سرد با چین